Bolest v nadbřišku a její příčiny: Máte bolest v trojúhelníku mezi žebry? Odhalujeme možnosti

Bolest v nadbřišku a její příčiny: Máte bolest v trojúhelníku mezi žebry? Odhalujeme možnosti
Zdroj foto: Canva

Bolest v nadbřišku je příznak, který se objevuje z různých příčin. Může být ostrá, tupá, dlouhodobá a tlumená, někdy přenesená. Vždy léčíme základní onemocnění, které ji vyvolává.

Charakteristika

Epigastrium je lékařský termín pro střední horní část břicha. Tento termín používá lékař při palpaci nebo poklepu na břicho, jedná se tedy o schematický termín.

Břicho = epigastrium. Lidé tuto oblast často označují také jako trojúhelníkovou oblast mezi žebry nad žaludkem.

Anatomicky se epigastrium táhne od mečovitého výběžku hrudní kosti (processus xiphoideus) dolů přes pupek (umbilicus). Okraje této trojúhelníkové oblasti tvoří žebra hrudního koše.

Výrazná nadbřišní oblast - oblast nadbřišku mezi žebry až po horní hranici pupku.
Přibližné vymezení nadbřišní - nadbřišní oblasti. Zdroj fotografií: Canva

Je známo, že tato oblast může být při některých stavech bolestivá. Často se jedná o přenesenou bolest z některých břišních, ale i hrudních orgánů. Může být pociťována jako nepříjemný pocit, často po jídle.

Když člověk udává bolest břicha, často jí nepřikládá velký význam. Není tedy vždy spojena s obavami. Přesto je důležité mít přehled o možných příčinách těchto potíží.

Tato bolest je vnímána různě. Může být ostrá, tupá, tlumená, krátká i dlouhotrvající. Obvykle ji doprovází další příznaky, jako je pálení žáhy (pyróza), nadýmání nebo plynatost (flatulence).

Příčiny bolesti v podbřišku

Samotná bolest nadbřišku může být způsobena několika stavy.

Zde jsou uvedeny některé z příčin:

  • Reflux žaludečních šťáv (GERD, gastroezofageální refluxní choroba) - Jedná se o jev, kdy se žaludeční kyselina dostává zpět ze žaludku do jícnu. Je pociťována jako bolest na hrudi, ale někdy také v oblasti nadbřišku.
  • Poruchy trávení (dyspepsie) - Zažívací potíže, které jsou způsobeny nevhodnou stravou. Projevují se říháním, nadýmáním, pocitem plnosti a někdy i pocitem na zvracení.
  • Nesnášenlivost laktózy - Nastává, když tělo není schopno strávit mléčné výrobky, jako je mléko a sýry. Souvisí to s cukrem laktózou, který je přítomný v těchto výrobcích, a enzymem laktázou, který tento sacharid štěpí.
  • Celiakie - Celoživotní autoimunitní onemocnění spojené s neschopností tolerovat gliadin - frakci lepku. Při porušení diety se mohou objevit bolesti břicha, které se někdy putují do nadbřišku.
  • Alkohol - Popíjení alkoholu v malém množství obvykle nezpůsobuje bolesti břicha. Při častém až nadměrném pití však dochází k zánětu žaludeční sliznice, který později vede ke krvácení. Etanol také poškozuje slinivku břišní a játra.
  • Přejídání - Přejídání souvisí s postupným zvětšováním žaludku, který se přizpůsobuje novým okolnostem. To může mít za následek útlak dalších břišních orgánů, ale také plic. To má za následek vznik bolesti v nadbřišku, potíže s dýcháním apod.
  • Hiatální kýla - Vzniká, když část žaludku, ale i dalších orgánů dutiny břišní prochází otvorem v bránici (hiátem) až do hrudního koše. Často je přítomno pálení žáhy, ale může se objevit i bolest břicha.
  • Zánět jícnu (ezofagitida) - Toto onemocnění je spojeno s GERD (gastroezofageální refluxní chorobou), alergiemi, ale také podrážděním některými léky a potravinami. Sliznice jícnu je poškozena, zejména v dolní třetině jícnu.
  • Gastritida (zánět žaludku) - Tento zánět může být akutní (náhle vzniklý) nebo chronický (dlouhotrvající), kdy je sliznice poškozena. Způsobují ho bakterie (např. Helicobacter pylori...), ale také jiná onemocnění žaludku (autoimunitní).
  • Peptický vřed - Souvisí s porušením žaludeční sliznice, často bakteriálním procesem nebo některými léky (NSAID). Vřed vyvolává bolest v nadbřišku.
  • Barrettův jícen - Někdy se vyskytuje při gastroezofageální refluxní chorobě, která trvá dlouho a není léčena. Vyskytuje se u lidí, kteří pijí alkohol, kouří, ale také při obezitě s nedostatkem pohybu. Jedná se o metaplazii (přednádorovou lézi). Z takto změněné tkáně jícnu může snadno vzniknout karcinom (nádor).
  • Onemocnění žlučníku - Zánět, žlučové kameny nebo nádor mohou vyvolat bolesti v nadbřišku. Obtíže tohoto typu jsou často spojeny s chirurgickou léčbou.
  • Onemocnění slinivky břišní - Při zánětu slinivky břišní (pankreatitida), ale také při nádorech slinivky břišní jsou časté silné bolesti v nadbřišku.
  • Těhotenství - Plod se během těhotenství zvětšuje a postupně tlačí na břišní orgány. Kromě bolesti v břiše může vyvolat také reflux žaludečních šťáv a následné pálení žáhy. Také hormonální změny přispívají k celkovému diskomfortu pacientky.
  • Koronární onemocnění - Infarkt myokardu a podobná onemocnění jsou spojena s intenzivní bolestí, která se může šířit do oblasti břicha, do nadbřišku.
  • Zvětšená slezina (splenomegalie) - Některá onemocnění mohou vést ke zvětšení sleziny, což má za následek bolest v nadbřišku.

Diagnostika

Kromě základního anamnestického a fyzikálního vyšetření, které je spojeno také s palpací a poklepem břicha, lékař nařídí i další vyšetření.

Vyšetření krve, moči a stolice lékaři ukáže, zda je v těle přítomen například zánět. Také může odhalit skryté (okultní) krvácení.

Gastrofibroskopie je zlatým standardem při podezření na onemocnění horní části trávicího traktu. Tímto způsobem lze odhalit příčinu bolesti v horní části břicha.

Pokud je diagnóza stále nejistá, přistupuje lékař k dalším vyšetřením: RTG (rentgen), MRI (magnetická rezonance), USG (sonografie) nebo CT (počítačová tomografie) často poskytnou velmi přesné informace o zdravotním stavu pacienta.

Pokud je po jídle přítomna bolest v nadbřišku, informuje nás to o přítomnosti onemocnění horní části trávicího traktu.

Muž má odhalené břicho a drží si část nadbřišku.
Léčbě předchází diagnóza. Zásadní je odhalení příčiny. Zdrojové foto: Canva

Léčba

Při léčbě bolesti v nadbřišku se lékař zaměřuje na příčinu, která ji vyvolala.

Někdy stačí změna stravovacích návyků a dietní opatření, jindy je nutný chirurgický zákrok.

Důležité je, zejména u obézních pacientů, zařadit cvičení a pohyb.

Aby se zabránilo zvracení nebo pocitům na zvracení, je vhodné zařadit do jídelníčku zázvor a vitaminy skupiny B.

Pokud je nutné léčit zejména dlouhodobé bolesti pohybového aparátu, je někdy nutné změnit léčbu. Může být nutné vysadit proluzivní NSA a nahradit je například opioidními analgetiky.

Často je nutné, zejména v případě problémů se žaludečními kyselinami, přidat do léčby antacida, tj. léky na neutralizaci žaludečních kyselin.

Helicobacter pylori a jiné bakteriální infekce lze léčit antibiotiky.

Fytoterapie (léčba bylinami) má také své přednosti. Máta peprná, která obsahuje mentol, je velmi dobrá na břišní potíže.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se přidá některý z následujících příznaků, je nutné bezpodmínečně vyhledat lékaře:

  • Zhoršené dýchání a polykání
  • Vykašlávání krve
  • Zvracení bez zjevné příčiny, průjem, zácpa
  • Krev ve stolici nebo černá stolice
  • Vysoké horečky
  • Bolest na hrudi

Lékaře je nutné navštívit také v případě, že během několika posledních dnů potíže nereagují na domácí léčbu, například bylinnými čaji.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.