Nebezpečná zácpa v těhotenství? Co na zácpu a jak se vyprázdnit bez obtíží?

Nebezpečná zácpa v těhotenství? Co na zácpu a jak se vyprázdnit bez obtíží?
Zdroj fotografie: Getty images

Těhotenství s sebou přináší emoce radosti i očekávání. Mnohé pocity, které doprovázejí těhotenství, však nejsou zcela příjemné. Mnoho žen překvapí v těhotenství i zácpa. Jak ji řešit, nebo jak se jí úplně vyhnout?

Těhotenství je doprovázeno mnoha radostmi i starostmi. Různé změny a procesy v těhotenství se často projevují nepříjemným způsobem. Zácpa, odborně obstipace, je jednou z nich. Téměř každá těhotná žena se s ní v menší nebo větší míře setká.

Zácpa postihuje i ty ženy, které neměly před těhotenstvím žádné potíže s trávením.

Příčiny vzniku zácpy v těhotenství

Jednou z podstatných příčin je tlak vyvíjejícího se plodu na orgány břišní dutiny. Střevo je vytěsněno rostoucí dělohou, čímž mění svoji polohu. Následkem toho vzniká porucha jeho normálního fungování.

Potíže se zácpou mohou potrápit ženy již v prvním trimestru těhotenství. Rostoucí děťátko sice ještě nevyvíjí takový tlak na břišní orgány, ale zácpu mohou způsobit i snížená sekrece žaludku a zejména zvýšená produkce progesteronu v těle.

Hormon progesteron působí na svalovinu dělohy, kterou rozšiřuje. Podobně ovlivňuje i stěnu tlustého střeva. Následkem toho je funkce pasáže střevního obsahu narušena.

Další možnou příčinou může být i změna jídelníčku těhotné ženy. V těhotenství je známo, že se mohou vyskytnout různé neobvyklé chutě. Těhulky často dostanou chuť na jídla, kterým se předtím vyhýbaly nebo jim nechutnala. Výrazná změna stravování se projeví i na trávení, a to často negativně.

K faktorům, které přispívají ke vzniku zácpy, patří i léky či doplňky výživy. Mnoha ženám se během těhotenství předepisuje užívání železa nebo vápníku. Tyto látky zahušťují stolici a ztěžují vyprazdňování.

V neposlední řadě to je i nedostatek pohybu a nedostatečný příjem tekutin.

To, že psychické napětí ovlivňuje škodlivě těhotenství, je všeobecně známo. Snad každá těhotná žena prožívá často různé emoce.

Výkyvy nálad, úzkost či strach jsou během těhotenství přirozené. Mají však negativní dopad, a to nejen na trávení. Vyvolávají zácpu a jiné potíže. Proto by se těhotné ženy měly vyhýbat stresujícím situacím a snažit se udržet si svůj duševní klid a pohodu.

Přečtěte si také o jiných potížích v těhotenství, jako například bolest hlavy či chudokrevnost.

Jak se projevuje zácpa?

Tak jako u běžného člověka, i u těhotných žen je zácpa velmi nepříjemnou záležitostí. Postihuje i ženy, které nikdy před tím neměly se stolicí žádné problémy.

Frekvence vyprazdňování je u každého člověka různá. Někdo navštíví toaletu dvakrát denně, jiní nepociťují žádné potíže, i když na toaletu nejdou dva či tři dny.

Tak je tomu i u těhotných žen. Projevy zácpy jsou individuální u každé těhotné. Některé ženy nemusí mít stolici i více dní, přičemž nemusí jít hned o příznak zácpy. Podstatné je, jak se žena cítí.

Typické příznaky zácpy:

  • méně časté vyprazdňování
  • menší množství stolice
  • tvrdá stolice
  • pocit neúplného vyprázdnění se
  • pocity nadýmání

Přečtěte si také zajímavý magazínový článek: Stolice – co bychom o ní měli vědět?

Zácpa v těhotenství může představovat i vážná rizika

Tlusté střevo je prostředí plné bakterií a různých mikroorganismů. Při zpomalené pasáži střevního obsahu nebo jejím úplném zastavení hrozí vznik a šíření různých zánětů.

Tvrdá stolice může mít na svědomí i poškození střevní stěny. S tím souvisí například i vznik hemoroidů nebo jiných krvácivých stavů.

Poškození konečníku, zejména při úporném tlačení na stolici, způsobuje samozřejmě i bolest. Z tohoto důvodu se v mnoha případech podvědomě ještě více oddaluje provedení potřeby. To celý stav ještě více zhoršuje.

Při úporné snaze vyprázdnit se dokonce hrozí odtok plodové vody, nástup kontrakcí a předčasný porod.

Občasné silné zatlačení na stolici nepředstavuje žádné velké riziko. Pravidelná a dlouhotrvající tvrdá stolice však může vést k hemoroidům nebo předčasnému porodu.

Jak bezpečně na zácpu v těhotenství?

Pokud trpíte touto nepříjemností a pod srdcem vám roste nový život, v léčbě zácpy buďte opatrná. Přestože existují léky, které jsou v těhotenství povoleny, jejich použití je obvykle poslední volbou. Jak si tedy pomoci při zácpě?

Strava

Jídelníček těhotné ženy hraje obrovskou roli, nejen z hlediska trávení. Správná výživa a vhodné potraviny dokáží vyřešit mnohé potíže i v těhotenství.

Těhotné ženy trpící zácpou by měly do své stravy zařadit látky, které podporují pohyb střevního obsahu a dopomohou k vyprázdnění střev. Naopak je třeba se vyhýbat jídlům, která způsobují zácpu a nadýmání.

V tabulce uvádíme vhodná jídla a jídla, kterým se raději vyvarujte

Jídla, která usnadňují vyprazdňování Jídla, která zhoršují proces vyprazdňování
polévky smažená a mastná jídla
syrová zelenina a ovoce sladké a slané pokrmy
černý chléb, chléb obsahující otruby špenát, zelí, cibule, česnek
sušené ovoce jablečná a hroznová šťáva
pohanka, ovesné vločky, obiloviny rýže
libové maso, drůbež, ryby bílé pečivo
rostlinné oleje, olivový olej káva, čokoláda

Důležitou roli hraje i vláknina, která zlepšuje proces trávení. Nezastupitelný je i dostatek tekutin. Těhotná žena by měla vypít alespoň 1,5 až 2 litry tekutin denně.

Možná vás také zaujme náš magazínový článek: S kyselinou listovou k vytouženému miminku i ke zdravým cévám.

Mnoho žen se obává přijímat tekutiny z důvodu vzniku otoků. Ale vyloučit tekutiny není řešením. Nedostatek tekutin způsobuje mnoho obtíží a komplikací. Je potřeba vyvarovat se nadměrnému příjmu soli. Ta totiž zadržuje vodu ve tkáni a přispívá ke vzniku otoků.

Je vhodné, pokud se jídlo přijímá v menších množstvích a častěji. Ideálně 4 až 5krát denně. Čas mezi jídly by neměl přesahovat 4 hodiny.

Dostatečný pohyb

Mnoho těhotných žen má strach z pohybu. Obávají se, aby neublížily nenarozenému děťátku. Ovšem nedostatek fyzické aktivity způsobuje mimo jiné i zpomalení trávení.

Samozřejmě, že není vhodné provádět sport a jiné pohybové aktivity, které jsou spojeny s otřesy nebo jsou jinak nebezpečné. Ale denní procházka na čerstvém vzduchu nebo plavání nastávající mamince i miminku jen prospějí.

Existují i různá skupinová cvičení určená pro těhotné ženy. Je však vhodné, pokud se o nich poradíte se svým gynekologem.

Léky

Jak jsme zmiňovali, léky jsou pro řešení těchto potíží až jednou z posledních možností. Mohou mít totiž nepříznivý vliv na matku i nenarozené dítě. Pokud jsou již nutné, měly by být předepsány lékařem.

O samoléčbu se raději nepokoušejte. Prakticky všechna léčiva proti zácpě obsahují látky, které jsou v těhotenství kontraindikovány. Přispívají k posílení stěny tlustého střeva, ale současně i k napětí dělohy. Tím mohou dokonce vyvolat kontrakce a následně předčasný porod.

Přijatelnější jsou glycerinové čípky, které působí pouze lokálně na střevo. Neovlivňují tonus či napětí dělohy. Ovšem tak jako leckterá jiná léčiva, i tyto čípky během těhotenství doporučí a předepíše váš lékař.

Další zajímavé zdroje

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.