Za otokem prstů může být přetížení, úraz, dlouhodobé stání v případě oteklých prstů na nohou, ale i dlouhotrvající chůze. V těhotenství je otékání běžné. Pokud se ale přidruží jiné příznaky, je třeba myslet na preeklampsii. Otoky se typicky vyskytují při onemocnění jménem dna, ale i při alergii či jiných onemocněních.
Oteklé prsty se vyskytují z různých příčin. Někdy se jedná o méně závažné, jindy je nutné důkladné vyšetření a odhalení příčiny.
Otok = edém.
Prsty na rukou a nohou nám mohou otékat jako následek zvýšeného zatížení či přetížení. Pokud jsou oteklé prsty na rukou, je to nepříjemný jev. Neustálá manipulace může zhoršovat obtíže a kromě otoku se zároveň přidruží i bolest.
Otok prstů na nohou vzniká i následkem dlouhodobého stání nebo dlouhé chůze, případně jiné zátěže.
Během těhotenství jsou poměrně běžné mírné otoky prstů na horních i dolních končetinách.
Prsty mohou být oteklé, ale i bolavé následkem úrazu. A to stejně na rukou či nohou. Při zlomeninách kostí je přirozené, že se otok i z jiného místa zlomeniny přesouvá vlivem gravitace na níže položené místo, a tedy k prstům.
Někdy se otok vyskytuje sám, může však mít i doprovodné potíže.
Často vás zajímá: Co je příčinou otoku prstů? Co znamená, když jsou prsty ohnuté a oteklé? Může jít o zánět? Jaké příčiny může tento příznak znamenat, dočtete se v článku...
Otok prstů jako příznak nemoci
Otok prstů na rukou může být projevem syndromu karpálního tunelu. Ale také může jít o příznaky jiných onemocnění cévního, nervového, infekčního nebo jiného druhu.
Oteklé prsty nohou i rukou vznikají, když nefungují správně játra nebo ledviny. V krvi je nižší hladina bílkovin, které udržují tekutiny v krvi.
Problémy s játry mohou vzniknout i při chronické hepatitidě, při cirhóze, ale i při rakovině jater. Když je snížena nebo porušena funkce jater. V případě ledvin může jít o jejich selhání, a to také pro různé zánětlivé příčiny, následkem toxického působení různých látek, jako jsou například i léky.
Mnohdy je otok způsoben i poruchou lymfatického odtoku z postiženého místa. Lymfa se hromadí v mezibuněčném prostoru a způsobuje otok.
Otokem kloubů a někdy i prstů se projevuje také artritida. Zejména otok drobných kloubů, které se nacházejí na prstech, a to většinou na rukách. Artritida jako taková může být infekční i neinfekční. Jde o zánětlivé onemocnění postihující menší i větší klouby.
Obvykle se projevuje zejména:
otokem kloubů
jejich ztuhlostí
bolestí kloubů
Nejčastěji drobné klouby na ruce postihuje revmatoidní artritida. Při ní nastává typická ranní ztuhlost kloubů. Mimo ranní ztuhlost se vyskytuje ztuhlost po delším čase pasivity. Podmínkou je zánět nejméně tří kloubů.
Nejčastěji jsou postiženy klouby prstů rukou, zápěstí, loket, kolena, kotníky a také prsty nohou. Kromě projevů na kloubech se může projevit zvýšením tělesné teploty, slabostí. Vyskytují se i revmatické podkožní uzlíky, zánět srdečních obalů, zvětšení lymfatických uzlin, sleziny, zánět cév, anémie, snížený počet bílých krvinek.
Otok prstů se v tomto případě popisuje jako klobásový typ (odborně daktylitida). Otok prstu připomíná klobásy a párky.
Některá revmatická onemocnění s přítomností daktylitidy:
Typickým onemocněním, při kterém prsty rukou a nohou otékají, je dna. Dna je onemocnění, které se vyznačuje ukládáním krystalů kyseliny močové do kloubů. Jde vlastně o formu artritidy. Odborně se onemocnění označuje jako arthritis uratica.
Při tomto onemocnění se vyskytují příznaky jako:
intenzivní bolest
otok
omezení hybnosti kloubů
zarudnutí oblasti kloubů
I při lymské borelióze vznikají různé otoky kloubů na nohou nebo rukou. Někdy jde o oteklé větší klouby, jako jsou ramena, kolena nebo lokty, ale otéct mohou i menší klouby, a to přímo na prstech.
Na rukou se vyskytuje syndrom karpálního tunelu. Je to úzká štěrbina v oblasti zápěstí ruky. Přes tuto štěrbinu vedou do dlaně šlachy ohýbačů prstů a palce. Také jí vede mediální nerv, který inervuje ruku a má na starosti senzitivitu. Stará se tak o pohyby hrubé i jemné motoriky na ruce.
Syndrom karpálního tunelu vzniká útlakem tohoto nervu. Vyskytuje se po přetížení, úrazu nebo při otoku šlach v této oblasti, což způsobí bolest. Mnohdy jsou prsty oteklé. Tento otok však není viditelný jako při klasickém opuchnutí, spíše má postižený člověk jen pocit oteklých prstů.
Jde o menší otok, jehož intenzita může během problému se syndromem karpálního tunelu kolísat. A tak je někdy otok menší, jindy větší. Úměrně s tím se snižují nebo zvyšují pocity oteklých prstů u postiženého člověka.
Mezi ostatní příčiny otoků, a to nejen prstů, patří:
onemocnění srdce
porucha funkce štítné žlázy a celkově endokrinního systému
zánět cév
trombóza
infekční onemocnění
podvýživa, poruchy příjmu stravy
snížená hladina bílkovin v těle
alergická reakce
kožní onemocnění
pooperační stav
zánět kosti
nadbytek tekutin
přebytek sodíku v potravě
dehydratace
Oteklé prsty v těhotenství
To, že se během těhotenství objevují otoky, je běžné. A to hlavně během posledních týdnů. Otoky jsou většinou na dolních končetinách. Hlavně otoky nohou, prstů nohou a kotníků. Během dne mohou otékat i prsty na rukou, zejména během teplých dnů.
Otoky se zvýrazňují během dne, do rána by měly ustoupit. Nebezpečí nehrozí, pokud se k otokům nepřidají jiné potíže, jako například vysoký krevní tlak. Při výrazných otocích je třeba myslet na preeklampsii.
Střední zdravotnická škola v Nitře mi dala základ pro uplatnění se v oblasti zdraví a nemocí. Díky ní jsem 2 roky pracoval na traumatologické klinice a ambulanci ve FN Nitra. Od roku 2006 jsem byl zaměstnán v záchranné zdravotní službě, kde jsem setrval do roku 2017.
Bakalářské studium jsem absolvoval na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře v oboru urgentní zdravotní péče. Bakalářský titul mi umožnil pokračovat v poslání zdravotnického záchranáře. Mezitím jsem získal místo na tísňové lince 155. V přednemocniční zdravotní péči tak působím do dnešní doby.
Zájem o člověka, zdraví a i samotné nemoci jsem měl už v dětství, což mi dalo předpoklad věnovat se tomuto tématu i v dospělosti. Studium a získávání nových informací v praxi mi poskytlo skvělý podklad pro psaní odborných textů, a to v podobě článků, kterým porozumí i běžní lidé. Moje záliba v portálu Zdravotník má tak pevné základy v letech praxe i v osobním zájmu. Podobně mě zajímá i zdravá strava, výživa a celkově zdravý životní styl. Svůj volný čas vyplňuji rodinou a sportem.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.