Leptospiróza je infekční onemocnění způsobené bakteriemi, které postihuje lidi i zvířata. Nemoc se přenáší z infikovaného zvířete na člověka močí. Je rozšířena po celém světě, zejména ve venkovských oblastech.
Leptospiróza je bakteriální onemocnění způsobené zoonózou přenosnou na člověka. Jedná se o akutní infekční onemocnění. Průběh může být podobný jako chřipka, ale také jako meningitida s poškozením jater a ledvin.
Původcem onemocnění je bakterie rodu Leptospira.
Rezervoárem je více než 15 druhů savců, mezi které patří především potkani, myši, psi, prasata.
Leptospira je pružná spirocheta s vnitřními bičíky.
Je známo 7 druhů leptospir ve 23 séroskupinách čítajících přes 200 druhů. Mohou způsobovat různé příznaky:
Leptospira icterohaemoorrhagiae - Weilova choroba. Jejím rezervoárem jsou krysy.
Leptospira grippotyphosa - Nazývá se také jako polní horečka, nemoc chovatelů prasat, nemoc rýžových polí. Rezervoárem nákazy jsou hraboš polní, myši, hlodavci.
Leptospira canicola - Stuttgartská choroba psů, u níž je rezervoárem nákazy pes.
Leptospira pomona - Onemocnění krmičů prasat. Rezervoárem onemocnění je myšice temnopásá, prase domácí, králík, potkan, skot.
Leptospira tarassovi - Nazývá se vodní horečka.
Leptospira sejroe - Nazývá se polní horečka a přenáší ji polní hlodavci (myši polní), myš domácí.
Leptospira bratislava - Anikterická leptospiróza, přenáší ji ježek, prase.
Leptospiry se vyskytují všude na světě, ale nejvyšší výskyt je v tropických a teplejších oblastech. Zvýšené riziko je při cestách do Oceánie (Austrálie, tichomořské ostrovy, Nový Zéland), subsaharské Afriky, některých částí Latinské Ameriky, Asie.
Weilova choroba
Původcem onemocnění je Leptospira icterohemorrhagica. Má typický žloutenky. Jedním z nejznámějších onemocnění způsobených leptospirami.
Toto onemocnění se častěji vyskytuje po povodních, kdy jsou zoonotické krysy vyplaveny z kanalizace.
Přenašeči jsou hlodavci, zejména potkani, polní lesní hlodavci, ježci, ale také ptáci, domácí zvířata jako prasata, skot a psi.
Bakterie leptospirózy se šíří močí nakaženého zvířete. Po vymočení zvířete se dostávají do vody a půdy, kde přežívají týdny nebo měsíce. Dobře přežívají ve sladké vodě, bahně a vlhké půdě v teplých oblastech.
Člověk se může nakazit přímým kontaktem s močí zvířete nebo jinými tělními tekutinami včetně slin. Nemoc se šíří také kontaminovanou potravou, požitím infikované vody, nedostatečně tepelně upravenou potravou od zvířat, porušenou kůží nebo kůží namočenou ve vodě, sliznicemi.
Po nakažení bakterie přechází do krve člověka.
Nakažená zvířata nemusí vykazovat žádné příznaky onemocnění, přesto bakterie neustále vylučují.
Jaké infekce mohou přenášet hlodavci?
Hlodavci nepřenášejí pouze leptospiru, ale také další nemoci, jako např.:
Hantavirus je jeden z virů šířených mezi hlodavci, který je přenosný na člověka. Nemoc přenášejí infikovaní hlodavci trusem, močí a slinami.
Člověk se může nakazit přímým kontaktem, kousnutím hlodavcem a také vdechnutím prachových částic infikované moči nebo trusu.
Příznaky se pohybují od mírných až po velmi závažné.
Projevuje se horečkou, bolestmi břicha, onemocněním ledvin, skvrnitým krvácením do kůže až po masivní krvácení do trávicího traktu a plic.
Mor je bakteriální onemocnění přenášené infikovaným zvířetem.
Vzteklina je virové onemocnění savců, které je přenosné na člověka. Nemoc postihuje centrální nervový systém. Projevuje se poruchami vědomí, podrážděností, ochrnutím až paralýzou. Onemocnění obvykle končí smrtí.
Lymfocytární choriomeningitida je virové onemocnění přenášené hlodavci, zejména myšmi obývajícími lidská obydlí. Virus mohou přenášet také domácí krysy a myši.
Přenáší se vdechováním kontaminovaných sekretů, kontaktem s trusem, méně často požitím kontaminované potravy, kousnutím, přímým kontaktem přes porušenou kůži.
Projevuje se horečkou, zimnicí, svalovými křečemi, bolestmi hlavy, malátností, nevolností, nechutenstvím, zvracením a vyrážkou.
Tularémie je bakteriální onemocnění přenášené přímým kontaktem, požitím kontaminované vody nebo potravy od infikovaného zvířete, zejména malých hlodavců a králíků.
Onemocnění se projevuje zduřením lymfatických uzlin, zápalem plic a průjmem.
Salmonelóza je bakteriální onemocnění přenosné ze zvířat na člověka. Bakterie salmonel mohou být přenášeny hlodavci, ptáky, kteří infikují krmivo pro drůbež a tím ji nakazí.
Nakazit se mohou i špatně skladované potraviny. Nakazit se můžete konzumací kontaminovaných potravin, špatně tepelně upravených potravin.
Projevuje se horečkou, nevolností, křečemi v břiše, nazelenalou průjmovitou stolicí.
Je důležité získat anamnézu a zjistit kontakt s hlodavci, zvířaty nebo možnost konzumace kontaminované vody, cestovní anamnézu.
Vyšetřovací techniky jsou následující:
Odběr krve a moči. Při vyšetření se zjišťuje zvýšený bilirubin a jaterní funkční testy z krve. Přítomna je také zvýšená sedimentace.
Leptospiru lze prokázat také odběrem krve na hemokulturu při vysokých teplotách nebo močí v průběhu prvního týdne. Pozitivní vzorky na leptospiry jsou přítomny až po dobu jednoho roku s vrcholem kolem 4. týdne.
Rentgenový snímek plic.
CT vyšetření.
Další metodou je sérologický test ELISA nebo mikroskopický aglutinační test na protilátky proti leptospiróze.
Lumbální punkce.
Průběh
Průběh infekce začíná nákazou ze zvířete nebo jeho močí a průnikem bakterie přes kůži, sliznice. Tak se bakterie dostanou do krve člověka, kde se množí.
Onemocnění může mít různý průběh v závislosti na organismu.
Nejčastěji probíhá jako chřipka nebo meningoencefalitida. Při těžkém průběhu dochází k selhání ledvin nebo jater a může nastat smrt.
Nejtěžší průběh má Weilova choroba, mírnější průběh má polní horečka.
Jaký je průběh onemocnění způsobeného leptospirami?
Onemocnění má obvykle dvě fáze:
První fáze, nazývaná leptospiremická fáze, je akutní.
Začíná náhle a projevuje se podobně jako chřipka, trvá asi 3 až 10 dní.
V této fázi se bakterie dostávají do krve a mozkomíšního moku. Z krve se přesouvají do orgánů.
Druhá fáze se nazývá imunitní fáze. Nastává poté, co se bakterie přesunou do orgánů, zejména do ledvin a jater.
Bakterie se koncentrují v ledvinách, kde se tvoří moč. Následně jsou močí vyloučeny z těla.
Weilova choroba
Od nákazy do nástupu prvních příznaků uplyne 5–14 dní.
Délka trvání onemocnění trvá od několika dnů až po 3 týdny, v některých případech i déle.
Bez léčby trvá i několik měsíců.
Jak se léčí: Leptospiróza
Jak se leptospiróza léčí a jaké léky se na leptospirózu používají?
Vystudovala jsem Střední zdravotnickou školu v Nitře, která mi dala základ pro uplatnění ve zdravotnictví. Po škole jsem pracovala tři roky na chirurgickém oddělení a následně na oddělení anestezie a intenzivní medicíny. Vedle zaměstnání jsem vystudovala bakalářské studium na Fakultě zdravotnictví v Banské Bystrici v oboru ošetřovatelství a ukončila vzdělávání ve specializačním studiu v oboru anesteziologie a intenzivní medicína. Už v období dětství jsem byla rozhodnuta stát se zdravotníkem a pomáhat lidem s jejich zdravotními problémy. Neustálé vzdělávání a studování nových odborných témat ohledně zdravotnictví, které je neustále ve vývoji, a získávání zkušeností z praxe mi napomáhá k psaní odborných článků pro portál Medicspark, který je dostupný i pro nezdravotníky. Moje záliby jsou mnohostranné, věnuji se také zdravé výživě, celkově zdravému životnímu stylu. Svůj volný čas trávím vzděláváním, kreativní tvorbou, ručními pracemi ve spolupráci s dcerou, díky čemuž nudu neznáme.