Chřipka v těhotenství. Je nebezpečná a jak se léčí?

Chřipka v těhotenství. Je nebezpečná a jak se léčí?
Zdroj fotografie: Getty images

Nastalo období zvýšeného výskytu onemocnění dýchacích cest. Mezi nejčastější sezónní onemocnění patří také chřipka.

Chřipka je vysoce infekční virové onemocnění. Při vypuknutí epidemie se jí nevyhnou děti, dospělí, staří lidé a ani těhotné ženy.

Může probíhat mírně, ale také s komplikacemi.

V těhotenství je nebezpečná hlavně pro komplikace, které může způsobit. Proto je v období těhotenství důležitá prevence a v případě propuknutí onemocnění léčba s ohledem na těhotenství.

Čím je těhotenství specifické?

Období těhotenství je specifické také pro imunitní systém.

Určité složky imunitního systému jsou tlumené. Na druhou stranu složky přirozené imunity jsou ale naopak posíleny.

Imunita se adaptuje na období těhotenství a hlavním důvodem je, aby neútočila proti plodu a nezpůsobila jeho usmrcení. Ten typ imunity, který je tlumený, je účinný hlavně proti množení virů uvnitř buňky. To hraje ve prospěch některých onemocnění a také ve prospěch chřipky.

Probíhá-li mírně, bez komplikací, není důvod ke zvýšeným obavám.

Pozor je třeba dávat při těžším průběhu a pokud se dostaví vážnější potíže.

Imunitní systém je u každého člověka jiný. Každý zvládáme chřipku rozdílně, jinak to není ani v období těhotenství.

Ohroženo je zdraví matky, ale i nenarozeného dítěte.

U matky je nejkritičtější období třetího trimestru.

Rizika vyplývající z onemocnění podle tvrzení maďarského průzkumu prokázala, že druhý a třetí trimestr je náchylný pro vznik vrozených vad u dětí, jako jsou rozštěp rtu a patra, defekt neurální trubice, onemocnění srdečně-cévního systému.

Výskyt těchto vad snížilo podávání antipyretik, což jsou léky proti horečce. Těžší průběh může mít na svědomí i předčasný porod nebo nízkou porodní váhu novorozence.

Pro matku a rovněž pro plod je závažné selhání dýchání (respirační insuficience). Při respirační insuficienci je plod ohrožen sníženou dodávkou kyslíku.

Onemocnění, která zhoršují průběh:

 • pneumonie (zápal plic – virový nebo sekundárně způsobený bakteriemi)
 • astma
 • CHOPN (chronická obstrukční choroba průdušek a plic)
 • a jiná chronická onemocnění (cukrovka, oslabená imunita)

Léčba chřipky

Léčba chřipky probíhá většinou symptomaticky, což znamená, že se podávají léky proti příznakům, které chřipka vyvolává. Léky účinné proti viru chřipky (antivirotika) se podávají pouze rizikovým skupinám a při těžkém průběhu.

V období těhotenství je podávání léků omezené, vzhledem k rizikům plynoucím pro dítě.

Těhotná žena je nemocná, má chřipku a rýmu
Ne všechny léky v těhotenství jsou vhodné a povolené Zdroj foto: Getty images

Některé léky na snížení horečky jsou bezpečné, například i některá antibiotika. Jiné mohou být podávány pouze v určitém období těhotenství.

Jsou léky, které mohou být podávány s přijetím určitého rizika pro plod, a jsou i takové, co jsou zakázány úplně (před těhotenstvím, během něho i po porodu v případě kojení). Každopádně volbu léků nechte na lékaře.

Tabulka uvádí informace o některých lécích při různých obtížích vzhledem k období těhotenství

Období Horečka a bolest Antibiotika Kašel Rýma Bolest v krku
První trimestr paracetamol, kyselina acetylsalicylová (malé dávky) penicilin a cefalosporiny fusafungin (Bioparox) antitusikum proti kašli: dextromethorfan na vykašlávání: jitrocel kopinatý, mateřídouška po poradě s lékařem přípravky s mořskou a minerální vodou, bylinné silice Sanorin a Olynth antiseptické pastilky: tridekanamin, chlorhexidin heřmánek
Druhý trimestr paracetamol, kyselina acetylsalicylová (malé dávky) penicilin a cefalosporiny fusafungin (Bioparox) antitusikum proti kašli: butamirát, dextromethorfan na vykašlávání: ambroxol jitrocel kopinatý, mateřídouška po poradě s lékařem přípravky s mořskou a minerální vodou, bylinné silice Sanorin a Olynth (krátkodobě) antiseptické pastilky: tridekanamin, chlorhexidin heřmánek
Třetí trimestr paracetamol penicilin a cefalosporiny fusafungin (Bioparox) antitusikum proti kašli: butamirát na vykašlávání:
ambroxol
jitrocel kopinatý, mateřídouška po poradě s lékařem
přípravky s mořskou a minerální vodou, bylinné silice Sanorin a Olynth antiseptické pastilky: tridekanamin, chlorhexidin heřmánek
Kojení ibuprofen, paracetamol fusafungin (Bioparox) ambroxol přípravky s mořskou a minerální vodou, bylinné silice antiseptické pastilky: tridekanamin, chlorhexidin heřmánek 
Kontraindikované (zakázané) léky a přípravky s obsahem pseudoefedrin, lokální anestetika, jód, formaldehyd, acetylcystein (ACC long) a guaifenesin (Guajacuran), kodein, kombinované léky jako Modafen, Paralen Plus, Nurofen, Stopgrip, Diprophos Repetabs antibiotika: tetracykliny, chinoliny a sulfonamidy ve třetím trimestru je kontraindikován ibuprofen a kyselina acetylsalicylová bylinky: lípa, břečťan, šalvěj lékařská

Jak jste četli v řádcích výše, tělesná teplota v období těhotenství by neměla překročit hranici 38 °C, aby nebylo ohroženo zdraví a život plodu.

Při vyšplhání nad tuto hodnotu by měla být snižována. Můžete zkusit zábal, sprchu nebo léky proti horečce – antipyretika.

Těhotná žena si kontroluje tělesnou teplotu
Důležitá je kontrola tělesné teploty Zdroj foto: Getty images

V případě bolesti v krku můžete kloktat slaný roztok a zkusit zvlhčovat vzduch. Při zánětech dutin vyzkoušejte napařování. V uvedené tabulce je vidět, které léky a jiné přípravky na přidružené symptomy jsou v těhotenství bezpečné a které ne.

Podpora léčby během chřipky je v podstatě založena na dostatečném příjmu tekutin, zvýšené konzumaci ovoce a zeleniny pro obsah vitamínů, z nichž hlavní roli hraje vitamín C (denní dávka 500 mg), zinek.

Důležitou roli má odpočinek a klid na lůžku. Pro lepší uvolňování dýchacích cest je lepší poloha v polosedě. V místnosti více větrejte. Stejně důležité je i zvýšení hygieny i jako prevence, o čemž se dočtete níže.

Pro zopakování si připomeneme příznaky chřipky:

 • Zvýšení tělesné teploty až horečky (38–40 °C)
 • Zimnice, třes
 • Pocení
 • Celková slabost, únava, malátnost
 • Bolest hlavy
 • Bolest kloubů, svalů, končetin
 • Rýma
 • Bolest v krku
 • Kašel, dráždivý, suchý, dusivý
 • Bolest hrudníku, hlavně při kašli
 • Podráždění očí, bolestivé pohyby očí
 • Nevolnost, nauzea, zvracení a jiné střevní formy (i průjmy)
 • Nechutenství

Při závažném ohrožení života může být indikováno přerušení těhotenství pro záchranu zdraví a života těhotné a podle týdne těhotenství i pro záchranu života ještě nenarozeného dítěte.

Kdy je nezbytné lékařské vyšetření?

V případě, že těhotná onemocní chřipkou, je důležité sledování zdravotního stavu. Pokud se přidruží následující příznaky, je nezbytné lékařské vyšetření.

Varovné příznaky, které vyžadují okamžitou odbornou pomoc:

 • ztížené dýchání, mělké dýchání
 • tlak na hrudi (nebo jinak projevující se bolest na hrudi)
 • bolest v břiše
 • utlumené, až vymizelé pohyby dítěte
 • vysoké horečky
 • dezorientace, zmatenost
 • dlouhotrvající, těžké zvracení
 • závratě

Jaká je možnost prevence?

Nejlepší je pro těhotnou ženu prevence.

Do ní můžeme počítat zvýšený příjem vitamínů ve stravě nebo i ve formě výživových doplňků určených pro období těhotenství. Z vitamínů je to hlavně vitamín C a D.

Minerály jako je zinek rovněž prospívají v prevenci, ale i při léčbě. Do preventivních opatření by se dalo zahrnout i užívání probiotik.

Zajímavé informace:
Zdravotní účinky vitamínu D
Probiotika a jejich význam pro zdraví člověka

Zdravá strava během těhotenství
Významné místo mají také vhodné potraviny Zdroj foto: Getty images

V sezónním období zvýšeného výskytu chřipky se doporučuje omezit pohyb na místech, jako jsou nákupní centra a jiná místa s masovým výskytem lidí. Chřipka je vysoce infekční a přenáší se kapénkovou infekcí, při rozhovoru, kašli, kýchání, ale i při přímém kontaktu, například při podání rukou.

Nedotýkejte se očí, nosu a úst, přesně to je cesta k průniku viru do organismu.

Z uvedeného vyplývá potřeba zvýšené hygieny. Mytí rukou a použití vhodných přípravků. Jako plus bude také zvýšená péče o prostředí v našem okolí, jako například mytí klik na dveřích, vypínačů a ostatních ploch, kterých se často dotýkáme.

Očkování

V období těhotenství se doporučuje před hlavní chřipkovou sezónou očkování (od října až po prosinec). Očkovací vakcíny jsou každoročně upravovány podle zadání Světové zdravotnické organizace (WHO - World health organization).

Vakcíny obsahují neživé části viru, které jsou pro těhotenství bezpečné.

Očkovací látka proti chřipce je bezpečná rovněž před i během těhotenství a není problém s očkováním ani po porodu. Část imunity přechází také na dítě v děloze.

Po porodu prostřednictvím kojení i v mateřském mléce. To zajišťuje ochranu před onemocněním i pro dítě.

Očkovací látky s obsahem živých částic jsou v období těhotenství zakázány.

Samozřejmě, při nejasnostech a obavách je lepší, pokud se poradíte s lékařem.

Světová zdravotnická organizace (SZO, WHO) v roce 1999 zřídila Strategickou poradní skupinu expertů pro imunizaci (The Strategic Advisory Group of Experts SAGE on Immunization). Ta má na starosti vakcíny a imunizaci, jejich výzkum, vývoj a také dodání.

SAGE SZO doporučuje očkování proti chřipce pro následující skupiny obyvatelstva:

 • těhotné ženy v kterémkoli měsíci těhotenství
 • děti od šesti měsíců života, v předškolním i ve školním věku
 • zdravotničtí pracovníci a jiní pracovníci pracující ve zdravotnických zařízeních, kteří jsou v kontaktu s pacientem
 • pracovníci resortů, kteří přicházejí do úzkého kontaktu se spoustou lidí (učitelé, zaměstnanci bank, obchodů, pošt, dopravy)
 • vojáci, policisté
 • aktivní sportovci
 • osoby ve věku 59 a více let a také jejich rodinní příslušníci
 • osoby s chronickými onemocněními (srdečně-cévního systému, dýchacích cest, ledvin, metabolickými onemocněními, imunitními poruchami), jakož i jejich rodinní příslušníci

Během onemocnění je obsah částic v 1 ml sekretu více než milion a k nakažení je jich zapotřebí jen pár desítek.

Jak jste se dnes mohli dočíst, prevence je důležitá. Ale ne vždy zaručí ochranu před onemocněním chřipkou.

V případě, pokud na sobě těhotná žena zpozoruje příznaky, které by mohly znamenat chřipkové onemocnění, důležité je kontaktovat lékaře a ten jí doporučí následný postup.

Těhotenství je obdobím, kdy by každé zhoršení zdravotního stavu může znamenat jeho ohrožení nebo i ukončení. Vše záleží na onemocnění, které se v tomto období vyskytne a chřipka je jedním z těch, při kterém je třeba zachovat opatrnost.

Zdroj zajímavých informací

Otestujte své znalosti

11 lehkých otázek pro zopakování tématu

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.