Bílé skvrny na zubech a jejich příčiny? Jak si pomoci a fleky odstranit?

Bílé skvrny na zubech a jejich příčiny? Jak si pomoci a fleky odstranit?
Zdroj fotografie: Getty images

Skvrny na zubech se tvoří z více příčin. Zuby barví například potrava. Nadbytek fluoru se také projeví skvrnami. U dětí jsou časným příznakem zubního kazu. Špatná hygiena a nadbytek povlaku bývá na vině v případě těchto skvrn.

Bílé skvrny na zubech jsou pro mnoho lidí poměrně velkým překvapením. Vyskytují se jak u dětí, tak i u dospělých. Ve většině případů nemusí být bílá skvrna na zubu žádným vážným příznakem.

Rozhodně tento symptom není dobré podcenit a je potřeba pátrat po možných příčinách.

Často vás zajímá:
Co znamenají bílé skvrny na zubech?
Může být příčinou potrava, nebo je třeba pátrat po závažnějším problému?
Jak se dá před nimi ochránit a vyhnout se jim?
Jak se léčí?

Potraviny a nápoje jako příčina zbarvení

káva v šálku na stole, pohled shora
Káva barví tmavě. Zdroj: Getty images

Obecně potraviny i nápoje zabarvují zuby. Je známo, že například čaj a káva mění barvu zubů na tmavou. Je to kvůli tomu, že tyto nápoje obsahují přírodní barviva.

Jsou i nápoje a potraviny, jako například rýže, které zuby zesvětlují. Bílé skvrny se tvoří i jako následek zvýšeného příjmu kyselých nápojů. Vznikají i při poruchách příjmu potravy.

Demineralizace

Kromě toho jsou bílé skvrny i znakem demineralizace zubní skloviny. Od ní už není příliš daleko ke vzniku zubního kazu. Vzniká i jako důsledek nedostatku minerálů a vitamínů.

U dětí je znakem časného stadia zubního kazu. U dospělých se vyskytují tyto skvrny i na základě problémů z dětství. Při vrozeném odvápnění zubní skloviny se také vyskytují skvrny.

Fluoróza

voda ve sklenici
Fluorid se do těla dostává i vodou, kde se přidává pro její dezinfekci. Zdroj: Getty images

V případě skvrn na zubech se však dá s největší pravděpodobností vyloučit, že by se jednalo o tento jev. Ve většině případů jde spíše o reakci na přítomnost fluoridu v organismu, což se odborně nazývá fluoróza.

U dětí je to velmi častý jev v případě, že v rozvíjející se zubní sklovině je příliš mnoho fluoridu. To může být například způsobeno používáním zubních past s vysokou hodnotou fluoridu, případně pitím vody s přísadou fluoridu. Tato látka se do pitné vody kvůli její dezinfekci běžně přidává.

Většinou k fluoróze dochází u dětí ve věku do 8 let a v době, kdy mají ještě mléčné zuby. Proto třeba udělat opatření, aby se tyto skvrny nepřesunuly i na trvalý chrup.

Sklovina zubu je fluoridem poškozena. Jeho nadměrná koncentrace někdy vyvolá nejen bílé fleky na zubu, ale i světle hnědé fleky, což je už jakési vyšší stadium přesycení organismu a zubů fluoridem.

Hygiena

dívka si čistí zuby
Důležité je pravidelné čištění zubů. Zdroj: Getty images

Často může být příčinou špatná zubní hygiena. Samozřejmě i u dospělých platí, že pokud pijí příliš mnoho fluorizované vody, objeví se dříve či později tyto skvrny i u nich.

Na zubech lze vidět bílé skvrny i při nadbytečném povlaku. Bílé skvrny je vidět i po zubním strojku. Příčina může být i za refluxní chorobou žaludku, kdy kyselina ze žaludku dráždí sklovinu zubů.

Co pomáhá?

Řešení spočívá především ve změně přísunu fluoridu (ve změně zubní pasty nebo v pití jiné vody) a také v odstranění fluoridu ze zubní skloviny.

Odstranění není tak jednoduché. Jde o postupný a dlouhodobější proces, při kterém pomáhá zejména změna životosprávy. To znamená jíst potraviny podporující pevnost a lepší zbarvení zubů, například jablka.

Pomoci může například žvýkání včelího vosku, případně čištění zubů s práškem do pečiva. Jde však o přírodní metody. Pokud selžou, pomoci může ještě bělicí zubní pasta. Ale i u ní pozor, abyste to s ní nepřeháněli. Může obsahovat různé jiné látky. V případě dlouhotrvajícího stavu je už lepší navštívit zubaře.

Video o příčinách bílých skvrn

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.