Dochází k ní v případě vyčerpání, po fyzické aktivitě, namáhavé práci. Ale i při horečce nebo virovém onemocnění. V závažnějším případě jde o onemocnění na úrovni svalu, ale také nervů.
Svalová slabost je stav, kdy člověk nedokáže horními nebo dolními končetinami provádět běžné úkony. Svaly jsou lokálně či globálně na celém těle předčasně unavené a ochablé.
V některých případech může být taková slabost znakem vyčerpání po namáhavé fyzické aktivitě nebo sportovní činnosti. Pokud však není externí příčina nebo důvod k takové únavě, je slabost svalů příznakem některého z různých onemocnění nejen pohybové soustavy.
Příčiny z nervů a svalů
Svalová slabost a zvýšená únava svalů nastávají i v důsledku problémů nervového charakteru. Polyneuropatie je onemocnění periferních nervů. Příčin je více. Známe několik typů. Mají různé příznaky, např. svalovou slabost, mravenčení, porucha citlivosti, bolesti při dotyku, problém s chůzí, křeče, záškuby svalů.
Známe tyto typy polyneuropatie:
Guillain-Barré syndrom
Chronická zánětlivá demyelinizační polyneuropatie
Multifokální motorická neuropatie
Alkoholická neuropatie
Diabetická neuropatie
Neuropatie při lymské borelióze
Monoklonální gamapatie
Neuropatie při vaskulitidách
Hereditární polyneuropatie
Postižení nervovosvalové ploténky nastává například při myastenii gravis. Dalším příkladem je kongenitální myastenický syndrom, kdy je svalová slabost hlavním příznakem.
Amyotrofická laterální skleróza je neurodegenerativní onemocnění, dochází k postupné ztrátě mozkových a míšních motoneuronů a buněk centrální nervové soustavy. Příznaky jsou svalová slabost, svalové záškuby, poruchy řeči, vyslovování a později problém s dýcháním a polykáním.
Například při zánětu nervů (neuritidě) je svalová slabost nejtypičtějším symptomem. Postihuje svaly, které jsou inervovány zanícenými nervy.
Při periferní diabetické neuropatii, která postihuje lidi s cukrovkou, je nejčastější slabost svalů dolních končetin. Nervy mají při této nemoci postiženou nejen funkčnost, ale i svoji strukturu.
Při myopatii, kdy je svalová slabost také typickým symptomem, dochází k onemocnění struktury kosterních svalů. Onemocnění má několik forem, například svalovou dystrofii, myostidu (zánět svalu) a jiné poruchy napětí ve svalstvu.
Beckerova svalová dystrofie je dalším onemocněním svalů. Zařazuje se pod genetické choroby. Její hlavní příznaky jsou celková tělesná slabost, svalová slabost. Člověk s tímto onemocněním je fyzicky slabý, potíže mu činí rychlá chůze, chůze do schodů. Přibližně po 40. až 50. roce není schopen chůze. Má ochablé mimické svaly, potíže s dýcháním, srdeční problémy.
Jiným příkladem je rabdomyolýza, kdy dochází k poškození svalových buněk. Rhabdomyolýza může být vrozená, ale i získaná. Mezi příčinami je svalová bolest a slabost, elevace svalových enzymů a myoglobinurie (svalové buňky v moči).
Jiným případem svalové slabosti je epilepsie. V případě epilepsie je slabost svalů způsobena častými epileptickými záchvaty, při kterých dochází typicky ke svalovým křečím a záškubům, což je nadmíru unavuje.
Přímým onemocněním svalů je tzn. tenisový loket, při kterém dochází k akutnímu nebo chronickému přetížení svalových a šlachových úponů loketního kloubu.
Srdečně-cévní systém
Nadměrná únava, ale i svalová slabost mohou být příznakem infekční endokarditidy. Jedná se o akutní onemocnění vnitřní výstelky srdce, které může i ohrožovat život.
Například při myokarditidě dochází zánětu srdeční svaloviny v důsledku infekce. Organismus postihne celková slabost, zvýšená únava a bolest svalů i kloubů.
Podobně při nízkém krevním tlaku, který je dán poruchou cév nebo srdce, dochází například k nedokrvení některých částí organismu, slabosti a únavě.
Problémy mohou ale postihovat i lidi, kteří mají nejen onemocnění krve či cév, ale také vrozené nebo jiné srdeční vady. Velmi nebezpečná je i vrozená vývojová vada srdce a velkých cév, koarktace aorty. V tomto případě se projevují studené nohy a slabost jejich svalů.
Slabostí svalů i organismu se projevují také různá onemocnění krve a cévního systému. Například při chudokrevnosti (anémii) se může vyskytovat svalová slabost z nedostatečného prokrvení a okysličení konkrétních svalů.
Trávicí systém
Několik onemocnění trávicího systému může také doprovázet svalová slabost a problémy s celkovou slabostí a únavou organismu. Například při celiakii je to z důvodu poruchy vstřebávání živin důležitých pro organismus.
Svalová slabost se vyskytuje i při chronických zánětech tenkého nebo tlustého střeva, což je typické pro Crohnovu chorobu. Při rakovině slinivky břišní je organismus celkově oslaben, dochází k únavě svalů a také k hubnutí.
Rakovinná a nádorová onemocnění ale mohou postihnout také i jiné části trávicí soustavy. Například při rakovině tlustého střeva je častou komplikací nedostatek železa v krvi, z čehož pramení anémie doprovázená únavou a slabostí. Únavou, slabostí a ztrátou na váze se projevuje i rakovina žaludku. Což je poměrně časté nádorové onemocnění.
Zvýšená únava a slabost svalů i celkové neprospívání jsou typické i pro onemocnění jater, například pro hemochromatózu. Může se ale jednat i o jiná onemocnění jater, jako jsou například infekční hepatitidy nebo selhání jejich funkce.
Dolní končetiny a potíže
Problém je také při ischemické chorobě dolních končetin. Dochází k vytvoření uzávěru na tepně, která dodává krev do dolních končetin. Dolní končetiny tak ztrácejí svou sílu, zejména ve svalech.
Oslabení svalů je někdy součástí i křečových žil. A to zejména tehdy, postihují-li dolní končetiny, které mohou být bolestivé a také oteklé.
Infekční onemocnění
Při některých infekčních onemocněních může být svalová slabost přítomna chronicky, jako například při onemocnění AIDS. To oslabuje imunitní systém člověka.
Lymská borelióza také patří mezi infekční onemocnění . Postihuje například kůži, nervovou soustavu, klouby i srdce. Je charakteristická rovněž únavou, bolestmi hlavy, bolestmi svalů a jejich slabostí.
I při parazitární infekci, toxoplazmóze, lze pozorovat problémy se svaly, jejich bolest, křeče nebo také slabost. Celkovou slabostí organismu, malátností a také svalovou slabostí se projevuje také pásový opar, onemocnění s typickými pupínky.
Slabost nastává i při brucelóze. Ta je prvotně onemocněním zvířat, ale v některých případech dochází k přenosu na člověka. A to hlavně na lidi, kteří pracují v blízkosti nakažených zvířat.
Jsou známé 4 druhy, které se přenášejí na člověka. Jsou jimi Brucella (bakterie) abortus (skot), Brucella suis (prase), Brucella melitensis (kozy a ovce), Brucella canis (pes). Podle původce vyvolávají příslušné příznaky. Mezi hlavní patří i svalová slabost, bolest svalů, horečka, třes (zimnice), pocení, únava a nechutenství.
Ostatní příčiny
Podobně je tomu při akutní myeloidní leukémii, což je jedna z forem rakoviny krve. Dochází k únavě, slabosti a zvýšené teplotě u postižených lidí. U mnohočetného myelomu, což je nádorové onemocnění v kostní dřeni, je také přítomna svalová slabost.
Tělesnou i svalovou slabostí je typická i vrozená cukrovka, která vzniká z nedostatečné produkce inzulínu ve slinivce břišní. Může pramenit i v poruchách hormonů a jejich hladiny. Například při adenomu hypofýzy je narušena správná činnost a produkce hormonů.
Dochází ke svalové slabosti akromegalii, tj. zvětšování některých částí těla. Při snížené produkci hormonů štítné žlázy (hypotyreóze) si lidé postižení tímto onemocněním stěžují nejen na svalovou slabost, ale i celkovou slabost organismu.
Pelagra je onemocnění z nedostatku vitamínu B3 (niacinu). I při ní je jedním z příznaků svalová slabost. Slabost se vyskytuje i při poruchách příjmu stravy, jako je například anorexie či podvýživa.
Svalová slabost se samozřejmě vyskytuje také jako příznak různých onemocnění pohybového aparátu. Někdy je způsobena úrazem, ale může jít i o různé chorobné stavy.
Například u syndromu karpálního tunelu je oslabena ruka v důsledku útlaku nervů v zápěstí. Děje se tak, pokud dochází k permanentnímu stlačení těchto nervů.
Je pravidlem, že se svalová slabost vyskytuje i při horečce. Ta může být příznakem onemocnění, například chřipky. A i samotná chřipka, ještě před nástupem horečky, se projevuje únavou a svalovou slabostí.
Střední zdravotnická škola v Nitře mi dala základ pro uplatnění se v oblasti zdraví a nemocí. Díky ní jsem 2 roky pracoval na traumatologické klinice a ambulanci ve FN Nitra. Od roku 2006 jsem byl zaměstnán v záchranné zdravotní službě, kde jsem setrval do roku 2017.
Bakalářské studium jsem absolvoval na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře v oboru urgentní zdravotní péče. Bakalářský titul mi umožnil pokračovat v poslání zdravotnického záchranáře. Mezitím jsem získal místo na tísňové lince 155. V přednemocniční zdravotní péči tak působím do dnešní doby.
Zájem o člověka, zdraví a i samotné nemoci jsem měl už v dětství, což mi dalo předpoklad věnovat se tomuto tématu i v dospělosti. Studium a získávání nových informací v praxi mi poskytlo skvělý podklad pro psaní odborných textů, a to v podobě článků, kterým porozumí i běžní lidé. Moje záliba v portálu Zdravotník má tak pevné základy v letech praxe i v osobním zájmu. Podobně mě zajímá i zdravá strava, výživa a celkově zdravý životní styl. Svůj volný čas vyplňuji rodinou a sportem.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.