Jste těhotná a trápí vás bolest v podbřišku? Na toto si dejte pozor

Jste těhotná a trápí vás bolest v podbřišku? Na toto si dejte pozor
Zdroj fotografie: Getty images

Těhotenství je období v životě ženy, které je naplněno pocity štěstí, lásky, ale také obavami, jak to celé zvládneme, ze životních změn, z porodu a zda bude miminko v pořádku.

Začínají pravidelné návštěvy mateřské poradny. Gynekolog sleduje, jak se vám daří. Dáváte si na sebe větší pozor a snažíte se ze svého života odstranit věci, které by mohly ohrozit vývoj kýženého miminka.

Každé těhotenství je jiné, některé proběhne bez problémů, ale někdy se začne komplikovat. Jednou z komplikací těhotenství jsou také bolesti v podbřišku, a to různé intenzity. Jaké mohou být příčiny bolestí, které jsou neškodné, a které naopak ne, a co při nich dělat, je téma tohoto článku.

Těhotenství – gravidita

Těhotenství trvá 10 lunárních měsíců neboli 40 týdnů. Většina dětí – až 80 % - se rodí mezi 39. a 42. týdnem těhotenství. Porod před 39. týdnem se nazývá předčasný, po 42. týdnu jej označujeme jako zpožděný – přenášení.

Během celého období se mohou vyskytnout bolesti v podbřišku, pociťuje je většina žen, některé jsou způsobeny fyziologickými změnami, jiné mohou signalizovat hrozící komplikace nebo jsou projevem vážného stavu, který může ohrozit na životě vás nebo vaše dítě.

Bolesti v podbřišku v těhotenství, které vás neohrožují

Občasné bolesti v podbřišku různé intenzity, které někdy připomínají menstruaci, jindy cítíte, že vás sem tam píchne, bodne nebo pociťujete bolesti v tříslech např. při chůzi, jsou způsobeny fyziologickými změnami. V 1. trimestru těhotenství jsou dokonce jedním z příznaků těhotenství spolu s nedostavením se menstruace.

Děloha během celého období těhotenství roste, napíná se, tlačí na okolní tkáně a vaziva. Pokud bolesti nejsou spojeny se špiněním, krvácením, výtoky, nemění svůj charakter a intenzitu, samovolně po chvilce přejdou, není třeba se strachovat. V opačném případě kontaktujte lékaře.

Normální jsou také slabší bolesti po orgasmu. Samovolně odezní.

Další příčinou bolestí jsou jemné stahy dělohy. V posledních týdnech před porodem ve 3. trimestru těhotenství bývají intenzivnější, někdy vás mohou až přesvědčit o tom, že začíná porod. Jsou to "poslíčci", Braxton-Hicksovy kontrakce. Nejsou pravidelné a jejich frekvence a intenzita nenarůstá jako při skutečném porodu.

V posledním týdnu před porodem může být příčinou bolestivého tlaku v podbřišku hlavička miminka.

Zácpa je v těhotenství běžná. Způsobuje ji uvolňování progesteronu, ovlivňuje peristaltiku střev. Důležité je přijímat stravu bohatou na vlákninu, pít dostatek tekutin, pohybovat se a tím předejít bolestem v podbřišku spojeným se zácpou a nadýmáním.

Bolesti v podbřišku v těhotenství, při kterých je třeba dávat pozor, a jejich příčiny

Takové bolesti jsou jiné, na jaké jste zvyklá. Objeví-li se příznaky:                               

těhotná žena s bolestmi podbřišku
Foto: Thinkstock
  • změna charakteru a intenzity bolesti
  • objeví se výtok, špinění nebo krvácení
  • odtok plodové vody
  • přítomnost úrazového mechanismu
  • slabost, pocity na omdlení, závratě
  • nechutenství, zvracení
  • časté močení, spojené s pálením, řezáním

kontaktujte lékaře, nečekejte, že se stav upraví. Jsou-li příznaky závažné, vznikly rychle, např. velké krvácení, šokující bolest, ztráta vědomí, hrozící předčasný porod, úraz – volejte 155. Nejčastější příčiny komplikací jsou:

Potrat – abort

Potrat je předčasné vypuzení mrtvého plodu před ukončením 28. týdne těhotenství, nebo pokud neznáme délku trvání těhotenství, do hmotnosti 999 g, nebo předčasně narozený plod o hmotnosti do 500 g, který nežije více než 24 hodin. Může být spontánní – jde o samovolné vypuzení plodu z dělohy, kriminální, legální – interrupce.

Podle délky trvání těhotenství se dělí na časné – do 16. týdne – a pozdní – do 28. týdne. 80–90 % potratů proběhne v 1. trimestru těhotenství, příčinou jsou letální vady plodu, infekce a onemocnění matky, stres, trauma. U pozdních potratů hrají roli např. vývojové poruchy dělohy a děložního čípku, myomy, zánětlivá onemocnění, úrazy. 10–15 % potvrzených těhotenství končí potratem.

Spontánní potrat začíná mírnými bolestmi v podbřišku a slabým krvácením. Tehdy mluvíme o hrozícím potratu. Léčbou a klidovým režimem lze těhotenství udržet. Podávají se léky na zastavení krvácení, na uvolnění děložních stahů, sedativa na zklidnění a vitamíny.

Postupně se přidávají křečovité bolesti podbřišku, krvácení je silnější, později odtéká plodová voda – tento stav se označuje jako začínající potrat. Těhotenství se v tomto stadiu podaří zachránit jen výjimečně, větší plod už nežije. Proto není dobře zanedbat již první známky hrozícího potratu, je nutno co nejdříve vyhledat gynekologa.

Silné křečovité bolesti a masivní krvácení vyžaduje urgentní léčbu, je třeba volat 155.

Mimoděložní těhotenství

Vajíčko se asi v 0,5 % těhotenství uhnízdí mimo dělohu, nejčastěji ve vejcovodu, příčinou jsou např. záněty, antikoncepce formou nitroděložního tělíska, vyšší věk matky, endometrióza. Při prasknutí – ruptuře – takového těhotenství, obvykle v 6.–12. týdnu těhotenství, se velmi rychle vyvíjí šokový stav spojený s kolapsem, hrozí riziko vykrvácení.

Varovnými příznaky jsou tlakové jednostranné intenzivní bolesti v podbřišku, špinění nebo krvácení, břicho může být tvrdé, bolestivé na pohmat.

V případě ruptury je nutný akutní transport záchrannou službou ke gynekologovi a operační řešení stavu, s doplňováním krevních ztrát a podáváním léků.

Předčasné odlučování – abrupce placenty

Placenta se začne odlučovat od děložní stěny ještě před porodem. Na příčině jsou zejména úrazy, vyšší věk matky, hypertenze, cukrovka, kouření, víceplodové těhotenství. Vyskytuje se asi v 1 % těhotenství.

Příznaky jsou neurčitý tlak v podbřišku, rostoucí křečovité bolesti, krvácení, napnutá břišní stěna, plod se více hýbe v důsledku stresu. Při odloučení více než 50 % plochy placenty hrozí úmrtí plodu. Matka je ohrožena šokem a poruchami srážení krve.

Znovu se jedná o život ohrožující stav, který vyžaduje rychlý transport do nemocnice, těhotenství se většinou předčasně operačně ukončí.

Úrazy v těhotenství

Vznikají nejčastěji při dopravních nehodách, pádech, úderech do břicha, mohou zapříčinit potrat, předčasný porod, odlučování placenty. Průběh podle závažnosti může být různý, od bolestí v podbřišku až po šokový stav z vykrvácení.

Na prvním místě je záchrana matky, plod je ohrožen nedostatkem kyslíku. Stav vyžaduje rychlý transport, diagnostiku a léčbu, v případě nutnosti se přistupuje, pokud je plod životaschopný, k ukončení těhotenství císařským řezem.

Někdy se bohužel stane, že i u nastávajících maminek je třeba provádět kardiopulmonální resuscitaci. Rozdílné je uložení na levý bok a vypodložení od podložky asi o 15–45 stupňů, nedochází tak k útlaku dolní duté žíly a krev lépe při resuscitaci proudí. Frekvence masáže hrudníku a dýchání je stejná jako u dospělých, 30:2.

Předčasný porod

V případě, že dojde k zahájení porodní činnosti ještě před 37. týdnem těhotenství, mluvíme o předčasném porodu.

Hrozící předčasný porod začíná bolestmi v podbřišku, špiněním, pokračuje tvrdnutím bříška – vznikem kontrakcí, které nabírají na intenzitě, může začít odtékat plodová voda.

předčasně narozené dítě v inkubátoru
Předčasně narozené dítě. Foto: Thinkstock

To jsou již jasné známky probíhajícího porodu.

Nedonošený novorozenec je ohrožen po příchodu na svět různými komplikacemi, důležitá je intenzivní poporodní péče. Proto neváhejte a při výše zmíněných příznacích volejte 155.

K porodu nedonošených dětiček může dojít velmi rychle, takový porod se nazývá překotný.

Bolesti podbřišku nemusí být jen z gynekologických příčin

Zánět slepého střeva – apendicitida

Stanovení diagnózy bývá obtížnější, protože děloha odtlačuje apendix a není na obvyklém místě. Obvyklý průběh je, že bolest začíná v oblasti pupíku a stahuje se postupem času do oblasti pravého podbřišku, doprovází ji nechutenství, zvracení, zástava větrů a stolice, zvyšuje se teplota.

Při prasknutí – perforaci – apendixu je břicho tvrdé – svalová defence, výrazně bolestivé. Závažný průběh bývá v těhotenství, zvláště ve 3. trimestru, zánět nebývá ohraničen a může chybět příznak kontrakce.

Urologické příčiny

Bolesti podbřišku jsou spojeny s obtížemi při močení, pocity pálení, řezání, častým močením v malých množstvích, např. při zánětu močového měchýře. Důležité je infekci léčit, aby se zánět nešířil dál.

Odlišení bolestí podbřišku v těhotenství a stanovení diagnózy bývá někdy vážným diagnostickým problémem. Odebere se anamnéza, příznaky z jiných systémů mohou napomoci směrování ke správné diagnóze, např. zástava větrů a stolice, potíže s močením, vzestup teplot. Dále následuje gynekologické vyšetření a v případě potřeby další specializovaná vyšetření. Odběr krve, sono, vyšetření specialisty.

Určitě však neobvyklé bolesti v podbřišku nezanedbejte. Řešte je už v začátcích, a snažte se tak předejít vážnějším komplikacím.

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.