Svědění pochvy: Jen kvůli zánětu, nebo také z jiných příčin?

Svědění pochvy: Jen kvůli zánětu, nebo také z jiných příčin?
Zdroj fotografie: Getty images

Nepříjemným příznakem pro ženu je svědění pochvy nebo jejího okolí. Často je znakem nezávažného onemocnění, infekce. Nebo je způsobeno jen špatným poměrem tělu vlastních bakterií. Za ten mohou i hormonální změny. Gynekologické vyšetření je důležité. Za svěděním mohou být i závažnější onemocnění.

Svědění v pochvě může být příznakem infekce, zánětlivého onemocnění přímo v pochvě nebo jejím okolí. Někdy dokonce jde o příznak kožní infekce nebo jiné nemoci.

Za svěděním v intimní partii nemusí být nutně pouze zánětlivé či jiné onemocnění. Existují i situace, kdy je následkem banální příčiny.

Tento symptom není dobré nepodceňovat, a to zejména pokud se kromě svědění objevují i jiné příznaky. Mohou se vyskytovat přímo na pochvě nebo v jejím okolním prostředí.

Stejně tak je dobře zpozornět, pokud člověk zpozoruje určité fyziologické změny a zhoršení zdravotního stavu i v jiných částech organismu. Protože právě to může upozornit na závažnost onemocnění.

Zánět jako příčina svědění

ženu bolí oblast genitálií svědění pochvy, zánět pochvy, bolest v oblasti a v podbřišku
Kromě svědění se vyskytuje i nepříjemná bolest. Foto: Thinkstock photos

Jako nejčastější příčina svědění v pochvě se počítá zánět. Infekční příčina je rozmanitá. Mezi hlavní původce potíží patří viry, bakterie, kvasinky.

Virová příčina může mít podobu herpes genitalis (genitální herpes), kdy se kromě svědění přidruží i kožní projevy. Je nebezpečný hlavně během těhotenství. Řadí se mezi pohlavně přenosná onemocnění.

Jinou virovou infekcí jsou genitální bradavice (Condylomata accuminata). Způsobuje je HPV (lidský papilmavirus).

Bakteriální infekce způsobuje nejčastěji streptokok, stafylokok, ale také E. coli, enterokoky, chlamydia trachomatis, neisseria gonorrhoeae. Typicky se vyskytuje také problém s močením.

Zánět vlasových lůžek (folikulitida) se projevuje zarudnutím, citlivou kůží, svěděním v rozkroku a také otokem. Pokud se zánět rozšíří i na hlubší vrstvy, může vzniknout flegmona až absces.

Zánět Bartholiniho žlázy vzniká jako ucpání jejího vývodu. Rizikem je vznik abscesu. Objevuje se bolest při chůzi, svědění, horečka, otok v oblasti. Příkladem je také infekce mykoplazmou. Nejčastěji dochází k jejímu přenosu právě sexuálním stykem.

Velmi často se svědění pochvy, ale i svědění okolní kůže může vyskytovat při mykóze. Častá je kožní kandidóza, která se projevuje zejména v oblasti s vyšší vlhkostí a nedostatečným přísunem vzduchu, tedy i na genitáliích.

Přečtěte si také: Článek o plísních na prstech a nehtech.

Kůže může mít v tomto případě i červenější zbarvení. Svědění je poměrně intenzivní a může být přítomen i výtok z pochvy.

Typické je svědění pochvy pro kvasinkovou infekci pochvy. Tato nemoc je mimořádně rozšířená. Alespoň jednou za život postihne až tři ze čtyř žen. Její příznaky jsou u žen mnohem vážnější a nepříjemnější než u mužů.

Infekci způsobuje kvasinka známá jako Candida albicans. Nejtypičtější symptom je svědění v pochvě. Kromě něj lze ale pozorovat i bílý poševní výtok a pálení v pochvě.

Infekce se mohou rozšířit až na dělohu, nejdůležitější pohlavní orgán u žen. Postihuje různé části dělohy, i hrdlo dělohy. Od sliznice těla dělohy až po její svalovinu. Mnoho žen pociťuje svědění pochvy mezi stydkými pysky.

Charakteristickou je i bolest v podbřišku, při močení a také krvácení i mimo běžný menstruační cyklus. Častokrát se jako komplikace objevuje i hnisavý a páchnoucí výtok z pochvy.

Pohlavně přenosná onemocnění

muž se ženou v posteli v milostné poloze
Časté střídání sexuálních partnerů je vysokým rizikem přenosu pohlavních onemocnění. Foto: Thinkstock photos

Velmi častou příčinou jsou právě pohlavně přenosná onemocnění. Na šíření mykoplazmatu má sexuální styk až 75% podíl. Stejně je tomu i v případě kapavky.

Tu způsobuje již zmiňovaná bakterie Neisseria gonorrhoeae. Zajímavé je, že se nevyskytuje ve volné přírodě. Gonokok je velmi citlivý na vnější prostředí. Jejím zdrojem jsou pouze lidé.

Mezi pohlavně přenosná onemocnění patří také chlamydiová infekce. Způsobuje ji Chlamydia trachomatis. Může způsobovat záněty očních spojivek a také oslepnutí.

Svědění je přítomno v tomto případě nejen v pochvě, ale také v močové trubici. Mnoho žen pociťuje také pálení a bolesti podbřišku. Většinou je léčba rychlá a probíhá pomocí antibiotik.

Při svědění pochvy a konečníku je třeba myslet na další pohlavně přenosná onemocnění. Patří k nim již zmíněný herpes genitalis, ale i genitální bradavice.

Jiným původcem potíží může být syfilis. Toto pohlavně přenosné onemocnění je typické vznikem vředu. Jeho včasná léčba zabrání pozdním komplikacím. Nejhorší komplikací je poškození mozku a smrt.

Vřed vzniká také při tuberkulózním zánětu. Vředově se projevuje také Lymphogranuloma venereum. Jejím původcem je chlamydie. Toto onemocnění je rozšířeno hlavně v Asii, Africe a v jižní Americe.

Důležité je myslet na tato onemocnění v případě, že se vyskytne svědění po pohlavním styku. A to v případě, že byl nechráněný nebo s neznámým partnerem.

Tématu se věnuje i magazínový článek o hrozbě střídání sexuálních partnerů.

Svědění může způsobit i parazitární onemocnění, jako je například svrab. Jiným typem je veš ohanbí, známá pod názvem filcky. Za oběma stojí intimní styk či nedostatečně vyčištěné ložní prádlo.

Při zánětu močového ústrojí

U žen je časté, že se zánět pohlavního ústrojí sdružuje i se zánětem močové trubice a močového měchýře. Je to důsledek anatomického umístění močového vývodu.

Několik zánětlivých onemocnění se může také projevovat svěděním, například zánět močových cest. Zde je v případě žen typické svědění v močové trubici. Pokud se přenese, objevuje se také svědění u pochvy nebo svědění v pochvě.

Důležité je, aby byla infekce v této oblasti včasně léčena. Hrozí postupu infekce do pochvy, dělohy, do vejcovodů a břišní dutiny a pánve. Doprovázet ho může i její vzestup do močového měchýře a ledvin.

Tyto vážné komplikace ohrožují zdraví a také život ženy. Kromě poruchy funkce ledvin může dojít k poruše pohlavního a reprodukčního ústrojí ženy. Časté a opakující infekce vedou k neplodnosti.

Nádor

V nízkém zastoupení se může vyskytnout také nádorové onemocnění. Jedná se hlavně o rakovinu pochvy a vulvy. U obou může být přítomno svědění v pochvě nebo při pochvě. Nejčastěji se vyskytují ve vysokém věku.

Onemocnění mimo intimní partie

Kromě infekce a pohlavně přenosných onemocnění je třeba myslet i na jiná onemocnění. Hlavním zástupcem je cukrovka. Právě diabetes mellitus se vyznačuje komplikacemi napříč celým organismem.

Patří k nim i časté infekce. Příkladem jsou také infekce kůže v oblasti pohlavního ústrojí ženy a tím vzniklé svědění. Kromě infekce cukrovka poškozuje i nervová zakončení, což může mít také souvislost.

Kromě cukrovky se na svědění může podílet i Crohnova nemoc. Psoriáza může být také ukryta za svěděním. Někdy je následkem psychických problémů. Vyskytuje se hlavně svědění v pochvy bez výtoku.

Jinou příčinou může být oslabená imunita. Kromě jiných příčin je třeba myslet i na pohlavně přenosné onemocnění AIDS. V každém případě je důležité vyšetření. Při zjištění spolupracují jak praktický lékař a gynekolog, tak i imunolog.

Jiné příčiny svědění pochvy

žena v bílých šatech se drží za rozkrok, bolí ji podbřišek a svědí intimní oblast
Příčinou svědění může být i oslabená vlastní mikroflóra. Foto: Thinkstock photos

Svědění pochvy se vyskytuje i po užívání léků. Časté je svědění v pochvě po antibiotikách a při užívání kortikosteroidů. Léky jako antibiotika mají za následek narušení vlastní mikrobiální flóry, která má ochrannou úlohu.

Při narušení vlastní ochrany se do popředí a k síle dostávají cizorodé bakterie, kvasinky a viry a patogenní kmeny laktobacilů. Vhodná je proto včasná podpora probiotiky.

K narušení vlastní mikrobiální kultury dochází i častou hygienou. Při intimní hygieně je důležité myslet i na použití správných prostředků určených pro intimní hygienu, a hlavně čisté vody.

V létě dochází k častým infekcím i po koupání v bazénu, přírodní nádrži, rybníku nebo jezeře. Svědění v intimní oblasti může způsobit i holení dané partie.

Přečtěte si: Co způsobí zánět dělohy

Jinou příčinou je také alergie. Při změně hygienických potřeb, pracího prostředku, ale i při koupi spodního prádla. Stejně je to i s používáním nevzdušného spodního prádla, které je vyrobeno z umělých vláken.

Tango kalhotky způsobují přenos bakterií z konečníku na oblast genitálií. Rizikem je také anální styk. Průnik do konečníku a následně vaginální styk zajistí přenos mikrobiální flóry z trávicího traktu do pochvy.

Inkontinence moči má za následek dráždění kůže a okolního prostoru v oblasti pochvy a způsobuje svědění dané partie. Je třeba myslet na možné komplikace a časté záněty kůže a s nimi spojené infekce močového a pohlavního ústrojí.

Jednou z příčin jsou také hormonální změny, a to hlavně během menopauzy. Příklad je také svědění v pochvě před menstruací. Stejně tak dochází k hormonálním změnám, které se mohou tímto způsobem projevovat.

Svědění v pochvě během těhotenství

I těhotenství se vyznačuje tím, že v organismu dochází k řadě změn. Jedním je i změna pH ve vagíně. To může být zdrojem přemnožení bakterií, které se zde vyskytují přirozeně.

Následkem tohoto přemnožení vzniká svědění, ale i výtok. Svědění v pochvě a výtok mohou značit přemnožené bakterie, je-li výtok šedobílé barvy. V případě, že je výtok žlutobílý, pravděpodobně se jedná o kvasinkovou infekci.

Lze brát svědění v pochvě jako příznak těhotenství? Pokud nemáte k dispozici žádné jiné babské rady, tak i ano. Na základě zmíněných hormonálních změn k němu dochází v těhotenství.

Čtěte také: Magazínový článek Jste těhotná a trápí vás bolest v podbřišku? Na toto si dejte pozor

Objektivní výsledek vám poskytne těhotenský test. Ale jednoznačně objektivní výsledek, zda těhotná jste, nebo ne, poskytne gynekolog.

Během těhotenství jsou tyto záněty časté. Avšak zapotřebí je gynekologické vyšetření, protože se nemusí jednat pouze o tuto příčinu. Zanedbání by mohlo mít negativní vliv na těhotnou a stejně tak i na plod.

Je vhodná domácí léčba svědění pochvy?

Záleží hlavně na příčině svědění. Pokud je jeho příčina nevýznamná nebo méně závažná, tak ano. Ale pozor! V případě nedostatečné léčby je riziko vzniku komplikací. Proto je při přetrvávání potíží a hlavně při výskytu doprovodných příznaků vhodné odborné vyšetření.

Kromě svědění mohou být přítomny varovné příznaky:

 • bolest v pochvě
 • bolest v podbřišku
 • bolest při močení (pálení, řezání)
 • zbarvení výtoku (žluté, zelené, hnědé, bílé)
 • zápach výtoku
 • zvýšená tělesná teplota, horečka
 • krvácení z pochvy
 • krev v moči
 • bolestivý pohlavní styk, ale také bolest po něm
 • zarudnutí sliznice a kůže
 • otok v dané oblasti
 • vyrážky, kožní změny

Svědění v pochvě u dětí

mladá dívka sedí na houpačce, má neutrální pohled, modré oči
U mladých dívek je třeba brzké vyšetření. Foto: Thinkstock photos

I v dětském období jsou přítomny záněty pochvy a vulvy. V malém zastoupení se vyskytují již u novorozenců. Hlavní zástup představují bakteriální infekce, a to do období puberty.

Pozor je třeba dávat na pravidelnou výměnu plenek. V opačném případě hrozí dráždění pokožky a genitálií vlhkem, což přeje i množení mikroorganismů.

Po hormonální aktivaci se vyskytují také infekce plísňového původu a parazit jménem trichomoniáza. Na svědění v pochvě si kvůli tomu mohou stěžovat mladé dívky.

Stejně jako v dospělosti je třeba myslet na cukrovku nebo Crohnovu chorobu či psoriázu. Stejně tak svědění pochvy a jejího okolí po antibiotikách.

V některých případech je svědění komplikací spály, angíny, zápalu plic. Nejčastěji však při zánětech močových cest. Znáte roupy? I při jejich výskytu se objevuje svědění.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.