Řídnutí kostí: Jaké má příčiny? Dá se ovlivnit stravou?

Řídnutí kostí: Jaké má příčiny? Dá se ovlivnit stravou?
Zdroj fotografie: Getty images

Nebylo by správné hledat její příčinu jen ve vysokém věku. Jako sekundární příčiny řídnutí kostí se uvádějí různá onemocnění a také špatný životní styl. Stejně negativní vliv má špatné zastoupení složek v potravě a alkohol a kouření.

Řídnutí kostí nastává v případě úbytku kostní hmoty. Pokud se tato kostní hmota neobnovuje a nepřibývá nová, dochází k chorobnému stavu.

Během života člověka je běžná postupná přestavba a regenerace kostí. Průběžně se odbourává část staré kostní hmoty a vytváří se současně nová kostní tkáň, jež ji nahrazuje.

V důsledku chorobné změny nebo i v důsledku stárnutí organismu může dojít k narušení této obnovy. Nejčastější příčinou řídnutí kostí je vysoký věk.

Věk a pohlaví

Ve vysokém věku dochází k nahrazování staré kostní tkáně novou jen ve velmi omezeném množství, a to zejména u lidí starších 70 let. V důsledku řídnutí kostí dochází i k jejich větší náchylnosti na zlomení nebo jiný úraz.

K zlomenině dochází i při zdánlivě neškodném naražení. U žen může dojít k nadměrnému řídnutí kostí i v důsledku absence hormonu estrogenu po přechodu (menopauze).

Onemocnění kostí

Řídnutí kostí je typické i pro onemocnění pohybového aparátu zvané osteoporóza. Je to onemocnění látkové výměny právě v kostní tkáni, při kterém se snižuje množství kostní hmoty a také kvalita kostí.

Kosti jsou málo odolné a náchylnější na poranění. Nejčastěji postihuje osteoporóza ženy a projevuje se typicky bolestí zad a také zmenšováním výšky. Příčinou onemocnění může být i nedostatek vápníku. Mnohdy osteoporózu doprovází i skolióza.

Může být primární nebo sekundární. Primární se dělí na I. typ a II. typ. První typ vzniká po menopauze a je určen i věkem. Nejčastěji vzniká mezi 55.–65. rokem života.

stojící postavy tří žen, znázorňují degenerativní změny postoje následkem osteoporózy
Deformace postavy. Zdroj foto: Getty images

Druhý typ je senilní osteoporóza, která vzniká po 70. roce života. Jiným typem je idiopatická osteoporóza. Ta vzniká v jakémkoliv věku a její příčina není známa.

Sekundární osteoporóza vzniká na základě onemocnění. Může to být endokrinní, dědičné onemocnění, cukrovka, malabsorpce, nádor. Jednou z příčin je i dlouhodobá imobilizace.

Projevy osteoporózy nemusí být pozorovatelné. Často se na ně narazí náhodně, při RTG vyšetření. Mezi její hlavní znaky patří:

  • deformace postavy
  • porucha zakřivení páteře
  • snížení výšky postavy (i více než 10 cm)
  • bolesti, které se zhoršují při pohybu a při zátěži
  • bolest páteře, zejména při dlouhodobém stání, chůzi, při změně polohy
  • prudké náhlé bolesti dolní hrudní a horní bederní oblasti páteře
  • časté zlomeniny stehenní kosti, pažní kosti, zápěstí a obratlů

Jaká další onemocnění ještě ovlivňují řídnutí?

Také několik druhů nemocí ledvin nebo revmatické choroby mají vliv na vznik osteoporózy. Některé choroby trávicího systému mají také vliv na řídnutí kostí. Je to například při hemochromatóze.

To je onemocnění jater vyvolané nadměrným ukládáním železa do tkání ve formě feritinu a hemosiderinu. Následně dochází i k toxickému poškozování těchto tkání. Může tak docházet k ukládání i do kloubů a kostí a k jejich poškozování.

Problémem je i celiakie, což je porucha trávicího systému. Střevo při ní neumí zpracovat směs bílkovin nazvanou lepek. Jde o chronické autoimunitní onemocnění střeva.

žena si drží záda v oblasti kříže, má bolesti, animovaný obrázek
Typická bolest v křížové oblasti. Zdroj foto: Getty images

Vyskytují se bolesti kostí, kloubů, poruchy vstřebávání vitamínů ze střeva do kostní dřeně a také dochází k odbourávání vápníku z kostí. Vzniká tedy metabolická predispozice pro řídnutí kostí.

Stejným příkladem je i Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. V tomto případě se hovoří dokonce o samostatných onemocněních ve formě metabolické osteopatie nebo osteomalacie.

I při některých endokrinologických onemocněních se vyskytují problémy s řídnutím kostí a kvalitou samotné kostní tkáně, například u Cushingova syndromu.

Toto onemocnění je charakteristické zvýšenou tvorbou kortizolu. Kortizol je steroidní hormon, který je potřebný pro regulaci sacharidového metabolismu. V důsledku zvýšené hladiny kortizolu ale dochází také k problémům s metabolismem vápníku, což se následně projevuje řídnutím kostí.

Příčinou osteoporózy může být i onemocnění štítné žlázy nebo příštítných tělísek. Což je vlastně endokrinní onemocnění.

Poruchy funkce ledvin

I ledviny mohou mít vliv na řídnutí a kvalitu kostí. Například zánět ledvin může způsobit také tuto kvalitativní poruchu kostí v organismu. Ledviny mají totiž za úkol čištění krve od odpadních látek a produktů. V případě, že dojde k jejich zánětu a selhání, nemohou tuto funkci vykonávat plnohodnotně. Při chronickém selhávání ledvin se mohou v organismu totiž přidružit i jiná onemocnění, například chudokrevnost či problémy s kostmi.

Řídnutí kostí i při anorexii

páteře, znázornění obratlů a meziobratlových plotének, zlomenina obratle
Zvýšené lámavosti podléhají i obratle. Zdroj foto: Getty images

Problémy s řídnutím kostí nastávají i při poruchách výživy, například při anorexii. Jde o psychické poruchy příjmu potravy, kdy se člověk snaží zhubnout. Z toho důvodu buď odmítá jídlo a potravu, nebo se snaží nadměrně cvičit či jinak vypudit strávené jídlo ven z organismu. Díky omezení kvantity, ale i kvality potravin dochází k nejrůznějším výživovým poruchám. Projevuje se dehydratace, metabolické poruchy a snižuje se i hustota kostí.

Léky s negativním účinkem

Také některé léky mají vliv na řídnutí kostí. Jedná se hlavně o zástupce glukokortikoidů. Používají se kvůli jejich protizánětlivému účinku.

Některá antiepileptika a antidepresiva negativně působí na kosti. Některé léky používané při onkologických onemocněních a také imunosupresiva jsou na tom podobně.

Životní styl a kosti

Na kvalitě kostí se podepisuje i životní styl. Negativně přispívá snížená pohybová aktivita. Stejně závažný je taktéž nedostatek vápníku a vitamínu D ve stravě. Stejně je na tom i alkohol a kouření.

Video o příčinách osteoporózy

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.