Příznaky spojené s ušima, nosem a ústní dutinou

Krvácení z nosu: Je příznakem vážného onemocnění? Časté u dětí i dospělých

Krvácení z nosu – Epistaxe

Na krvácení z nosu je pro mnohé lidi děsivý pohled, spojený s obavami o vlastní zdravotní stav. Dobrou zprávou však je, že většina krvácení z nosu není vážným problémem.

Hučení, pískání, tlak v uších, tinitus: Jaké jsou jeho hlavní příčiny?

Hučení v uších

Hučení v uších může být natolik nepříjemné, že člověku nedovolí soustředit se na běžné činnosti. Proč vzniká, jaké jsou jeho hlavní příčiny? Ne vždy jsou známé, ale...

Acetonový zápach z úst: Příčiny vzniku u dětí či diabetiků (+ jiné)?

Acetonový zápach z úst

Acetonový zápach z úst je hlavním projevem nadměrného zvýšení hladiny cukru v krvi u diabetiků. Může mít však i jiné příčiny. Cítíte aceton z úst dítěte?

Proč mám sucho v ústech? Poznejte hlavní příčiny xerostomie

Sucho v ústech

Co je xerostomie, nebo proč mám sucho v ústech? Příčinou může být několik onemocnění. Pozor na nepříjemné komplikace.

Bílý povlak na jazyku: Jaké má příčiny a jak ho odstranit?

Bílý povlak na jazyku

Bílý povlak na jazyku je častým neškodným jevem. Hlavně ráno po probuzení. V jiném případě za ním můžeme najít kvasinkovou infekci či jiné chorobné stavy.

Afty: Co je jejich příčinou? Jak se projevují? + Co pomůže

Afty

Afty patří mezi nejčastější záněty sliznice dutiny ústní. Postihují přibližně 20 % populace, a to děti i dospělé. U někoho se vytvoří pouze jedenkrát a u druhého se během života neustále opakují. Příčina jejich vzniku není zatím zcela objasněna.

 

 

Zvýšená tvorba slin: Co signalizuje nadbytek slin a ústa plná slin?

Zvýšená tvorba slin

Dochází k ní reflexně, tedy dpři dráždění senzorických smyslů. Například při pohledu na jídlo nebo pokud ucítíme jeho vůni. Vyvolá ji i žvýkání. V těhotenství se vyskytuje hlavně v prvním trimestru. A v některých případech je příznakem různých onemocnění.

Ztráta čichu a často i chuti při infekci a jiném onemocnění?

Ztráta čichu

Čich je jedním ze smyslů. Je důležitý pro vnímání vůní a pachů. V tom tkví jeho důležitost. Význam při přičichávání k parfému, potravě či květům je jasný. Ale jeho nejdůležitějším úkolem je vnímání pachů v prostředí. To nás může upozornit na nebezpečné látky, jejichž inhalace by mohla mít pro život fatální následek.

Jaké příčiny má zhrubnutí hlasu? + Mutace v pubertě

Zhrubnutí hlasu

Za zhrubnutím hlasu může být vysušení hlasivek, k němu dochází hlavně během topné sezóny, ale i přes léto. Často je příčina v přetížení hlasivek. Ale také onemocnění dýchacích cest. V lehčích případech jsou to záněty, v horších nádor. Za zhrubnutím hlasu mohou být i jiné příčiny, například hormonální změny.

Zalehnutí a tlak v uších: Může mít vážné příčiny?

Zalehnutí v uších

Sluch je důležitou součástí vnímání okolí. Informuje nás o tom, co se v naší blízkosti děje. Někdy dochází k jeho poruchám. Jednou z nich je i zalehnutí. Může být krátkodobé a dlouhodobé. Vzniká následkem zánětu, ale má i jiné příčiny.

Výtok z ucha – žlutý, tmavý, krvavý či hnisavý? Poznejte příčiny

Výtok z ucha

Ušní maz tvoří mazové žlázy zevního zvukovodu. Je důležitý pro samočisticí schopnost ucha. Nečistoty za jeho pomoci putují směrem ven z ucha. Ale nastane-li jeho zvýšená produkce, může za ní být zánět. Krvavý výtok bývá přítomen například při závažných poraněních hlavy.

Škrábání v krku? Dlouhodobé potíže při polykání, zánět či alergie?

Škrábání v krku

Většinou je původem škrábání v krku nachlazení, chřipka či jiné sezónní onemocnění. Alergie a onemocnění jícnu zastupují neinfekční příčiny. Při dlouhodobém škrábání se doporučuje vyšetření, a to pro možný onkologický proces.

Rozpraskané rty: Proč jsou mé rty suché a popraskané?

Popraskané rty

Vysušené a popraskané rty umí potrápit. Hlavně, když se k popraskání přidruží zánět. Popraskání je častým projevem dehydratace. Negativní vliv má i nevhodná kosmetika, ale také vliv počasí. V některých případech může praskání rtů značit jiné onemocnění.

Píchání v uchu: Z průvanu či krční páteře? Příčin je více...

Píchání v uchu

Bolest v uchu je příznakem onemocnění ucha samotného, ale ne vždy je to tak. Někdy vzniká na jiném místě a do ucha pouze vyzařuje. Avšak nejvyšší procento těchto bolestí má původ právě v uchu. Píchání v uchu je jen projevem.

Malinový jazyk: Co signalizuje a jaké nebezpečí skrývá?

Malinový jazyk

Zbarvení jazyka může naznačovat nějaký problém, který se odehrává v našem těle. A malinový jazyk je toho příkladem. Kromě signalizace nedostatku vitamínů B může být znakem pro jiná onemocnění. Například i z důvodu spály.

Kývání zubů: Jaké jsou příčiny (v dospělosti i u dětí)?

Kývání zubů

Mléčné zuby se u dětí uvolňují přirozeně, aby je mohly nahradit dospělé, trvalé zuby. U dospělého je to ale jev, který značí onemocnění. Zanedbání může znamenat vážné komplikace.

Krvácení z dásní: Znáte nejčastější příčiny?

Krvácení z dásní

Krvácení je problém, který značí zánět či jiné onemocnění dásní. Například gingivitidu, paradentózu či parodontitidu. Jeho příčinou je i nedostatečná a nevhodná ústní hygiena. Vyšší riziko je u diabetiků, kuřáků a u žen z důvodu hormonálních změn.

Hluchota: Co je její příčinou? (Náhlá, dlouhodobá či krátkodobá)

Hluchota

Sluch je vjem, který využíváme denně. Potřebný je k verbální komunikaci. Kromě toho nás informuje o tom, co se děje kolem nás. Například upozorňuje na nebezpečí. Jeho porucha může být vrozená nebo získaná. Stojí za ní několik onemocnění.

Bílé skvrny na zubech a jejich příčiny? Jak si pomoci a fleky odstranit?

Bílé skvrny na zubech

Skvrny na zubech se tvoří z více příčin. Zuby barví například potrava. Nadbytek fluoru se také projeví skvrnami. U dětí jsou časným příznakem zubního kazu. Špatná hygiena a nadbytek povlaku bývá na vině v případě těchto skvrn.

Uši, nos a ústní dutina jsou součástí hlavy a nachází se zde většina smyslových receptorů, přičemž zároveň ústní dutina je důležitá vstupní část jak dýchací, tak trávicí soustavy. Problematice nemocí a onemocnění uši, nosu a krku se věnuje lékařský obor zvaný ORL, což je zkratka pro ušní-nosní-krční medicínu, několik příznaků vyskytujících se v ústní dutině však řeší také zubař. Kromě toho se vzhledem k funkci ústní dutiny projevují v této oblasti i jiné symptomy.

Některé souvisí se stomatologickým oborem medicíny, další s onemocněními trávicí soustavy, imunitního systému, cévní soustavy nebo dýchacích cest. V ústní dutině se tak mohou vyskytovat projevy, symptomy a příznaky rozličných onemocnění, od zánětů horní části dýchacích cest, přes imunitní reakci na potraviny až po nervové problémy se žvýkacím svalstvem. Několik onemocnění umí řešit přímo i všeobecný lékař, s některými je třeba jít za specialistou.

Nos funguje v rámci horní části dýchacích cest a slouží zejména k vdechování kyslíku do plic. Problémy s nosem obvykle nastávají zejména při respiračních onemocněních, případně při poranění, například ve formě krvácení z nosu, případně může dojít k poruše čichových receptorů, které se v nosní dutině nacházejí a pomáhají mozku identifikovat vůně a pachy. Nejčastěji však dochází k přeplnění nosu hlenem v důsledku tvorby hlenů při infekcích a zánětech.

Uši slouží nejen jako sluchový receptor k vnímání podnětů z okolí, ale zároveň mají i propojení s rovnovážným ústrojím, které zajišťuje koordinaci držení těla člověka. Velmi často postihuje uši zánět a většina příznaků souvisí právě se zánětlivými onemocněními vnější, střední, ale i vnitřní části uší. Zhoršení sluchu může mít někdy i nervové příčiny a je typické u starších lidí. Vážným příznakem je již krvácení z uší, což většinou souvisí s život ohrožujícím stavem nebo zraněním.

Příznaky spojené s nosem a ušima

Poměrně často se stává, zejména malým dětem, že jim začne téct z nosu krev. Je to důsledek buď zranění, nebo poškození malé cévy v nosní dutině, přičemž nemusí jít o nic vážného. V případě většího nebo častého krvácení však může jít o příznak vysušené sliznice nebo leukémie. Ztráta čichu, pokud není zapříčiněna zahleněním a ucpáním nosu v důsledku respiračního onemocnění, je velmi často způsobena kolísáním hormonů, případně jde o prvotní příznak neurologického onemocnění.

S ušima je spojeno mnohem více problematických jevů. Například při píchání v uchu se jedná velmi často o příznak zánětu, ať už zvukovodu, nebo středního ucha. Někdy může jít i o symptom kožní infekce ve vnější části ucha. Zalehnutí v uších je přirozené například při překonávání nadmořské výšky, ale je to i jeden z příznaků zánětu nosohltanu, rýmy nebo zánětu středního ucha. Někdy zalehnutí provází i sennou rýmu, což je alergické onemocnění.

Hučení v uších také doprovází záněty v uchu, konkrétně nejčastěji zánět středního ucha, ale vyskytuje se i jako příznak při Meniérově chorobě, kde je velmi intenzivní a spojené s točením hlavy. Někdy může souviset i s aterosklerózou. Zánět středního ucha bývá spojen také s výtokem z ucha, zejména v případě chronické formy. Někdy může výtok být způsoben i zánětem zevního zvukovodu a doprovázejí ho i problémy se sluchem a pocitem zalehnutí v uchu.

Při akutním zánětu středního ucha dochází i k dočasnému zhoršení sluchu, který s vyléčením zánětu pomine. Horší je to ale například při Meniérově chorobě nebo presbyakuzi, kdy je toto zhoršení trvalé. Úplná hluchota je dost častá zejména u seniorů, a to i vlivem vysokého věku a poškození sluchového aparátu. Také při prasknutí bubínku v důsledku úrazu dochází k hluchotě. Nebezpečný je i neléčený zánět středního ucha, kdy ojediněle také může nastat hluchota.

Onemocnění zubů a dásní

V ústní dutině nastávají velmi často problémy zejména s dásněmi a zuby. Hnisavý výtok z dásní obvykle znamená pokročilou infekci nebo zánět, například v důsledku akutní periodontitidy, při abscesu nebo při paradontitidě. Podobně při paradontitidě nebo i při paradontóze může nastat až krvácení z dásní, což je také zánětlivé onemocnění okolí zubního lůžka. Časté je krvácení z dásní i při gingivitidě, což je již infekce tvořená nejen na dásních, ale i zubech.

Velmi často paradontální onemocnění doprovází vznik tzv. paradontálních chobotů, které se vytvoří kolem postiženého zubu a způsobí jeho uvolňování v zubním lůžku. Jedná se o typický příznak paradontopatie i paradontitidy. Podobně se problémy se zubním aparátem a dásněmi projevují i ​​kýváním zubů, a to v důsledku zánětlivého procesu v dásni, který oslabuje konstrukci samotného dásně a také zubu. Velmi časté je kývání zubu i v důsledku neléčeného kazu.

Poškození dásně a zubu může vyvolat i stav tzv. citlivých zubů, kdy člověk cítí bolest na zubní sklovině v důsledku například příliš horké nebo studené stravy v ústní dutině. Zároveň jde i o jeden z prvotních příznaků začínajícího zubního kazu. Problémy parodontu mohou způsobit i celkově špatný vývoj zubů, ačkoli ten nastává i při poruchách s vápníkem, například je součástí příznaků pro Lobsteinův syndrom, Marfanův syndrom nebo fenylketonurii.

V souvislosti se zuby si mnoho lidí všimne jako jednoho z příznaků i změny barvy. Může jít o genetické predispozice, které po čase ovlivňují zbarvení zubů, ale například i o ubývání vápníku ze zubů. Ztmavnutí zubu někdy souvisí i přímo s odumřením zubu, tedy do něj už neproudí žádná výživa přes odumřelý kořen. Výskyt bílých skvrn obvykle souvisí s demineralizací zubů, případně se může jednat o problém užívání příliš fluorizovaných zubních past.

Narušení struktury zubu je také velmi vážný příznak. Odlomení části zubu může doprovázet výskyt zubního kazu, který byl déle neléčený, případně jde o příznak nedostatku vápníku v těle. Přímo rozpad zubu souvisí nejčastěji se zubním kazem a problémy fixačního aparátu. Častý výskyt zubních kazů může zase napovědět hodně buď o nedostatečné dentální hygieně, případně o poruchách v ústní dutině, jako je překyselení. Se stoupajícím věkem jde ale o přirozený proces.

Jazyk, patro a rty

Bílý povlak na jazyku je typický symptom pro angínu nebo spálu, případně pro infekci kvasinkou Candida albicans. Žlutý nebo nazelenalý povlak je zase symptom poruch látkové výměny. Celkově se zbarvení jazyka považuje za velmi dobrý indikátor zdravotního stavu organismu. Malinový nebo jahodový jazyk může zase znamenat nedostatek vitaminu B, případně někdy je i netypickým příznakem pro infekční onemocnění spály nebo pro Kawasakiho chorobu.

Hladký jazyk vzniká v důsledku atrofických změn na jeho povrchu obyčejně se vyskytuje při problémech s hladinou hormonů, například při hypertyreóze a hypotyreóze. Zároveň je příznakem zánětlivého onemocnění zvaného glositida, případně vzniká i při anémii, čili chudokrevnosti. Zvětšení jazyka může zase znamenat výskyt nádoru na jazyku, případně jde o onemocnění zvané akromegalie, které je způsobeno nadprodukcí hormonu STH. Může jít i o příznak amyloidózy.

Výskyt vřídků na jazyku, ale například i na sliznici dutiny ústní je typický pro stomatitidu, což je zánět vnitřních sliznic ústní dutiny. Může jít i o typický projev onemocnění zvaného kurděje, které se ale u nás už téměř vůbec nevyskytuje. Pokud dojde k zarudnutí jazyka a také patra úst, příčin může být více. Buď jde o součást symptomů angíny, případně o poruchu imunity, kterou doprovází výskyt aft, nebo o zánět jazyka či sliznice ústní dutiny zvaný glositida.

V ústní dutině se na jazyku, ale obvykle více na patře vyskytují afty. Jedná se o menší bělavé vřídky, které mohou signalizovat alergii na potraviny, zubní pastu nebo dentální nástroje. Někdy mohou afty být také příznakem angíny nebo planých neštovic. Problémem na rtech zase poměrně často bývá popraskání, které vzniká například při nedostatku železa nebo vitamínu B, případně přirozené může být v zimě. Popraskané rty i zarudnutí jazyka jsou zase symptomem pro Kawasakiho onemocnění.

Ostatní příznaky spojené s ústní dutinou

Během různých infekčních onemocnění je možné pozorovat i změny a příznaky na mandlích. Například typicky během angíny se vyskytují na mandlích tzv. čepy, což jsou menší bílé hrudky a povlaky hrbolkového typu. Někdy se vyskytují i ​​při spále. Otok mandlí zase doprovází kromě spály a angíny i záškrt nebo infekční mononukleózu, která se také projeví i zvětšenými lymfatickými uzlinami v oblasti krku a také bolestmi krku a hrdla.

Pocit tlaku na mandlích obvykle také doprovází řadu infekčních onemocnění horní části dýchacích cest, typicky angínu nebo chřipku. Podobně mohou takové pocity nastat i při spále, a to proto, že úkolem mandlí je zachytávání infekcí ještě v horní části respiračního systému. S infekcemi tohoto typu je obvykle spojeno například i škrábání v krku, které je časté i při běžném nachlazení, ale může někdy souviset i s laryngitidou, což je vážnější zánět hrtanu.

Nadměrné slinění v ústní dutině může nastat například při intoxikaci a otravě, ale například i jako příznak stafylokokové enterotoxikózy nebo při Huntingtonově chorobě. Zvýšená sekrece slin je typická i pro Parkinsonovu chorobu, přičemž při některých chorobách je doprovázena i vytékáním slin z ústní dutiny. Může tomu být při nervových problémech s povislým koutkem úst, případně pokud není možné polykání slin, například při epiglotitidě.

Opakem nadměrného slinění je sucho v ústech. To doprovází několik průjmových chorob, například salmonelózu, ale i poruchy slinných žláz. Sucho v ústech je typické například při otravě jedem, ale také jde o příznak botulismu nebo cukrovky. Mezi slinné žlázy patří i příušní žláza, která může při některých chorobách otéct. Je to například typicky při angíně nebo zánětu hrtanu, ale někdy i v důsledku vytvoření nádoru v této oblasti, případně při parotitidě.

Se zánětem dutin, ale i sennou rýmou souvisí huhňání. Tento příznak se vyskytuje obvykle i s přeplněným nosem a dochází k němu při onemocněních s vysokou sekrecí hlenu. Může to však být i projev epiglotitidy, což je život ohrožující stav. Lidé, kteří jsou silní kuřáci, případně mají nádorové nebo zánětlivé onemocnění hrtanu, trápí i zhrubnutí hlasu. Při onemocněních štítné žlázy, kdy dochází k poklesu hladiny hormonů, může být také někdy přítomen tento příznak.

Z úst je možné jako chorobný příznak někdy zachytit i zápach. Pokud jde o pach acetonu, může jít o příznak intoxikace, případně se takto projevuje i dlouhodobě neléčená cukrovka. Tehdy totiž vniká aceton při cukrovce I. typu neboli vrozené. Jindy se zápachem z úst projevují v případě jiných pachů například problémy v trávicí soustavě, selhávání ledvin, případně nadměrné užívání alkoholu. V některých případech je zápach z úst jeden z příznaků angíny.

Při poruchách srážlivosti krve dochází často nejen ke krvácení z nosu, ale také ke krvácení z ústní dutiny. Někdy může krev pocházet z dásně, případně z jícnu, potom je třeba určitě lékařské vyšetření. Mezi méně časté příznaky související s ústní dutinou patří i křeče žvýkacího svalstva, které mohou nastat při epileptickém záchvatu, ale také při infekci tetanu nebo při zánětu trojklanného nervu. Někdy se vyskytují u menších dětí i během horečnatých zánětů.