Trápí vás řezání oka? Poznejte příčiny bolesti oka

Trápí vás řezání oka? Poznejte příčiny bolesti oka
Zdroj fotografie: Getty images

Řezání oka je jedním ze symptomů zánětů či infekcí očí. Ale vyskytuje se i při únavě nebo syndromu suchého oka. Velký vliv má i vnější prostředí, a to prašné, suché a teplé nebo větrné počasí. Jinou příčinou řezání v oku může být alergie.

Řezání oka je nepříjemně vnímaná bolest oka. Často může mít člověk pocit písku v oku nebo pocit, že má v oku nějaké cizí těleso. Tento příznak je velmi nepříjemný. Je typický pro různá onemocnění oka. Často se spolu vyskytuje řezání a slzení oka.

Často vás zajímá:
Jaké jsou příčiny bolestí a nepříjemného řezání oka, očí?
Bolí vás oko při mrkání a máte pocit písku v oku?
Co pomáhá na tento problém, jsou potřeba kapky?

Může jít o zánět, infekci nebo jiný problém způsobený i externími faktory. Tento pocit se dostavuje i při mechanické iritaci spojivky či rohovky a při průniku cizího tělesa za víčko.

Zánět a infekční příčiny

Nejčastěji dochází k řezání oka a bolesti oka při zánětlivých onemocněních, a to hlavně v jeho rohu (v koutku oka). Dobrým příkladem je zánět spojivek. Přítomné je i zvýšené slzení oka, zarudnutí spojivky a svědění v oku.

Zarudnutí a řezání je také přítomné při zánětu spojivek (konjunktivitidě).

Dítě má zánět očí, konjunktivitida, tedy zánět spojivek
Řezání je příznakem při zánětu očí. Zdroj fotografie: Getty images

Je více forem tohoto zánětu, ať už hyperakutní, akutní (náhle vzniklé řezání oka), nebo chronická. Toto dělení je založené na délce průběhu.

Zánět může být infekční i neinfekční. Při infekčním jsou původcem různé bakterie, viry, plísně nebo jiné druhy parazitů, které se do oka dostanou.

Velmi často se řezání oka vyskytuje i při zánětu rohovky. Pod tímto pojmem je možné si představit několik různých druhů infekcí, zánětů nebo podráždění. Způsobují bolest očí, zarudnutí oka, poruchy vidění, také pocity, jako kdyby bylo v oku cizí těleso, a někdy i otok oka.

Nejčastějšími formami jsou herpetický zánět virového typu, případně bakteriální zánět rohovky způsobený nejčastěji zlatým stafylokokem. Léčba je formou kapek do oka.

Neinfekční příčiny řezání oka

Žena má unavené oči, dlouhá práce za počítačem, syndrom suchého oka
Únava po dlouhodobé práci za počítačem způsobuje řezání a jiné potíže. Zdroj fotografie: Getty images

Tato skupina zahrnuje několik důvodů. Mezi ty patří i vliv vnějšího prostředí, jako například alergie, prašné prostředí, ale i chyba růstu řas. Zvláštní skupinou jsou úrazy oka a cizí předmět v oku.

Jiným případem je únava. Při únavě se vyskytuje řezání v oku, ale i další potíže, například zhoršení zraku a bolest hlavy. Dlouhodobé zatížení oka prací se zobrazovacími jednotkami (monitor, televizor) a dlouhodobé řízení auta. K celkové únavě a k únavě oka přispívá nedostatek spánku.

Vnější prostředí nadměrně zatěžuje oči hlavně v období, kdy je větrné počasí, horké suché léto nebo naopak zima. A podobně je to i při ostrém světle, ať už jde o slunce přes léto, nebo i během zimních zasněžených dní.

V létě vysušuje oko klimatizace, což může způsobit řezání. Stejně negativně působí prašné prostředí, kdy je riziko vniknutí nečistot do oblasti oka a pod oční víčko. A zvýšená zátěž platí i pro zakouřené prostředí.

Alergie jako důvod

Neinfekční záněty vyvolávají externí faktory, například alergie. I proto se například řezání oka vyskytuje také při alergiích a alergických reakcích, které se mohou projevovat touto formou.

Dívka má oteklé a bolestivé oko, možná je i alergie
I při alergii se přidružuje řezání, svědění, otok, zarudnutí a slzení. Zdroj fotografie: Getty images

Alergie jako takové patří mezi onemocnění imunitního systému. Dochází při nich k imunopatologické reakci, kdy imunitní systém organismu reaguje přecitlivěle a nepřiměřeně na nějakou příčinu – alergen.

Může reagovat nejen očima, ale například i plným nosem. Specifickým typem je senná alergie, tedy senná rýma. Při té také dochází k řezání v oku v důsledku alergické reakce. Při tomto typu jde o alergii na pyl, ale i na jiné externí částečky, například prach, roztoči nebo zvířecí srst.

Součástí projevů tohoto druhu alergie je často i plný nos, časté kýchání, smrkání. Na očích se senná alergie projevuje jednak řezáním, ale i svěděním, zvýšeným slzením, zarudnutím spojivek.

Dráždění řasami

Vzácnějším onemocněním, které se ale také projevuje řezáním oka, je i trichiáza. Jde o poruchu správného růstu řas. Místo toho, aby řasy rostly směrem ven, rostou směrem dovnitř (do oka).

Řasy jsou drsné, a tak má člověk pocit píchání, řezání nebo cizího předmětu v oku. Podráždění je velmi nepříjemné. Tento stav mohou způsobovat i ztráta elasticity víčka či vyvinutí dvou řad řas místo jedné. Léčba spočívá v odstranění těchto řas.

Syndrom suchého oka

Oční kapky, aplikace do oka, oko
Při syndromu suchého oka pomáhají umělé slzy. Zdroj fotografie: Getty images

Řezání očí je časté také při syndromu suchého oka. Toto onemocnění představuje poruchu omývání, zvlhčování očního povrchu. Způsobuje to nedostatečná tvorba slz. Ty vytvářejí na povrchu oka slzný film.

Při syndromu se slzy tvoří v menším množství nebo mají špatnou kvalitu. Pro zvlhčování a ochranu oka je důležité jejich správné složení. Obsahují vodu, olej, hlen. Přidružují se příznaky jako pálení, svědění očí, ale i únava očí, zhoršené vidění, citlivost na světlo a bolest hlavy.

Úraz oka a cizí předmět jako příčina řezání oka

Řezání v oku může způsobit i úraz. Může jít o povrchové poranění, ale i poranění, které proniká do hlubších vrstev oka. Jiný případ tvoří cizí tělesa v oku. Pod víčko se dostane cizí předmět. Ten následně dráždí povrch oka, a to způsobuje nepříjemný pocit a řezání.

Cizím předmětem, který dokáže způsobit problém a řezání v oku, jsou například kontaktní čočky. Jejich dráždění a jiné problémy s nimi spojené je třeba konzultovat s očním lékařem.

Video o potížích s očima

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.