Fimóza a parafimóza (zúžení předkožky): Jaké jsou její příčiny a příznaky?

Fimóza a parafimóza (zúžení předkožky): Jaké jsou její příčiny a příznaky?
Zdroj fotografie: Getty images

Předkožka, kožní ochrana žaludu, je součástí mužského pohlavního orgánu. Zúžená předkožka může způsobit zdravotní komplikace v dětství i v dospělosti. Jaký je rozdíl mezi fimózou a parafimózou předkožky? Kdy je nutné kontaktovat lékaře?

Hlavní příznaky

Zobrazit další příznaky

Vlastnosti

Předkožka, odborně nazývaná prepucium, je fyziologickou součástí zevního pohlavního orgánu – penisu. Zúžená předkožka (fimóza) znemožňuje její přetažení přes žalud.

Při parafimóze je naopak nemožné předkožku přes žalud přetáhnout zpět do původní polohy.

Příčiny, příznaky, léčbu, rozdíl mezi fimózou a parafimózou, o zúžené předkožce u dětí a mnoho dalších zajímavých informací najdete v článku.

Předkožka a její význam

Novorozené dítě mužského pohlaví má fyziologicky žalud penisu krytý předkožkou. Předkožka je pevně přiléhající k žaludu, takže močová trubice zůstává volná. Postupně, jak novorozenec roste, žalud roste a předkožka se postupně odlupuje a uvolňuje.

Předkožka má především ochrannou funkci žaludu. Chrání žalud penisu před mechanickým podrážděním a poškozením. Úkolem je také chránit otvor penisu před infekcemi. V současné době se však o významu předkožky vedou v laické i odborné veřejnosti diskuse.

Co je to fimóza?

Fimóza je stav, kdy je předkožka penisu zúžená natolik, že se nemůže přetáhnout přes žalud směrem k tělu (nebo jen částečně). Fimóza se projevuje neschopností přetáhnout ji přes povrch žaludu nebo je tento akt velmi bolestivý.

Důsledkem neléčené fimózy je bolest při erekci (ztopoření penisu), nepohodlí a bolest při pohlavním styku, špatná intimní hygiena, zápach a vyšší náchylnost k infekcím.

Fimóza je častou příčinou infekce močové trubice a močových cest. Možné je také omezení průtoku moči a komplikace spojené s vyprazdňováním. Častou komplikací je nepohodlí a bolest při pohlavním styku.

Zúžení je patologické u dospělých a dětí od 3 let věku.

U novorozenců se předkožka postupně fyziologicky uvolňuje do 3 let věku.

U dospělých jedinců se fimóza vyskytuje především jako důsledek zánětlivých a hojivých (fibrózních) procesů. Vyskytuje se také v případě disproporce, tedy nadměrně velkého žaludu, těsné předkožky a kratší uzdičky penisu.

Pokud muž násilím přetáhne zúženou předkožku přes žalud, hrozí nebezpečí, že se předkožka zachytí pod dolním okrajem žaludu. Vzniká tak akutní urologický stav odborně nazývaný parafimóza. Jedná se o nemožnost přetáhnout předkožku zpět do původní polohy.

Fimózu lze rozdělit na fyziologickou (do 3 let), vrozenou a získanou.

Získaná fimóza může vzniknout i násilným přetažením předkožky v kojeneckém věku a následným vznikem mikrotrhlin, které vytvářejí jizvy a narušují tak elasticitu předkožky.

Co je parafimóza?

Parafimóza je akutní stav, kdy zúženou předkožku nelze přetáhnout přes glans dorsi do původní polohy.

Dochází k ní tehdy, když je užší předkožka přetažena přes žalud, poté se zasekne pod žaludem a nelze ji přetáhnout zpět. K parafimóze dochází především při pohlavním styku nebo masturbaci.

U dětí k ní dochází zejména po násilném přetažení zúžené předkožky přes žalud.

Jedná se o rizikový stav, protože žalud je stlačen, dochází k poruše lymfatického a krevního oběhu a zvětšuje se otok. Parafimóza vyžaduje neodkladný odborný lékařský zásah.

Konzervativními prostředky je možné vrátit předkožku do fyziologické polohy. Pokud terapie selže, je řešením i malý chirurgický zákrok.

Hlavní riziko parafimózy spočívá v tom, že předkožka zaškrcuje žalud penisu. Hrozí zastavení průtoku krve a přívodu kyslíku do tkání žaludu.

Žalud při parafimóze je na dotek bolestivý, oteklý a zarudlý.

Příčiny

Příčiny fimózy:

  • Absence postupného přetahování předkožky
  • Násilné přetažení předkožky v mladém věku
  • Časté místní infekce a záněty
  • Důsledek zánětu a procesu hojení
  • Vrozená vada (primární fimóza)
  • Diabetes mellitus a dermatitida

Příznaky

Příznaky, projevy a rizika fimózy:

  • Zúžená těsná předkožka
  • Předkožka se nedá přetáhnout pod žalud
  • Předkožka se velmi bolestivě přetahuje přes žalud
  • Bolestivá erekce
  • Bolestivý a nepříjemný pohlavní styk
  • Slabý proud moči a problémy s vylučováním
  • Časté místní infekce a záněty
  • Nedostatečná intimní hygiena
  • Lokální zápach

Příznaky, projevy a rizika parafimózy:

  • Předkožku nelze přetáhnout do původní polohy
  • Zvětšující se otok žaludu
  • Bolestivá akrální oblast
  • Zarudlý až fialový žalud
  • Omezené cévní prokrvení

Diagnostika

Diagnostický proces se skládá z vyšetření urologem aspekcí (pohledem) a palpací (pohmatem). Lékař posoudí stav zúžení předkožky a určí typ léčby s ohledem na věk, klinické příznaky a zdravotní stav pacienta.

V závislosti na stavu může lékař zvolit laboratorní testy a vyšetření, například při podezření na komplikace močových cest.

Ve většině případů se stav fimózy řeší a pravidelně kontroluje v mladém věku. V případě naléhavého stavu parafimózy se diagnóza a léčba stanoví akutně. Diagnóza určuje typ léčby, a to konzervativní nebo chirurgickou.

Průběh

Průběh je spolu s příznaky a riziky popsán výše v článku...

Fimóza u malých dětí

Při narození je vnitřní list předkožky přilepen k samotnému povrchu žaludu a během vývoje se postupně odlepuje. U většiny mladých chlapců dochází k uvolnění předkožky do 3 let věku.

V 50 % případů lze předkožku přetáhnout během prvního roku a v 80 % případů do druhého roku chlapcova života.

V předkožce je přítomen bílý povlak složený z exfoliovaného epitelu a produktu místních mazových žláz. Odborně se nazývá smegma.

Hlavní úlohou tohoto bílého materiálu je oddělit předkožku od povrchu žaludu.
Po uvolnění předkožky je ale smegma známkou nedostatečné hygieny.

Nedoporučuje se předkožku násilně přetahovat, aby nedošlo k bolesti, natržení, zánětu a případnému zjizvení. Doporučuje se pouze nenásilné přetahování při sprchování a intimní hygieně.

Pokud se předkožka postupně sama uvolňuje, je vhodné ji přetahovat jen do té míry, do jaké půjde sama.

Naopak násilné přetahování může mít za následek parafimózu. To je akutní stav, při kterém se přetažená předkožka zasekne pod dolním okrajem žaludu. Rizikem násilného natahování je také vznik mikrotrhlin, které mohou vést ke srůstům a získané fimóze.

Hygiena u mladých chlapců spočívá v mytí genitálií čistou vodou nebo dětským mýdlem.

Není třeba používat speciální mýdla nebo pěny do koupele, které mohou být dráždivé a narušovat místní ochrannou mikroflóru dítěte. Pokud se dítě koupalo v pěně, je vhodné ho po koupeli osprchovat čistou vodou.

Fimóza u malých dětí a rady pro rodiče:

  • Zákaz násilného přetahování předkožky
  • Předkožku přetahujte pouze v případě, že se sama uvolní
  • Preventivní návštěvy urologa
  • Pravidelná intimní hygiena
  • Intimní hygiena čistou vodou
  • Nepoužívání dráždivých koupelových přípravků

Jak se léčí: Fimóza a parafimóza

Léčba fimózy a parafimózy: Pomůže krém nebo jiné léky, operace?

Zobrazit více
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • TESAŘ, Vladimír a Ondřej VIKLICKÝ, ed. Klinická nefrologie. 2., zcela přepracované a doplněné vydání. Praha: Ústav nefrologie a biochemie AV ČR, v. v. i: Grada Publishing, 2015. ISBN 978-80-247-4367-7.
  • KOLOMBO, Ivan, Petr KLÉZL, Robert GRILL a David ČAPKA. Akutní stavy v urologii. Praha: Ústav pro péči o zdraví lidu: Galén, [2016]. ISBN 978-80-7492-254-1
  • urologiepropraxi.cz - Fimóza - léčba v dětském věku. Urologie pro praxi. MUDr. Oldřich Šmakal, Ph.D.
  • solen.cz - Přístup urologa k léčbě neprořezané předkožky u dětí. Solen. Jan Šarapatka, M.D., Ph.D. a kol.
  • medicalnewstoday.com - Co je to fimóza? Medical News Today. Daniel Murrell, M.D.