Žena v přechodu? Jaké jsou příznaky blížícího se období klimakteria?

Žena v přechodu? Jaké jsou příznaky blížícího se období klimakteria?
Zdroj fotografie: Getty images

Pojmy jako klimakterium, menopauza či přechod právem vyvolávají u žen obavy. Projevy tohoto období výrazně ovlivňují život i běžné fungování. Jak zvládnout toto nepříjemné období?

V životě každé ženy jednou nastane období zvané klimakterium. Žena začne pociťovat příznaky, jako jsou například bolesti v podbřišku, návaly horka či změny nálad. Proč tomu tak je? O klimakteriu, menopauze, ale i projevech, příznacích a lécích se dočtete dále v našem článku.

Co je klimakterium a jak menopauza probíhá?

Klimakterium, také známo jako přechod, je pojmenování pro období mezi plodným věkem ženy a ukončením funkce vaječníků.

Označuje dobu, kdy se postupně ztrácí schopnost otěhotnět, menstruační cyklus je nepravidelný, až se nakonec úplně vytrácí.

Menopauza je poslední menstruační krvácení v životě ženy. Je to přirozený jev, kdy dochází k úplnému vyhasnutí funkce vaječníků.

V tabulce uvádíme upřesnění některých pojmů

Premenopauza období před menopauzou je ještě přítomna menstruace, postupně se však snižuje hladina estrogenů
Menopauza poslední menstruace ztráta funkce vaječníků
Perimenopauza období kolem menopauzy předchází menopauzu a období rok po ní
Postmenopauza období po menopauze zhruba 12 měsíců od poslední menstruace

O menopauze můžeme mluvit, pokud po skončení posledního menstruačního krvácení nenastane alespoň 12 měsíců žádné, ani malé krvácení. Po ní následuje postmenopauza.

I organismus muže si v jistém věku musí projít určitými změnami. Přečtěte si náš zajímavý článek: Menopauza u mužů, vtip, nebo realita? Co je andropauza (+ příznaky)

Klimakterium – první příznaky

Klimakterium je období, které nastává u každé ženy v různém věku. Závisí to zejména na genetických faktorech, rasových faktorech, ale i životním stylu a zlozvycích. Většinou se objevuje někdy mezi 45. a 55. rokem života.

Dřívější nástup klimakteria se může vyskytnout u žen, které mají nadváhu, u kuřaček, ale i u žen, které začaly menstruovat v pozdějším věku.

Během tohoto období může žena pociťovat různé obtíže. Tělo prochází určitými změnami, které se v organismu projeví různými příznaky. Souhrn těchto příznaků se nazývá i klimakterický syndrom.

Žena může pociťovat podobné potíže jako v těhotenství. I v tomto případě totiž nastávají prudké hormonální výkyvy, které je způsobují.

Nejčastější příznaky klimakteria:

Menstruační cyklus se postupně stává nepravidelným. Krvácení je stále slabší i kratší. Jednotlivé cykly se prodlužují, až se nakonec úplně vytratí.

Nepřítomnost menstruace může mít i jiné příčiny. Více o nich i o menstruačním cyklu se dočtete v článku: Proč se mi opožďuje menstruace?

Klimakterium a hormon estrogen

V období klimakteria nastává postupný nedostatek hormonu zvaného estrogen. Primárně představuje ženský pohlavní hormon, i když se v malé míře vyskytuje i u mužů.

Produkují ho zejména vaječníky. Stará se o celou řadu procesů v těle ženy. Má vliv například na ovulaci, plodnost, těhotenství, porod i laktaci.

V klimakteriu klesá hladina estrogenu, což zapříčiňuje postupné vyhasínání funkce vaječníků a ztrátu menstruačního cyklu.

Mimo jiné má nedostatek tohoto hormonu na svědomí větší náchylnost k chorobám srdečně-cévního systému či řídnutí kostí.

Tento pokles urychluje i stárnutí kůže. Na svědomí to má úbytek vody v pokožce, což se projevuje přibýváním vrásek a ztrátou její pružnosti.

Klimakterium a intimní život

Je přirozené, že žena v tomto období ztrácí zájem o sex. Snížená produkce estrogenu zapříčiňuje snížení libida, vlhkosti ve vagíně i potíže s močovým systémem.

Vyskytnout se mohou i častěji záněty močových cest a inkontinence.

Vliv klimakteria na srdečně-cévní systém

V tomto období dramatických hormonálních změn nastává i období zvýšeného výskytu kardiovaskulárních, tedy srdečně-cévních chorob.

V klimakterickém období se častěji vyskytuje:

Studie neprokázaly pozitivní přínos substituční léčby pro tato onemocnění. Náhrada estrogenu sice potlačila nepříjemné projevy klimakteria, ale na vznik srdečně-cévních chorob výsledky nenaplnily předpokládaná očekávání. Proto se prevence i léčba těchto onemocnění opírá zejména o změnu životosprávy a zamezení jiných rizikových faktorů.

Do prevence před srdečně-cévními onemocněními patří:

 • úprava hmotnosti
 • vhodná strava
 • pravidelný pohyb
 • zákaz kouření
 • vyhýbání se stresu

Kromě těchto opatření se klade důraz na úpravu a léčbu vysokého krevního tlaku, cukrovky a zvýšené hladiny tuků v krvi.

Pokud vás toto téma zaujalo, přečtěte si naše články o srdečně-cévních onemocněních.

Klimakterium a osteoporóza

Osteoporóza je metabolické onemocnění kostí, při kterém dochází k jejich řídnutí. Nedostatek estrogenu způsobuje zvýšený výskyt tohoto onemocnění.

Nedostatek vápníku, řídnutí kostní hmoty a pokles její odolnosti znamená zvýšenou náchylnost ke vzniku zlomenin i jiných úrazů kostí.

Během perimenopauzy dochází ke ztrátě 3–10 % kostní hustoty v oblasti páteře. V období po menopauze je to ztráta dalších 6–14 %.

Prevence spočívá zejména v udržení správné životosprávy. Důležitá je strava s dostatečným obsahem vápníku a vitaminu D. Přínosem je i pravidelná fyzická aktivita a zákaz kouření.

V minulosti byla osteoporóza v klimakteriu považována za přirozenou součást stárnutí. V současnosti je již klasifikována jako nemoc. Náhrada estrogenů je považována za efektivní způsob prevence i léčby osteoporózy. Léčbu určí lékař podle specifických a individuálních kritérií.

Jak zmírnit potíže v klimakteriu

Nepříjemné projevy, které se během klimakteria vyskytují, vyvolávají zejména určité spouštěče. Jsou to například horké nápoje, pikantní jídla či alkohol. Trpíte-li návaly horka, je dobré se těmto faktorům vyhýbat. Stejně tak se vyhýbejte i stresu a obezitě.

Při nadváze se zhoršuje přirozené ochlazování organismu. Nadměrné množství podkožního tuku funguje totiž jako izolátor. Možná vás zaujme i článek s tímto tématem. BMI: Jak vypočítat index tělesné hmotnosti? Kalkulačka + vzorec

Pocení i návaly horka lépe zvládnete, pokud se vyhnete těsnému a neprodyšnému oblečení. Preferujte spíše více vrstev, které můžete v případě potřeby postupně shazovat.

Vybírejte materiál, který umožňuje pokožce dýchat a propouští pot. Dobrou volbou je například termoprádlo.

Změny nálady a podrážděnost dostanete snadněji pod kontrolu s dostatečným spánkem. Relax, vyhýbání se stresu, ale i dechová cvičení jsou přínosem k jejich zvládnutí.

Strava v klimakteriu

Během menopauzy dodržujte pitný režim. Vyhýbejte se alkoholu i cigaretám. Dbejte na pestrou a vyváženou stravu, bohatou na vápník a vitamin D. Do jídelníčku zařaďte také dostatek vlákniny.

Dopřejte si zejména celozrnné potraviny a nízkotučné bílkoviny. Některé studie prokázaly pozitivní vliv sóji.

Přečtěte si také články:

Vyhýbejte se jednoduchým cukrům, bílé mouce a nasyceným tukům. Večeři si naplánujte nejméně tři hodiny před spaním.

Zdravou stravou zlepšíte trávení a vyhnete se i zbytečnému nadýmání.

Pravidelná fyzická aktivita

Přiměřený pohyb a pravidelné cvičení zlepšuje nejen celkovou pohodu. Zvyšuje i odolnost organismu, posiluje imunitu a pomáhá trávení. Také zlepšuje náladu a pomáhá při odbourání stresu a vzniku deprese.

Možno vás zaujme i článek: Máte příznaky deprese? Tento test vám to odhalí

Léky v klimakteriu?

V období klimakteria nastávají v životě žen různé změny. U každé ženy se mohou lišit a každá žena se s nimi vyrovnává jinak.

V případě potíží se neváhejte obrátit na svého gynekologa. S ním můžete prokonzultovat prevenci a opatření proti klimakterickém syndromu. Navrhnout může i takzvanou hormonální substituční léčbu.

Během klimakteria dochází k poklesu hormonů, jako je estrogen. To má za následek celou řadu změn i doprovodných potíží.

Náhradou estrogenu se může zamezit obtížím i komplikacím, které ženu v období klimakteria provázejí. To je však na individuálním zhodnocení a rozhodnutí gynekologa.

Pro hormonální substituční léčbu totiž platí specifická kritéria. Tak jako při každé léčbě i zde existují určitá rizika.

Možná rizika hormonální léčby:

 • zvýšené riziko vzniku krevních sraženin
 • riziko vzniku infarktu myokardu a cévní mozkové příhody
 • poruchy paměti
 • riziko vzniku Alzheimerovy choroby

Užívání hormonů se doporučuje v co nejnižší dávce a co možná v nejkratší dobu.

Jak zvládnout klimakterium?

V tomto období čeká na ženu několik nepříjemností, kterým se ne vždy lze vyhnout. Ženy se musí vyrovnat nejen s nimi, ale i se skutečností, že už nebudou plodné. Mnohé ženy mají pocit ztráty ženskosti.

Nastává období, které se stále více pojí se zdravotními obtížemi. Ženy se obávají rychlejšího stárnutí, přibírání i celkového úbytku životní energie.

Kromě fyzických projevů nastávají nejen tělesné potíže, ale i ty psychické. Nejen působení hormonů, ale i přechod do dalšího životního období navozují u ženy pocit nejistoty, frustrace a méněcennosti.

Klimakterium zvládají lépe ty ženy, které se kromě rodinného života a dětem věnují i ​​sobě samým. Mají své koníčky a starají se o své potřeby a záliby. U přehnaně rodinně založených žen se v tomto období totiž vytrácí role matky a ženy v domácnosti. Mají proto větší sklon k pocitu prázdna, méněcennosti a vzniku depresí.

Je důležité si uvědomit, že klimakteriem a ztrátou plodnosti život nekončí. Je důležité nadále udržovat zdravý životní styl a psychickou pohodu. Věnovat se svým zálibám, koníčkům nebo vyzkoušet i něco zcela nového.

Vždyť konečně nastalo období, kdy má žena opět čas i sama pro sebe

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • sukl.sk - Klimaktérium a hormonálna liečba
 • akv.sk - Ako zvládať menopauzu bez hormónov
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.