Jak se projevuje mimoděložní těhotenství? Poznejte příznaky včas

Jak se projevuje mimoděložní těhotenství? Poznejte příznaky včas
Zdroj fotografie: Getty images

Pojem mimoděložní těhotenství je strašákem mnoha žen. Kdy může nastat, jak se projeví, ale i to, co obnáší tento problém, se dočtete v našem článku.

Mimoděložní těhotenství představuje vážný stav. Přesto mnoho žen neví, jaké má příznaky, jak na něj reaguje těhotenský test či menstruační cyklus. Chcete-li se dozvědět více nejen o tom, ale i o možné léčbě a operaci, čtěte dále.

Ektopické těhotenství, jak se mimoděložnímu těhotenství odborně říká, může mít různé projevy.

Patří mezi nejčastější příčiny odumření plodu v časném těhotenství. Proto by se na mimoděložní těhotenství mělo myslet u každé ženy v produktivním věku, u které nastaly určité příznaky.

Bolest břicha při mimoděložním těhotenství se vyskytuje asi u 90 % případů. Mezi jiné příznaky patří nepřítomnost menstruačního cyklu, silné, ale i slabé vaginální krvácení.

Mimořádně důležité je brzké odhalení této poruchy. Ovlivňuje nejen zdraví a život ženy, ale i následné komplikace a další těhotenství.

Přečtěte si také články:

Bolest při menstruaci

Krvácení mimo menstruační cyklus

Nadměrné krvácení při menstruaci

Ovulace a oplodnění vajíčka spermií

Ovulace je proces, kdy se z vaječníku ženy uvolní zralé vajíčko. Obvykle to bývá mezi 10. až 14. dnem menstruačního cyklu.

Toto vajíčko zachytí vejcovod, kde při přítomnosti spermie, tedy mužské pohlavní buňky, dochází k jejich splynutí. Tak vzniká zárodek a následně embryo. Takto oplodněné vajíčko cestuje dále vejcovodem až do dělohy, kde se uhnízdí. Zde má vhodné podmínky pro další vývoj.

K ovulaci dochází jednou za měsíc. Ženské vajíčko je schopno být oplodněno do 12 hodin od ovulace. Životnost spermií a jejich schopnost oplodnit vajíčko je zhruba 24 až 48 hodin po pohlavním styku.

Přečtěte si více v článku: Ovulace, výpočet plodných a neplodných dnů. Jak plánovat těhotenství?

Co je mimoděložní těhotenství

Jde o stav, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu. Ve většině případů je to ve vejcovodu. Může to však být i ve vaječníku, děložním hrdle, ale i břišní dutině.

V těchto místech však nejsou podmínky vhodné pro vývoj plodu. Proto častokrát končí takové těhotenství jeho odumřením.

Tento stav představuje poměrně vysoké riziko i pro matku. Mimoděložní těhotenství se pokládá za vážnou poruchu, spojenou s ohrožením matky.

V současnosti tvoří mimoděložní těhotenství asi 2 % všech těhotenství. Jejich výskyt má ale podle odborníků stoupající tendenci.

V čem spočívá riziko mimoděložního těhotenství?

Nejčastější komplikací a rizikem je krvácení nebo narušení okolních struktur. Hrozí ruptura, tedy prasknutí vejcovodu, krvácení do břišní dutiny či zánět.

Ohrožení a vážnost se samozřejmě odvíjí od lokalizace uhnízděného plodu a času, kdy se stav diagnostikoval.

Příznaky mimoděložního těhotenství

V prvních dnech se stav projevuje jako běžné těhotenství. Po oplodnění a uhnízdění vajíčka se většinou nejspíš nedostaví očekávaná menstruace, následně se mohou přidat ranní nevolnosti, zažívací potíže, změny nálad či citlivost prsou.

Jelikož vajíčko bylo oplodněno a uhnízděno, začíná produkovat těhotenský hormon - hCG. Ten se objeví nejprve v krvi, později i v moči ženy. Proto i při mimoděložním těhotenství je těhotenský test pozitivní.

Více o projevech těhotenství se dočtete v článku: První příznaky těhotenství. Jak je rozpoznat?

Obvykle někdy mezi 6. až 10. týdnem od uhnízdění vajíčka se objevují bolesti v podbřišku. Mohou být silné a křečovité. Často je přítomno i krvácení různé intenzity.

Dojde-li až k narušení okolních struktur či prasknutí vaječníku, bolesti jsou intenzivní. Může se objevit bledost či poruchy vědomí.

Slabší krvácení nebo špinění bývá časté při uhnízdění embrya. Tento jev je přirozený a neohrožuje zdraví budoucí maminky. Avšak při silných bolestech, krvácení a jakýchkoli pochybnostech raději kontaktujte svého lékaře, aby vyloučil možné mimoděložní těhotenství.

Možné příznaky mimoděložního těhotenství

 • bolest v podbřišku
 • vaginální krvácení slabší či silnější intenzity
 • bledost
 • zrychlený puls
 • kolapsové stavy
 • poruchy vědomí

Pouze výjimečně probíhá mimoděložní těhotenství bez příznaků. Jsou však případy, kdy takové těhotenství odhalí až vyšetření u gynekologa.

Příčiny mimoděložního těhotenství

Příčiny vzniku mimoděložního těhotenství mohou být různé. Postihuje převážně ženy při prvním těhotenství. Častým faktorem, který přispívá k jeho vzniku, jsou různá zánětlivá onemocnění pánve, stav po operacích vejcovodů či různé vývojové abnormality vaječníků.

Rizikové faktory vzniku mimoděložního těhotenství

 • věk nad 35 let
 • kouření
 • zánětlivá onemocnění pánve
 • stav po operacích vejcovodů
 • zúžené vejcovody pozánětlivými srůsty
 • funkční poruchy vejcovodů
 • vrozené vývojové vady vejcovodů a dělohy
 • výskyt mimoděložního těhotenství v minulosti
 • spontánní potraty v minulosti
 • jednosložková hormonální antikoncepce obsahující pouze hormon progesteron

Jaká je léčba mimoděložního těhotenství?

Poté, co lékař určí umístění vajíčka a stanoví diagnózu mimoděložního těhotenství, vás s největší pravděpodobností čeká operace. Plod nemá mimo dělohu vhodné podmínky pro svůj další vývoj. Ohrožuje také matku, a musí být tedy chirurgicky odstraněn.

Postup a typ operace se odvíjí zejména od toho, kde se oplodněné vajíčko nachází. Ve většině případů je prováděna laparoskopická operace. Je to šetrný typ chirurgického zákroku, který se provádí pomocí nástrojů, pouze skrz malé řezné rány.

Jak dále po operaci mimoděložního těhotenství?

Tento stav i následná operace představuje pro ženu, z pochopitelných důvodů, zátěž nejen po fyzické, ale i psychické stránce.

V těle ženy se začaly dít změny stejné jako při každém jiném těhotenství. Už při prvním podezření a pomyšlení na těhotenství se vynořuje celá řada myšlenek, nadšení, vzrušení i očekávání. Hormony začínají připravovat organismus ženy na dlouhý a náročný proces zvaný těhotenství.

Náhlá informace o mimoděložním těhotenství je proto bolestivá a skličující. Žena se musí vyrovnat s tím, že začínající těhotenství nemá šanci dále se vyvíjet. Přítomen je i strach o vlastní zdraví.

Po prodělání mimoděložního těhotenství je nutno mít dostatečně dlouhou dobu k zahojení nejen fyzických, ale i duševních ran.

Jak dlouhá je rekonvalescence po operaci?

Po laparoskopické operaci jsou jizvy na břiše menší, hospitalizace kratší a zotavení rychlejší.

Krvácení po operaci trvá několik dní. Nemělo by však trvat déle než menstruační krvácení.

Samotné menstruační krvácení by se mělo objevit za 4–6 týdnů. Pokud byl cyklus před těhotenstvím pravidelný, je pravděpodobné, že tak bude probíhat i nadále.

Rány na duši se hojí déle. Jsou spojeny i s obavou průběhu dalšího těhotenství.

Není prokázáno, že časné otěhotnění zvyšuje riziko vzniku dalšího mimoděložního těhotenství. Avšak při plánování dalšího těhotenství se raději poraďte s vaším lékařem. Rovněž se poraďte i v případě, že jste užívala nějaké léky.

Pokud žena překonala v minulosti takové těhotenství, riziko že i to další bude mimoděložní, se zvyšuje asi o 10 %.

Umělé oplodnění po prodělání mimoděložního těhotenství

Pokud po prodělání mimoděložního těhotenství zůstal vejcovod poškozen, může být pro vás vhodné řešení plánovaného těhotenství umělé oplodnění. Při něm se odebere vajíčko přímo z vaječníku, spermie z ejakulátu a po oplodnění se zhruba po 5 až 6 dnech vkládá embryo přímo do dělohy.

Tímto způsobem se embryo vyhne putování neprůchodným nebo zúženým vejcovodem. Značně se tedy zamezí riziku dalšího mimoděložního těhotenství.

O těchto, ale i jiných opaření a možnostech se neváhejte poradit se svým gynekologem.

Další zajímavé zdroje

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.