První příznaky těhotenství. Jak je rozpoznat?

První příznaky těhotenství. Jak je rozpoznat?
Zdroj fotografie: Getty images

Ať už se o miminko pokoušíte, nebo ne, je dobré znát, jaké jsou první příznaky těhotenství. Ty často nastanou ještě před pozitivním těhotenským testem.

Příznaky těhotenství mohou být v prvních dnech poměrně matoucí. Po oplodnění můžete již poměrně brzy na sobě spatřovat určité změny. A to i v době, kdy ještě těhotenský test nic neprozradí. Nastat mohou již před očekávanou menstruací.

Aby v děloze budoucí maminky začal růst nový život, je zapotřebí několik faktorů. Žena musí být v období ovulace, kdy se z vaječníku uvolní ženská pohlavní buňka – vajíčko. To musí být následně oplodněno mužskou pohlavní buňkou – spermií.

Více o oplodnění i o menstruačním cyklu ženy se dočtete v článku: Ovulace, výpočet plodných a neplodných dnů. Jak plánovat těhotenství?

Mezi nejčastější dotazy patří:
Kdy začínají první příznaky těhotenství?
Jaké jsou úplně první příznaky?

Úplně první příznaky těhotenství

U některých žen nenastanou vůbec. Někdy si jich jen nevšimnou nebo jim nepřipisují velký význam. Podívejme se proto spolu na nejčastější z nich.

Vynechání menstruace

Mezi úplně první a jasný příznak patří vynechání menstruace. Nepřítomnost menstruace však může být i projevem jiných změn v těle. Může jít tedy o množství jiných důvodů, proč se menstruační cyklus nedostavil nebo dostavil se zpožděním.

Možné příčiny poruchy cyklu nebo nepřítomnosti menstruace:

Při nadměrném a náhlém fyzickém zatížení nebo poklesu podkožního tuku dochází ke snížení hladiny estrogenu. Může to způsobit poruchy menstruačního cyklu. U řady profesionálních sportovkyň dochází k úplnému vynechání menstruace.

Přečtěte si více o menstruačním cyklu v článcích:

Napnutá a citlivá prsa

Citlivost a bolest prsou může také naznačovat možné těhotenství. Ovšem tak jako bolest břicha, tak i napnutá a bolestivá prsa se často vyskytují i před nástupem menstruace.

V mnoha případech je snadné si splést první příznaky těhotenství s takzvaným premenstruačním syndromem. Tlak v podbřišku, napnuté prsy, podrážděnost, únava či zvýšená chuť k jídlu se běžně vyskytují i před nástupem menstruačního cyklu. Všechno je to působení hormonů.
Přečtěte si také článek o premenstruačním syndromu.

Bolest a křeče v břiše

Nepříjemné bolesti či křeče v břiše se připisují zejména rostoucí děloze a jiným fyziologickým změnám, které v těle ženy nastávají. Vyskytují se však i v prvních dnech od oplodnění. Tehdy to mají na svědomí zejména hormony a zažívací potíže.

Bolesti jsou podobné těm, které se vyskytují při menstruaci. V tomto případě však samotná menstruace chybí.

Více o křečích a bolestech břicha ve kterémkoli stadiu těhotenství se dočtete v článku: Jste těhotná a trápí vás bolest v podbřišku? Na toto si dejte pozor

Nafouklé břicho, zácpa

Bolest nejen v podbřišku, ale i celého břicha může být zapříčiněna i vzniknutými trávicími obtížemi.

Plynatost, zácpa a jiné trávicí potíže znepříjemňují těhotenské období nejedné budoucí mamince. Na svědomí to mají zejména hormony, které oslabují tonus neboli napětí vnitřního svalstva střev. V důsledku toho dochází ke zpomalování střevního obsahu.

Při dlouhodobých potížích může dojít až ke vzniku hemoroidů. Léčba spočívá zejména v úpravě stravovacích návyků.

Prevence i léčba zácpy v těhotenství:

 • dostatek tekutin
 • dostatek pohybu
 • strava bohatá na vlákninu
 • dostatek zakysaných mléčných výrobků ve stravě

V případě přetrvávající těžké zácpy se mohou použít léčiva, jako například čípky či probiotika. O řešení zácpy pomocí léků se však vždy poraďte se svým lékařem.

Více se dočtete v článku: Nebezpečná zácpa v těhotenství? Co na zácpu a jak se vyprázdnit bez obtíží

Nevolnost, zvracení, ale i změna chuti

Pojem ranní nevolnost je všeobecně znám v souvislosti s těhotenstvím. Je opravdu častým příznakem těhotenství, ačkoli ne každá žena ji musí pociťovat.

Přibližně 60 až 80 % žen trpí celkovou fyzickou slabostí, nevolností a zvracením. Relativně normální jev je, pokud žena zvrací 1–2x denně. A vůbec se nemusí jednat o ranní hodiny.

Příčina nevolnosti a zvracení v těhotenství stále není zcela jasná. Pravděpodobně má souvislost se změnou hladin hormonů v těle ženy.

Nevolnost, pocit těžkosti v žaludku či zvracení souvisí i se změnami v trávicím systému. Trávení se během těhotenství zpomaluje, žaludek se hůře vyprazdňuje. To vše přidává na pocitu plnosti, těžkosti a nevolnosti.

Mnohé ženy pociťují nevolnost nalačno. Proto se doporučuje, aby těhotná žena měla vždy u sebe něco malého k jídlu. Tyto obtíže trvají většinou do třetího až čtvrtého měsíce.

Při těhotenském zvracení obvykle není nutná léčba. V podstatě se nejedná o patologický, chorobný stav a vážněji neohrožuje matku ani plod.

Pokud však u budoucí maminky dlouhodobě přetrvává úporné zvracení, může být ohroženo zdraví matky i plodu. Takový stav patří do rukou odborníka. Proto při pochybnostech neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Jak se vyhnout, minimalizovat těhotenskou nevolnost a zvracení:

 • vyhýbejte se nepříjemným pachům a nevyvětraným místnostem
 • dopřejte si dostatek odpočinku
 • snažte se mít stále něco malého v žaludku
 • jezte častěji v malých množstvích

Nevolnost v těhotenství se často spojuje s nízkou hladinou cukru v krvi. Proto nebuďte nalačno. Přestože můžete ztrácet chuť a příčí se vám cokoliv sníst, malá porce správného jídla pomůže zvednout cukr v krvi a pocítíte mírnou úlevu. Často se totiž dříve než pocit hladu dostaví pocit nevolnosti a na zvracení.

Citlivost na různé vůně a pachy

Vedle nevolnosti se u mnoha žen objevuje i zvýšená citlivost na různé vůně a pachy. Mezi časté situace patří, když těhotným ženám začne nepříjemně páchnout káva, cigarety, alkohol, ale i například šampon či některá jídla.

Opět to mají na svědomí hormony. Je pravděpodobné, že se tak snaží uchránit tělo před potenciálně škodlivými látkami.

Časté močení

Plod je ještě příliš malý na to, aby tlačil na močový měchýř. Ovšem i tak se už ozývá časté močení. Důvodem je nárůst hladiny tekutin v těle ženy.

Ledviny pracují rychleji, čímž se zbavují více odpadních látek. V souvislosti s tím narůstá tvorba moči v ledvinách, a tedy i vylučování tekutin močí.

Pokud však pociťujete bolest při močení, máte horečku nebo se objevila krev v moči, neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Náladovost, deprese

Těhotenství představuje již od prvních dnů obrovskou změnu pro organizmus ženy. S tím se musí vyrovnat nejen tělo budoucí maminky. Hormonální změny se samozřejmě odrážejí i na psychice.

Je naprosto běžné, pokud se žena cítí depresivně, má časté změny nálad či touhu bezdůvodně plakat.

Přečtěte si více v článku: Deprese v těhotenství. Co ji u budoucích maminek způsobuje?

Kdy dělat těhotenský test?

Těhotenský test funguje na základě přítomnosti hormonu hCG. Ten je vylučován placentou v momentě, kdy se vajíčko zahnízdí v děloze. Tento hormon je nejprve přítomen v krvi, a až za pár dní i v moči těhotné ženy.

Citlivější testy dokáží zaznamenat přítomnost hCG hormonu již týden po jeho uhnízdění. Spolehlivější je však provést test nejdříve v den očekávané menstruace, ještě lépe  pár dní po jejím vynechání.

Pro testování je nejlepší použít první ranní moč. S testováním příliš nespěchejte. Nejspolehlivějšího výsledku docílíte až několik dní po vynechání menstruace.

Vyšel vám test negativní, ale stále máte pocit, že se ve vašem těle dějí změny? Opakujte test o pár dní později. Už slabá čárka na testu ukazuje přítomnost malého množství hormonu hCG, tedy těhotenství.

Falešně pozitivní nebo falešně negativní test?

Pokud je test prováděn správně a v moči ženy je již přítomen hCG hormon, výsledek bývá poměrně spolehlivý. Existují však určité faktory, které mohou výsledek změnit.

Tabulka uvádí možné příčiny falešného výsledku těhotenského testu

Falešně pozitivní těhotenský test Falešně negativní test
některá nádorová onemocnění příliš řídká moč
cysty na vaječnících užívání diuretik – léky na podporu vylučování moči
některé hormonální léky užívání antihistaminik – léky blokující účinek histaminu (při alergiích)
stav po porodu, potratu, kyretáži

S těhotenstvím nastává v těle ženy obrovské množství změn. Vyrovnat se s nimi může být často obtížné. Možná vás zájmou i naše další články o těhotenství:

Menstruace nebo krvácení po oplodnění vajíčka?

U některých žen se může vyskytnout mírné vaginální krvácení, zhruba 11 až 12 dní po oplodnění.

Nejde však o menstruační krvácení!

Toto krvácení zapříčiňuje uhnízdění oplodněného vajíčka do sliznice děložní stěny. Jde spíše o jakýsi krvavý výtok nebo špinění.

Pokud je krvácení silné nebo doprovázené bolestí, kontaktujte svého lékaře. Může jít o mimoděložní těhotenství.

Při mimoděložním těhotenství se vajíčko uhnízdí na jiném místě, mimo dělohu. Nejčastěji jde o uhnízdění ve vejcovodu. Takový stav je vážný a nese s sebou poměrně velké riziko pro matku.

Proto pokud vám vyšel pozitivní těhotenský test a pociťujete bolesti, silnější krvácení či máte jakékoli pochybnosti, vyhledejte lékařskou pomoc.

Při mimoděložním oplodnění bohužel většina takových těhotenství končí odumřením plodu. Ideální podmínky pro jeho donošení je prostředí v děloze, ne mimo ni.

Více o menstruačním krvácení si můžete přečíst v příznacích:

Další zajímavé zdroje

 • wikiskripta.eu - Těhotenství
 • solen.sk - Léky dostupné bez lékařského předpisu a jejich použití v těhotenství
 • ruvzbj - Životospráva v těhotenství
fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.