Jaké příčiny má pocit těžkých nohou? Je třeba se obávat zánětlivého onemocnění?

Jaké příčiny má pocit těžkých nohou? Je třeba se obávat zánětlivého onemocnění?
Zdroj fotografie: Getty images

Má více příčin. Nejčastěji je pocit projevem onemocnění cév dolních končetin. Může za to špatná životospráva, ženské pohlaví, nevhodná obuv, dlouhodobé sezení, stání a jiné. Někdy jsou na příčině neurologické potíže.

Pocit těžkých nohou souvisí téměř vždy s onemocněním žil a s cévními problémy. Trápí většinu lidí s nedostatkem pohybu.

Právě nedostatek pohybu způsobuje vysoké riziko rozvoje žilního onemocnění.

Mezi nejznámější patří křečové žíly. Těžké nohy netrápí pouze lidi, kteří mají nedostatek pohybu a převážně sedavý způsob života. Zátěží pro dolní končetiny a jejich žíly je i dlouhodobé stání.

Problém je v cévách

Křečové žíly trápí stále více lidí, a to zejména ve vyšším věku. Jejich výskyt může ovlivnit genetická predispozice, ale i hladina hormonů. Více trápí ženy.

Odborně se nazývají varixy dolních končetin.

Dochází k hromadění krve v dolních končetinách, oslabení stěny cévy a k rozšíření žíly. Vytvářejí se různé záhyby, které vystupují na povrch, oslabená je i funkčnost žíly. Komplikací je vznik trombózy, zánětu a v některých případech i vředu.

Pocit těžkých nohou nesouvisí pouze s křečovými žilami. Existuje několik onemocnění, při kterých nastává problém v žilním systému. Například při chronickém žilním onemocnění, kdy dochází k abnormalitám v stavbě nebo ve funkci žilního systému.

Tyto abnormality a změny probíhají dlouhodobě a projevují se různými subjektivními příznaky či obtížemi. Člověk však nejčastěji pociťuje problémy právě s nadměrným prokrvením a pocitem těžkých nohou.

Velmi častou nemocí je i chronická žilní nedostatečnost. Je to také dlouhodobé venózní onemocnění, při kterém dochází k abnormalitám v žilním systému. Vedou také ke vzniku otoku, různým změnám na kůži a také ke vzniku vředů.

Velký podíl na tomto onemocnění má zejména sedavý způsob života, obezita a stoupající věk. Při onemocnění dochází zejména k poruše návratu žilní krve z dolních končetin do srdce.

Časté jsou i noční křeče v dolních končetinách a pocit těžkých nohou v noci. Komplikací může být zánět, ten často přejde v chronickou formu, tehdy se už mluví o chronickém zánětu žil dolních končetin.

Kalhoty, nohy, boty
Nedostatek pohybu, ale i dlouhodobé stání je příčinou varixů. Zdroj foto: Getty images

Tyto rizikové faktory ovlivňují vznik cévních obtíží:

  • dědičnost
  • věk
  • pohlaví, ženy častěji
  • nedostatek pohybu, dlouhodobé sezení, stání
  • nadváha, obezita
  • těhotenství a jejich počet
  • hormonální antikoncepce
  • nevhodná strava
  • snížený příjem tekutin
  • kouření
  • nevhodná obuv
  • dlouhé sezení na toaletě

Neurologické potíže

Někdy se pocit těžkých nohou vyskytuje i při onemocněních neurologického systému. Případů je několik a příkladem je i závažné onemocnění, roztroušená skleróza, známá také pod odborným názvem skleróza multiplex.

Je to autoimunitní onemocnění chronického typu, které postihuje míchu, mozek a mozeček. Při onemocnění dochází k narušení a k rozpadu myelinového obalu, který obaluje nervová vlákna a pomáhá přenášet impulzy.

Noha a tvarovaná ortopedická vložka do bot
Vhodnou prevencí je ortopedická obuv. Zdroj foto: Getty images

Anatomický problém

Těžké nohy mohou souviset i s anatomickým problémem v nohách. Jsou příznakem i plochých nohou. U dětí může být za vznikem plochých nohou vrozená porucha nebo slabost pojivové tkáně nohy.

U dospělých jde většinou o přetížení nohy, nebo naopak o příliš malé zatížení a špatně zvolenou obuv. Nejčastěji má člověk pocit těžkých nohou nebo pocit únavy v nohách zejména po delší zátěži a je jedno, zda jde o dlouhou chůzi, nebo naopak dlouhé stání.

V těhotenství

Těhotné ženy znají pocit těžkých nohou. Příčinou jsou změny, které během těhotenství organismus zažívá. Kromě pocitu těžkých nohou je během těhotenství přítomen i otok dolních končetin. Ten opět přispívá k danému pocitu.

Video s informacemi o těžkých nohách

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.