Nebezpecná zácpa v tehotenství? Co na zácpu a jak se vyprázdnit bez obtíží?

Nebezpecná zácpa v tehotenství? Co na zácpu a jak se vyprázdnit bez obtíží?
Zdroj fotografie: Getty images

Tehotenství s sebou prináší emoce radosti i ocekávání. Mnohé pocity, které doprovázejí tehotenství, však nejsou zcela príjemné. Mnoho žen prekvapí v tehotenství i zácpa. Jak ji rešit, nebo jak se jí úplne vyhnout?

Tehotenství je doprovázeno mnoha radostmi i starostmi. Ruzné zmeny a procesy v tehotenství se casto projevují nepríjemným zpusobem. Zácpa, odborne obstipace, je jednou z nich. Témer každá tehotná žena se s ní v menší nebo vetší míre setká.

Zácpa postihuje i ty ženy, které nemely pred tehotenstvím žádné potíže s trávením.

Príciny vzniku zácpy v tehotenství

Jednou z podstatných prícin je tlak vyvíjejícího se plodu na orgány brišní dutiny. Strevo je vytesneno rostoucí delohou, címž mení svoji polohu. Následkem toho vzniká porucha jeho normálního fungování.

Potíže se zácpou mohou potrápit ženy již v prvním trimestru tehotenství. Rostoucí detátko sice ješte nevyvíjí takový tlak na brišní orgány, ale zácpu mohou zpusobit i snížená sekrece žaludku a zejména zvýšená produkce progesteronu v tele.

Hormon progesteron pusobí na svalovinu delohy, kterou rozširuje. Podobne ovlivnuje i stenu tlustého streva. Následkem toho je funkce pasáže strevního obsahu narušena.

Další možnou prícinou muže být i zmena jídelnícku tehotné ženy. V tehotenství je známo, že se mohou vyskytnout ruzné neobvyklé chute. Tehulky casto dostanou chut na jídla, kterým se predtím vyhýbaly nebo jim nechutnala. Výrazná zmena stravování se projeví i na trávení, a to casto negativne.

K faktorum, které prispívají ke vzniku zácpy, patrí i léky ci doplnky výživy. Mnoha ženám se behem tehotenství predepisuje užívání železa nebo vápníku. Tyto látky zahuštují stolici a ztežují vyprazdnování.

V neposlední rade to je i nedostatek pohybu a nedostatecný príjem tekutin.

To, že psychické napetí ovlivnuje škodlive tehotenství, je všeobecne známo. Snad každá tehotná žena prožívá casto ruzné emoce.

Výkyvy nálad, úzkost ci strach jsou behem tehotenství prirozené. Mají však negativní dopad, a to nejen na trávení. Vyvolávají zácpu a jiné potíže. Proto by se tehotné ženy mely vyhýbat stresujícím situacím a snažit se udržet si svuj duševní klid a pohodu.

Prectete si také o jiných potížích v tehotenství, jako napríklad bolest hlavy ci chudokrevnost.

Jak se projevuje zácpa?

Tak jako u bežného cloveka, i u tehotných žen je zácpa velmi nepríjemnou záležitostí. Postihuje i ženy, které nikdy pred tím nemely se stolicí žádné problémy.

Frekvence vyprazdnování je u každého cloveka ruzná. Nekdo navštíví toaletu dvakrát denne, jiní nepocitují žádné potíže, i když na toaletu nejdou dva ci tri dny.

Tak je tomu i u tehotných žen. Projevy zácpy jsou individuální u každé tehotné. Nekteré ženy nemusí mít stolici i více dní, pricemž nemusí jít hned o príznak zácpy. Podstatné je, jak se žena cítí.

Typické príznaky zácpy:

  • méne casté vyprazdnování
  • menší množství stolice
  • tvrdá stolice
  • pocit neúplného vyprázdnení se
  • pocity nadýmání

Prectete si také zajímavý magazínový clánek: Stolice – co bychom o ní meli vedet?

Zácpa v tehotenství muže predstavovat i vážná rizika

Tlusté strevo je prostredí plné bakterií a ruzných mikroorganismu. Pri zpomalené pasáži strevního obsahu nebo jejím úplném zastavení hrozí vznik a šírení ruzných zánetu.

Tvrdá stolice muže mít na svedomí i poškození strevní steny. S tím souvisí napríklad i vznik hemoroidu nebo jiných krvácivých stavu.

Poškození konecníku, zejména pri úporném tlacení na stolici, zpusobuje samozrejme i bolest. Z tohoto duvodu se v mnoha prípadech podvedome ješte více oddaluje provedení potreby. To celý stav ješte více zhoršuje.

Pri úporné snaze vyprázdnit se dokonce hrozí odtok plodové vody, nástup kontrakcí a predcasný porod.

Obcasné silné zatlacení na stolici nepredstavuje žádné velké riziko. Pravidelná a dlouhotrvající tvrdá stolice však muže vést k hemoroidum nebo predcasnému porodu.

Jak bezpecne na zácpu v tehotenství?

Pokud trpíte touto nepríjemností a pod srdcem vám roste nový život, v lécbe zácpy budte opatrná. Prestože existují léky, které jsou v tehotenství povoleny, jejich použití je obvykle poslední volbou. Jak si tedy pomoci pri zácpe?

Strava

Jídelnícek tehotné ženy hraje obrovskou roli, nejen z hlediska trávení. Správná výživa a vhodné potraviny dokáží vyrešit mnohé potíže i v tehotenství.

Tehotné ženy trpící zácpou by mely do své stravy zaradit látky, které podporují pohyb strevního obsahu a dopomohou k vyprázdnení strev. Naopak je treba se vyhýbat jídlum, která zpusobují zácpu a nadýmání.

V tabulce uvádíme vhodná jídla a jídla, kterým se radeji vyvarujte

Jídla, která usnadnují vyprazdnování Jídla, která zhoršují proces vyprazdnování
polévky smažená a mastná jídla
syrová zelenina a ovoce sladké a slané pokrmy
cerný chléb, chléb obsahující otruby špenát, zelí, cibule, cesnek
sušené ovoce jablecná a hroznová štáva
pohanka, ovesné vlocky, obiloviny rýže
libové maso, drubež, ryby bílé pecivo
rostlinné oleje, olivový olej káva, cokoláda

Duležitou roli hraje i vláknina, která zlepšuje proces trávení. Nezastupitelný je i dostatek tekutin. Tehotná žena by mela vypít alespon 1,5 až 2 litry tekutin denne.

Možná vás také zaujme náš magazínový clánek: S kyselinou listovou k vytouženému miminku i ke zdravým cévám.

Mnoho žen se obává prijímat tekutiny z duvodu vzniku otoku. Ale vyloucit tekutiny není rešením. Nedostatek tekutin zpusobuje mnoho obtíží a komplikací. Je potreba vyvarovat se nadmernému príjmu soli. Ta totiž zadržuje vodu ve tkáni a prispívá ke vzniku otoku.

Je vhodné, pokud se jídlo prijímá v menších množstvích a casteji. Ideálne 4 až 5krát denne. Cas mezi jídly by nemel presahovat 4 hodiny.

Dostatecný pohyb

Mnoho tehotných žen má strach z pohybu. Obávají se, aby neublížily nenarozenému detátku. Ovšem nedostatek fyzické aktivity zpusobuje mimo jiné i zpomalení trávení.

Samozrejme, že není vhodné provádet sport a jiné pohybové aktivity, které jsou spojeny s otresy nebo jsou jinak nebezpecné. Ale denní procházka na cerstvém vzduchu nebo plavání nastávající mamince i miminku jen prospejí.

Existují i ruzná skupinová cvicení urcená pro tehotné ženy. Je však vhodné, pokud se o nich poradíte se svým gynekologem.

Léky

Jak jsme zminovali, léky jsou pro rešení techto potíží až jednou z posledních možností. Mohou mít totiž nepríznivý vliv na matku i nenarozené díte. Pokud jsou již nutné, mely by být predepsány lékarem.

O samolécbu se radeji nepokoušejte. Prakticky všechna léciva proti zácpe obsahují látky, které jsou v tehotenství kontraindikovány. Prispívají k posílení steny tlustého streva, ale soucasne i k napetí delohy. Tím mohou dokonce vyvolat kontrakce a následne predcasný porod.

Prijatelnejší jsou glycerinové cípky, které pusobí pouze lokálne na strevo. Neovlivnují tonus ci napetí delohy. Ovšem tak jako leckterá jiná léciva, i tyto cípky behem tehotenství doporucí a predepíše váš lékar.

Další zajímavé zdroje

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.