Co může značit bolest v boku? Někdy nezávažný problém, jindy naopak. O možných příčinách více v článku.
Bolest v boku může mít primární charakter, kdy se jedná o bolest způsobenou například nepřiměřenou fyzickou aktivitou a námahou.
Může jít o sekundární charakter, kdy jde o bolest zaviněnou nemocí nebo zhoršením zdravotního stavu.
Oblast břicha a boku zahrnuje více systémů. A proto je složité podle jednoho příznaku určitpřesnou příčinu.Může vyzařovat do podžebří, zad, břicha, podbřišku.I z těchto oblastí často vystřeluje do boku.Přidružit se mohou různorodé potíže, podlepostiženého orgánu nebo struktury,například problém s dýcháním, tíha na žaludku,zvracení, krvácení.
Bolest přímo v boku nemusí hned signalizovat, že je její zdroj v boku.
Mnohdy jde o bolesti jiných orgánů nebo tkání. Bolest může vyzařovat nebo vystřelovat právě do boku z břišní dutiny nebo z páteře.
Bolesti, které nebyly dříve ničím podmíněné a nejsou pro ně externí příčiny či podněty, mohou signalizovat onemocnění a problémy pohybového, močového i trávicího ústrojí.
Bodavá bolest v boku
Bodavá bolest v boku je velmi častá. Objevuje se například při větší fyzické námaze, běhu, a to hlavně u lidí, kteří nejsou zvyklí na zvýšenou fyzickou aktivitu. Právě z tohoto důvodu je u nich časté píchání v boku. To po pár minutách přejde, většinou v době odpočinku a klidu.
Při aktivitě, jako je například běh, se zvyšuje prokrvení jater a sleziny. To vyvolává pnutí jejich obalů a následně bolest. V klidu ustupuje prokrvení i bolest.
Toto je jednou z teorií píchání v boku.
Trávicí systém
Pokud se vyskytují v klidu bodavé, svíravé, křečovité nebo jiné bolesti, může jít o vážnější onemocnění. Mnohdy se jedná o onemocnění například trávicího ústrojí.
Žlučník slouží k shromáždění žluči, která se vylučuje během příjmu jídla. Bolest ze žlučníku se většinou projevuje na pravé straně pod žebry a v pravém boku. Obtíže po jídle, hlavně při dietní chybě, mohou značit žlučové kameny.
Kameny mohou být ve žlučovodech a přímo ve žlučníku. Tyto části mohou také být postiženy zánětem. Podobně se může projevovat i vředová choroba. Bolest do pravé strany většinou vyzařuje při dvanáctníkovém vředu.
Pokud jde o žaludeční vřed, bolest může vyzařovat pod levý žeberní oblouk až do levého boku. A do levé strany se může projevovat i zánět slinivky. Ten může být akutní, ale i chronický.
Bolest v levém či v pravém boku může být příznakem konkrétního onemocnění. Její charakter může být tupý, ostrý, bodavý, ale také křečový a kolikový. Přidružuje se i pocit těžkosti, pocit na zvracení až zvracení.
Příčinou může být například plynatost a nadýmání. Tato bolest je cítit po celé ploše břicha a zároveň i v boku, kde se nachází tlusté střevo. Zánětlivá onemocnění tlustého nebo tenkého střeva se také projevují bolestmi.
V pravém podbřišku je typická bolest slepého střeva, odborně apendicitida. To však nejprve začíná pobolívat zejména v oblasti kolem pupku. Později se pozvolna bolest přesune do pravého boku, tedy podbřišku.
Vylučovací systém
Mnohdy se bolestmi v boku projevují i problémy a zhoršení stavu v močovém a vylučovacím ústrojí. Velmi časté jsou ledvinové kameny, případně močové kameny, jinak nazvané i urolitiáza.
Tyto kameny se tvoří v ledvinách, v močových cestách a v močovém měchýři. Tvoří se z látek, které se nerozpouštějí v moči, zejména z různých minerálů. Když se tyto kameny zaseknou nebo když putují v močovými cestami, mohou způsobovat i bolest v boku.
Zánět ledviny, močových cest a močového měchýře může mít mezi příznaky bolest v boku. Ta může vystřelovat do příslušné strany podle toho, na které straně se zánět nachází. Kromě bolesti může být přítomna zvýšená tělesná teplota, pocit na zvracení až zvracení.
Například při ledvinovém kameni nebo při zánětu na levé straně může bolest vyzařovat do levého podbřišku, levé křížové oblasti. Při postižení pravé strany vyzařuje bolest naopak do pravé strany zad, pravého podbřišku, někdy i do slabiny.
Podezření na nádor
Bolestí v bederní oblasti i bolestmi v boku se také projevují i nádory. Například na ledvině. Kromě toho je možné zpozorovat při tomto onemocnění i hubnutí, ztrátu hmotnosti a krev v moči.
Krev v moči je ze začátku spíše mikroskopická, není viditelná pouhým okem. V pozdějším stádiu může být makroskopická, tedy volně viditelná. Krev v moči se odborně označuje jako hematurie.
Pohybový aparát
V boku se kromě bolestí, které jsou symptomem problémů se zažíváním a trávením, mohou projevovat i bolesti pohybového aparátu. Konkrétně bolesti páteře, které pocházejí ze zadní části těla a postupně vystřelují až do boku. Většinou jde o dlouhodobé bolesti. Přicházejí pozvolna, jsou chronické a migrují po boku.
Podobné projevy může mít zánět svalu. A po úrazu hrudníku je třeba myslet na zlomeninu žeber. Také naražená žebra, bez zlomeniny, jsou bolestivá. Bolest se zhoršuje při pohybu a také při nádechu.
Gynekologické potíže
U žen se může projevovat bolestí v boku zánět vaječníků a jejich závěsného aparátu, vejcovodů, zánět dělohy, mimoděložní těhotenství, cysty. Ale i ovulační či menstruační bolest. Z oblasti malé pánve vyzařuje do boku a do kříže.
Během těhotenství
V období těhotenství je možný výskyt výše popsaných obtíží. Těhotná se často nevyhne zánětu žaludku, žlučníkové nebo ledvinové kolice. Značná bývá zátěž na páteř a celkový pohybový aparát.
Tělo a břišní dutina se přizpůsobují těhotenství. Děloha se zvětšuje pro potřeby plodu a utlačuje okolí. Pohyby plodu také někdy vyvolají krátkodobou bolest v boku. Je třeba myslet i na jiné ženské problémy, proto je vhodnější konzultovat bolesti s gynekologem.
Ostatní příčiny
Při bolestech je možné myslet na břišní příhodu a další rozmanité obtíže. Podle aktuálních potíží a přidružených příznaků se dá předpokládat přibližná příčina.
Některé nejčastější příčiny bolestí
zánět pohrudnice
zápal plic
rakovina plic
bolest mezižeberních struktur
zvětšení sleziny
zánět žaludku
ulcerózní kolitida
Crohnova choroba
syndrom dráždivého tračníku
zácpa
průjem
pásový opar
pohlavně přenosné onemocnění a infekční onemocnění
krvácení do vnitřních dutin, a to po úrazu, ale i následkem onemocnění (vřed, nádor, játra, žaludek, střevo)
Včasná diagnostika může pomoci k efektivní léčbě nádoru. Podobně jako i včasná diagnostika jiných onemocnění. Takže bolesti v boku není dobré podceňovat. Doporučujeme vyšetření.
Střední zdravotnická škola v Nitře mi dala základ pro uplatnění se v oblasti zdraví a nemocí. Díky ní jsem 2 roky pracoval na traumatologické klinice a ambulanci ve FN Nitra. Od roku 2006 jsem byl zaměstnán v záchranné zdravotní službě, kde jsem setrval do roku 2017.
Bakalářské studium jsem absolvoval na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře v oboru urgentní zdravotní péče. Bakalářský titul mi umožnil pokračovat v poslání zdravotnického záchranáře. Mezitím jsem získal místo na tísňové lince 155. V přednemocniční zdravotní péči tak působím do dnešní doby.
Zájem o člověka, zdraví a i samotné nemoci jsem měl už v dětství, což mi dalo předpoklad věnovat se tomuto tématu i v dospělosti. Studium a získávání nových informací v praxi mi poskytlo skvělý podklad pro psaní odborných textů, a to v podobě článků, kterým porozumí i běžní lidé. Moje záliba v portálu Zdravotník má tak pevné základy v letech praxe i v osobním zájmu. Podobně mě zajímá i zdravá strava, výživa a celkově zdravý životní styl. Svůj volný čas vyplňuji rodinou a sportem.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.