Vysoký krevní tlak se častěji vyskytuje v primární formě, kdy není jeho příčina přesně známa. Sekundární hypertenze je potom příznakem jiného onemocnění.
Vysoký krevní tlak se odborně označuje jako hypertenze.
Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje vysoký krevní tlak jako:
Arteriální systémová hypertenze v dospělosti označuje stav, kdy dojde k dlouhodobému zvýšení krevního tlaku nad hodnoty 140/90 mmHg. Takto zvýšený krevní tlak musí být naměřen několika nezávislými měřeními, a to minimálně dvakrát.
Jedná se o nejčastější onemocnění srdečně-cévního systému, které údajně postihuje až 25 % světové populace.
Víme, co je krevní tlak?
Pojem krevní tlak známe všichni.
Krevní tlak je hydrostatický tlak krve, který je vytvářen krví na stěnu cév. Vzniká při vypuzování (vytlačování) krve ze srdce do cév.
Srdce je svalová pumpa, která pumpuje okysličenou krev do celého organismu. A to neustále.
Nejvyšší krevní tlak se označuje také jako systolický krevní tlak.
Ten vzniká při stažení srdečního svalu a vypuzení krve do aorty. Jeho hodnota by neměla být vyšší než 140 mmHg.
Naopak diastolický krevní tlak je přítomen při uvolnění srdečního svalu a nasávání krve do srdce.
Je to nejnižší hodnota tlaku, která by neměla být vyšší než 90 mmHg.
První se zapisuje systolický a druhý diastolický krevní tlak.
Systolický tlak před lomítkem 120 / 80 diastolický krevní tlak za lomítkem.
Krevní tlak není během celého dne stejný. Jeho výška se mění na základě různých činitelů. Patří k nim fyzická či duševní aktivita, zátěž a klid, spánek, poloha těla, doba dne – denní rytmus (cirkadiánní rytmus).
Je zcela normální, že krevní tlak postupně stoupá s věkem.
Hypertenze se rozděluje na primární a sekundární formu.
Primární forma je onemocněním, které nemá přesně odhalenou příčinu. Na vzniku tohoto druhu se podílejí různé rizikové faktory. Označuje se proto i jako multifaktoriální.
Některé rizikové faktory jsou ovlivnitelné a druhé neovlivnitelné.
Příkladem těch neovlivnitelných je vyšší věk, pohlaví, genetická predispozice či porucha vazomotorické regulace.
Z těch, které se dají člověkem ovlivnit, jsou to například nadváha a obezita, kouření, nadměrný stres či obecně nesprávná životospráva. A negativně působí i znečištění okolního životního prostředí nebo vzduchu.
Dlouhodobě zvýšený krevní tlak krve má negativní dopad na celý organismus. Při jeho přetrvávání trpí samotný srdečně-cévní systém, oči, ledviny a celé lidské tělo.
Tabulka uvádí stadia hypertenze podle vlivu na organismus
Stadium
Popis
I. stadium
hypertenze ještě nezpůsobila organické změny
II. stadium
pro chronický výskyt způsobuje změny na orgánech a orgánových systémech
změny zatím nezpůsobují poruchu funkce orgánů
příkladem jsou oči, cévy, zvětšení levé komory srdce
III. stadium
organické změny způsobují poruchu funkce a z toho vyplývají rozličné potíže
Stav těžké a akutní formy vzestupu krevního tlaku ohrožující zdraví a život člověka.
Krevní tlak stoupá nad hodnoty 210/130.
Podmínkou krize je přítomnost ostatních potíží. Příkladem jsou neurologické symptomy (závratě, zvracení, porucha rovnováhy či pohyblivosti), bolest na hrudi, porucha zraku. Vážnou komplikací je cévní mozková příhoda, srdeční selhání či infarkt srdečního svalu.
Často je její příčinou nedostatečná či zanedbaná léčba vysokého krevního tlaku. Případně sekundární hypertenze. Čtěte také článek Hypertenzní krize.
Bolest jako příčina vyššího krevního tlaku
Příkladem jiné, ne dlouhodobé příčiny hypertenze je bolest.
Hodnoty tlaku krve zvýší i bolest. Tento negativní subjektivní pocit je sice nepříjemný, ale potřebný. Bolest je ochranou před poškozením organismu nebo jeho části.
Vzniká jako důsledek působení různorodých sil nebo jiných poškozujících činitelů. Ty působí buď zevně na tělo (při popálení či úrazu), ale také zevnitř, jako zprostředkování symptomu nemoci.
Bolest je příznakem rozličných onemocnění. Často se vyskytuje jako první.
Bolest vzniká v centrální nervové soustavě – mozku. Pocit bolesti je zprostředkován nervovými zakončeními v kůži nebo ve vnitřních orgánech.
Bolest může být akutní (která vzniká náhle) či chronická (která je dlouhodobá). Povrchová bolest je dobře lokalizována, například na kůži.
Naopak viscerální neboli hluboká somatická bolest se ohraničuje hůře. Často se přenáší na jiná místa, než ve kterých vzniká. Známe také fantomovou bolest, která je pociťována z místa amputované části těla.
Sekundární hypertenze
Tento druh hypertenze se označuje také jako symptomatická. Jde o stav, kdy je známa organická příčina zvýšení krevního tlaku.
Postihuje přibližně 5–15 % postižených s hypertenzí. Ostatní případy zastupuje esenciální forma.
Nejčastější příčiny sekundární hypertenze jsou:
hormonální, jako je například feochromocytom, primární Aldosterismus, Cushingův syndrom, hypertyreóza, akromegalie
onemocnění endokrinního systému (žláz s vnitřní sekrecí) – nadledviny (dřeň či kůra), hypofýza
Vysoký krevní tlak v těhotenství spolu s otokem může signalizovat preeklampsii. Ta je riziková pro těhotnou, ale také pro plod.
V případě těhotenství se o něm mluví pokud:
Systolický krevní tlak stoupá nad hranici 140 mmHg.
Nebo...
Je diastolický tlak vyšší než 90 mmHg.
Plus:
+ Jako hypertenze se označuje i v momentě, pokud krevní tlak stoupne o:
systola 25 mmHg
diastola 15 mmHg
ve srovnání s hodnotami krevního tlaku před těhotenstvím
U 5–7 % těhotných žen se vyskytuje takzvaná gestační hypertenze. Až 20 % prvorodiček může mít hypertenzi.
Proto je měření krevního tlaku během prohlídek u lékaře významné. Důležité je upozornit lékaře (gynekologa) při náhodném domácím naměření hypertenze.
Tyto příznaky v těhotenství nepřehlédněte:
bolest hlavy
porucha zraku
nauzea (pocity na zvracení)
až zvracení
otoky, nejprve začínají na nohou a v okolí kotníků, později postupují i výše
Hypertenze v dětském věku
V období dětství se vyskytuje v nižší míře. Uvádí se 1–2 % věkové kategorie od 10 do 16 let. Procento stoupá na 15 v případě mladých od 20. do 30. roku života.
Stejně jako v dospělosti, také v dětství je rizikem pro vznik rozličných obtíží a pozdějších onemocnění. Platí to zejména pro aterosklerózu nebo jiná srdečně-cévní onemocnění a poškození ledvin. Proto je její včasné odhalení velmi důležité.
Primární hypertenze se vyskytuje v nižší míře v porovnání se sekundární. Mezi nejčastějšími příčinami je obezita, ale také problémy s ledvinami.
Výstup krevního tlaku nad 95. percentil hodnoty pro daný věk, pohlaví a výšku.
Měřená hodnota samozřejmě musí být potvrzena ve 3 nezávislých měřeních. Důležité je při měření krevního tlaku dodržet zásady. Je důležitá správná poloha dítěte při měření, vhodné umístění manžety a její šířka a klid před měřením.
Při vyhodnocení krevního tlaku a hypertenze u dětí se používají takzvané percentilové grafy.
Příznaky obecně
Hypertenze je nebezpečná, protože se delší dobu může vyskytovat i bezpříznakově (asymptomaticky). Právě tato její vlastnost z ní činí záludného společníka lidského zdraví.
Často se označuje také jako tichý zabiják. Jejím prvním příznakem může být akutní infarkt srdečního svalu nebo cévní mozková příhoda.
Při diagnostice je důležitá anamnéza, přítomnost rodinného výskytu a ostatních rizikových faktorů. Dotyčný vždy popisuje své obtíže. Opakovaně se měří krevní tlak, doplňuje se 24hodinové měření, takzvaný tlakový Holter.
Důležité je vyšetření celého organismu a odhalení následků hypertenze.
Proto se doplňuje EKG, ECHO, RTG, sonografie, CT či MRI (podle potřeby a vyskytujících se potíží), oční vyšetření, konkrétně vyšetření očního pozadí. Plus se provádí odběr krve a moči pro laboratorní vyšetření.
Léčba a důležité upozornění.
Pokud má člověk hypertenzi a užívá léky – léčbu si samovolně neupravuje. Ordinovanou terapii nevynechá. Rizikem je akutní forma (hypertenzní krize).
Snaha o domácí léčení či různé babské rady nepomohou. Nutná je medikamentózní terapie.
Používají se léky z různých skupin. Prospěšná je hlavně jejich kombinace.
Střední zdravotnická škola v Nitře mi dala základ pro uplatnění se v oblasti zdraví a nemocí. Díky ní jsem 2 roky pracoval na traumatologické klinice a ambulanci ve FN Nitra. Od roku 2006 jsem byl zaměstnán v záchranné zdravotní službě, kde jsem setrval do roku 2017.
Bakalářské studium jsem absolvoval na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře v oboru urgentní zdravotní péče. Bakalářský titul mi umožnil pokračovat v poslání zdravotnického záchranáře. Mezitím jsem získal místo na tísňové lince 155. V přednemocniční zdravotní péči tak působím do dnešní doby.
Zájem o člověka, zdraví a i samotné nemoci jsem měl už v dětství, což mi dalo předpoklad věnovat se tomuto tématu i v dospělosti. Studium a získávání nových informací v praxi mi poskytlo skvělý podklad pro psaní odborných textů, a to v podobě článků, kterým porozumí i běžní lidé. Moje záliba v portálu Zdravotník má tak pevné základy v letech praxe i v osobním zájmu. Podobně mě zajímá i zdravá strava, výživa a celkově zdravý životní styl. Svůj volný čas vyplňuji rodinou a sportem.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.