Různé infekce v těle se projevují svalovou bolestí. I při horečce je přítomen tento typ bolesti. Přichází s celkovými příznaky, například i při migréně. Je symptomem neurologických onemocnění, onemocnění svalů a jiných potíží. Běžně se vyskytuje po těžké námaze.
Bolest svalů (odborně i myalgie) může mít příčinu ve fyzickém přetížení. Případně může jít o svalovou slabost, která je součástí symptomů onemocnění. Různá onemocnění vyčerpávají organismus celkově a projevují se svalovou slabostí.
Může jít i o vážnější onemocnění spojené s pohybovým aparátem člověka. Je proto velmi důležité rozeznat typ a intenzitu bolesti. Stejně důležité je vyloučit možné externí faktory. V každém případě platí, že není třeba hned při první bolesti svalů propadnout panice.
Jednoduchým příkladem je bolest svalů a celého těla při chřipce. Přidružuje se také bolest kloubů rukou, nohou – tedy horních i dolních končetin.
V době horkých dnů si pomáháme chlazením prostředí. Důsledkem nicméně může být bolest svalů z klimatizace či po nachlazení z ventilátoru.
Jaké nejčastější příčiny známe? Je třeba se obávat závažného onemocnění, či jde pouze o běžný stav?
Fyzická námaha
U většiny bolestí svalů jde o jejich fyzické a mechanické přetížení. V tomto případě je obecně známý pojem namožené svaly. Bolest vzniká po přetížení svalu a po námaze.
A to zhruba po 24 hodinách od zatížení a ustupuje obvykle po 36 hodinách. Jde o bolest, která je jen dočasná. Zhoršuje se při opětovném zatížení postiženého svalu. Naopak při odpočinku ustupuje, ačkoli v pozadí je stále cítit.
Namožené svaly způsobuje poškození, které nastalo ve svalových buňkách. V buňkách vzniká následkem mikropoškození zánět, kterým se tkáň hojí. Výzkum Schoenfelda a Conterasa vyvrací tvrzení o hromadění kyseliny mléčné. Namožené svaly můžeme najít i pod názvem Delayed Onset Muscle Soreness (DOMS).
Většinou je pociťují lidé, kteří nejsou zvyklí na fyzickou námahu. Trénovaní lidé mají vyšší práh pro zátěž svalů. Příkladem je i bolest svalů po cvičení. Bolest je v oblasti podle procvičované a zatěžované partie.
Například při zátěži zádového svalstva bude svalová bolest v oblasti zad. Pokud cvičíme izolovaně biceps nebo triceps, bude bolest v oblasti horní končetiny a dané skupiny svalů. Po dřepech bude bolest hýždí, svalů dolních končetin a nohou.
Oblíbené jsou sklapovačky, tedy zátěž břišních svalů. Po jejich zátěži je možné cítit bolest břicha kvůli namoženým svalům břišních svalů i svalům v podbřišku. Zátěží těchto svalů však nedosáhnete úbytku tukové hmoty na vašem břiše.
Některé cviky a sportovní aktivity zapojují několik části. Tehdy je potřeba očekávat, že bude svalová bolest ve větším rozsahu po celém těle. Může to tak být po plavání, veslování, ale i při funkčním cvičení.
Je výhodnější seznámit se s cviky a jejich technikou, například využitím trenéra. Důležité je i správné dýchání. Tím lze předejít špatnému zatížení hrudního koše při cvičení a vyhnete se například bolesti mezižeberních svalů.
Velkou fyzickou námahou jsou i křeče svalů. Ty mohou být ve formě křečí jednotlivých svalů, ale také ve formě generalizovaných křečí, tedy křečí celého těla. Příkladem je i záchvatovité onemocnění epilepsie.
Cítili jste již namožené svaly i bolest žvýkacích svalů po přílišném žvýkání stravy, dlouhém žvýkání žvýkačky či příliš dlouhém smíchu? Jde o namožení jako po tréninku.
Neurologická příčina
Bolest a svalová únava může být přítomna z několika neurologických příčin. Postižení může nastat na úrovni nervosvalové ploténky. Poškozený může být samotný periferní nerv, nervový kořen a jiné části.
Poškození vzniká z různých příčin, a to po úrazu, při degenerativních změnách, na základě onemocnění. Podle závažnosti se přidruží i jiné příznaky, jako je například porucha citlivosti, paréza (částečné ochrnutí), plegie (úplné ochrnutí, obrna) a jiné.
Poliomyelitis anterior acuta
Je akutní přenosná poliomyelitida nebo Heine-Medinova choroba. Najdeme ji i pod názvem dětská přenosná obrna. Způsobuje ji poliovirus. Vyskytovala se hlavně v minulosti. Dnes je situace jiná, a to díky imunizaci.
Projevuje se různě, s ohledem na místo postižení. Přítomna je svalová slabost, bolest, únava, zvýšení tělesné teploty, pocení, bolest hlavy.
Amyotrofická laterální skleróza
Vážnějším onemocněním, které se projevuje i bolestivostí svalů, je amyotrofická laterální skleróza. Jde o neurodegenerativní onemocnění. Dochází při něm k postupné ztrátě mozkových a míšních motoneuronů a buněk centrální nervové soustavy.
Symptomem je zejména svalová slabost v rukou a nohou. Přítomné je postižení řeči, poruchy polykání a později i potíže s dýcháním. Onemocnění je neléčitelné, progresivní a smrtelné. ALS je známé také pod názvem Lou Gehrigova choroba.
Revmatická onemocnění
Bolest svalů bez příčiny? A co když jde o revmatismus...
Mnohdy je za bolestí svalů i revmatické onemocnění. Sice postihuje více klouby a kosti, avšak bolest z těchto tkání se dostává i do svalů. Je možné si ji velmi snadno spojit nebo zaměnit.
Horší už je, pokud je bolestivost svalů přítomna intenzivně v jednom bodě nebo je dlouhodobější. To může signalizovat například syndrom karpálního tunelu, kdy je přítomna i ztuhlost zápěstí a pocit mravenčení. Případně se tak může projevovat zánět žil, který je doprovázen zarudnutím pokožky.
V případě těchto onemocnění je nutné co nejdříve vyhledat odbornou lékařskou pomoc, protože může dojít k trvalému poškození žil, svalů a nenapravitelným škodám hybnosti postiženého místa.
Systémový lupus erythematodes
Systémový lupus erythematodes je autoimunitní onemocnění, které postihuje několik orgánových systémů. Vyznačuje se nadprodukcí autoprotilátek nitrobuněčných antigenů.
Mezi projevy tohoto onemocnění patří celkové příznaky, jako jsou únava, slabost, myalgie a bolest kloubů (artralgie), zvýšení tělesné teploty až horečka. Má i kožní projevy, a to motýlový exantém, kdy se na tváři vytváří zarudnutí. Ostatní potíže se projevují na základě oblasti postižení.
Fibromyalgie
Fibromyalgie je chronický nezánětlivý syndrom. Projevuje se hlavně na svalech a kostře. Je přítomna bolest svalů, kostí, kloubů a jejich ztuhlost. Projevuje se i bolestí hlavy, únavou, poruchami spánku, paměti, syndromem dráždivého tračníku.
Prognóza spočívá v ovlivnění kvality života. Trvalé vyléčení je nepravděpodobné. Při léčbě se využívá rehabilitace, léky na bolest a psychoterapie.
Bolest svalů v těhotenství
V tomto období nastává v organismu ženy množství změn. Na jejich základě se vyskytují křečové bolesti dolních končetin. Od křečí stehen a lýtek až po nohy. Časté jsou hlavně v noci. Jejich příčina není zcela objasněna.
Příčin je pravděpodobně více. Souhra hormonálních změn, nedostatku minerálů, zejména hořčíku a také zvýšení hmotnosti. Nicméně důležité je, aby se o křečích v dolních končetinách dozvěděl gynekolog. Ten navrhne správnou léčbu a to, zda je vhodné hořčík doplnit.
Jiná onemocnění
Svalovou slabostí a bolestí se projevují i jiná onemocnění. Jejich příčina nemusí být ve svalové tkáni. Jejich včasná diagnostika je důležitá, a proto nelze zcela zanedbat právě bolest svalů jako jeden z příznaků.
Stejně tak i při chřipce nebo zánětu plic může být problém se svalstvem a bolest celého těla s únavou a svalovou slabostí. Projevují se bolestí, častěji únavou svalstva. Tato bolest je symptomem různých infekcí. Jakmile prvotní příčina pomine, zmizí i bolest.
Svalovou bolest a slabost mohou vyvolat například:
horečka
chronický únavový syndrom
migréna
epilepsie
onemocnění ledvin a selhání jejich funkce
snížená hladina minerálů, jako je draslík, vápník
cervikobrachiální syndrom, syndrom ramene a horní končetiny
Střední zdravotnická škola v Nitře mi dala základ pro uplatnění se v oblasti zdraví a nemocí. Díky ní jsem 2 roky pracoval na traumatologické klinice a ambulanci ve FN Nitra. Od roku 2006 jsem byl zaměstnán v záchranné zdravotní službě, kde jsem setrval do roku 2017.
Bakalářské studium jsem absolvoval na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře v oboru urgentní zdravotní péče. Bakalářský titul mi umožnil pokračovat v poslání zdravotnického záchranáře. Mezitím jsem získal místo na tísňové lince 155. V přednemocniční zdravotní péči tak působím do dnešní doby.
Zájem o člověka, zdraví a i samotné nemoci jsem měl už v dětství, což mi dalo předpoklad věnovat se tomuto tématu i v dospělosti. Studium a získávání nových informací v praxi mi poskytlo skvělý podklad pro psaní odborných textů, a to v podobě článků, kterým porozumí i běžní lidé. Moje záliba v portálu Zdravotník má tak pevné základy v letech praxe i v osobním zájmu. Podobně mě zajímá i zdravá strava, výživa a celkově zdravý životní styl. Svůj volný čas vyplňuji rodinou a sportem.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.