Vyrážka: Jaké jsou příčiny vyrážek (i zanícených, červených a svědících)?

Vyrážka: Jaké jsou příčiny vyrážek (i zanícených, červených a svědících)?
Zdroj fotografie: Getty images

Kůže má ochrannou funkci. Obsahuje potní, mazové žlázy, chlupová lůžka a jiné součásti s různým významem. Je největším orgánem těla a také ji mohou postihovat různá onemocnění. Jedním z jejich projevů je právě vyrážka. Kromě toho se na kůži tímto příznakem projevují i onemocnění jiných částí těla.

Vyrážka se může nacházet na kůži na povrchu těla, ale například i na vnitřních sliznicích. Někdy se objeví vyrážka jen sporadicky. Jsou ale také případy, kdy se objeví ve větším množství.

Pokud se vyrážka objeví na kůži, odborně se jí říká exantém. Pokud se nachází na sliznici, jde o enantém. Vyrážky se mohou objevovat jen lokálně na určité části těla, ale také po celém těle, globálně. Tvar může být různý, od jemné skvrny až po vyčnívající vyrážku.

Pokud se vyrážky vyskytují ve větším množství, mohou se vyskytovat v různých tvarech nebo i nepravidelně v určité oblasti. Vývoj vyrážky má také určitý průběh.

Později se z ní může vytvořit třeba neškodná šupinka, ale například i prasklina, vřídek nebo větší vřed. Po vředu může na kůži zůstat nepříjemná jizva.

Většina vyrážek je lokálního charakteru a jde o alergickou nebo imunitní reakci. Například na styk pokožky s nějakou látkou nebo bodnutí hmyzem.

Pokud je vyrážka doprovázena začervenáním, probíhá v jejím okolí zánětlivý proces a může jít o nějakou kožní infekci. Může jít také o toxickou reakci na léky nebo na vnější podněty či alergickou reakci imunitního systému na alergen.

Pokud se k vyrážce přidají i teploty či horečky, může se jednat o infekční původ. Řadu kožních, pohlavně přenosných onemocnění, ale i jiných onemocnění doprovází lokální vyrážka nebo více vyrážek po celém těle.

Nejčastěji je vyrážka příznakem kožních onemocnění. Sem spadají například lupénka neboli psoriáza. Projevuje se výskytem vyrážek a šupinek na kůži.

Různé dermatitidy způsobené houbovými infekcemi, také při atopickém ekzému je možno pozorovat vyrážku na pokožce.

Nezávažné kožní vyrážky a akné

Existují obyčejné nezávažné vyrážky, kdy dochází k ucpání pórů nečistotami. Nejdříve se projevují jako tvrdá červená vyrážka, později s hnisavým ložiskem a lokálním otokem. Bývá na dotek bolestivá.

Tyto klasické vyrážky se mohou objevit nejčastěji na obličeji, nose, uchu i jako vyrážky na krku. Časté jsou vyrážky na zádech. A to hlavně ve formě akné.

Akné (také acne vulgaris) je nejčastější chronické onemocnění kůže. Vyskytuje se zejména v pubertě. Projevuje se jako vyrážka ve formě vřídků. Způsobuje je zánět mazových žláz a následné uzavření.

žena s lupou na tváři má akné
Ucpané a zanícené mazové žlázky zvané akné. Zdroj fotografie: Thinkstock Photos

Při ucpání mazové žlázy vznikají i tukové vyrážky, cysty. Odborně se tento druh tukové cysty nazývá atherem. Ten se následně může zanítit, oteče, zčervená a je bolestivý na dotek.

Při zánětu chlupového lůžka může být vyrážka v podpaží, mezi obočím, ale také v nose, na hrudi, stehnech, hýždích. Zanítit se může prakticky kterékoliv chlupové lůžko či potní žláza. A to hlavně jako následek ucpání.

Alergická reakce

Na kůži se objevují vyrážky i při alergické reakci. Alergická reakce je přehnaná reakce imunitního systému na nějaký alergen, tedy látku, která člověku za běžných okolností neškodí.

V souvislosti s alergií je velmi nebezpečný i anafylaktický šok. Je život ohrožující stav, kdy je imunitní odpověď organismu velmi rozsáhlá a nepřiměřená.

muž s citronem v ústech má kyselý výraz obličeje, možná alergická reakce na citrus
Častou příčinou je také alergie na potraviny, například i na citron. Zdroj fotografie: Thinkstock Photos

Častým průvodním jevem je otok obličeje a sliznice dýchacích cest. Ten způsobí jejich zúžení a ztížené dýchání, v nejhorším případě až ucpání a dušení.

Infekční onemocnění

Několik jiných infekčních onemocnění je známo větším výskytem vyrážky. Lokálně se objevuje vyrážka zejména při různých infekčních onemocněních.

Může se jednat o pásový opar. Je způsoben herpetickým virem. Podobně jsou na tom i plané neštovice. Obě onemocnění způsobuje virus varicella zoster, který patří mezi tzv. herpes viry.

Pro onemocnění je typická vyrážka, horečky a svědění kůže. Šíří se vzduchem a při přímém kontaktu s nakaženým člověkem.

Plané neštovice vypuknou po prvním kontaktu s virem varicella zoster, jako primoinfekce. Virus není nikdy z těla zcela eliminován. Následně se virus po vyléčení a potlačení ukrývá v nervových gangliích. To jsou malé uzlíky nervové tkáně v lidském těle.

Při oslabení imunity, při nadměrném stresu či pro jiné onemocnění se virus varicella zoster reaktivuje a projeví se jako pásový opar.

Zajímavé informace si přečtete také v článcích:
Opar - herpes
Plané neštovice
Spalničky

Vyrážka je typická i pro spalničky. Spalničky jsou další typické dětské onemocnění. Postihuje hlavně děti ve věku kolem 5 let. Jedná se o vysoce nakažlivou infekci, která se projevuje horečkou, zánětem očních spojivek, kašlem a vyrážkami po celém těle.

Dalším příkladem jsou třeba i zarděnky. Je to typické dětské onemocnění infekčního původu. Přenáší se virem rubeola. Projevuje se zarudlou vyrážkou, nejprve na tváři a později po celém těle.

Růže nebo odborně i erysipelas (erysipel, erysipel) je onemocnění, jehož původcem je Streptococcus pyogenes. Vzniká u něj ohraničené flegmonózní ložisko.

Nejprve je přítomna napnutá, bolestivá a lesklá kůže. Později se tvoří vyrážky, puchýře a v horším případě i ložiska s nekrotickou (odumřelou) tkání.

Nejčastěji se vyskytuje na dolních končetinách (80 %) a méně často na obličeji (20 %). Přítomno je kromě vyrážek a zduření i bolest, horečka, bolest hlavy, nevolnost, zvracení, zduření lokálních uzlin.

Vyrážkami se projevuje i spála. Vyrážky se v tomto případě nazývají spálové exantémy. Jejich původcem je bakterie Streptococcus pyogenes. Onemocnění doprovází horečka a také bolest v krku.

Vyrážka se může ale vyskytnout například i při zánětu mozkových blan. Bakterie, které meningitidu způsobují, se dostanou do krevního oběhu a odtud do celého těla. Zjevné jsou i menší modré skvrny.

V některých případech se může vyrážka objevit i při infekční mononukleóze. Virové onemocnění je způsobeno EB virem, který patří mezi herpetické viry. Častějším příznakem je ale velmi silná únava a zvětšení lymfatických uzlin na krku.

Jiným příkladem infekčního onemocnění je tuberkulóza kůže. Má několik typů a projevů. Ale mezi hlavní kožní příznaky patří:

  • vyrážka
  • uzlíky
  • kožní defekty
  • bradavice
  • hnisavé pustulky

Naštěstí výskyt této formy onemocnění je velmi nízký. Vzniká průnikem Mycobacterium tuberculosis do kůže. Ta se tam dostává jak zvenčí, tak zevnitř, a to krevní nebo lymfatickou cestou.

svrab na ruce, zarudnutí, infekční onemocnění kůže
Příznak svrabu na zápěstí. Zdroj fotografie: Thinkstock Photos

Svrab (scabies) je onemocnění, které vyvolává roztoč Sarcoptes scabiei. Ten žije v kůži, kde si vytváří malé chodbičky. Projevem je svědění, vyrážky, později červené vyrážky, jako následek bakteriální infekce i hnisavé vyrážky.

Nejčastěji se vyskytuje mezi prsty, na zápěstí, břiše, kotnících, ale také na genitáliích u mužů a v rozkroku. U žen vyrážkami na prsou. U dětí se vyskytuje na obličeji, u novorozenců po celém těle.

Přenáší se kontaktem, ložním prádlem, ale i pohlavním stykem. Proto je důležitá osobní hygiena i dostatečná péče o prádlo v ubytovnách.

Pohlavně přenosná onemocnění

Několikero pohlavně přenosných chorob je typických vyrážkou. Příkladem je i syfilis (odborně také lues), kterou způsobuje bakterie Treponema Pallidum.

Je pohlavně přenosné onemocnění, jehož přenos zajišťuje jakákoli tělesná tekutina. Dochází také i k přenosu z matky na dítě.

V první fázi, do tří týdnů, se na těle objevují při syfilidě vyrážky s červeným nebo červenorůžovým zabarvením a jasným ohraničením. Vystupují na povrch. Neobvyklé není ani vypadávání vlasů.

Později se objevuje tvrdý vřed, jako tvrdá vyrážka. Po zjevných projevech nastává bezpříznaková fáze. Po letech přechází lues do posledního stadia. To se nejčastěji projevuje na centrálním nervovém systému. Ale i na srdci, velkých cévách, kostech.

Pozdní stadium vede nejčastěji k duševním poruchám. Jejich hlavní příčinou je poškození mozku. Jako nejhorší pozdní komplikace onemocnění je smrt.

Měkký vřed je také pohlavně přenosné onemocnění. Vyvolává ho Haemophilus ducrey. Projevuje se vyrážkami na genitáliích, kde vznikají bolestivé vředy.

Postiženy jsou i lokální uzliny, a to v tříslech. Méně často se může objevit vyrážka na jiných částech těla. A to hlavně na rtu, prstech nebo mandlích.

Genitální opar nebo i herpes je vysoce infekční. Kromě projevů herpes viru na rtech dochází při sexuálních praktikách i k přenosu onemocnění genitálií.

Zde vyvolává kožní projevy jako vyrážky, puchýřky, vřídky. U mužů vyrážka v rozkroku, tedy na penisu, ale i v močové trubici, což vyvolává bolestivé močení a také bolestivý pohlavní styk.

U žen se projevuje na stydkých pyscích, ale i na sliznici pochvy a děložního čípku. Pokud dojde k prvotní infekci v těhotenství, může se infekce přenést i na plod. K přenosu dochází i během porodu na novorozence.

U novorozenců tyto infekce probíhají velmi těžce. S celkovými projevy, otravou krve, zánětem mozku, až s následkem úmrtí, a to hlavně při pozdě léčeném nebo neléčeném onemocnění.

Genitální bradavice se vyskytují na vnějších pohlavních orgánech. Ale v některých případech se vytvářejí i jejich vnitřních sliznicích. Stejně jako genitální opar se mohou vyskytovat i v okolí konečníku.

Kromě vyrážek na genitáliích způsobují také bolest, pálení, svědění. Způsobuje je HPV virus. Z HPV jsou to typy, které však nevyvolávají rakovinu děložního čípku.

AIDS může mít také kožní projevy. Na základě poruchy imunitní funkce dochází ke kožním infekcím a onemocněním. Mezi jejich příznaky patří vyrážky, zvětšené lymfatické uzliny, také horečka, záněty a jiné.

Trávicí systém

Velmi často se vyrážka projevuje i u některých onemocnění trávicího systému. Například při onemocněních tlustého střeva, jako je ulcerózní kolitida. V tomto případě jde o zánětlivé onemocnění způsobující vředy v tlustém střevě.

Chronickým zánětem trávicí trubice (tenkého střeva, tlustého střeva a někdy i jícnu) je typická Crohnova choroba. Její nejčastější příznaky jsou sice průjem, bolesti břicha a únava, ale i zde lze pozorovat vyrážku.

Spolu s ulcerózní kolitidou mají různé komplikace. Jednou z nich je také onemocnění kůže. To může mít různé kožní projevy a také vyrážku.

afta na spodním rtu
Afta na sliznici ústní dutiny. Zdroj foto: Thinkstock Photos

U člověka lze nalézt jako příznak různé afty, bílé vyrážky na dásních, sliznici ústní dutiny i vyrážku na jazyku.

Pokud má člověk celiakii (střevo mu nezpracovává lepek), může se toto onemocnění projevovat i vyrážkou podobnou oparu na loktech, kolenou a také vyrážkou na tváři.

Na břiše se může vyskytnout menší vyrážka při poškození jater. Například při cirhóze jater dochází k chronické nekróze jaterních buněk. Jaterní buňky jsou nahrazovány vazivem, a tak dochází k přestavbě játrech.

Vyrážka provází i několik horečnatých onemocnění, například i Kawasakiho nemoc. Ta je sice méně rozšířená, ale nejčastěji jí trpí malé děti. Při tomto onemocnění dochází k zánětu malých a středně malých tepen.

Různé kožní projevy mají i jiná onemocnění, ať už jde o systémové choroby postihující více orgánů, nebo o onemocnění některých konkrétních vnitřních systémů.

Video o tom, co může způsobit vyrážky

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.