Tělesná teplota může značit chronický únavový syndrom, ale také běžné nachlazení nebo chřipku. Jakákoli virová či bakteriální onemocnění dýchacích cest. Přítomná je i při zánětech v různých částech těla. Značí infekční onemocnění, ale také mnohé jiné potíže. Teplotu může zvýšit i hormonální změna během těhotenství.
Zvýšená tělesná teplota se jinak nazývá i subfebrilie. Je to tělesná teplota v rozmezí od 37 do 38 stupňů Celsia. Zvýšená teplota se vyskytuje u více druhů onemocnění. Od běžného nachlazení, virového onemocnění dýchacích cest až po některá infekční a zánětlivá onemocnění.
Mnohdy ji doprovázejí i jiné symptomy, a tehdy by se mělo zvážit odborné vyšetření u lékaře. Pokud jde jen o krátkodobý stav, není třeba urgentní vyšetření. Subfebrilii lze sledovat i v domácím prostředí. A vyšetření se zvažuje podle výskytu přidružených příznaků.
Zvýšená tělesná teplota se projevuje více u onemocnění, která mají delší nebo volnější průběh. Horečka, což je teplota již nad 38 stupňů Celsia, značí vážnější onemocnění, obvykle bakteriálního původu.
Mnohdy je možné, že se nejprve vyskytne jako symptom nějaké nemoci zvýšení tělesné teploty. Později, v případě, není-li tato nemoc dostatečně léčena, přeroste tělesná teplota až do horečky. Ve vážných případech i nad 40 stupňů Celsia. V tom případě se mluví už o přehřátí organismu, takzvané hyperpyrexii.
Zvýšení tělesné teploty je charakteristické pro různá infekční onemocnění dýchacích cest, například při:
chřipce
zápalu plic
zánětu nosohltanu
angíně, tedy tonsilitidě
zánětu dutin a vedlejších nosních dutin
tuberkulóze
nachlazení
zánětu průdušek
Při různých infekčních a zánětlivých onemocněních horních nebo dolních cest dýchacích se objevuje zvýšená tělesná teplota spolu s jinými příznaky. Většinou jde o kašel, zahlenění, rýmu, bolest v krku.
Ke zvyšování tělesné teploty se typicky přidružuje také:
třes, tedy zimnice, kterým se tělo snaží o zvýšení tělesné teploty
únava
slabost
nechutenství
bolest těla, a to hlavně svalů, kloubů
bolest hlavy
Některé tyto problémy, například běžné nachlazení, lze zvládnout i bez ošetření u všeobecného lékaře. Ale pokud symptomy neustupují delší dobu, je nutné jít na vyšetření. Některé formy, jako je tuberkulóza nebo zápal plic, by mohly přejít do chronického stadia.
V tom případě již vážně ohrožují zdraví člověka a organismu. Proto je lepší zvýšenou teplotu nepodcenit, pokud jsou přítomny i jiné příznaky. Například trvá-li zvýšená tělesná teplota déle než půl roku.
Kdy se snižuje tělesná teplota?
Tělesná teplota se zvyšuje, neboť se tělo snaží bojovat proti cizorodému mikroorganismu. To se mu lépe daří, je-li tělesná teplota do hodnoty 38 stupňů Celsia. I proto se léčba tělesné teploty, její snižování, doporučuje až nad 38,5 stupňů Celsia. Tedy v případě horečky.
Léky, které se podávají proti horečce, se jmenují antipyretika. Tyto léky mají často kombinovaný účinek. Kromě snížení tělesné teploty tlumí i bolest. Mají také analgetický účinek.
Existují i jiné kombinované léky, kde se nachází několik účinných látek určených pro více symptomů. Ty mají za úkol snížit tělesnou teplotu, utlumit bolest. Následně stimulovat organismus nebo také uvolnit dýchací cesty. Toto je nicméně symptomatická léčba – léčí se příznak, a ne příčina.
Nejrychlejším způsobem snížení tělesné teploty je však fyzikální snížení. To znamená, že se na tělo aplikují zábaly. Nebo se člověk může vysprchovat nebo vykoupat ve vlažné lázni.
Více informací ohledně snížení tělesné teploty je uvedeno v magazínovém článku.
Tělesná teplota stoupá i při únavě
A to hlavně v případě, je-li spojena s nespecifickými symptomy. Nejčastěji s únavou, mírnými bolestmi hlavy, svalů nebo kloubů. V tomto případě může jít i o chronický únavový syndrom.
Nejlepší je odpočinout si a dopřát si pokojový režim. Nevykonávat namáhavé činnosti a vyhýbat se stresu. Pokud se dá, člověk by měl zvolnit i v pracovní oblasti a věnovat se odpočinku a regeneraci sil. Po určité době mohou tyto příznaky postupně odeznít.
Informativní tabulka o tělesné teplotě a jejích hodnotách
Hodnota ve stupních Celsia
Název
Informace
méně než 29
těžká hypotermie (podchlazení)
studená kůže
bezvědomí
při 28 °C poruchy srdečního rytmu
zástava dýchání
smrt
29–32
střední hypotermie
zpomalení reflexů
pod 32 °C poruchy vědomí, může se probírat na bolest
pod 31 °C tělo ztrácí schopnost třesu (neumí se zahřát)
pod 29 °C riziko poruchy srdečního rytmu
33–35
mírná hypotermie
zmatenost, poruchy jemné motoriky, třes
pod 34 °C poruchy řeči, zrychlené dýchání
35,9–36,9
normální tělesná teplota
normotermie
37–38
zvýšená tělesná teplota
subfebrilie
tělo se snaží bojovat proti patogenům
38,1–40
horečka
febrilie
doporučuje se snížení tělesné teploty
40–42
přehřátí organismu
hyperpyrexie
nad 42
smrt
Onkologická onemocnění
Velmi často se jako jeden z příznaků uvádí zvýšená tělesná teplota i při rakovinových a nádorových onemocněních různého typu. Ta mohou vzniknout kdekoli v lidském těle.
Někdy nejde o souvislou zvýšenou teplotu. Mohou se objevovat období, kdy je bez vnější příčiny vyšší, a jindy zase nižší. Proto je třeba pozorovat i jiné příznaky, které jsou charakteristické pro konkrétní nemoc. Případně jít na vyšetření. Lékař provede různá krevní laboratorní nebo zobrazovací vyšetření.
Zvýšená tělesná teplota je například i při rakovině kostí, rakovině krve, která je známá pod názvem leukémie, rakovině hrtanu, rakovině štítné žlázy, rakovině jater, ale i při nádorech na tlustém střevě, v ústní dutině, slinivce břišní, žaludku, jícnu, ale také při rakovině plic a při jiných nádorových onemocněních.
Platí to pro benigní (nezhoubné) nádory, ale i pro jejich maligní formu. V tom případě jsou nádory zhoubné a dá se tedy mluvit o rakovinovém onemocnění v pravém smyslu.
Infekční příčiny
I při mnoha infekčních onemocněních se projevuje zvýšená tělesná teplota. Jde například o příušnice, zarděnky, infekční endokarditidu, spalničky, tetanus, dětskou obrnu nebo salmonelózu, objevuje se při žloutence a lymské borelióze. I enterobióza (roupy) se může projevit zvýšením tělesné teploty. Stejně je to i v případě vší.
Další typická dětská onemocnění, která postihují děti v mladém věku nebo v období po narození. V některých případech mohou postihovat i dospělé. A to tehdy, pokud během dětství nepřekonali některé z běžných infekčních onemocnění a nevytvořili si na něj protilátky. Což je typické pro plané neštovice.
Obecně platí, že při mnoha onemocněních infekčního charakteru bez ohledu na jejich typ a lokalizaci je přítomna vyšší tělesná teplota, později i horečka. Je tomu tak například při kapavce, kvasinkové infekci, chlamydiové infekci nebo i při syfilidě. Tedy i při pohlavně přenosných nemocech.
Případně je-li člověk nakažen virem HIV a má onemocnění AIDS. V tomto případě jde o získanou imunitní nedostatečnost. Člověk je náchylný na jakékoli infekční či zánětlivé onemocnění.
Je třeba vždy kromě zvýšené teploty pozorovat i jiné symptomy nebo změny na zdravotním stavu člověka. A podle toho vyhledat příslušné lékařské ošetření a odborníka. První volbou je praktický lékař pro děti nebo dospělé. Umí následně doporučit ostatní vyšetření.
Při jiných zánětech
Velmi časté je zvýšení tělesné teploty i při zánětech. Například při zánětu vaječníků, žil, prsní žlázy, zvukovodu nebo středního ucha. Také při zánětu slepého střeva, dělohy, močových cest, hrtanu, ledvin, při zánětu myokardu (srdeční svaloviny) nebo perikardu (srdeční blány).
I při zánětech tlustého střeva, žlučníku, ale například i u žlučníkových kamenů. Obecně se různé záněty v trávicí, vylučovací, cévní a pohlavní soustavě projevují zvýšením teploty.
Ostatní příčiny zvýšení tělesné teploty
Mnohdy se vyskytuje zvýšená teplota i při onemocněních, která se navenek projevují zcela jinými symptomy. Jedná se jen o sekundární příznak této nemoci. Častokrát se vyskytne až v pozdějším stadiu vývoje. Je tomu tak například při artritidě, zácpě, oparu nebo pásovém oparu. I u Crohnovy nemoci.
Lékař umí na základě odběru krve, moči nebo podle jiných příznaků či vyšetření (RTG, USG) určit možnou příčinu. Obecně reaguje tělo zvýšenou tělesnou teplotou na přítomnost nějakého parazita, zánětu, infekce nebo na změnu zdravotního stavu. Ta nemusí být na úvod hned viditelná. Probíhá ovšem uvnitř organismu.
Zvýšená tělesná teplota jako příznak těhotenství či během těhotenství?
Hormonální změny v těhotenství zvyšují bazální teplotu. Tělesná teplota změřená v pochvě (bazální) může být ráno zvýšená i o několik desetin stupně Celsia. Obvykle se pohybuje od hodnoty 36,7 až do 37,3 stupně Celsia.
Bazální teplota se zvyšuje také v období ovulace.
Mírné zvýšení tělesné teploty může být jedním z nejistých znaků těhotenství. Kromě toho se může přidružit únava, slabost, ranní nevolnost, zvracení.
Pravděpodobnost zvyšuje vynechání menstruace a pozitivní těhotenský test. Jako jistý příznak těhotenství je ale zachycení embrya nebo plodu na USG vyšetření.
Střední zdravotnická škola v Nitře mi dala základ pro uplatnění se v oblasti zdraví a nemocí. Díky ní jsem 2 roky pracoval na traumatologické klinice a ambulanci ve FN Nitra. Od roku 2006 jsem byl zaměstnán v záchranné zdravotní službě, kde jsem setrval do roku 2017.
Bakalářské studium jsem absolvoval na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře v oboru urgentní zdravotní péče. Bakalářský titul mi umožnil pokračovat v poslání zdravotnického záchranáře. Mezitím jsem získal místo na tísňové lince 155. V přednemocniční zdravotní péči tak působím do dnešní doby.
Zájem o člověka, zdraví a i samotné nemoci jsem měl už v dětství, což mi dalo předpoklad věnovat se tomuto tématu i v dospělosti. Studium a získávání nových informací v praxi mi poskytlo skvělý podklad pro psaní odborných textů, a to v podobě článků, kterým porozumí i běžní lidé. Moje záliba v portálu Zdravotník má tak pevné základy v letech praxe i v osobním zájmu. Podobně mě zajímá i zdravá strava, výživa a celkově zdravý životní styl. Svůj volný čas vyplňuji rodinou a sportem.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.