- ROZTOČIL, Aleš a Pavel BARTOŠ. Moderní gynekologie. Praha: ISBN 978-80-247-2832-2.
- internimedicina.cz - Vulvovaginitida - zánět vulvy a pochvy. MUDr. Zuzana Dostálová, Ph.D., MUDr. Romana Gerychová
- solen.sk - Vulvovaginální infekce. Solen. Emil Havránek
- verywellhealth.com - Vulvitida Příznaky, příčiny, diagnostika, léčba a prevence. VerywellHealth. Tracee Cornfoth
Vulvitida: zánět vnějších pohlavních orgánů ženy. Příčiny, příznaky
Téměř každá žena se během svého života setká s nějakým typem zánětu vulvy. Přesto je toto téma často tabu. Jak se vulvitida projevuje a jaké jsou její možné příčiny?
Hlavní příznaky
- Malátnost
- Bílý výtok z pochvy
- Bolest močové trubice
- Bolest v podbřišku
- Bolest při močení
- Časté nucení na močení
- Horečka
- Bílkovina v moči
- Krev v moči
- Krvácení po pohlavním styku
- Otok
- Páchnoucí výtok z pochvy
- Svědění konečníku
- Svědění kůže
- Svědění pochvy
- Únava
- Vaginální výtok
- Zarudlá kůže
Vlastnosti
Zánět vnějších pohlavních orgánů ženy se nazývá vulvitida nebo vaginitida. Vzniká z různých příčin a je častým problémem žen různého věku. Jaké jsou typické příznaky vulvitidy, možnosti léčby a prevence, se dozvíte v článku.
Vnější pohlavní orgány a vaginální mikroflóra
K vnějším orgánům ženského pohlavního ústrojí se řadí malé a velké stydké pysky, klitoris a poševní vchod (předsíň).
Vnější a vnitřní stydké pysky s klitorisem společně tvoří pojem vulva, na kterou vnitřně navazuje pochva – poševní trubice. Ta již není anatomicky řazena k vnějším částem, ale je spojnicí s vnitřními orgány. Její fyziologický stav je proto velmi důležitý.
Pochva tvoří složitý ekosystém sloužící k ochraně před vniknutím infekce. Poševní mikroflóra je prostředí, ve kterém se vyskytují mikroorganismy, převážně laktobacily.
Stabilitu kyselého prostředí zajišťuje rozklad glykogenu na kyselinu mléčnou. Ve vaginální oblasti se vyskytují různé druhy bakterií, které jsou ve vzájemné rovnováze.
Stav tohoto ekosystému je individuální vzhledem k řadě faktorů, jako jsou hormonální změny, věk, sexuální aktivita, zdravotní stav a další.
Co je to vulvitida?
Vulvitida je zánětlivé onemocnění vulvy, vnější genitální oblasti ženy. Vaginitida, jinak nazývaná kolpitida, je zánět v oblasti pochvy – poševní trubice.
Ke vzniku vulvovaginitidy dochází při narušení rovnováhy poševního ekosystému.
K vulvovaginitidě dochází především v důsledku přemnožení bakterií nebo kvasinek, virové a bakteriální infekce.
V některých případech je zánět způsoben oblečením, nevhodnými kosmetickými přípravky, mechanickým podrážděním nebo špatnou intimní hygienou.
Základním projevem vulvitidy je zarudnutí, svědění a pálení oblasti. Ve většině případů je přítomen také patologický poševní výtok.
Pokud žena včas vyhledá lékařskou pomoc, není vulvitida závažným onemocněním. Pokud se však zánětlivý proces neléčí, může se infekce rozšířit do dělohy a blízkých vnitřních orgánů. To může následně způsobit vážnější zdravotní komplikace.
Při jakýchkoli příznacích v oblasti zevních rodidel je nutné gynekologické vyšetření a odborné stanovení léčby.
Příčiny
Příčiny vulvovaginitidy jsou různorodé.
Etiologie zánětu vulvy nebo pochvy začíná od podráždění nevhodným kosmetickým přípravkem, špatnou intimní hygienou, hormonálními změnami, narušením poševní mikroflóry (vaginózou), mykózou až po infekci infekční pohlavně přenosnou chorobou.
Nevhodný kosmetický přípravek
Podráždění intimní oblasti může být způsobeno reakcí na silně parfémovaný výrobek, jako je sprchový gel, pěna do koupele, tělové mléko, aviváž nebo parfémovaný toaletní papír. Podráždění mohou způsobit chemicky bělené a parfémované menstruační přípravky.
Je vhodné sáhnout po přírodnějších hypoalergenních výrobcích bez parfemace vhodných pro citlivou pokožku. Pro intimní hygienu je vhodné používat intimní sprchové gely určené k podpoře vaginální rovnováhy.
Nesprávná intimní hygiena
Nevhodná intimní hygiena může vést k přemnožení některých mikroorganismů ve vaginálním prostředí.
Vulva může reagovat na nevhodné intimní mýdlo, nevhodné prostředky menstruační hygieny nebo kontaminaci z blízkých močových a análních otvorů.
Podráždění vulvy může být způsobeno také příliš syntetickým těsným oblečením a spodním prádlem. V kombinaci s pocením a fyzickou aktivitou se může kožní reakce zhoršit. Je vhodné, aby oblečení přiléhající k vulvě bylo vzdušné, přirozené a příjemné na dotek.
Bakteriální anareobní vaginóza
Jedná se o narušení rovnováhy vaginálního ekosystému, kdy dochází k poklesu aerobních laktobacilů a nárůstu anareobních laktobacilů, jako je Gardnerella vaginalis.
Charakteristický je průhledný až šedý výtok s typickým rybím zápachem.
Bakteriální aerobní vaginóza
Myco, Escherichia coli, streptokoky a stafylokoky jsou běžné bakterie způsobující vulvitidu a vaginitidu.
Charakteristickým znakem je změna poměru aerobních (na kyslíku závislých) a anaerobních (na kyslíku nezávislých) bakterií, přičemž aerobní bakterie převažují. Příznakem je zejména hustý, nažloutle zbarvený výtok s hnilobným zápachem.
Plísňová infekce – mykóza
Jedná se o běžného původce infekce. Ve většině případů se jedná o druh Candida albicans - houbu podobnou kvasinkám. Ženy s cukrovkou jsou k plísňovým infekcím obzvláště náchylné. Stejně tak ženy, které konzumují nadměrné množství sacharidů.
Mykóza je způsobena přemnožením kvasinek. Její příznaky jsou tvarohovitý výtok, kvasinkový zápach, zarudnutí a pálení oblasti vulvy. Naopak dobrým preventivním bojovníkem je příjem potravin s antibakteriálními účinky, jako je česnek nebo propolis.
Přestože nejsou klasifikovány jako pohlavně přenosné choroby, vaginóza a mykóza se mohou přenášet pohlavním stykem.
Pomůže také například: Domácí léčba kvasinkové infekce pochvy: Jak se přirozeně zbavit mykóz?
Laktobacilóza
Laktobacilóza je nezánětlivá porucha rovnováhy poševního prostředí způsobená přemnožením určitých forem laktobacilů. Klinicky je podobná mykóze – hustší bílý krémový výtok, pálení sliznice a bolest při pohlavním styku.
Časté je také časté močení a potíže s odchodem moči.
Pohlavně přenosné choroby
Trichomoniáza a její parazit Trichomonas vaginalis často způsobují zánětlivý proces, hojný řídký a zpěněný poševní výtok a bolesti v podbřišku. Mnohdy však onemocnění probíhá bez příznaků.
Herpes simplex virus je jedním z nejrozšířenějších virových onemocnění, které způsobuje zarudnutí, pálení a tvorbu malých puchýřků v okolí vulvy.
Existuje velké množství pohlavně přenosných chorob (STD), které způsobují nepříjemné pocity a záněty vnějších genitálií ženy.
Přečtěte si také:
Jaké nebezpečí hrozí při střídání sexuálních partnerů? Pohlavně přenosná onemocnění
Jak se přenáší kapavka? Příznaky u žen a mužů se liší
Rizikové faktory pro vznik vulvovaginitidy:
- Nesprávná intimní hygiena
- Nevhodný materiál spodního prádla
- Aktivní sexuální život
- Nechráněný pohlavní styk
- Nehygienické sexuální návyky
- Hormonální antikoncepce
- Oslabený imunitní systém
- Léčba antibiotiky/kortikoidy
- Diabetes mellitus (cukrovka)
- Nadměrná konzumace sacharidů
- Menopauza a hormonální změny
- Návštěva veřejných bazénů a wellness zařízení
Příznaky
Specifické klinické příznaky vulvovaginitidy závisí na příčině onemocnění a na vzniku zánětu. Obecným projevem je především zarudnutí vulvy a pochvy, svědění a pocit pálení. Dochází k otoku a mírnému zduření zevních pohlavních orgánů.
Častým signálem je nepříjemný pocit a bolest při pohlavním styku, dyspareunie. Vzhledem k blízkosti močové trubice jsou časté problémy při močení.
Možný je také patologický vaginální výtok. Jeho charakter závisí na příčině jeho výskytu (bakterie, kvasinky, virus...).
Časté projevy vulvovaginitidy:
- Vulvovaginální diskomfort
- Zčervenání oblasti vulvy
- Mírný otok stydkých pysků
- Svědění a pocit pálení
- Patologický výtok z pochvy
- Bolest při pohlavním styku
- Obtíže při močení
Diagnostika
Diagnostika vulvovaginitidy spočívá v gynekologickém ambulantním vyšetření.
Tento postup je vždy nezbytný. Vnější a mírné záněty vulvy mohou bez léčby přejít do vnitřního pohlavního systému a způsobit závažnější zdravotní komplikace.
Lékař vyšetřuje pacientku aspekcí (pohledem) a palpací (pohmatem) per vaginam. Běžně se také provádí povrchový nebo intravaginální ultrazvuk k zobrazení vnitřních struktur.
V některých případech se provádí vyšetření hladiny pH poševního prostředí nebo aminový test ke zjištění přítomnosti bakterií. Může být také odebrán vzorek moči nebo doporučena návštěva urologa.
Gynekolog posoudí přítomnost poševního výtoku, provede stěr z oblasti pochvy a odešle vzorek na kultivaci.
Laboratoř určí přesného původce onemocnění a podle výsledku se stanoví konkrétní postup léčby. Je nutné vyloučit jak chlamydiové, tak herpetické infekce a další sexuálně přenosné choroby.
Prevence onemocnění vulvy
Vulvovaginitida je jedním z nejčastějších onemocnění v gynekologické praxi. Základem prevence je dodržování intimní a menstruační hygieny, pravidelné preventivní prohlídky a neodkladná návštěva gynekologa při vzniku problému.
Intimní hygiena je klíčem k rovnováze poševního prostředí.
- Nošení vzdušného spodního prádla
- Nesdílet spodní prádlo s jinou osobou
- Používání intimního mýdla
- Omezení parfémovaných mýdel
- Důsledná sexuální hygiena
- Častá výměna menstruačních pomůcek
- Vyloučení návštěv bazénů a wellness zařízení
- Vždy se utírat zepředu dozadu
Silný imunitní systém je důležitý pro vnitřní rovnováhu. Dostatečný příjem vitaminů a minerálů, zejména vitaminů B, C, D a E, kyseliny listové, zinku, hořčíku a železa.
Je vhodné omezit nadměrnou konzumaci nasycených tuků, jednoduchých cukrů, kofeinu a alkoholu.
K prevenci zdraví pohlavních orgánů lze použít přírodní byliny. Ženské byliny harmonizují cyklus, podporují menstruační komfort a pomáhají také při gynekologických výtocích a zánětech.
Příkladem je kontryhel obecný, hluchavka bílá nebo řebříček obecný. Konzumace je možná ve formě bylinných čajů, tinktur, vnějších obkladů a sedacích koupelí. Doporučuje se však konzultace s gynekologem.
Koupel s mořskou solí je také dobrou volbou zejména při chronických urogynekologických zánětech. Je vhodná při léčbě hemoroidů, kožních onemocnění a také gynekologických potíží. Pozor na parfémované chemické pěny do koupele a koupelové bomby.
Bylinný čaj
Dvě malé čajové lžičky sušené byliny přelijte 1 šálkem vroucí vody. Čaj nechte 15 minut louhovat a pijte 2× denně.
Sedací bylinná koupel
Zalijte větší množství bylinky vlažnou vodou tak, aby byla ponořená. Nechte ji asi 1 den odstát (vyluhovat). Před použitím převařte, nechte 5 minut vyluhovat a nalijte do koupele.
Ponořena by měla být celá pánevní oblast. Sedací koupel trvá přibližně 20 minut.
Jak se léčí: Vulvitida - zánět ženských orgánů
Jak se léčí vulvovaginitida? Léky, antibiotika, lokální
Zobrazit více