Svědění pokožky v těhotenství? Co způsobuje pálení kůže a co pomáhá?

Svědění pokožky v těhotenství? Co způsobuje pálení kůže a co pomáhá?
Zdroj fotografie: Getty images

Těhotenství je pro mnohé ženy jedním z nejkrásnějších období života. A to i přesto, že je doprovázeno mnoha nepříjemnostmi. Jednou z nich je i svědění pokožky. Příčinou mohou být neškodné změny v těle, ale i vážná porucha.

Nejčastější dotazy: Co způsobuje svědění a pálení kůže během těhotenství?
Může být svědící pokožka a vyrážky znakem závažného problému?
Jaké nezávažné příčiny běžně má?
Co na tento stav pomáhá?

Řada žen si během těhotenství stěžuje na svědění pokožky. Svědění, odborně pruritus, se nejčastěji objevuje v oblasti rostoucího bříška, ale i kdekoli jinde na těle. Zbystřit je třeba zejména, pokud je svědění nesnesitelné. Může se jednat o vážný příznak.

Běžné příčiny svědění pokožky v těhotenství

Důvody nepříjemného pocitu svědění může být několik. Těhotenství doprovází mnohé změny. Zvýšené pocení, otoky či napnutá pokožka jsou běžným jevem u těhotných žen. S těmito příčinami svědivé pokožky se setká snad každá těhulka.

Růst bříška

S rostoucím miminkem roste i bříško budoucí maminky. Pojivová tkáň a vazivová vlákna v kůži se mikroskopicky natahují, což způsobuje pocit suchosti a svědění.

Ženy, které během těhotenství přibraly ve větší míře, si na svědění stěžují častěji. Důvodem je nadměrně napnutá pokožka, která vyvolává dráždivý pocit napětí a svědění.

Pocení

V těhotenství je samotné pocení nepříjemnou záležitostí. Pot dráždí pokožku a je původcem nepříjemného svědění.

Svědění, které je způsobeno potem, činí potíže zejména v kožních záhybech. Tato místa jsou náchylnější k zapaření, a tak i podráždění. Také je to ideální místo pro množení různých bakterií.

Řešením je dodržování hygieny, upřednostnění oblečení z přírodního materiálu, který je lehký, prodyšný a umožňuje odpařování potu.

Alergie

Alergická reakce je také jedna z možností, která může vyvolat svědění. Bývá doprovázena i kožními projevy. Jde zejména o začervenání či drobné vyrážky.

Alergii nikdy nepodceňujte. Nejen v těhotenství se při výskytu známek alergie poraďte se svým lékařem, nebo ve vážnějších případech přivolejte rychlou zdravotní pomoc.

Možná vás zaujmou i články o bolesti podbřišku v těhotenství nebo o přítomnosti bílkovin v moči během těhotenství.

Jak si ulevit od běžného svědění pokožky v těhotenství?

Přestože je svědění nepříjemným projevem, zkuste se vyvarovat přílišnému škrábání. Rozškrábaná a podrážděná místa se totiž snadno stávají vstupním místem pro infekci. To může představovat riziko pro matku i plod.

Krémem, masáží a cvičením proti svědění

Nepříjemné svědění může zmírnit jemná povrchová masáž a krémování pokožky. Tímto způsobem si můžete ulevit od svědění napnuté pokožky a také snížíte riziko vzniku kožních trhlin, tedy zabráníte striím.

Existují i speciální krémy pro těhotné, které se snadno roztírají a uleví od svědění. Krém je vhodné roztírat v oblasti bříška, ve směru hodinových ručiček. Zlepší se tím i trávení a podpoří fungování lymfatického systému.

Velmi pozitivní vliv má i fyzické cvičení. Díky němu se zlepšuje prokrvení pokožky. Tak se zachová její pružnost a výrazně uleví od pocitu svědění.

Pokud je svědění vyvoláno alergií na pyly, je vhodné se po každé procházce osprchovat vodou. Zbavíte se tak zbytků pylu. Potřebné je také umýt oděv a obuv.

Přečtěte si také články: Chřipka v těhotenství a Bolest hlavy v těhotenství

Jíst v těhotenství za dva?

Správnou výživou a vyváženou stravou předejdete nejen zdravotním komplikacím, ale i nadměrnému přibývání na váze. Pokožka se méně napíná a nevyvolává tak silný pocit svědění.

Často se říká, že těhotná žena má jíst za dva. Této babské radě se raději vyhněte. Do jídelníčku zařaďte vyváženou, pestrou a zdravou stravu. Jídlo ať je raději dvakrát tak zdravé, než by ho mělo být dvakrát tak mnoho.

Kdy představuje svědění v těhotenství vážný problém?

Pokud začíná být svědění nesnesitelné, je třeba zbystřit. Důvodem může být takzvaná intrahepatální cholestáza. Přestože matce nehrozí žádné nebezpečí, pro dítě může být předzvěstí určitého rizika a ohrožení.

Intrahepatální cholestáza v těhotenství je onemocnění, jehož vznik dosud nebyl zcela objasněn. Pravděpodobně souvisí s působením hormonů estrogenu a progesteronu na jaterní buňky. Nastává porucha funkce jater a žlučníku, kdy se do krve vylučují žlučové kyseliny. Vyznačuje se silným svěděním a vysokými hladinami žlučových kyselin v krvi.

Při jakýchkoli neobvyklých potížích kontaktujte svého lékaře. Může se totiž také jednat i o jiná onemocnění v těhotenství, jako například infekční zánět jater, virové infekce, toxické poškození jater, preeklampsie či HELLP syndrom.

Asi u 10 % pacientek se projeví slabé zažloutnutí pokožky. Typickým příznakem je svědění na dlaních a chodidlech, ale objevit se může na jiných místech těla. Podráždění se zhoršuje zejména na večer.

Pokožka prvotně nebývá zarudlá a neprojevuje ani jiné změny na kůži. Teprve následkem silného škrábání se vyskytuje zarudnutí, podráždění nebo jiná poranění.

Nepříjemné svědění a podráždění pokožky často vede až k poruchám spánku, únavě a psychickému vyčerpání.

Těhotná žena není ohrožena ani jaterním selháním, ani jinak na životě. Po porodu spontánně dochází k ústupu obtíží i nápravě laboratorních výsledků.

Pro plod jsou zde však určitá rizika. Žlučové kyseliny totiž procházejí placentou a na plod působí toxicky. Čím vyšší jsou hladiny žlučových kyselin, tím je riziko pro plod větší.

U těhotných jsou hladiny žlučových kyselin přirozeně zvýšeny. Za normu se považuje do 11 mikromol/l. Za vysoce rizikové se považuje koncentrace žlučových kyselin nad 40 mikromol/l.

Možné příčiny svědění v těhotenství:

běžné příčiny svědění pokožky
  • růst bříška
  • napnutá pokožka
  • zvýšené pocení
svědění se dá zmírnit použitím krémů, cvičením a podobně
vážné důvody svědění pokožky
  • alergie
  • intrahepatální cholestáza
svědění se stává nesnesitelné, nutná odborná pomoc

Co hrozí miminku při intrahepatální cholestáze

Jednou z možných hrozeb pro dítě je, že dítě vdechne mekonium. Mekonium, říká se mu i smolka, je název pro první stolici miminka. Je zelené barvy a obsahuje plodovou vodu, hlen, odumřelé kožní buňky a podobně. Tedy vše, co mohlo dítě spolknout během života v děloze. Za normálních okolností se mekonium vyloučí někdy v prvních dnech života miminka.

Zvýšená koncentrace žlučových kyselin během těhotenství způsobuje zvýšený pohyb střev plodu. Jejich obsah se může dostat do plodové vody, kterou zakalí. Mluvíme o takzvané zakalené, také zelené, plodové vodě.

Miminko se za normálních okolností poprvé nadechne až mimo plodovou vodu, po porodu hlavičky. Jsou však situace, kdy je dítě nuceno nadechnout se dříve. Mekonium v ​​plodové vodě je tak rizikem, že ho miminko vdechne. Může se tak stát ještě před porodem nebo během něj.

Přítomnost mekonia v plodové vodě nemusí hned znamenat, že jej dítě vdechne. Představuje však vážné riziko.

Mekonium může způsobit také akutní stažení pupečníkové žíly, což vede k nedostatku kyslíku pro plod.

Další hrozbou je vliv žlučových kyselin na srdce miminka. Tyto kyseliny mohou způsobit poruchy srdečního rytmu, a tím nitroděložní odumření plodu.

V důsledku všech těchto i jiných komplikací hrozí předčasný porod či syndrom dechové nedostatečnosti.

Přečtěte si také o jiných vážných komplikacích v těhotenství, jako je například preeklampsie.

Léčba intrahepatální cholestázy v těhotenství

Léčebné postupy se odvíjejí od věku plodu a hladiny žlučových kyselin. Důležité je dosáhnout snížení hladiny žlučových kyselin tak, aby bylo možné přiblížit se k termínu porodu a snížit tak riziko pro plod.

K léčbě intrahepatální cholestázy se používá zejména kyselina ursodeoxycholová. Její podávání je bezpečné pro matku i nenarozené dítě. K léčbě je také možné přidat i jiné léčebné látky, jako například S-adenosyl-L-metionin.

Podávání léčiv na ochranu jater nebo dietní opatření nebývá nutné. Selhání jater budoucí mamince nehrozí a jak jsme již zmiňovali, po porodu se stav úplně napraví.

Lehká forma intrahepatální cholestázy

Za lehkou formu se považuje koncentrace hladiny celkových žlučových kyselin mezi 20 až 40 mikromol/l. Léčba se zahajuje prostřednictvím kyseliny ursodeoxycholové. Doporučuje se fyzický klid a šetřící režim. Těhotné pacientky se sledují ambulantně většinou v týdenních intervalech.

Plod je také pravidelně sledován a kontrolován. U této lehké formy se většinou nevyskytují komplikace. Proto se většinou neukončuje těhotenství před 38. týdnem těhotenství. V závislosti na stavu pacientky a laboratorních hodnotách se porod vyvolá nejpozději v termínu porodu.

Závažná forma intrahepatální cholestázy

O závažnou formu jde, pokud hodnoty celkových žlučových kyselin jsou nad 40 mikromol/l. Podávají se vyšší dávky kyseliny ursodeoxycholové, ke které se přidávají i jiná potřebná léčiva.

Pacientky jsou hospitalizovány a sledovány. Hladina žlučových kyselin se kontroluje většinou 2x týdně. Plod je také pravidelně sledován ultrazvukem.

Při závažné formě se s délkou trvání těhotenství zvyšuje i riziko vzniku komplikací. Těhotenství se proto doporučuje ukončit po 37. týdnu. V některých případech je možné zvážit i dřívější ukončení.

Další zajímavé zdroje:

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.