Psychika, stres, onemocnění, menopauza a jiné faktory negativně ovlivňují libido. Libido je chuť na sex, sexuální touha. A v první řadě nám má zajistit páření, tedy rozmnožování, ale i potřebu dosažení slasti.
Snížení libida (snížení sexuálního apetitu) mohou způsobit některé externí faktory. Ale může mít i poměrně přirozené příčiny, které lze jednoduše řešit. Nemusí jít vždy o projev onemocnění.
V některých případech ale může být za snížením libida i porucha či onemocnění, nejčastěji spojené s hladinou hormonu prolaktin. Snížení sexuálního apetitu je však poměrně přirozeným projevem stárnutí zejména u mužů, zatímco u žen to bývá spíše naopak.
Psychogenní příčiny
Velké množství příčin je psychologického charakteru. Například stres nebo nadměrná přepracovanost či únava organismu mají poměrně velký vliv na sexuální apetit. Také deprese, alkoholismus nebo i nespokojenost s vlastním vzhledem mohou ženy i muže odrazovat od potřeby sexuálního styku.
Léky mohou potlačovat chuť na sex
Ne vždy to ale musí platit a je to silně individuální. Negativně na libido žen či mužů působí užívání některých léků, například antidepresiv nebo léků na spaní. Případně užívání antikoncepčních pilulek.
Ptáte se, jestli k úpravě pomohou léky? Samozřejmě, při hledání naleznete spoustu tablet, které slibují pozitivní efekt. Některé jsou ve formě přírodních přípravků jako doplňky léčby.
Léčba tak není odborná za pomoci léčiva. Podobně jako u poruchy erekce nemusí však pomoci. Nebo je její efekt více či méně podpořen psychikou.
Proto je-li tato porucha příliš velká a závažná, překáží ve vztahu, možná bude lépe vyhledat odbornou pomoc.
Ještě předtím je nicméně vhodné pokusit se o nápravu spíše komplexně. Příkladem je změna životosprávy a životní styl, který přináší pohodu do vztahu i osobě samotné.
Vyhněte se také přílišné konzumaci alkoholu či kouření.
Pomoci může i příprava na spánek a předspánková rutina.
+ Jeden tip... Zkusili jste už svůj intimní sexuální život něčím zpestřit? Příkladů je velké množství, je třeba si jen najít ten vhodný. A to ještě předtím, než sáhnete po jakýchkoli tabletách.
Pozor však na tablety a přípravky, které nejsou schváleny. Může to být podvrh a klam, případně i riziko pro zdraví.
Mnoho takových produktů lze koupit na internetu, v bazarech, a to z neověřených zdrojů. I tyto produkty nejsou bezpečné.
Snížená hladina hormonů
U mužů má vliv na snížení libida i snížení hladiny testosteronu. U žen to mohou být i antikoncepční pilulky, které tlumí u žen produkci hormonů. Také u žen zapříčiní pokles testosteronu ztrátu sexuálního apetitu.
U žen může snížení libida způsobit i menopauza. Dochází k více hormonálním změnám a poklesu estrogenů a testosteronu. Podobně po porodu během kojení klesá produkce estrogenu a naopak stoupá prolaktin. Prolaktin snižuje sexuální apetit.
Potraviny, které negativně ovlivňují libido
Některé potraviny, například obsahující příliš mnoho cukru nebo tuků, mohou narušit metabolismus a také celkový sexuální apetit.
Příkladem jsou i kukuřičné lupínky. Ale i sója, jejíž nadměrná konzumace stojí za snížením mužského libida. A také příliš mnoho mléčných výrobků a lékořice je údajně negativem v intimním vztahu.
Snížení libida pro onemocnění
V některých případech ale jsou na vině i zdravotní problémy a různé nemoci. Například u cukrovky, kdy dochází k nekontrolovaným změnám hladiny cukru v krvi, může být snížení libida jedním z důsledků tohoto onemocnění.
U žen dochází i k zvýšení vaginální suchosti. Také mají negativní vliv některá infekční onemocnění. Příkladem je kvasinková infekce. Má vliv na snížení sexuálního apetitu.
Podobně i cirhóza jater, vysoký krevní tlak a vysoké hladiny cholesterolu v krvi. Ženské libido ovlivňují negativně i některé autoimunitní choroby.
Problémem jsou i onemocnění endokrinologického systému, kdy dochází k narušení tvorby hormonů a ke snížení nebo zvýšení hladiny hormonů. Týká se to především prolaktinu nebo testosteronu.
Například při adenomu hypofýzy, tedy části mozku, která řídí produkci hormonů v těle. Vlivem výskytu nádorů dochází ke zvýšení produkce prolaktinu. U Cushingova syndromu lze pozorovat snížení libida v důsledku nadprodukce kortizolu.
Ostatní příčiny snížení libida
Mnohdy je třeba za poklesem libida hledat i vztahové problémy a problémy rutiny v ložnici. To už nemá nic společného s onemocněními. Tento případ je typičtější pro snížení libida u žen.
Ženy jsou více citlivé na nesrovnalosti a konflikty ve vztahu. Časem se může ztratit sexuální atraktivita. A přetvářka v posteli dlouhodobě nefunguje. Nebezpečný pro libido je fyzický odpor partnera.
Po porodu přirozeně věnuje žena více času a soustředěnost dítěti. Budují si společný vztah. Jsou více unavené, hlavně pro opakované vstávání dítěte.
V takových situacích pomáhá psychická podpora ženy, uvolnění napětí a stresu. Ale také více společných chvil a relaxace bez dětí. Případně změna v každodenním stereotypu.
Špatné jsou také těžké rodinné události. Vážná nemoc v rodině, úmrtí. Velkou skupinou, která negativně ovlivňuje libido, je závislost.
Alkoholismus + kouření škodí tělu, duši a rovněž i libidu. Negativní dopad má samozřejmě závislost na drogách.
Naopak je třeba najít vhodné prostředky, ale také opatření v rámci zdravého životního stylu, která pomohou zvýšit touhu po sexu.
Střední zdravotnická škola v Nitře mi dala základ pro uplatnění se v oblasti zdraví a nemocí. Díky ní jsem 2 roky pracoval na traumatologické klinice a ambulanci ve FN Nitra. Od roku 2006 jsem byl zaměstnán v záchranné zdravotní službě, kde jsem setrval do roku 2017.
Bakalářské studium jsem absolvoval na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře v oboru urgentní zdravotní péče. Bakalářský titul mi umožnil pokračovat v poslání zdravotnického záchranáře. Mezitím jsem získal místo na tísňové lince 155. V přednemocniční zdravotní péči tak působím do dnešní doby.
Zájem o člověka, zdraví a i samotné nemoci jsem měl už v dětství, což mi dalo předpoklad věnovat se tomuto tématu i v dospělosti. Studium a získávání nových informací v praxi mi poskytlo skvělý podklad pro psaní odborných textů, a to v podobě článků, kterým porozumí i běžní lidé. Moje záliba v portálu Zdravotník má tak pevné základy v letech praxe i v osobním zájmu. Podobně mě zajímá i zdravá strava, výživa a celkově zdravý životní styl. Svůj volný čas vyplňuji rodinou a sportem.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.