Pozor na zánět vaječníků v těhotenství. Jaké má příčiny a příznaky?

Pozor na zánět vaječníků v těhotenství. Jaké má příčiny a příznaky?
Zdroj fotografie: Getty images

Zánět vaječníků je poměrně časté gynekologické onemocnění. Na svědomí může mít různé zdravotní komplikace, včetně neplodnosti. V těhotenství toto zánětlivé onemocnění představuje riziko i pro plod a jeho léčba vyžaduje specifický přístup.

Zánět, který postihuje současně vejcovody i vaječníky, se odborně nazývá adnexitida. Samotný zánět vejcovodu je salpingitida. Zánět vaječníků zase oophoritida.

Jelikož zánět vaječníku se téměř nikdy nevyskytuje izolovaně, používá se převážně pojem adnexitida. Znamená tedy zánětlivé onemocnění vejcovodu i vaječníku.

Adnexitida postihuje nejčastěji mladé ženy, kterým značně komplikuje kvalitu života. Infekce se šíří z děložního čípku přes dělohu, vejcovody až na vaječníky. Ve vážných případech může postihnout i celou pánevní oblast.

Vaječníky i vejcovody jsou párový orgán, který se nachází v pánevní oblasti. Vejcovody mají tvar tenké trubice, které po stranách vedou z dělohy k vaječníkům. Při nich se rozšiřují a volně vaječníky obepínají.

Jejich úkolem je během plodných dnů ženy zachytit vaječníkem vyloučené vajíčko. To následně ve vaječníku čeká na oplodnění mužskou spermií. Teprve potom, ať už oplodněné, nebo neoplodněné, putuje do dělohy. Zde se buď uhnízdí, nebo vyloučí z těla ženy ven, během menstruace.

Typy adnexitidy:

rozdělení podle cesty šíření ascendentní zánět původci infekce se šíří z pochvy přes dělohu až k vejcovodům
descendentní zánět šíření se z jiných sousedních zanícených orgánů (zánět slepého střeva...)
krevní cestou virová chřipka, příušnice, spála a jiné
rozdělení podle stadia nemoci akutní stadium náhle vzniklé bolesti, horečka, výtok z pochvy
chronické stadium potíže přetrvávají po odeznění akutního stadia, nebo se zánět vyskytuje opětovně. Trvat může i léta.
rozdělení podle místa zánětu pravá adnexitida postižený je pravý vejcovod a pravý vaječník
levá adnexitida postižený je levý vejcovod a vaječník
oboustranná adnexitida postiženy jsou obě vejcovody a vaječníky na obou stranách

Přečtěte si více o zánětu dělohy a vaječníků.

Co může způsobit adnexitidu

Zánět vaječníků nevzniká na základě nachlazení, dokonce ani sezení na studené zemi. Chlad či nevhodné oblečení může jen zhoršit již probíhající onemocnění.

Chronické stadium často představuje nebezpečí trvalé neplodnosti.

Onemocnění je způsobeno vlastně vaginální mikroflórou, která postupuje výše, do ostatních částí pohlavních orgánů. Spolu s choroboplodnými mikroorganismy, které za vhodných podmínek pronikají do pohlavních orgánů ženy, zapříčiňují zánět.

Mezi rizikový faktor, který k infekci dopomáhá, je zejména časté a rizikové sexuální chování. V jeho důsledku se bakterie množí a putují přes pohlavní orgány. Ke stavu značně přispívá i oslabený imunitní systém.

Adnexitida může postihnout i ženy po vícenásobném porodu, potratu nebo jako přenos zánětu z jiných orgánů břišní dutiny.

Méně časté příčiny zánětu vaječníků:

 • potrat
 • vícenásobný porod
 • přenos z jiných orgánů břišní dutiny, například zánět slepého střeva
 • zavedení nitroděložního tělíska
 • zranění během gynekologického vyšetření
 • kyretáž

K zánětu může také dojít po porodu, tedy v období šestinedělí.

Rizikové faktory

 • časté střídání sexuálních partnerů
 • chlad
 • hormonální výkyvy
 • nedostatečná hygiena
 • oslabený imunitní systém
 • zneužívání antibiotik

Původci onemocnění jsou nejčastější bakterie a chlamydie. Méně častými původci jsou stafylokoky a streptokoky.

Zánět vaječníků v těhotenství

Časté nebo neléčené záněty mohou mít na svědomí neplodnost nebo mimoděložní těhotenství. Zánětlivé změny na vaječnících a vejcovodech mohou způsobovat takzvané srůsty. Vajíčko má tak ztížený pohyb přes vejcovody, ztížené podmínky pro usazení.

Onemocnění může být i příčinou mimoděložního těhotenství, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, například ve vejcovodu.

Plod během těhotenství není vůči infekcím dostatečně chráněn. Těhotenství je z hlediska infekcí rizikovým obdobím. Dítě je ohroženo přenosem zánětu prostřednictvím krevního oběhu nebo placenty. Způsob přenosu může být i během porodu, přechodem porodními cestami.

Riziko pro těhotenství a dítě

 • potrat
 • odumření plodu
 • předčasný porod
 • novorozenecká sepse
 • jiná nezvratná poškození dítěte

Jak rozpoznat zánět vaječníků během těhotenství?

Těhotenství bývá doprovázeno různými nepříjemnými pocity i bolestmi břicha. Proto mohou být příznaky zánětu vaječníků zastíněny jinými doprovodnými příznaky těhotenství.

Nejčastěji se zánět zpočátku projeví jen jakýmsi pobolíváním v podbřišku. Později se bolest změní na intenzivní a dlouhodobější.

Podle toho, jak se zánět šíří, rozrůstá se i oblast bolesti. Přidruží se zvýšená teplota, bolest při pohlavním styku, únava nebo i výtok z pochvy.

Možná vás zaujmou i články o jiných obtížích v těhotenství, jako například zácpa či svědění pokožky.

Léčba zánětu vaječníků v těhotenství

Charakter léčby se odvíjí od toho, co zánět způsobilo a v jakém stadiu zánět je. Těhotné ženy s adnexitidou musí dodržovat přísný klid na lůžku.

Ke zmírnění bolestí se může aplikovat chladivý obklad, který mírně uleví od bolesti i předejde dalšímu šíření zánětu. Důležitá je i strava. Jídlo by mělo být dietní s dostatečným příjmem tekutin.

Podstatné je, aby bylo dítě uchráněno před infekcí.

V období těhotenství se obecně doporučuje užívat léky jen v malých množstvích a v co nejkratší dobu. Je nicméně nutné záněty v těhotenství řádně vyléčit. Proto je velmi důležité řídit se pokyny lékaře a konzultovat s ním každý problém.

Neléčená infekce postihuje vagínu i děložní čípek, tedy celý porodní kanál. Během porodu je dítě nechráněné a zcela vystavené infekci, která je v porodních cestách. Proto se často provádí porod císařským řezem.

Pokud adnexitidu způsobily mikroorganismy, které jsou původci sexuálně přenosných chorob, doporučuje se ukončení těhotenství. Jedná se například o mikroorganismy způsobující kapavku a syfilis.

Důležitý je klid a dostatečný pitný režim. Pokud je onemocnění doprovázeno silnými bolestmi, je důležité užívat léky tlumící bolest. Musí být však zkonzultovány lékařem. Je třeba také podpořit oslabený obranný systém, a to užíváním vhodných vitamínů a doplňků stravy.

V těhotenství jakékoli užívání léků konzultujte s lékařem. Jinak můžete ohrozit zdraví i život vašeho nenarozeného dítěte.

Pokud je adnexitida včas a řádně léčena, většinou nemá žádný nepříznivý vliv na plodnost ženy. Vznik zánětu vaječníků během těhotenství však vyžaduje speciální léčebné postupy a zodpovědný přístup ze strany těhotné.

Jak se vyvarovat vzniku zánětu vaječníků

Ať už za normálních okolností, nebo během těhotenství, je důležité chránit své intimní partie před nežádoucími vlivy. Zejména ženy, které plánují těhotenství, by se měly vyvarovat zanedbání či nedoléčení infekcí ženských pohlavních orgánů.

Nezodpovědný přístup a zanedbání léčby, může mít za důsledek problémy s otěhotněním či úplnou neplodnost.

Prevence spočívá ve vyvarování se před rizikovým pohlavním stykem či častým střídáním sexuálních partnerů. Vhodné je používání kondomů jako bariérové antikoncepce.

Zdravý a zodpovědný životní styl, včetně osobní hygieny, vyvážené stravy a posílení imunity, jsou nezanedbatelným přínosem v boji proti původcům, nejen tohoto onemocnění.

Přečtěte si také zajímavý článek: Co hrozí při střídání sexuálních partnerů, nebo jaká pohlavně přenosná onemocnění známe

Další zajímavé zdroje:

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.