Mám hemoroidy? Co jsou hemoroidy, jejich příčiny, příznaky i léčba

Mám hemoroidy? Co jsou hemoroidy, jejich příčiny, příznaky i léčba
Zdroj fotografie: Getty images

Jsou malé a nenápadné, ale přesto mohou způsobovat svému nositeli potíže. Řeč je o hemeroidech, rozšířených žilách v oblasti konečníku a análního (řitního) otvoru – lidově nazývaných také "zlatá žíla".

Hemoroidy jsou nepříjemné, svědí a bolí. Nemocní mají pocit tlaku v konečníku a nejednou krvácejí. Omezují svého nositele, ať je kdekoli. V jistých případech je nezbytný chirurgický zákrok.

Klinický obraz onemocnění je různorodý. U některých se nemusí navenek projevit nijak, u jiných naopak silnými bolestmi a krvácením.

Průběh a prognóza jsou ve většině případů příznivé, ale potýkáme se i se závažnými komplikacemi.

Nejčastějším důvodem nevyhledání pomoci je ostych pro jejich příliš intimní lokalizaci.

Co jsou hemoroidy a proč vznikají? Jak zjistíte, že je pravděpodobně máte?

Co jsou to vlastně hemoroidy?

Pod pojmem hemoroidy (z latiny nodus haemorrhoidalis, z řečtiny haemorides flebes - krvácející žíly) rozumíme onemocnění žilního zásobení v oblasti konečníku (rectum) a řitního otvoru (anus).

Jedná se o oslabení cévní stěny z různých příčin, její vydýmání, krvácení z postižené cévy a pokles (prolaps) směrem dolů.

Oblast rekta a anu a jejich krevní zásobení

Konečník je v podstatě koncovou částí tlustého střeva. Má asi 10 až 12 cm a skládá se z rektální sliznice složené do příčných řas. Ty přecházejí do jeho další části. Tou je ampulla recti.

V této části se nachází horní hemoroidální plexus (komplex cév), tedy změť cévního řečiště tvořená rektálními cévami - venae rectales superiores et inferiores.

Sliznice této oblasti má nízkou inervaci, není citlivá na bolest. Koncová část konečníku je tvořena třemi svěrači. Poslední dva z nich se nacházejí ve vnějším vyústění análního kanálu.

Tvoří přechod z recta do análu.

Rectum končí análním otvorem, jehož sliznice i kožní kryt je bohatě zásoben nervy. Proto vnější hemoroidy bývají bolestivější a také krevními cévami. Komplex těchto cév nazýváme dolní hemoroidaly plexus a je tvořen análními cévami venae analis.

Patofyziologie vzniku hemoroidů – jak vznikají

Vznik hemoroidů je podmíněn poruchou závěsného aparátu cév, který zároveň za normálních okolnosti plní i funkci utěsnění análního svěrače a zajišťuje jeho kontinuitu.

Cévy jsou překrvené a jejich stěna slábne. Začínají se vydouvat a dochází k jejich poklesu. Pokles může dospět až do stadia, kdy tvoří obstrukci v řitním otvoru a stává se trvalým.

Tento stav je doprovázen bolestí. Vysunutý hemoroid narušuje běžný komfort pacienta a omezuje jej při mnoha denních činnostech.

Rozdělení hemoroidů

Vnitřní hemoroidy (nazývané také horní) jsou lokalizovány v oblasti přechodu rektální ampule do análu nad linie denta anu. Nejsou viditelné pouhým okem.

Zjišťují se na základě anamnézy s následným rektoskopickým vyšetřením, ale také při náhodném rektoskopickém vyšetření. Postiženy jsou žíly venea rectalis superiores et inferiores.

Vnější hemoroidy (nazývané také dolní) jsou lokalizovány v oblasti řitního otvoru.

Jsou viditelné pouhým okem v okolí análního (řitního) otvoru jako namodralé pružné uzlíky. Postiženy jsou žíly vena analis.

Stadia hemoroidů

Hemoroidy se rozdělují do čtyř základních stádií na základě vnějších projevů, které na sebe vzájemně navazují. Vlivem zvětšování výstupu žíly se zintenzivňuje klinický obraz, což značí progresi onemocnění a přechod z nižšího stádia do vyššího.

1. stadium – V tomto stadiu dochází jen k mírnému vydutí – vystoupení žíly vlivem tlaku nebo oslabení cévní stěny.

Průběh bývá bezpříznakový, případně s mírnými, nenápadnými projevy. Manifestuje se občasným svěděním konečníku nebo mírným pnutím (pocitem tlaku/cizího tělesa). Žilní vydutina může mírně prosakovat krví.

Z tohoto důvodu se sporadicky objevuje menší množství krve na toaletním papíře.

2. stadium – Dochází v něm k výraznějšímu vydutí žíly a také ke zvýraznění předchozích symptomů, které se stávají pravidelnějšími.

Svědění a tlak bývá intenzivnější, krvácení je větší. Sporadicky dochází k prolapsu (poklesnutí) cévy a její objevení se v konečníku se spontánním návratem zpět. Stává se tak většinou při zácpě a silném tlaku na stolici.

Defekace (vyprazdňování) je doprovázeno bolestí.

3. stadium – Je nápadné a obtěžující pro pacienta. Vydutá žíla je bolestivá, pravidelně krvácí, na toaletním papíře je větší množství krve než dříve. Svědění značně narušuje komfort a stává se velmi častým.

Defekace je bolestivá a po jejím skončení má nemocný stále pocit nedostatečného vyprázdnění. Prolaps cévy se opakuje, ale ta se nevrátí spontánně zpět jako dříve. Je třeba ji zatlačit mechanicky – prstem. Mechanické zatlačení nebývá vždy úspěšné.

4. stadium – Mezi 3. a 4. stádiem je velmi tenká hranice. Projevuje se velkou, lehce hmatatelnou cévní vydutinou, silným pravidelným krvácením silnější intenzity, svěděním, pocitem tlaku a cizího tělesa v rektu. Bolesti jsou intenzivní, prolaps cévy již nelze mechanicky zatlačit a je trvalý.

Předpokládané příčiny vzniku hemoroidů

Přesná příčina vzniku hemoroidů neexistuje. Známe jen předpokládané příčiny vzniku na základě dlouholetých pozorování a zkoumání pacientů. Ve většině případů se jedná o kombinaci více nežádoucích faktorů najednou.

Proto můžeme tvrdit, že na vzniku hemoroidů se podílí multifaktoriální etiologie (příčina).

Proč s největší pravděpodobností vznikají?

 • Genetika – Předpokládá se genetická predispozice v 10 % případů hemoroidů.
 • Věk – Se stoupajícím věkem oslabují stěny cév celoplošně, stejně tak rektální a anální žilní spleti. To znásobuje vysunutí cévy.
 • Těhotenství – Růstem plodu se zvyšuje tlak v celé břišní dutině. Těhotenství má vliv nejen na vznik hemoroidů, ale také na jiné komplikace jako například zácpa, časté močení, pálení žáhy či zvracení.
 • Tvrdá stolice nebo častá zácpa – Způsobuje jednak mechanické dráždění konečníku, v některých případech i drobné trhlinky na konečníku. Vznik hemoroidů znásobuje také tlak na stolici, který musíme vynaložit úpornější při obstipaci.
 • Časté průjmy – Způsobují opakované dráždění konečníku za vzniku hemoroidů.
 • Vrozené oslabení cévní stěny, získané – Chorobné oslabení cévní stěny.
 • Záněty, infekce a chlad – Způsobují oslabení cévní stěny zánětlivým procesem a následný vznik hemoroidů.
 • Mechanické dráždění konečníku – Kromě tvrdé stolice se může jednat zejména o anální sex.
 • Sedavé zaměstnání/nedostatek pohybu – Zapříčiňuje zvýšené prokrvení a městnání krve v kritické oblasti konečníku, což má za následek vznik hemoroidů.
 • Psychické faktory (napětí, stres, bolest...)

Čemu se vyhýbat?

 • sedavému způsobu života
 • nedostatku pohybu (nevhodné je i nepřiměřené přetěžování organismu)
 • nepravidelnému a násilnému vyprazdňování stolice
 • špatným hygienickým návykům
 • vzniku infekce (souvisí s hygienickými návyky)
 • chladu – špatnému nebo nedostatečnému oblečení
 • nezdravému životnímu stylu – špatnému stravování
 • alkoholu, sladkým nápojům
 • análnímu sexu a jinému mechanickému dráždění konečníku
 • stresu a ostatním psychicky zatěžujícím faktorům
 • úrazům v oblasti rekta a anu

Mám hemoroidy? Jaké jsou klinické projevy?

Projevy onemocnění, jejich intenzita a četnost jsou závislé na stadiu, ve kterém se onemocnění nachází. V některých případech hlavně v začátcích se hemoroidy nemusí projevit vůbec.

Symptomy mohou být málo nápadné a sporadické. Nemocný si jich ani nemusí všimnout, případně jim nepřikládá žádnou vážnost. To má za následek rozvoj onemocnění. V pozdějších stádiích, kdy je už i léčba obtížnější, jsou příznaky plně projevující se navenek, nepříjemné, obtěžující a hlavně bolestivé.

Asymptomatický průběh onemocnění

Jako u mnoha jiných onemocnění i při hemoroidech platí, že začátek onemocnění se nemusí projevit vůbec.

Vysunutí cévní stěny je maličké ve tvaru malého uzlíku, který lze cíleně nahmatat v oblasti rekta nebo řitního otvoru. Malý uzlík nezpůsobuje tlak ani bolestivost.

Lehký průběh onemocnění – projevy

čerstvá krev v bílé záchodové míse
Masivní krvácení z hemoroidů. Zdroj: Getty images

• Nejčastějším příznakem hemoroidů je krvácení. Patří mezi první projevy tohoto onemocnění. Zjevuje se ještě před vznikem bolestí.

V úvodu je jen velmi mírné. Lze jej vidět při zácpě nebo tužší stolici, při které k defekaci vyvíjíme silnější tlak. Stopy krve jsou patrné i po očištění hýždí na toaletním papíře nebo ve větším množství v toaletní míse.

Krev je jasně červená, někdy jde jen o krvavý hlenovitý obsah.

• Tlak na stolici může kromě krvácení zapříčinit i pokles (prolaps) hemoroidu, který se dostává do řitního otvoru. Tam je viditelný pouhým okem, v některých případech citlivý a bolestivý na dotek.

Není to ovšem pravidlo. Je zbarven do modra až modře fialova z důvodu městnání krve. Po defekaci má pacient stále pocit, jako by nebyl dostatečně vyprázdněn.

• Hemoroidální uzlík způsobuje svědění v oblasti řitního otvoru bez ohledu na dobré hygienické návyky, pocit mírného pnutí či tlaku.

Velké hemoroidy již atakují pacienta bolestí různé intenzity od mírné až po velmi silné bolesti.

Komplikovaný průběh onemocnění

• Hemoroidy bývají komplikované silným krvácením. V případě, že je krvácení velmi časté, přechází do chronického stavu. Chronické ztráty krve způsobují hyposideremickou anémii z nedostatku erytrocytů (červených krvinek) a hemoglobinu (červené krevní barvivo).

Anémie je příčinou celkové slabosti, malátnosti, zvýšené únavy, spavosti, bledosti, závratí, a častého zadýchávání se po sebemenší fyzické aktivitě.

• Při stálém prolapsu hemoroidu často dochází k trombóze (tvorba krevních sraženin). Hemoroid má tvar, velikost a často i zbarvení jako třešeň s lokálním zduřením a otokem v oblasti řiti.

Pacienti s trombózou hemoroidálního plexu trpí tangujícími bolestmi. Intenzita těchto bolestí brání v běžných činnostech, jako je sezení a vyprazdňování se. Rovněž komplikuje i rektální vyšetření pacienta, které se provádí s anestézií (znecitlivěním).

• Jednou z bolestivých komplikací bývá i infekce vyvolávající zánět, který se klinicky v některých bodech podobá trombóze.

Anální otvor je zduřelý, zanícený, oteklý a silně bolestivý. Zanícená žíla je bolestivá a pokleslá. Často krvácí.

Zánět je doprovázen vysokými teplotami nad 38 °C. Nejčastějším důvodem zánětu je právě místo, kde se hemoroid nachází. Třeba si uvědomit, že střevní sliznice je plná bakterií, které ho nejčastěji vyvolávají.

Kdy je třeba myslet na to, že máme hemoroidy?

zčásti rozmotaný toaletní papír propíchaný malými hřebíky
Bolesti bývají někdy velmi intenzivní. Zdroj: Getty images
 • Pokud jste na toaletním papíře našli stopy jasně červené krve, případně krvavého hlenu (hlavně opakovaně)
 • Pokud po defekaci v záchodové míse najdeme stopy jasně červené krve
 • Pokud pociťujeme svědění v oblasti řitního otvoru (samotné svědění může být příznakem špatné hygieny, zánětu, sexuálně přenosného onemocnění, genitálního herpetu, proto musí být spolu se svěděním přítomen alespoň jeden jiný příznak, abychom mohli myslet na to nebo mít podezření na diagnózu hemoroidu)
 • Pokud máte pocit cizího tělesa v rektu
 • Pokud pociťujete pnutí nebo tlak v rektu
 • Pokud máte pocit nutkání na stolici, přestože jste ji právě vykonali
 • Pokud máte bolesti při defekaci (vyprazdňování)
 • Pokud máte bolesti v oblasti rekta mimo defekaci
 • Pokud jste si v oblasti rekta nahmatali malý pružný uzlík namodralé až fialové barvy

Možnosti léčby hemoroidů

Nekomplikované hemoroidy a časná stadia lze řešit konzervativním způsobem nebo instrumentálně.

Instrumentální léčba je vlastně malý chirurgický nebo jiný zákrok bez nutnosti anestezie.

Při pozdějších stádiích a sekundárních komplikacích přichází na řadu radikálnější řešení, a to chirurgický zákrok. Jednotlivé možnosti léčby se většinou dělají i kombinovaným způsobem.

Konzervativní léčba

doktorka v bílé uniformě s rouškou na obličeji drží v ruce pilulku
Konzervativní postup léčby hemoroidů. Zdroj: Getty images

Jelikož jedna z pravděpodobných příčin vzniku hemoroidů je zácpa a tvrdá stolice, tak základem je právě úprava stolice. Cílem je ji změkčit. Nejednou je důvodem dehydratace, proto má právě pitný režim velký význam.

Rovněž je potřebná úprava stravy. Strava by měla být bohatá na vlákninu, ovoce a zeleninu. V horších případech jsou zapotřebí laxativa (projímadla). Pacienti s hemoroidy by se měli zcela vyhnout alkoholu.

Důležitou roli hraje i intimní hygiena. Pacienti s hemoroidy by si měli důkladně mýt hýždě vodou a mýdlem pravidelně po každé defekaci. V případě již vzniklých hemeroidů lze čistotou zamezit vzniku infekce.

Doporučují se vodní, sedací koupele při špatném stavu hemoroidů denně alespoň po dobu 20–30 minut. Jejich podstata spočívá v přímém působení účinků přírodních, bylinných látek z odvaru z různých bylin. V léčbě hemoroidů má prokazatelně nejlepší léčivé účinky dubová kůra.

Neméně příznivý efekt má i heřmánek lékařský nebo odvar z řepíku lékařského či myšího ocasu. Vhodné jsou i jiné byliny, které se vyznačují protizánětlivými a protikrvácivými účinky než již uvedené.

Sedací koupele, ale i celková koupel se provádí výhradně vlažnou vodou. Rektální oblast je dobré mýt dokonce studenou vodou. Chlad působí na cévy tak, že je stahuje. Platí to i při hemeroidech.

Horká koupel, ať už sedací, nebo celková, zhoršuje stav hemoroidů. Dochází k jejich většímu vydutí a podporuje vznik infekce. Již vzniklý zánět zhoršuje.

V lékárně najdeme spoustu mastí a čípků vyrobených z léčivých bylin, kterými je dobré si potírat řitní otvor. Případně je možné je aplikovat rektálně, pokud jsou ve formě čípků. Tyto masti a léky mají protizánětlivé, protikrvácivé, protisvědivé a stahující účinky.

Při silných bolestech si můžete pořídit i produkty s analgetickými, anestezujícími, adstringentními a protizánětlivými vlastnostmi. Vhodná jsou venotonika (zpevňují cévní stěnu a zlepšují elasticitu cév) nebo bioflavonoidy (regenerují cévy, působí protizánětlivě).

Během léčby hemoroidů bychom se měli vyhýbat sedavého způsobu života nejvíc, jak je to možné. V případě, že máte sedavé zaměstnání, měli byste si pořídit speciální podložku – sedák pod zadek.

Sedáky pro pacienty s hemeroidy jsou anatomicky tvarovány s otvorem v oblasti řitního otvoru. Otvor slouží ke snížení tlaku v postižené oblasti, čímž se zmírňuje bolest a zvyšuje se pohodlí pacienta.

Velký význam mají režimová opatření zaměřená na pravidelný pohyb. Některé jednoduché cviky nebo alespoň snaha dbát zvýšeného pohybu v zaměstnání, kdykoli je to možné, se odráží na průběhu onemocnění více, než byste si mysleli.

Máte-li sedavé zaměstnání, pak se zkuste v pravidelných časových intervalech postavit, projít nebo alespoň udělat pár dřepů.

Instrumentální léčba

ruka doktora držící endoskop
Instrumentální možnosti léčby hemoroidů. Zdroj: Getty images

Známým je přístroj zvaný Hemoron, který produkuje infračervené světlo ve zvýšené koncentraci. Světlem se opakovaně během více sezení působí na základnu hemoroidu v místě cévního zásobení, přičemž se dosáhne infračervené koagulace.

Podobných účinků můžeme dosáhnout i laserovým přístrojem s laserovým paprskem. Jedná se o laserovou koagulaci. Elektrokoagulaci vytváříme pomocí elektrokoagulačního přístroje.

Mezi instrumentální výkony bez nutnosti celkové analgezie zařazujeme i Barronovu ligaturu. Speciálním aplikátorem endoskopem (v tomto případě anoskopem) se hemoroid vtáhne do zařízení. Na stopku hemoroidu se aplikuje gumička, která jej v oblasti stopky přiškrtí.

Takto přiškrcená céva není vyživována, odumírá a spolu s gumičkou se odlučuje.

Dobrým způsobem odstranění i více hemoroidů najednou narozdíl od Barronovy ligatury je cílené podvázání stopek hemoroidů za účelem zamezení jejich krevního zásobení a následného odumření.

Výkon se rovněž provádí bez celkové anestezii, speciálním anoskopem za současného ultrasonografického vyhledávání hemoroidů.

Využití zmrazování žíly tekutým dusíkem (takzvaná kryoterapie) je v současnosti velmi využívanou metodou. V léčbě hemoroidů se však více využívají předchozí možnosti a od kryoterapie se v posledním období ustupuje.

Chirurgická léčba

ruka doktora bere peán z operačního stolku s instrumenty
Chirurgický zákrok jako poslední možnost. Zdroj: Getty images

Chirurgická léčba spočívá v chirurgickém odstranění hemoroidů.

Dělá se v celkové anestezii. Je však indikována jen při závažných stupních hemoroidů s velkým objemem, trvalým nereponibilním (mechanicky nenávratným) prolapsem v análním otvoru, silnými bolestmi a závažným stupněm krvácení.

Velikost hemoroidu a jeho prolapsu vytváří v oblasti řitního otvoru kožní řasy.

Chirurgické řešení není komplikované, ale doba hojení bývá v trvání cca 1 měsíce až 1,5 měsíce. Důvodem delší hojení je právě lokalizace operační rány, která může být sekundárně infikována bakteriemi.

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.