Poruchy polykání: Proč zůstává jídlo v krku a nedá se spolknout?
Polykání je důležité pro zajištění stravování a příjmu tekutin. Samotné polykání má tři fáze, a to ústní, hltanové a jícnové. Strava a tekutiny se dostávají z dutiny ústní přes jícen až do žaludku. Problém či bolest při polykání může nastat v jakékoliv části a z různých příčin. Důvodem může být překážka, neurologické postižení nebo i jiné onemocnění.
Poruchy polykání se odborně nazývají i dysfagie. Jde o stav, kdy má člověk problém spolknout sousto potravy či vodu. Někdy provázejí poruchy polykání i bolesti při polykání. Případně dochází k návratu tekutin nebo jídla zpět do ústní dutiny či nosních dutin.
Pokud jde o problémy polykání i naprázdno bez stravy, může se jednat o vážné omezení průchodu trubice. V tomto případě je třeba okamžitě vyhledat lékařské vyšetření a odbornou pomoc.
Potíže s polykáním a nemoci dýchacích cest
I některá onemocnění horních cest dýchacích mohou způsobit poruchy polykání. Bolestivé polykání je přítomné například při laryngitidě (při zánětu hrtanu). Zánět je nejčastěji virového původu a projevuje se nejvýrazněji suchým kašlem a bolestmi v krku.
Na hrtanu, v dutině ústní, nosohltanu, jícnu nebo v jiných částech mohou vznikat také nádory. V případě nádoru hrtanu je častým příznakem chrapot a postižený má také problémy s dýcháním. Polykání bývá bolestivé a postižený může mít také často poruchy polykání spojené s pocitem cizího tělesa.
Zánět nosohltanu se může také v některých případech projevovat bolestmi a problémy při polykání. Častější symptomy jsou zejména v podobě suchého kašle, plného nosu, zvýšené tělesné teploty. Někdy se objevuje také bolest v krku.
Poruchy při polykání a problém v ústní dutině
Mnohdy bývá příčinou problém přímo v ústní dutině. Například v případě tonsilitidy (zánětu krčních mandlí). Přítomna je bolest v krku i v klidu. Polykání doprovází silná bolest.
I v případě rakoviny ústní dutiny dochází k bolestem při polykání. Polykání je zároveň i ztížené v důsledku zvětšení nádoru v ústní dutině.
Bohužel se takto projevuje nádor až v pozdějších stádiích vývoje. Jeho léčba je v tomto okamžiku mnohdy komplikovaná. Také některé typy rozštěpu, například rty nebo horní čelisti, se tímto symptomem projevují. Porucha slinných žláz je dalším z případů, kdy nastává porucha polykání.
Jícen, žaludek a zhoršené polykání
Jícen je velmi důležitý orgán pro přechod potravy do žaludku. A i zde se mohou vyskytnout nádory. Rakovina jícnu se týká zejména jeho horní části. Ačkoli není častá, je to poměrně nebezpečné onemocnění, které se projevuje i na poruchách řeči.
Mnohem častější je ovšem zánět jícnu. Dochází k němu při podráždění jícnové sliznice a při jejím poškození. Velmi charakteristickým symptomem je zejména pálení žáhy, ale nastávají i poruchy polykání.
Dysfagie a bolesti při polykání se mohou vyskytnout i při refluxní chorobě jícnu. Gastroezofageální refluxní choroba (můžete se setkat také s označením GERD) se vyznačuje proniknutím kyselého obsahu žaludku do jícnu.
Do jícnu a někdy až do ústní dutiny prochází natrávená potrava a žaludeční šťávy, které obsahují i kyselinu chlorovodíkovou. Dlouhodobé působení má za následek chronický zánět sliznice jícnu, vřed jícnu nebo i jeho zúžení.
Samotné zúžení jícnu bývá příčinou obtíží s polykáním stravy a tekutin. Achalázie je onemocnění, které se vyznačuje poruchou na nervové úrovni. Dochází při ní k poruše inervace svaloviny, a tím narušení jejich hybnosti.
Svalovina jícnu se za normálních okolností při polykání pohybuje, což posouvá sousto z jícnu do žaludku.
Přítomny jsou příznaky jako:
- bolest při polykání, tlak za hrudní kostí
- pocit cizího tělesa
- pyróza (pocit pálení žáhy)
- zvracení - zvracení s čerstvou krví nebo tmavým kávovým obsahem
- záchvaty kašle
- slabost
- hubnutí
Jinou příčinou je vychlípení stěny jícnu, nazývané také divertikl jícnu. Ve vychlípení se hromadí strava, způsobuje potíže při polykání. Přidružit se může zvracení, zápach z úst a také bolest na hrudi.
Problémy s polykáním mohou mít někdy i lidé s rakovinou žaludku. Polykání může být také bolestivé a mnohdy má člověk postižený touto rakovinou například pocit uvíznutí soustav potravy s nemožností spolknutí.
Poruchy polykání pro neurologické potíže
Některá onemocnění nervového systému postihující nervy nebo přímo nervově svalové propojení v oblasti krku a ústní dutiny či jícnu mohou také způsobit poruchy polykání. Například při Huntingtonově nemoci dochází k neurodegenerativním onemocněním, která způsobí poruchy hybnosti, ale i poruchy polykání a řeči.
Jiná neurodegenerativní a neurologická onemocnění, která mohou způsobit problém, jsou:
- ALS (amyotrofická laterální skleróza)
- roztroušená skleróza
- Parkinsonova choroba
- myasthenia gravis
- dětská mozková obrna
- demence
- cévní mozková příhoda
Ostatní příčiny zhoršeného polykání
Další z příčin zhoršeného polykání může být i stav po operaci v dutině ústní, krku či po operaci hlavy. Objevuje se také v případě chemoterapie a radioterapie. Důvodem je porušení nervů, a tedy inervace, jizvy a otok tkání.
Porucha polykání vzniká i při myopatii. Dochází k zánětu svalů a ke svalové slabosti. Postižený člověk má problémy i se svaly na krku a se svaly na šíji.
Také u alkoholismu dochází k problémům s polykáním. Jednak k bolestivosti a také k poruchám polykání. Příčinou může být již zmíněná refluxní choroba jícnu, která vzniká pro dlouhodobé pití alkoholu.
Příčinou jsou i jiné psychické obtíže a stresové okolnosti. Pocit cizího tělesa v krku, pocit koule, boule či sousta jídla v krku způsobuje i psychogenní stažení svalstva jícnu. Odborně se označuje pojmem globus hystericus.
Vzniká i při některých infekčních onemocněních, například při tetanu. Tetanus postihuje svaly obličeje a ústní dutiny křečí. Možné je při něm najít i problémy při polykání, ale není to charakteristický příznak.
Poruchy stravování a polykání jsou často důsledkem zkaženého chrupu. Vyskytují se i při chybně zhotovené nebo poškozené zubní protéze. Různé úrazy a poúrazové stavy v oblasti hlavy a ústní dutiny mohou přispět poruše polykání.
Problém s polykáním je například i při rakovině štítné žlázy. Nádor při ní tlačí na průdušnici a jícen. Útlak zvenčí způsobuje i poruchy polykání.
Charakteristické při rakovině štítné žlázy jsou zvětšené lymfatické uzliny na krku a problémy s dýcháním.
Útlak jícnu zvenku a problém s polykáním způsobuje i zvětšení štítné žlázy (struma). Ale příčinou mohou být také zhoubné či nezhoubné nádory v oblasti krku a hrudníku, například rakovina plic.
Komplikace poruchy polykání
Pokud zhoršené polykání přetrvává delší dobu, je rizikovým faktorem pro vznik jiných komplikací. Příkladem je i vdechnutí potravy či vody (aspirace). Tato aspirace následně vyvolává komplikovaný zápal plic (odborně i aspirační pneumonii).
Zhoršené polykání má často příčinu dehydrataci, ale i nedostatečnou výživu – poruchu příjmu stravy a ztrátu tělesné hmotnosti. Kromě snížené hmotnosti tělu chybí i důležité živiny a minerální látky, které jsou potřebné pro normální chod organismu.
Vždy, když nastanou bolesti, zhoršené polykání a nemožnost polykání, měl by postižený vyhledat co nejdříve lékaře.
Poruchy polykání u dětí
Polykání u dětí probíhá ve stejných fázích jako u dospělých. Rozdíl je hlavně anatomický, a to ve velikosti dutiny ústní a jazyka u novorozenců a malých dětí. Novorozenec má ústní dutinu vyplněnou z velké části jazykem. Dýchání a polykání se střídá.
K polykání dochází už v děloze. Po narození je sací reflex a polykání přizpůsobené kojení z prsní bradavky. V některých případech dochází k poruše polykání u dětí, což může mít negativní dopad na prospívání, přibírání a vývoj dítěte.
Hlavní příčiny poruchy polykání v dětském období:
- nedostatečně vyvinuté svalstvo, které je potřebné pro sání a polykání
- neurologická onemocnění (neurogenní příčiny), jako je například dětská mozková obrna
- předčasně narozené dítě
- genetické poruchy
- nervosvalové onemocnění
- svalová onemocnění
- po operaci hlavy, mozku, dutiny ústní, krku, v hrdle
- po úrazu
- rozštěp rtu, patra
- onemocnění srdce
- infekce v ústní dutině, například tonzilitida (angína)
- onemocnění dýchacího ústrojí
- choroby trávicího traktu
- psychogenní příčiny, jako je stres, psychická zátěž
- anorexie a bulimie
Video o poruše polykání
Nemoci s příznakem "Poruch polykání"
- Amyloidóza
- Botulismus
- Dyspepsie
- Guillainův-Barrého syndrom
- Cévní mozková příhoda
- Překryvný syndrom a smíšená choroba pojiva
- Sklerodermie
- Sclerosis multiplex - Roztroušená skleróza
- Vzteklina
- Záškrt
- Epiglotitida
- Refluxní choroba jícnu – GERD, reflux, pálení žáhy
- Huntingtonova choroba
- Myasthenia gravis
- Myopatie
- Onemocnění mozkových cév
- Polymyozitida a dermatomyozitida
- Rakovina ústní dutiny
- Rakovina hrtanu
- Rakovina jícnu
- Rakovina plic
- Rakovina štítné žlázy
- Rakovina žaludku
- Soor
- Tetanus
- Zánět jícnu
- Zánět nosohltanu - faryngitida
- Struma