Klinické příznaky závisí na nákaze konkrétním typem adenoviru.
Adenovirová infekce se projevuje podle toho, o jaký sérotyp adenoviru se jedná. Ve většině respiračních případů jsou klinické příznaky podobné nachlazení. Je to zejména bolest v krku, kašel, rýma, zánět spojivek oka, únava a zvýšená tělesná teplota.
Při rozšíření viru může dojít k zánětu průdušek a plic. To s sebou přináší zhoršení dýchacích obtíží, dušnost, tlak na hrudi či kašel.
Poměrně častá je i adenovirová konjunktivitida postihující oční spojivky. Je vysoce infekční prostřednictvím mezilidského kontaktu.
V případě rozvoje infekce v trávicí soustavě je ovšem přítomna bolest břicha, nevolnost, problémy s vyprazdňováním (průjem) a zvracení. Častá je zvýšená tělesná teplota, horečka, nechutenství a malátnost.
Projevy adenovirové infekce obvykle nastupují poměrně rychle.
Kromě specifických projevů se objevují i ty méně specifické. Příkladem všeobecných projevů je nadměrná únava, celková slabost, bolest hlavy, bolest svalstva, malátnost a nechutenství k jídlu.
Časté příznaky adenovirové infekce:
- Bolest a zarudnutí hrdla
- Bolest při polykání
- Kašel
- Dušnost
- Zvětšení krčních mízních uzlin
- Zduření sliznic horních cest dýchacích
- Tvorba hlenu v nosu
- Kýchání a svědění nosu
- Zánět spojivek očí
- Otok víček a slzení
- Pálení a svědění očí
- Bolest hlavy a migréna
- Zvýšená únava
- Celková slabost a malátnost
- Zvýšená tělesná teplota
- Horečka a zimnice
- Bolest břicha
- Křeče v břiše
- Nevolnost a zvracení
- Problém s vyprazdňováním
- Průjem a vodnatá stolice
- Nechutenství k jídlu
Adenoviry a respirační systém
Onemocnění dýchacích cest při vhodně zvolené léčbě netrvá déle než 10 dní. Některé příznaky, jako je kašel či zvýšená únava, však mohou přetrvat i 4 týdny od propuknutí onemocnění.
Rizikem tohoto respiračního viru je rozšíření nákazy do nižších etáží, a to do průdušek a plic. Je proto nutné časné zahájení léčby.
Ruku v ruce s respiračním infektem dochází i k vzniku zánětu spojivek očí.
Adenoviry a konjunktivitida očí
Adenovirová konjunktivitida způsobuje lokální příznaky ve formě otoku víček, zvýšeného slzení, pálení a svědění oka. Typické je zarudnutí spojivek oka. Bývá přítomen i charakteristický výtok z oka.
Jedná se vysoce infekční typ virové konjunktivitidy. Přidruženy jsou častokrát i dýchací obtíže, a to zejména v důsledku otoku nosní sliznice.
Adenoviry a trávicí systém
Infekty gastrointestinálního traktu jsou doprovázeny zejména průjmy, vodnatou stolicí, zvracením, nevolností a bolestí v oblasti břicha.
Častá je i nechuť k jídlu. Nutná jsou časná režimová opatření, dostatečná hydratace organismu a dietní úprava stravy.
Střevní viróza: Jak dlouho trvá? Přichází rychle, ale trvá krátce
Adenoviry a vylučovací systém
Adenovirová infekce v méně častých případech napadá i oblast močově pohlavní soustavy.
Příznakem je časté močení, pálení a nepříjemný pocit při močení a bolest v oblasti podbřišku. Možné je zakalení moči a přítomnost krve v moči. Nutná je tak diagnostika urologem.
Zánět močových cest: Jaké má příznaky a příčiny? + Prevence