Jejich příčiny jsou různorodé. Způsobují je onemocnění endokrinního systému, jater, ledvin. Příčina je samozřejmě i v pohlavní soustavě. Někdy jsou příčinou cysty, záněty nebo pohlavně přenosné nemoci.
Poruchy menstruačního cyklu mohou být formou nadměrného krvácení, příliš slabého krvácení během menstruace, ale i krvácení mimo pravidelný menstruační cyklus. Někdy jde přímo o onemocnění pohlavních orgánů.
Onemocnění pohlavní soustavy
Typická onemocnění s poruchou menstruace jsou onemocnění ženské pohlavní soustavy, například endometrióza. Při ní nastává nadměrné krvácení, a to i mimo samotnou dutinu dělohy.
Dělohu ale trápí i jiné vážné choroby, například rakovina dělohy. Nejčastější formou je rakovina děložního čípku. Nemusí jít jen o zhoubné nádory, ale také o nezhoubné, které způsobují problémy s krvácením mimo menstruační cyklus.
Poruchy menstruačního cyklu vyvolává i zánět dělohy. Většinou je bakteriálního typu a postihuje hrdlo, sliznici nebo svalovinu dělohy. Typické je krvácení mimo menstruační cyklus nebo i po něm.
Onemocnění vaječníků
Gynekologické onemocnění, které způsobuje problémy s menstruací, je i nemoc vaječníků. Například při zánětu vaječníků nastává krvácení i mimo menstruační cyklus. Přítomny jsou i bolesti v podbřišku a křeče.
Na vaječnících se mohou nacházet i cysty. Nejčastější formou onemocnění je polycystický syndrom, který způsobuje poruchy menstruačního cyklu, například slabé krvácení během menstruace nebo její úplné vynechání.
Pohlavně přenosná onemocnění
Krvácení mimo menstruační cyklus může být také jednou z forem poruch menstruačního krvácení. Takové krvácení je typické pro infekční pohlavně přenosné nemoci.
Například pro chlamydiovou infekci (způsobenou organismem Chlamydia trachomatis) nebo pro kapavku (způsobenou bakterií Neisseria gonorrhoeae).
Časté střídání sexuálních partnerů je rizikem pro pohlavně přenosné nemoci. Zdroj foto: Getty images
Hormonální onemocnění
Problém nastává i při hormonálních onemocněních. Jakékoliv výkyvy v hladině hormonů mají za následek poruchy menstruačního cyklu. Při nedostatečné produkci hormonů dochází k méně časté menstruaci nebo k jejímu vymizení.
Podobně je to u nadbytečné produkce hormonů. Ta je nebezpečná zvláště v těhotenství, protože může vést k potratu. Nebezpečné jsou i Cushingův syndrom a adenom hypofýzy, což jsou také metabolické choroby endokrinního systému.
Problém s menstruačním krvácením nastává i při endokrinním onemocnění, které narušuje hypotalamo-hypofyzární osu. Poruchy cyklu se mohou vyskytnout při onemocnění štítné žlázy a nadledvin.
Jiná onemocnění
Také některé léky mohou být za poruchou menstruace. Zdroj foto: Getty images
Poruchy pravidelné menstruace mohou způsobit i jiné nemoci, například poškození jater. Při cirhóze jater dochází například ke snížení libida a někdy i k úplnému přerušení menstruačního cyklu.
Podobně je to i při onemocnění ledvin. Narušená funkce jater a ledvin má za následek poruchu metabolismu steroidů, což následně způsobuje potíže s menstruačním cyklem a krvácením.
Vliv mají i onemocnění krve, systémová onemocnění a léčba léky proti srážení krve (antikoagulancia), antipsychotika a některá antidepresiva.
Při poruchách příjmu stravy
Nevyvážená strava a poruchy stravování jsou také možnou příčinou. Zdroj foto: Getty images
U žen, které trpí poruchou příjmu potravy (bulimií nebo anorexií), může být krvácení během menstruačního cyklu příliš slabé. Někdy dokonce menstruační krvácení ani nenastane.
Onemocnění má celkově špatný vliv na organismus a kondici ženy.
Pokud žena zpozoruje jakékoliv nepřirozené poruchy menstruačního cyklu nebo pokud je doprovázejí i bolesti, měla by hned navštívit gynekologa. Při zanedbání hrozí časné, ale také pozdní komplikace a problém s plodností.
Střední zdravotnická škola v Nitře mi dala základ pro uplatnění se v oblasti zdraví a nemocí. Díky ní jsem 2 roky pracoval na traumatologické klinice a ambulanci ve FN Nitra. Od roku 2006 jsem byl zaměstnán v záchranné zdravotní službě, kde jsem setrval do roku 2017.
Bakalářské studium jsem absolvoval na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře v oboru urgentní zdravotní péče. Bakalářský titul mi umožnil pokračovat v poslání zdravotnického záchranáře. Mezitím jsem získal místo na tísňové lince 155. V přednemocniční zdravotní péči tak působím do dnešní doby.
Zájem o člověka, zdraví a i samotné nemoci jsem měl už v dětství, což mi dalo předpoklad věnovat se tomuto tématu i v dospělosti. Studium a získávání nových informací v praxi mi poskytlo skvělý podklad pro psaní odborných textů, a to v podobě článků, kterým porozumí i běžní lidé. Moje záliba v portálu Zdravotník má tak pevné základy v letech praxe i v osobním zájmu. Podobně mě zajímá i zdravá strava, výživa a celkově zdravý životní styl. Svůj volný čas vyplňuji rodinou a sportem.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.