Žádné, falešné, možné či jisté první příznaky těhotenství. Kdy se objeví?

Žádné, falešné, možné či jisté první příznaky těhotenství. Kdy se objeví?
Zdroj fotografie: Getty images

Dají se některé první příznaky těhotenství považovat za jisté a jednoznačné? Jak odlišit, jestli si naše tělo s námi jen zahrává, nebo jde opravdu o těhotenství?

Těhotenství se může projevovat řadou různých příznaků. Mnohé z nich jsou neurčité a ženy si jich nemusí ani všimnout. Ostatní příznaky jsou výrazné a již po několika dnech mohou naznačovat pravděpodobné těhotenství.

Příznaky těhotenství jsou však poměrně nespecifické. Zahrnují řadu signálů, které mohou indikovat i něco jiného.

Pak existují projevy, které již přesněji a jasněji ukazují na těhotenství. Ačkoli nejsou zcela určité, stále zřetelněji potvrzují přítomnost oplozeného vajíčka.

Mezi nejjistější příznaky nebo projevy těhotenství patří zejména pozitivní výsledek těhotenského testu. Následně je to samozřejmě potvrzení těhotenství gynekologem.

Více informací o všech těchto a dalších těhotenských příznacích najdete v našem článku.

Oplodnění vajíčka spermií, jeho uhnízdění a příznaky

Po oplození vajíčka – ženské pohlavní buňky – spermií – mužskou pohlavní buňkou – vzniká tzv. zygota. Tak se nazývá diploidní buňka, která se po uhnízdění ve stěně dělohy dále vyvíjí.

Plod produkuje specifický těhotenský hormon – hCG. Začínají procesy přítomné v těhotenství.

Vajíčko je oplodněno již ve vejcovodu. Tam zůstává 6 až 12 dní, než se dostane do dělohy. Zde se, ve své stěně, hnízdí.

Více informací o ovulaci a oplodnění najdete v článku: Ovulace, výpočet plodných a neplodných dnů. Jak plánovat těhotenství?

Ať už po dítěti velmi toužíte, nebo ne, chcete se o těhotenství dozvědět co nejdříve. To je přirozené. Trvá však několik dní, než se v těle začnou dít určité změny.

Startérem těchto změn je především výše zmíněný hormon hCG - choriový gonadotropin. Ten se začne tvořit po uhnízdění vajíčka v děloze. Jeho úkolem je mimo jiné zajistit, aby sliznice dělohy byla vhodná pro vývoj plodu.

Hormon hCG se vylučuje až poté, co se vajíčko uhnízdí ve sliznici dělohy. Obvykle se tak děje přibližně 7 až 12 dní po početí. Tento hormon je v moči přítomen až o 1 až 2 dny později.

Přečtěte si také článek: Jak ovulační test funguje, kdy se testuje, co potvrzuje pozitivita?

Těhotenství, nebo premenstruační syndrom?

V těhotenství dochází k mnoha hormonálním změnám. Těhotenské hormony připravují prostředí pro správný vývoj plodu. Jsou však také příčinou některých vedlejších příznaků. Ty nemusí být příliš příjemné.

Jedná se například o:

 • nafouklé břicho
 • změny nálady
 • zvětšení a citlivost prsou

Ještě před nástupem menstruace však dochází k určitým hormonálním změnám. Přibližně dva týdny před menstruací dochází k poklesu estrogenu a nárůstu progesteronu.

Tyto rychlé hormonální změny mohou být příčinou:

 • podrážděnosti
 • bolesti břicha
 • citlivosti prsou
 • zvýšené únavy

U každé ženy se tyto obtíže vyskytují s různou intenzitou. Některé je nezažívají vůbec. U jiných jsou příznaky tak intenzivní, že znemožňují i běžné činnosti. Ale pak už můžeme mluvit o premenstruačním syndromu.

Nerovnováha hladiny hormonů před nástupem menstruace způsobuje mnoho obtíží a nepříjemných projevů. Tyto obtíže spojené s nástupem menstruace postihují především mladé ženy ve věku kolem 20 let.

První a nejisté příznaky těhotenství

Jak jsme zmiňovali, v prvních dnech od oplodnění je náročné odlišit počáteční příznaky těhotenství od jiných potíží či premenstruačního syndromu.

Ženy mohou pociťovat:

 • citlivá a plná prsa
 • únavu
 • podrážděnost
 • nadýmání
 • zvýšenou bazální teplotu
 • bolest hlavy
 • bolesti břicha
 • nevolnost

Jasnější příznaky těhotenství

Mezi jasnějšími a typickými projevy těhotenství je zpoždění menstruačního krvácení. Na těhotenství jako příčinu nahlížejí ženy v plodném věku asi jako na první.

Zpoždění menstruace či úplné vynechání menstruace může mít i jiné příčiny. Přečtěte si také články:

Mezi další příznaky typicky spojené s těhotenstvím patří:

 • nevolnost, zvracení
 • únava
 • citlivost na výrazné chutě a pachy
 • časté močení
 • zvětšení prsou
 • citlivost prsou
 • bolesti břicha
 • změny na pokožce
 • slabé krvácení nebo špinění

Co způsobuje změny na pokožce během těhotenství?

Jednou z příčin je celkové zvýšení krevního oběhu. Pokožka je více prokrvená a vypadá zdravěji.

Zvýšená sekrece neboli vylučování melatoninu způsobuje ztmavnutí bradavek, výskyt tmavšího pruhu v oblasti pupku směrem k pohlavním orgánům a také výskyt tmavých skvrn na kůži.

Krvácení jako příznak těhotenství?

Přibližně 11. až 12. den po oplodnění se vajíčko usadí v děložní stěně. To může způsobit lehké krvácení nebo růžový či nahnědlý výtok.

Nejedná se tedy o menstruační krvácení, jak si některé ženy mohou myslet. Obvykle trvá pouze jeden až dva dny. V případě delšího krvácení nebo bolesti se obraťte na svého lékaře. Může to být také mimoděložní těhotenství.

Přečtěte si také náš článek: Jak se projevuje mimoděložní těhotenství? Poznejte příznaky včas

Jisté příznaky těhotenství

Většina žen, které mají podezření na těhotenství, se spoléhá na výsledek těhotenského testu. Ten analyzuje přítomnost hormonu hCG (choriogonadotropinu) v těle ženy.

Tento těhotenský hormon se produkuje poté, co se oplodněné vajíčko začne uhnízďovat do stěny děložní sliznice. Tehdy začíná do krevního oběhu ženy uvolňovat různé látky a hormony, zejména zmiňovaný hCG hormon.

Po uhnízdění vajíčka se do krevního oběhu těla ženy začínají uvolňovat různé látky, které brání nástupu menstruace a zajišťují vhodné podmínky pro růst plodu.

V současné době existuje mnoho druhů těhotenských testů. Většina z nich pracuje se vzorkem moči. Proužkové, tyčinkové, kazetové či digitální testy umí poměrně spolehlivě zachytit přítomnost těhotenského hormonu v moči.

Existují však i testy, u kterých se odebírá kapka krve z prstu.

S výběrem kteréhokoli těhotenského testu vám jistě ochotně poradí v každé lékárně.

V dnešní době jsou těhotenské testy poměrně přesné a citlivé již ve velmi raném stádiu těhotenství. Přesto se však doporučuje test použít nejdříve až v předpokládaný den nástupu menstruace.

Více nejen o těhotenském testu, ale i o prvních příznacích těhotenství se dočtete v našem článku: První příznaky těhotenství. Jak je rozpoznat?

Co je biochemické těhotenství?

Nevolnost, únava, podrážděnost či dušnost. První možné příznaky těhotenství ještě více potvrdí zpoždění menstruace a pozitivní těhotenský test.

Radost však může poměrně často vystřídat smutek. U mnoha žen přesto nastane menstruační krvácení. A to ještě dříve, než stihnou navštívit gynekologickou ambulanci.

Jak je to možné, že navzdory pozitivnímu testu přišla menstruace? Jsem, nebo nejsem těhotná?

V mnoha případech končí těhotenství ve velmi raném stádiu potratem. Přestože bylo vajíčko oplodněno, z různých příčin se v děloze uchytilo jen slabě nebo vůbec.

Jeho uchycení v děložní sliznici bylo dostatečné k tomu, aby se začal produkovat hCG hormon, ale ne dostatečně silné, aby se udrželo a zabránilo menstruačnímu krvácení.

Během menstruace se odloučí část děložní sliznice. Spolu s odloupnutými částmi sliznice se vyloučí i oplodněné vajíčko, které nebylo dostatečně uchyceno. Plod se tedy potratí.

Takové těhotenství zanikne ještě předtím, než je plod vidět na ultrazvuku. Tedy zhruba do 5. až 6. týdne těhotenství. Mnoho žen o tomto těhotenství nemusí ani vědět. Všimnou si ho spíše ženy, které se snaží o miminko a těhotenský test si dělají ještě před nástupem menstruace.

Možné příčiny vyloučení embrya z dělohy:

 • alkohol
 • drogy
 • kouření
 • léky
 • stres
 • nedostatečná výživa
 • úraz
 • nemoc

Podle některých studií narůstá počet spontánních potratů. Svůj podíl na tom mají i biochemická těhotenství.

Mohl by vás také zajímat článek: Kyselinou listovou k dítěti i ke zdravým cévám?

Potvrzení těhotenství od lékaře

Nejjistější potvrzení těhotenství je samozřejmě od lékaře. Po provedení pozitivního testu je třeba se zkontaktovat s gynekologem.

Ten se vás pravděpodobně bude ptát na datum prvního dne poslední menstruace. Na základě tohoto data vás objedná k vyšetření.

Pravděpodobně to ale bude až někdy kolem 6. až 8. týdne těhotenství. Dříve totiž ještě sono – ultrazvukové vyšetření – nedokáže dobře ukázat přítomnost a stav plodu.

Odběr krve na přítomnost hCG hormonu dělá jen málo lékařů. Navíc takto nemůže spolehlivě určit stav a lokalitu vajíčka.

Samozřejmě mohou být situace, kdy potřebujete vědět o přítomnosti těhotenství co nejdříve. Čeká vás například operace, určitá léčba, pracovní cesta a podobně. Tehdy se poraďte se svým gynekologem, který navrhne další postup.

Kolem 6. týdne těhotenství dokáže lékař prostřednictvím ultrazvuku rozeznat přítomnost žlutého tělíska či gestační vak. Někdy kolem 7. týdne se může dát zachytit i bijící srdíčko plodu.

To je většinou ten moment, kdy maminka pokládá těhotenství za opravdu jisté. Většinou tehdy se se svojí radostí podělí i se svým okolím.

Kdy rodiče sdělí tuto novinu, je však jen na nich. Mnohé páry si to nechávají pro sebe až do opravdu pokročilého stadia.

Další zajímavé zdroje

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.