- pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Yersinia pestis a mor: aktualizovaný pohled na evoluci, determinanty virulence, podvracení imunity, očkování a diagnostiku.
- mayoclinic.org - Mor
- pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Yersinia pestis a mor
Co je to mor, jaké jsou jeho příčiny a příznaky? + Výskyt ve světě
Co je MOR a jak se přenáší nebo projevuje? Jeho výskyt ve světě dnes a v minulosti.
Hlavní příznaky
- Bolest břicha
- Bolest hlavy
- Bolest končetin
- Bolest svalů
- Bolestivé lymfatické uzliny
- Dušnost
- Horečka
- Vřed
- Zvýšená tělesná teplota
- Malátnost
- Krvácení z nosu – Epistaxe
- Krvácení
- Modrá kůže
- Otok plic
- Průjem
- Stolice s příměsí krve – krev ve stolici
- Vykašlávání krve
- Zimnice
- Zvětšené mízní uzliny
- Zvracení
Vlastnosti
Mor je smrtelná bakteriální infekce, která zachvátila svět v několika pandemiích, zejména v minulých staletích. Způsobila vymření asi třetiny tehdejšího lidstva.
Paradoxem této nákazy je, že čím silnější je zabiják, tím menší je jeho přenašeč. Ve skutečnosti se mor přenáší ze zvířat na člověka a z člověka na člověka pouhým kousnutím malé blechy.
Ve středověku byl mor znám jako "černá smrt". Podle starověkých pramenů pochází ze střední Asie nebo Indie. Těmito zeměmi procházela slavná obchodní cesta Hedvábná stezka a mnoho vojenských cest do Evropy.
Prostřednictvím obchodníků a vojáků se mor šířil především do přístavních měst Evropy a odtud do zbytku světa.
Vysoká úmrtnost na mor byla způsobena také krutými válkami, drsným "ledovým" počasím, hladomorem. Přispěly k němu také další pandemie, které se vyskytovaly ve stejné době, jako byl antrax nebo jiná převážně virová onemocnění.
Poslední velká pandemie moru se odehrála v Londýně. Skončila v roce 1666 po velkém požáru Londýna, který zahubil většinu černých krys, jež byly rezervoárem přenašeče moru, blechy. Celosvětově si mor vyžádal odhadem 200 milionů obětí.
Nemoc se však nikdy nepodařilo ze světa zcela vymýtit, a proto se s morem můžete setkat i dnes. Ročně se morem nakazí přibližně 5 000 lidí.
Pokud není infekce včas diagnostikována a není zahájena léčba antibiotiky, může nemoc i dnes poměrně rychle způsobit smrt.
Příčiny
Mor je bakteriální infekce přenášená bakterií Yersinia pestis. Je to tyčinkovitá, podlouhlá bakterie z čeledi Enterobacteriaceae bez bičíků.
Tento mikropůvodce smrtelného onemocnění byl objeven v roce 1894. O tento významný objev se zasloužili dva vědci, Alexander Yersin a Shibasaburo Kitasato. Po prvním z nich byla bakterie pojmenována.
Yersinia pestis se přenáší kousnutím blechy, která předtím kousla a sála krev nakaženého zvířete nebo člověka.
Mezi nejčastěji infikovaná zvířata patří např.:
- Krysy
- Myši
- Veverky
- Králíci
- Psouni prérijoví
- Veverky
- Hraboši
Bakterie přežívá a množí se v zažívacím traktu blechy. Po určité době se zažívací trubice blechy ucpe velkým množstvím bakterií a blecha začne hladovět.
Vyhladovělá blecha se stává agresivnější. Kouše i zvířata, která normálně nepatří do jejího "jídelníčku", například člověka. Po kousnutí se bakterie dostanou do krevního oběhu člověka a blecha zemře hlady.
Kromě přenosu blechou se člověk může nakazit také přímým kontaktem s infikovanou zvířecí krví, například přes drobné trhlinky v kůži. Domácí zvířata, zejména kočky a psi, se mohou nakazit Yersinií při lovu a konzumaci infikovaných hlodavců.
Plicní forma moru se šíří kapénkovou infekcí. Postihuje převážně dolní dýchací cesty a je jednou z nejsmrtelnějších forem moru. Drobné kapénky obsahující bakterie se uvolňují do ovzduší, když infikovaný jedinec kašle a kýchá.
V dnešní době je riziko nákazy morem velmi nízké, přesto se jím ročně nakazí několik tisíc lidí.
Mezi rizikové faktory nákazy patří např.:
- Pobyt v zemích se zvýšeným výskytem moru, jako jsou přelidněné venkovské a polovenkovské oblasti se špatnými hygienickými návyky a vysokým podílem hlodavců, zejména černých krys a potkanů. Nejrizikovějšími oblastmi pro výskyt moru jsou africké země, zejména ostrov Madagaskar, části Asie a Ameriky, zejména Nové Mexiko, Arizona, Kalifornie a Colorado.
- Riziko představuje také výkon povolání, která zahrnují kontakt se zvířaty, zejména veterináři a jejich asistenti. Nejrizikovější je ošetřování domácích zvířat, koček a psů v rizikových oblastech.
- Častý pohyb a venkovní aktivity, jako je kempování, lov nebo turistika v oblastech, kde se vyskytují zvířata nakažená morem.
Příznaky
Mor má tři hlavní formy, kterými se může u člověka projevit. Jedná se o bubonický, septický a plicní mor.
Dýmějový mor, bubonický mor, černý mor
Dýmějový mor je nejčastější formou onemocnění. Jeho název je odvozen od nejnápadnějšího příznaku, a to zduřelých a zduřelých mízních uzlin (buboes). Zduření lymfatických uzlin se objevuje asi týden po nakažení morem.
Infikované uzliny jsou:
- nejčastěji v tříslech, podpaží nebo na krku
- jsou velké jako slepičí vejce
- kůže nad nimi je citlivá, ale na dotek pevná
Mezi další příznaky dýmějového moru patří:
- náhlý nástup horečky a zimnice
- bolest hlavy
- únava nebo malátnost
- bolest svalů
Septický mor
Septický mor je forma onemocnění, při níž se do krevního oběhu uvolňují bakterie Yersinia pestis.
V krevním řečišti se dále množí a ucpávají cévy malého kalibru, zejména na končetinách těla, jako jsou prsty na rukou a nohou, špička nosu, ušní boltce atd. Nedokrvená tkáň odumírá, vzniká gangréna a otrava krve.
Mezi příznaky septického moru patří:
- Horečka a zimnice
- Celková slabost
- Bolesti břicha, průjem a zvracení.
- Krvácení z tělesných otvorů, úst, nosu, konečníku nebo pod kůži
- Šok
- Zčernání a odumírání tkáně (gangréna) na končetinách, nejčastěji na rukou, nohou a nose
Plicní mor
Plicní mor je nejzávažnější formou moru. Naštěstí je nejméně častý. Plicní mor se šíří z člověka na člověka kapénkami, které infikovaný jedinec vykašle nebo kýchne.
Příznaky se objevují poměrně rychle po nákaze a postupují během několika hodin. Bez rychlého terapeutického zásahu člověk rychle umírá.
Příznaky plicního moru jsou:
- Kašel s krvavým hlenem (sputum)
- Ztížené dýchání
- Nevolnost a zvracení
- Vysoká horečka
- Bolest hlavy
- Slabost
- Bolest na hrudi
Diagnostika
Při podezření na mor je základním diagnostickým testem identifikace původce, tj. bakterie Yersinia pestis.
Bakterie se zjišťuje ve vzorcích odebraných z postižené tkáně:
- U bubonického moru se tkáň uzliny odebírá tzv. biopsií nebo aspirací z uzliny.
- U septického moru se bakterie nachází v krevním řečišti a v krvi odebrané žilní punkcí.
- Plicní forma moru se potvrzuje odběrem a vyšetřením sputa neboli vykašlaného hlenu. Pokud nelze vykašlat sputum, může být vyšetřena také tekutina, která se používá k výplachu dýchacích cest při bronchoalveolární laváži.
Průběh
Průběh nákazy závisí na tom, jaká forma se u člověka vyvine. Plicní mor je nejrychleji postupující a nejsmrtelnější. Během několika hodin od prvních příznaků dochází k náhlému selhání dýchání a šoku, který končí smrtí přibližně do dvou dnů od nákazy.
Většina pacientů postižených dýmějovou formou moru přežije po rychlém nasazení antibiotické léčby.
Septický mor má dramatický průběh. Již několik dní po nákaze se na těle začnou tvořit četné gangrenózní léze.
Krevní sraženiny a bakterie v malých cévách rukou a nohou je ucpou a zabrání průtoku krve. To způsobí odumření této tkáně.
Rychlým terapeutickým zásahem je amputace, odstranění odumřelých částí těla. Pokud se k amputaci nepřistoupí, dojde rychle k otravě krve, která je příčinou smrti.
Jak se léčí: Mor
Jak se mor léčí? Léky, antibiotika, ochranná opatření
Zobrazit více