Patologická zlomenina: Jaká je příčina nadměrné lámavosti kostí?

Patologická zlomenina: Jaká je příčina nadměrné lámavosti kostí?
Zdroj fotografie: Getty images

Je zlomenina, která je způsobena minimální silou. Vzniknout může při běžné činnosti, ale i vsedě. Na zvýšené lámavosti kostí se podílí nedostatek vitaminu D, vápníku, narušení struktury, ale i působení nádorového procesu.

Pojem patologická zlomenina, odborně i patologická fraktura, se váže k častému vzniku zlomenin různého druhu, při kterých byla vyvinuta minimální nebo i žádná síla. V běžném případě by nevzniklo poškození.

Může jít o zlomeninu v důsledku slabého úrazu, úderu nebo jiného zranění. Zlomenina nevznikne u člověka se zdravými kostmi vzhledem k méně závažnému charakteru působení.

V případě lidí, které ale postihují patologické zlomeniny, je situace jiná a kosti jsou citlivější na nárazy či úrazy, ale i na běžné zatížení. Zapříčiňuje to změněná, porušená struktura kosti, jejich odvápnění, narušení nádorem nebo jiné příčiny.

Onemocnění, která zapříčiňují patologické zlomeniny

Zlomenina obratle páteře
Zlomenina obratlů může vzniknout i při prudším sednutí si. Zdroj foto: Getty images

Při lehkých zlomeninách, tedy patologických zlomeninách, se na jejich vzniku podílí narušená struktura. Toto narušení může mít za následek zvýšenou lámavost kostí při běžných úkonech. V nejtěžších formách při samotném sezení, například může nastat zlomenina obratlů.

Zvýšená lámavost kostí může být způsobena nedostatkem vitamínu D. U dětí nedostatek tohoto vitamínu způsobuje křivici. Narušené je ukládání vápníku do kostí, a ty se tak deformují. Ve vyšším věku je příčinou osteoporózy.

Pagetova choroba

Nejčastěji se ale vyskytují patologické zlomeniny u lidí, kteří mají problém s pohybovým aparátem. Například u Pagetovy choroby dochází ke ztrátě pevnosti a původního tvaru u kostí. A to například lebky, páteře, pánve nebo velkých a dlouhých kostí. Ty jsou tak náchylnější na různá zranění způsobená tlakem či nárazem.

Osteoporóza

V souvislosti se vznikem patologických zlomenin jde i o pevnost a množství kostní hmoty v kosti. Osteoporóza je právě onemocnění látkové výměny v kosti, které způsobuje snížení celkové kvality kostí a také snížení pevnosti kosti.

Z tohoto důvodu je u lidí postižených osteoporózou časté lámání kostí, a to i při minimálním naražení nebo u nezávažného zranění. Kosti jsou méně odolné, klesá jejich pružnost a ztrácí se jejich pevnost. Také jde o problém s nedostatkem vápníku a vitaminu D.

Rakovina 

Bolestí končetin, někdy i otokem a hubnutím, se projevuje i rakovina kostí. Rakovina může být za prvé primární, kdy se nádory vyvinou přímo z buněk kostí nebo chrupavek.

Za druhé sekundární, ta, kdy se nádor vyvinul v jiné části organismu, ale metastázoval do kosti. Metastáza je přenesení nádoru, která se přenáší krevní či lymfatickou cestou, ale i kontaktem.

Při rakovině kostí je také častá i patologická zlomenina, a to v důsledku oslabení pevnosti postižené kosti. Ve většině případů je třeba v rámci léčby operační odstranění nádoru.

Jak bylo zmíněno, nádory na kostech nevznikají přímo z kostní nebo chrupavčité tkáně. Vznikají jinde a pak přes krevní oběh nebo přes lymfatické cesty se přenesou jejich metastázy přímo do kosti.

Někdy se tak stane například i při nádoru na ledvinách. Pokud jsou zhoubné, mohou metastazovat i do okolních tkání, například do kostí. Jde o velmi vážné onemocnění a obvykle v této fázi je úspěšnost léčby již poměrně nízká.

Onemocnění krve

I některá onemocnění krve mohou mít vliv na kosti. Příkladem je mnohočetný myelom. To je nádorové onemocnění plazmatických buněk a jejich akumulace v kostní dřeni.

Onemocnění postihuje kostní dřeň, kde vznikají osteolytická ložiska, která likvidují samotný kostní materiál. Tato ložiska tak ničí strukturu kosti, oslabují ji. A to může být příčinou lehkých a patologických zlomenin. I tato choroba patří do rukou odborné léčby na základě vyšetření a stanovení diagnózy lékařem.

Ostatní příčiny zvýšené lámavosti kostí

RTG snímků onemocnění osteogenesis imperfecta u dospělého
Osteogenesis imperfecta u dospělého Autor fotografie: ShakataGaNai

Kromě narušení kosti rakovinou může na patologické zlomenině podílet i kostní cysta. Jinou příčinou jsou různé nezhoubné nádory. Tento typ zlomeniny se vyskytuje také i při onemocněních, která zapříčiňují zvýšenou funkci příštítných tělísek.

Tato zvýšená funkce se odborně nazývá hyperparatyreóza. Její nejčastější příčinou je nádor příštítných tělísek. Kosti se při něm ve zvýšené míře odvápňují. To podporuje tvorbu patologických zlomenin. Jiným příkladem je Cushingův syndrom.

Existuje i vrozená dědičná nemoc, která má za následek křehkost kostí. Osteogenesis imperfecta, jinak i fragilita ossium, brittle Bone Disease či Lobstein syndrome. Projevuje se jako:

  • křehkost a lámavost dlouhých kostí
  • deformity kostí
  • lámavost zubů
  • modré skléry, čili bělma očí
  • poruchy až ztráta sluchu
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.