Pohlavní choroby

Pod Onemocnění pohlavní soustavy patří

Vyberte podkategorii
Chlamydiová infekce: Proč vzniká a jak se projevuje u mužů či žen?

Chlamydiová infekce

Chlamydiové infekce jsou rozšířená onemocnění. Postihují rovnoměrně ženy i muže. Způsobují je bakterie rodu Chlamydia nebo Chlamydophila. Vyvolávají široké spektrum infekčních onemocnění pohlavních orgánů, očí nebo dýchacího systému.

Co je impotence: Jaké jsou příznaky a příčiny erektilní dysfunkce?

Impotence – Erektilní dysfunkce

Slovo impotence je dnes v rámci široké veřejnosti používané při zdravotním sexuálním problému muže spojovaném s neplodností. Co však impotence přesně znamená a jaké jsou její příčiny vzniku?

Co je preeklampsie? Je rizikem pro těhotenství? Příznaky až eklampsie

Preeklampsie

Preeklampsie je vážné onemocnění vyskytující se pouze během těhotenství. Projevuje se vysokým krevním tlakem, otoky a proteinurií (nadměrným vylučováním bílkovin močí). Objevuje se po 20. týdnu těhotenství, velmi zřídka dříve. Představuje velmi závažnou komplikaci těhotenství a porodu, která ohrožuje život plodu i matky.

Co je to endometrióza, jaké má příčiny a příznaky? + Léčba

Endometrióza

Endometrióza označuje benigní neboli nezhoubné onemocnění, které je ovlivněno estrogenem. Patří mezi nejčastější gynekologická onemocnění. Postihuje ženy v reprodukčním věku, a to hlavně mezi 30. a 40. rokem života. Endometrióza je v podstatě výskyt endometria, vnitřní děložní sliznice, na místech mimo dělohu.

Co je to vaginismus? Jak se projevuje a co ho způsobuje?

Vaginismus

Vaginismus patří k sexuálním poruchám znemožňujícím žít zdravý sexuální život. Jeho příčina je hluboko v podvědomí ženy a je náročný na léčbu.

Cysta na vaječníku: Proč vzniká, jaké jsou její příznaky a diagnóza?

Cysta na vaječníku

Cysta vaječníku je váček naplněný tekutinou. Je obalený tenkou vrstvou tkáně. Vyskytuje se ve vaječníku nebo na jeho povrchu.

Cysta v prsu (bulka): Jaké jsou příznaky? Bolest nemusí být přítomna

Prsní cysta – bulka v prsu

Cysta v prsu je dutý anatomický útvar různé velikosti. Od okolí je oddělen vlastní stěnou. Vnitřek cysty může být vyplněn tekutinou nebo vazivovou tkání. Může mít několik příčin.

Fimóza a parafimóza (zúžení předkožky): Jaké jsou její příčiny a příznaky?

Fimóza a parafimóza

Předkožka, kožní ochrana žaludu, je součástí mužského pohlavního orgánu. Zúžená předkožka může způsobit zdravotní komplikace v dětství i v dospělosti. Jaký je rozdíl mezi fimózou a parafimózou předkožky? Kdy je nutné kontaktovat lékaře?

Genitální herpes: jak vypadá a jaké má příznaky? Způsob prevence

Genitální herpes

Genitální herpes je jednou z nejčastějších pohlavně přenosných chorob. Jedná se o snadno přenosné infekční onemocnění vyskytující se u mužů i žen. Jak správně rozpoznat genitální herpes? Jakými způsoby se může virus přenášet a jaké jsou dostupné možnosti léčby?

Hydrokéla: Jaké příznaky má hydrokéla v šourku a je nebezpečná?

Hydrokéla

Hydrokéla vzniká, když se mezi obaly varlat nahromadí velké množství tekutiny. Projeví se to otokem šourku.

Kapavka: Co je to, proč vzniká a jak se přenáší? + Příznaky

Kapavka

Sexuálně přenosná onemocnění zahrnují infekční onemocnění, jejichž šíření je úzce vázáno na pohlavní styk a jiné sexuální praktiky. Přenášejí se sekrety sliznic, krví, slinami či spermiemi. Jedním z nejčastějších je i kapavka.

Kvasinková infekce pochvy. Co ji způsobuje a jaké má příznaky?

Kvasinková infekce pochvy – vaginální mykóza

Kvasinková infekce pochvy je velmi častý problém u žen. Je způsobená kvasinkami rodu Candida neboli mikroskopickými houbami. Projevuje se nepříjemným svěděním, pálením a výtokem z pochvy.

Mastitida: zánět mléčné žlázy. Jaké jsou příznaky a rizika jejího vzniku?

Zánět mléčné žlázy - mastitida

Zánět prsu se projevuje bolestivým a nepříjemným pocitem v prsu. Nejčastěji postihuje kojící ženy, ale může se vyskytnout i u nekojících žen a mužů jakéhokoli věku. Často je způsoben infekcí, která vzniká v prsní tkáni.

Menopauza: Příznaky, jak probíhá, kdy přichází, jaká je prevence obtíží?

Menopauza

Menstruační cyklus je složitý děj v ženském těle. Jeho úkolem je připravit tělo na otěhotnění. V určitém věku v životě ženy již tělo není schopno přirozeného oplodnění a donošení potomka. V tomto případě hormonální systém zastaví menstruační cyklus.

Mimoděložní těhotenství: Co je příčinou jeho vzniku a jaké má příznaky?

Mimoděložní těhotenství

K mimoděložnímu těhotenství dochází, když se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, nejčastěji v jednom z vaječníků. Proč k tomu dochází, kde se může vajíčko uhnízdit a jaká rizika to představuje?

Mužská neplodnost: Co způsobuje mužskou neplodnost? Jak ji odhalit

Neplodnost mužů

Neplodnost postihuje až 15 % párů. Mužská neplodnost je každým rokem častějším problémem. Jaké jsou všechny možné příčiny snížené mužské plodnosti?

Myom dělohy: příčina, příznaky. Je pro ženu nebezpečný?

Děložní myom

Děložní myom je nejčastějším nezhoubným nádorem děložní svaloviny ženy. Co to vlastně je a jak se projevuje? Může být nebezpečný?

Nádory a rakovina varlat: Jaké jsou příčiny a příznaky? + Prevence

Nádory varlat a rakovina varlat

Rakovina varlat může postihnout i muže v mladém věku. Jaké jsou její příčiny a příznaky? Prevence je důležitá...

Nesestouplé varle: Co je kryptorchismus? A jeho důsledky

Nesestouplé varle

Nesestouplé varle patří mezi onemocnění mužských pohlavních orgánů. Znamená absenci varlat v šourku.

Polyp dělohy: Jak vzniká a jaké má příznaky? Je nebezpečný?

Polyp dělohy – polyp děložního hrdla

Polyp je nezhoubný výrůstek na sliznici. Jedním z nejčastějších polypů je polyp na sliznici dělohy. Jaká je jeho příčina, příznaky, projevy a dostupné možnosti léčby?