Chřipka u dětí: Jak jí předcházet, jaký má průběh a jak se léčí?

Chřipka u dětí: Jak jí předcházet, jaký má průběh a jak se léčí?
Zdroj fotografie: Getty images

Září, děti začaly chodit do školek, škol. Zchladilo se počasí, přichází období nachlazení. Mezi každoroční sezónní onemocnění patří také chřipka.

Každý rodič má jistě zkušenosti s onemocněním dítěte tímto virovým onemocněním. A pokud vaše dítě právě začalo chodit do školky, určitě máte i vy obavu z tohoto období.

Chřipka je onemocnění s rychlým nástupem, lze jej zaměnit za nachlazení, nemělo by se však podceňovat.

Může se zkomplikovat jiným závažnějším onemocněním, i z toho důvodu by mělo být dítě řádně vyléčeno. Ještě je čas na prevenci a přípravu před chřipkovým obdobím.

Chřipka ve zkratce

Chřipka, nebo i influenza, je virem zapříčiněno onemocnění, vyvolává ho RNA virus typu A, B a C. Nejčastěji však typ A, který má nejlepší schopnost mutace.

Její inkubační doba je 18–72 hodin.

Je vysoce nakažlivá, infekční.

Přenos je zajištěn kapénkovou infekcí. Šíří se během mluvení, kýchání, kašlání, ale i kontaktu, například při podání ruky. Rizikové skupiny lidí jsou více ohroženy komplikacemi.

Mezi rizikovou skupinu patří i malé děti bez předchozí imunitní zkušenosti, v předškolním věku a děti s chronickými onemocněními.

Hlavní chřipková sezóna vrcholí v lednu až únoru.

Chřipka v dětském věku

Tak jako v dospělosti, i v dětském věku má typické příznaky, kterými se projevuje. Její silou je, že kromě infekce dýchacích cest vyvolává také systémové příznaky, a tím ještě více zatěžuje organismus.

Nejčastější příznaky chřipky jsou:

 • zvýšení tělesné teploty až horečka (38–40 °C)
 • zimnice, třes
 • pocení
 • celková slabost, únava, malátnost
 • bolest hlavy
 • bolest kloubů, svalů, končetin
 • rýma
 • bolest v krku
 • kašel, dráždivý, suchý, dusivý
 • bolest hrudníku, hlavně při kašli
 • podráždění očí, bolestivé pohyby očí
 • nevolnost, nauzea, zvracení a jiné střevní formy (i průjmy)
 • nechutenství

Důležité je děti z kolektivu ponechat doma, poradit se s lékařem.

Dívka má chřipku, rýmu, leží v posteli
Důležitá je vhodná léčba a režimová opatření Zdroj foto: Getty images

V případě, že se kromě zvýšené teploty přidruží i jiné potíže, nezbytná je návštěva u pediatra (lékař pro děti). Děti by měly být častěji kontrolovány. Zvláštní pozornost vyžadují děti s chronickými onemocněními.

U dětí mladších tří let se klade důraz na opakované měření tělesné teploty, jelikož se u nich mohou objevit febrilní křeče. Jsou to křeče těla způsobené horečkou.

Přítomny jsou záškuby očí, svalů těla, končetin, doprovázené bezvědomím.

Stejně tak bránice, což je dýchací sval, může být postižena křečí. Tehdy bývá zhoršené dýchání, dítě může přechodně zmodrat. Nejprve si zmodrání (cyanzy) všimnete na rtech, později i na celém obličeji a na konečcích prstů.

Kromě rizika febrilních křečí je důležité sledování tělesné teploty i pro celkové vysílení organismu a riziko dehydratace. Tělesnou teplotu je vhodné udržet do hodnoty 38 °C.

Tělesná teplota do této hodnoty je pro organismus ve prospěch boje proti onemocnění.

Ale nad zmiňovanou hodnotu je to už opak a naznačuje, že organismus boj nezvládá a je třeba mu pomoci.

U malých dětí měřte teplotu v rektu (v zadečku). Je to přesnější měření než ostatní způsoby. Samozřejmě nezapomeňte na odečítání 0,5 stupně, následně vám vyjde skutečná hodnota tělesné teploty.

Příklad výpočtu tělesné teploty:

Měřili jsme dítěti tělesnou teplotu v rektu.

Teploměr nám ukázal teplotu 38,5, následně odečteme 0,5 a vyjde nám tělesná teplota 38°C.

Měření tělesné teploty malému dítěti
Horečka nad 38 °C - riziko febrilních křečí u malých dětí. Zdroj foto: Getty images

Při zvyšující se tělesné teplotě bývá přítomna zimnice. Je to vlastně třesavka svalů, kterou se tělo snaží zvýšit teplotu organismu. Při tělesné teplotě do 38 °C je boj proti virům či bakteriím účinnější.

Jak zvládnout teploty?

Co je tedy nutné udělat při tělesné teplotě nad 38,5 °C?

V tomto případě máte dvě možnosti.

Jedna je pokusit se snížit teplotu zvenčí těla, a to zábaly, koupelí či osprchováním. Nebo druhá možnost je podat léky.

První forma fyzikálního snížení tělesné teploty je o to výhodnější, že k ní je třeba minimum pomůcek a je rychle účinná.

Zábal na tělo

 • zábal aplikujeme na oblast těla, trupu, tedy hrudník
 • ručník nebo plenku navlhčíme vlažnou vodou (25 °C), ponecháme na těle 10–15 minut
 • v případě vysokých horeček se ručník rychleji zahřeje, v tom případě jej vyměníme
 • opakovat je můžeme vícekrát za hodinu
 • dítě příliš nepřikrýváme, jde nám o snížení teploty, ne její udržení
 • teplota v místnosti by měla být 24 °C
 • kontrola teploty je samozřejmostí a nutností

Koupání či sprchování

 • koupel ve vaničce nebo vaně
 • s vodou o teplotě 29–32 stupňů
 • může být po dobu 45 minut v místnosti s 24 °C
 • dítě myjeme vodou
 • sprcha je doporučena u větších dětí

Snižování teploty vodou není doporučeno v případě mramorového zbarvení kůže, při zmodrání (cyanóze) rtů, prstů, při kožních vyrážkách.

Léky na horečku

U menších dětí se podávají rektálně (do análního otvoru) ve formě čípků nebo jako sirup do úst.

V prvním případě je nástup účinku o něco rychlejší, kolem 5–10 minut.

Při druhém podání může být přes 15 minut, záleží na předešlém jídle.

Léky určené ke snížení tělesné teploty jsou většinou s kombinací složek proti bolesti (paracetamol) nebo také s protizánětlivým účinkem (ibuprofen).

ALE!

Při podávání léků se PŘÍSNĚ řiďte příbalovým letákem, dávkováním a doporučením lékaře nebo lékárníka. Případné předávkování může vážně ohrozit a poškodit zdraví dítěte.

U dětí se NEdoporučuje podávat léky na horečku a tlumení bolesti ze skupiny léků, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou (Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin, jiné).

Ptáte se: Proč?

V případě kombinace virového onemocnění a s léčbou salicyláty je riziko vzniku komplikace. Ta je sice vzácná, ale o to nebezpečnější. Označuje se jako Reyův syndrom.

I z tohoto důvodu má význam poradit se o léčbě s lékařem, lékárníkem a přečíst si indikace či kontraindikace léků + správné dávkování.

Jiné léky při chřipce

Pokud to zdravotní stav vyžaduje, lékař nebo lékárník vám dokáže doporučit i jiné léky na doprovodné projevy chřipky. Léky na rýmu, bolest v krku, vitamíny, zinek, probiotika nebo doplňky výživy k prevenci a léčbě dehydratace a doplňky výživy při nechutenství.

Léky proti viru chřipky (antivirotika) se do léčby zařazují pouze vysoce rizikovým pacientům. Jinak se volí symptomatická léčba. Chřipka se neléčí antibiotiky (ATB), protože ATB jsou účinná pouze proti bakteriím, a ne proti virům.

ATB léčba se doplňuje pouze v případě komplikace, například při výskytu bakteriální superinfekce.

Pozor na pitný režim

Při horečkách a stavech, kdy tělo přichází o tekutiny (zvracení, průjmy), je důležité dbát na dodržení pitného režimu. Ten by měl být o něco vyšší než ve zdraví, neboť tělo ve zvýšené míře přichází o tekutiny.

Vypotí je, vydýchá.

Pokud je přidruženo zvracení a průjem, může být problém s dodržením dostatečného příjmu tekutin a je nezbytné lékařské ošetření nebo hospitalizace. Dětský organismu se může velmi rychle dehydratovat. Případnou dehydrataci může značit:

 • zvýšená ospalost, spavost dítěte
 • porucha vědomí
 • dezorientace
 • snížené močení, tmavě zabarvená moč
 • závratě
 • nafouklé břicho
 • cyanóza (zmodrání rtů, konečků prstů)
 • sucho v ústech

Přečtěte si také: Článek o dehydrataci v magazínu.

Délka léčení chřipky

Zvýšené hodnoty tělesné teploty nastupují při chřipce rychle, ale obvykle po 3–4 dnech ustupují.

Ostatní potíže mohou přetrvávat i týden či dva. Únava může být přítomna i měsíc.

U dětí je proto nezbytná dostatečná rekonvalescence (zotavení se). Celková doba léčení je doporučena na dva týdny. Během nich je organismus schopen vyléčit se a načerpat novou energii, vzpamatovat se ze všech potíží.

Dřívější nástup do školky nebo školy se nedoporučuje, pro riziko vypuknutí jiného onemocnění v době, kdy je organismus ještě oslaben.

V tomto období je důležité, aby byl zachován klid na lůžku, dítě by mělo být přiměřeně oblečeno a mělo by se častěji větrat.

Případné komplikace by se mohly projevit onemocněním srdce, plic, nervového systému, mozku a také jako jiná onemocnění. Mezi časté komplikace chřipky se řadí zánět vedlejších nosních dutin a středního ucha. Proto je lepší dodržet doporučenou délku léčení.

Prevence chřipky

Ta by měla být na prvním místě, jelikož se jedná o zdraví našich dětí a v neposlední řadě i o naše vlastní, chřipka je vysoce infekční onemocnění.

Do prevence by se dala zařadit správná životospráva, sport u větších dětí, otužování.

V době chřipkové epidemie bychom se měli vyhýbat místům s vyšším pohybem lidí, nákupním centrům. V před chřipkovém období doplnit do jídelníčku vitamíny (hlavně vitamín C, D), zinek, probiotika a myslet na očkování.

Zajímavé informace:
Zdravotní účinky vitamínu D
Probiotika a jejich význam pro zdraví člověka

Zdravá strava jako základ zdravé životosprávy
Zdravá strava jako základ zdravé životosprávy. Zdroj foto: Getty images

Mezi preventivní opatření patří i zvýšený hygienický standard. Mytí rukou, vhodné čistící prostředky pro mytí rukou s obsahem alkoholu nebo jiné účinné prostředky.

Častější mytí povrchů, klik na dveřích. Zabránit nebo omezit přenos na jiné, při kašli používat jednorázové papírové kapesníky, po použití zahodit.

Očkování

Moderní doba přináší kromě moderních technologií také moderní tvrzení. Informace se k člověku dostávají mnohem snáze a rychleji, než tomu bylo kdysi.

Ne všechny informace jsou pravdivé.

Očkování jakéhokoli druhu má své opodstatnění. Proto ho není dobře zanedbat.

Zajímavé informace o očkování: Očkování má svůj význam, neohrozte své dítě

Co se týká očkování proti chřipce, vpichem do organismu se aplikuje mrtvý virus chřipky. Ten následně v organismu vyvolá imunitní odpověď a tělo je v chřipkovém období připraveno k obraně. Očkovány mohou být děti od 6 měsíců.

Očkovací vakcíny se každoročně upravují podle zadání Světové zdravotnické organizace (WHO - World health organization). Více informací o očkování vám umí poskytnout praktický lékař pro děti a dorost.

Otestujte se

V testu je 10 lehkých otázek, kolik z článku jste si zapamatovali?

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.