10 nejčastějších důvodů bolesti v podbřišku: Znáte příčiny?

10 nejčastějších důvodů bolesti v podbřišku: Znáte příčiny?
Zdroj fotografie: Getty images

Bolest v podbřišku je jednou z nejčastějších zdravotních potíží. Tento nespecifický příznak v sobě skrývá různé příčiny. Od typicky ženských problémů přes trávicí potíže až po náhlé břišní příhody. Přibližme si spolu ty nejčastější.

Podbřišek je oblast břicha pod žaludkem. Této oblasti pod pupkem se odborně říká hypogastrium. Bolesti, které se zde objevují, mohou být tupého, ostrého či křečovitého charakteru. Záleží to na příčině, která bolest vyvolala.

Podívejme se na poruchy a onemocnění, které bolest podbřišku vyvolávají.

1 Menstruační bolesti

Menstruační krvácení je přirozenou součástí každé ženy v plodném věku. Většina žen má bohužel zkušenost s ne zcela bezproblémovým průběhem.

Dysmenorea (bolest při menstruaci) potrápí každý měsíc množství žen. Tyto bolesti způsobí hormon prostaglandin, který vytváří křečovité stažení dělohy a odloučení její vnitřní sliznice.

Tento děj je doprovázen krvácením a bolestí. Ty jsou křečovité, spastické a z oblasti podbřišku mohou vyzařovat do třísel i zad.

Bolest umocňují i ​​trávicí potíže. Tento hormon totiž zapříčiňuje i zvýšený pohyb střev. Častými obtížemi během menstruace je kromě bolesti i nevolnost, zvracení a střevní potíže.

Během menstruace řada žen pociťuje slabost a točení hlavy. Je to způsobeno náhlou ztrátou tekutin, která se pár dní před nástupem menstruačního krvácení hromadí v těle.

Tyto obtíže většinou nejsou důsledkem žádného onemocnění. Často se označují také jako primární dysmenorea. Jiným případem je sekundární dysmenorea, která může představovat příznak určitého onemocnění.

Proto pokud se vám zdá, že nadměrně krvácíte, nebo máte nepřiměřeně silné bolesti, konzultujte to se svým gynekologem.

Možné příčiny sekundární dysmenorey:

  • endometrióza
  • cysty na vaječnících
  • zánětlivá onemocnění dělohy
  • nádor
  • polypy – výrůstky sliznice
  • srůsty – abnormální spojení mezi tkáněmi, například po operacích

Jak ulevit od bolesti při menstruaci

Při menstruaci mohou být nápomocné léky proti bolesti, teplé obklady, klid na lůžku a dostatek tekutin.

Jako účinná preventivní opatření před bolestivou a silnou menstruací se u více žen osvědčil pravidelný pohyb, cvičení i úprava stravy. Vyhýbejte se tučným, smaženým a příliš slaným jídlům. Omezte pití kávy, kouření a dbejte na dostatečný pitný režim.

Více rad i informací se dozvíte v článcích:
Bolest při menstruaci
Nadměrné krvácení při menstruaci

2 Těhotenství

Kromě pravidelných měsíčních bolestí, které může žena zažívat, existují i jiné příčiny způsobující nepříjemnou bolest v podbřišku. Důvodem často bývá i samotné těhotenství.

Bolest v dolní části břicha bývá dokonce jedním z prvních příznaků těhotenství. Může být podobná menstruačním bolestem.

Běžný je i občasný pichlavý či táhlý charakter bolesti. V pozdějších stádiích jsou bolesti zapříčiněny zvětšující se dělohou a tlakem, který vytváří na okolní orgány i páteř.

V posledním trimestru může jít o takzvané Braxton-Hicksovy kontrakce. Říká se jim i poslíčci a slouží jako trénink a příprava na samotný porod. Od skutečných kontrakcí se odlišují intenzitou a nepravidelností.

Samostatnou kapitolou v souvislosti s bolestí a těhotenstvím je mimoděložní těhotenství.

Těhotenství je citlivou záležitostí a jakékoli obavy jsou přirozené. Proto se při pochybnostech obraťte na svého gynekologa. Dopřejte si dostatek odpočinku, klidu, vyvážené stravy i tekutin.

Přečtěte si více v našem magazínovém článku:
Jste těhotná a trápí vás bolest v podbřišku? Na toto si dejte pozor

3 Zánět ženských pohlavních orgánů

Zánětlivá onemocnění tohoto druhu se vyskytují poměrně často. Může jít o zánět pochvy, dělohy nebo vaječníků, které se většinou vyskytují spolu se zánětem vejcovodů.

Mezi příčiny nebo vyvolávající faktory patří porod, potrat, promiskuitní způsob života a nedostatečná intimní hygiena, předchozí operace v malé pánvi (např. operace vaječníků z důvodu cyst atd.).

Spouštěči infekce jsou nejčastěji bakterie nebo chlamydie.

Časté a neléčené záněty mohou mít na svědomí i trvalou neplodnost.

Kromě bolesti v podbřišku se mezi příznaky přidružuje i teplota, únava, poruchy menstruačního cyklu či výtok zapáchajícího hlenu z pochvy.

Přečtěte si více o výtocích z pochvy
nebo článek
Během těhotenství se chraňte před zánětem vaječníků

4 Apendix

Snad nejčastější příčinou bolesti podbřišku, kterou si lidé při tomto tématu vybaví, je zánět slepého střeva. Apendicitida, jak se odborně nazývá, je skutečně poměrně častou příčinou bolestivých pocitů ve spodní části břicha.

Přesné pojmenování pro nemoc je zánět červovitého přívěsku slepého střeva – apendix vermiformis. Charakter bolesti však není vždy tak úplně jednoznačný a směrodatný.

Zpočátku se objevuje v oblasti pupku, později se přesouvá do oblasti pravého podbřišku. Často však bývá bolest i v jiných místech.

Výběžek slepého střeva může mít u mnoha lidí odchylky v jeho lokalitě. Navíc tento výběžek je volný, proto může mít i různé polohy. A tak i příznaky jeho zánětu mohou být rozmanité.

Více o apendicitidě se dozvíte v článku:
Jak rozeznat zánět slepého střeva

5 Zánět močové trubice a močového měchýře

Zánět močových cest postihuje v průměru více ženské pohlaví než mužské. S těmito obtížemi se setká přibližně každá druhá žena v životě alespoň jednou.

Příčinou je i kratší močová trubice. Díky tomu mají bakterie, které jsou nejčastěji původcem zánětu, kratší cestu k místům, kde zánět vyvolají.

Kromě typických příznaků, jako je časté močení malého množství moči, doprovázené řezáním a pálením, se vyskytuje i bolest v podbřišku.

Zánět močových cest mají nejčastěji na svědomí bakterie Escherichia coli. Přestože se tyto bakterie přirozeně nacházejí v konečníku, v močových cestách vyvolávají zánět.

Neléčení nebo podcenění léčby zánětu dolních močových cest snadno způsobí komplikace a zhoršení stavu. Zánět se může rozšířit z měchýře až na močovody a ledviny. Tehdy stav často vyžaduje pobyt v nemocnici, s nutností infuzní léčby antibiotiky.

Přečtěte si také náš magazínový článek:
Zánět močových cest trápí v létě zejména něžné pohlaví

6 Divertikulitida

Je to zánětlivé onemocnění tlustého střeva. Představuje komplikaci onemocnění zvaného divertikulóza.

Název pochází od slova divertikl, což je vydutina ve střevě. Vznik není zcela objasněn, ale jde zejména o kombinaci oslabené stěny střeva a působení zvýšeného tlaku v něm. Má tedy souvislost s nesprávnou stravou a častými zácpami.

Tyto vydutiny se mohou vlivem více faktorů zanítit a způsobovat bolest zejména v oblasti levého podbřišku. Tehdy mluvíme o divertikulitidě.

Objevuje se zejména u lidí starších 60 let. Postihuje nejčastěji esovitou část tlustého střeva.

V některých případech může dojít až k prasknutí vydutiny, tedy protržení stěny střeva. Tento stav vyžaduje okamžité operační řešení.

Více o této nemoci, jejích příčinách i komplikacích se dočtete v článku o divertikulóze.

Trpíte často tvrdou stolicí? Tabulka uvádí potraviny vhodné a nevhodné při zácpě

Při zácpě nejezte Při zácpě pomůže
černý čaj probiotický jogurt, kefír
bílou mouka citron, jablka, fíky, datle
alkohol vláknina, luštěniny
smažená jídla med
banány lněná semínka
rýži teplá voda
černý čaj švestky

Přečtěte si také zajímavý článek: 
Jaká je správná dieta při průjmu, zácpě či zvracení?

Trápí vás střevní potíže?
Střídá se u vás období průjmu s obdobím zácpy,
doprovázeno bolestí břicha?
Přečtěte si článek: Syndrom dráždivého tračníku.

7 Crohnova choroba a ulcerózní kolitida

Mezi onemocnění trávicího systému, s nimiž se musí pacient většinou potýkat po celý život, patří i Crohnova nemoculcerózní kolitida.

Tato zánětlivá onemocnění představují značné potíže v běžném životě. V dnešní době však moderní léčba a dodržování určitých zásad přináší zlepšení kvality života, bez větších omezení.

Příčiny nejsou zcela objasněny. Obě postihují střevní systém. Crohnova choroba může postihnout celý trávicí trakt, od dutiny ústní až po konečník. Ulcerózní kolitida postihuje pouze tlusté střevo.

Projevují se bolestí břicha, průjmy, nevolností, zvracením a u ulcerózní kolitidy i krvavou stolicí.

Přečtěte si i náš magazínový článek: Stolice – co bychom o ní měli vědět?

Nepříjemnou střevní záležitostí je i takzvaná celiakie.
Střevo takových pacientů nedokáže strávit lepek.
Postižení jsou odkázáni na bezlepkovou dietu.
O této nemoci si přečtěte v časopisovém článku:
Bezlepková dieta.

8 Porucha střevní průchodnosti

Ileus je odborné pojmenování pro neprůchodnost střev. Lidově se mu říká i zauzlení střev.

Nastává, když je ve střevě překážka nebo jiná porucha, která brání peristaltice.

Peristaltika je přirozený pohyb střeva, který zajišťuje přesun jeho obsahu.

V tabulce uvádíme typy neprůchodnosti střev:

Ileus Příčina
Mechanický překážka zúžení cizí těleso, například žlučový kámen, část stolice
Neurogenní narušení nervových signálů mezi nervy a svalovinou ve střevě
Cévní narušení proudění krve do střev

Příznaky závisí na tom, o jaký ileus se jedná. Většinou jde o prudkou bolest v dolních částech břicha, zvracení, zástavu plynů a stolice. Projevy se odvíjejí i od toho, zda se jedná o úplný, nebo jen částečný ileus.

Příčin může být mnoho.
Přečtěte si o nich v článku: Ileus.

9 Hernie

Kýla, jak se jinak hernie nazývá, je vyklenutí pobřišnice. Pobřišnice je blána, která překrývá břišní orgány.

Často se přes takové oslabené místo v břišní stěně dostane i část střeva. To je nebezpečné, zejména dojde-li k jeho skřípnutí. Tehdy vzniká porucha jeho krevního zásobení a riziko nekrózy – odumření střeva.

Může to vést až k zánětu pobřišnice, což je život ohrožující stav.

10 Plynatost

Pocit nafouknutého břicha či nadýmání mívá občas mnoho lidí. Odborně se nazývá i meteorismus a některým jedincům může opravdu způsobovat velké bolesti.

Bývá doprovázen bolestí břicha, pocitem přelévání střev, ale i odchodem větrů přes konečník. Říká se tomu flatulence. Ačkoli to je přirozený děj, je společensky nevhodný a zahanbující.

O chorobné plynatosti mluvíme, pokud během dne unikne více 25 větrů. Mezi hlavní příčiny patří zejména nevhodné stravovací návyky a špatná střevní mikroflóra.

Možná vás zaujme i článek o probiotikách.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.