Deformované nehty – jaké jsou jejich nejčastější příčiny?

Deformované nehty – jaké jsou jejich nejčastější příčiny?
Zdroj fotografie: Getty images

Některá onemocnění signalizují svou přítomnost na kůži a také na nehtech. Projevují se změnou barvy, ale i tvaru nehtu (deformací). Kromě onemocnění jiných orgánů může postižený být samotný nehet a jeho lůžko. Případně může jít o vnější poškození.

Deformované nehty mohou vzniknout na základě různých poranění nebo mechanickým poškozením. Ale i jako reakce na nedostatek nějaké látky v organismu.

Zároveň je i několik onemocnění, která se v rámci svých symptomů projevují i rozličnou deformací nehtů. A to jejich povrchovou změnou, změnou barvy nebo jiným způsobem. Někdy jde jen o kosmetické komplikace a problémy. Může jít i o vážnější onemocnění, například pokožky nebo přímo nehtů.

Co je třeba sledovat:

  • barvu nehtu
  • tvar
  • tloušťku
  • kvalitu nehtové ploténky

Hlavní příčiny deformace nehtů

Prst na noze, palec, deformovaný nehet
Za deformace nehtů mohou různá onemocnění. Zdroj: Getty images

Nehty jsou mnohdy ukazatelem stavu organismu a jeho látkové výměny. Mohou velmi dobře poukázat na nedostatek některé látky v těle. Například při nedostatku železa mohou mít nehty lžičkovitý tvar. Jsou uprostřed promáčknuté, ale mají vyvýšené okraje.

Takové nehty mají i větší lámavost. Kromě toho mohou být lžičkovité nehty i příznakem tyreotoxikózy. To znamená, že se objevují při zvýšené funkci štítné žlázy. Je to stav, kdy štítná žláza produkuje více hormonů, než je třeba.

Lupénka je nejčastější kožní onemocnění. Projevuje se červenou a bolestivou kůží, případně její svěděním a zejména šupinatěním. Mezi jejími symptomy je také právě deformace nehtů.

Konkrétně toto onemocnění postihuje nehtová lůžka. Kolem nehtu, a právě pod jeho lůžkem, se může objevit žlutá skvrna. Nehet může být deformovaný, matný, někdy až hnědý. Objevují se na něm drobné jamky. V tomto případě je třeba určitě vyhledat lékařskou pomoc.

Rýhované nehty namísto běžných hladkých jsou projevem nefunkčnosti některých důležitých funkcí trávicího traktu. Případně se vyskytují, pokud je v organismu vyšší objem toxických látek. To platí například pro těžké kuřáky.

Mezi ostatní příčiny obtíží s nehty patří:

  • onemocnění jater a trávicího systému, mohou být přítomny jamky a rýhy na nehtech
  • onemocnění plic a srdce, jsou přítomny vypouklé nehty
  • nedostatek živin, vitamínů A, B, zinku a železa – bílé skvrny na nehtech

Onemocnění nehtů

Nehty často postihují různá plísňová onemocnění. Nejčastěji jde o nehty na nohou. Ale nevyhýbají se ani nehtům rukou. Dochází ke zbarvení do žluta, ohýbání a jiným deformacím tvaru a změny barvy.

Tinea unguium nebo jinak mykóza nehtu
Tinea unguium nebo i onychomykóza, tedy mykóza nehtu. Zdroj: Getty images

Častými potížemi jsou i poruchy růstu nehtu. V tomto případě je frekventovaným onemocněním například onycholýza. To je odchlípení nehtu od nehtového lůžka, které může být částečné nebo úplné.

Rozštěpením nebo prohýbáním nehtů jsou charakteristické dystrofie nehtů. Stejně tak onemocnění cév a nervů, které jsou v okolí nehtů a mají poškozené své primární funkce.

Existují i vrozené poruchy nehtů. Sem se řadí absence nehtu, a to na jednom nebo více prstech. Může k ní dojít i během života, jako k získané formě po úrazech.

Uvádíme některá onemocnění nehtů:

  • onychomykóza je plísňové onemocnění, které napadá kůži, vlasy a také nehty
  • pachyonychia congenita se na nehtech projevuje jako ztluštění, nadbytek keratinu v nehtových lůžkách
  • hippokratovské prsty nebo i paličkovité prsty, nehty jsou vypouklé, ztluštělé
  • leukonychie může být i získaná forma, změna barvy nehtového lůžka
  • onycholysis je oddělení nehtu od lůžka
  • koilonychie je lžícovité prohnutí uprostřed nehtů a se vznikem hrbolů na různých místech nehtů, jsou lámavé a křehké
  • onychogryfóza je výrazná deformita nehtů, mají různé tvary, zahnutí
  • dystrofie nehtu (dystrophy mediana canaliformis)
  • Beauovy čáry vznikají i při infekci nebo poranění, jsou to příčně rýhy přes celou šířku nehtu
  • onychauxis je ztluštění nehtů
  • platonychie je získané, ale i vrozené onemocnění, je to úplná plochost nehtů, vzniknout může i při onemocněních štítné žlázy
  • hapalonychie je částečné změknutí, ohnutí nebo zlomení nehtu
  • psoriatické nehty, vznik olejových skvrn nehtového lůžka
  • nádory nehtů (glomus tumor, onychomatrikom, subunvální veruka, subungvální melanom)

Deformity nehtů z externích příčin

Poškození nehtu při úrazu, krvácení, ošetřování vatovou tyčinkou
Poškození nehtu při úrazu. Zdroj: Getty images

Nehty mohou být deformovány také i z jiných, externích příčin. Různé rýhy nebo praskliny se vytvářejí i při úrazu nebo nárazu nehtu o jiný předmět. Případně pokud byl nehet vystaven nějaké chemické látce, která narušila jeho strukturu.

Časté je i zhrubnutí nehtů, jejich rohovatění nebo zakřivení. Při deformovaných nehtech na nohou je třeba brát v úvahu typ obuvi, kterou člověk nosí. Potřeba je zvážit, zda nemůže být neprodyšná a těsná obuv jednou z příčin mechanické a podmíněné deformace nehtu.

Video o potížích s nehty

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.