Tento příznak vzniká při zánětech dýchacích cest, ale také jako následek zahlenění. Typicky se chrapot vyskytuje u dětí, když jim zatékají hleny z horních cest dýchacích. Také se objevuje při laryngitidě. Zvláštní skupinou jsou onemocnění hlasivek. K vážným příčinám chrapotu patří i rakovina.
Chrapot patří mezi poruchy hlasu. Je způsoben buď namáháním hlasivek, nebo nějakým onemocněním hlasivek. Případně může souviset i s infekčními a zánětlivými onemocněními v oblasti hrtanu a ústní dutiny.
Často se zajímáte o informace: Proč mám chrapot? Co značí dlouhodobý chrapot? Jaké akutní či dlouhodobé onemocnění hlasivek může za tento problém?
Zánět dýchacích cest
V některých případech mohou chrapot způsobit i zánětlivá onemocnění dýchacích cest nebo choroby postihující plíce. Může jít například o zánět hrtanu. Projevuje se i suchým kašlem a bolestí v krku. Člověk má při něm také problémy s polykáním.
Chronická forma se může vyvinout na základě dlouhodobých zánětů horních cest dýchacích. Léčba probíhá obvykle podáváním antibiotik – celkových nebo lokální cestou (prostřednictvím sprejového rozprašovače, který se aplikuje perorálně).
Onemocnění hlasivek
Hlasivky jsou součástí hrtanu. Kromě toho, že mohou být postiženy zánětem v rámci laryngitidy, ohrožuje je několik jiných onemocnění.
Příkladem jsou benigní útvary, různé polypy, uzlíky, které jsou časté u zpěváků. Kromě benigních (nezhoubných) onemocnění je postihují i zhoubné (maligní) léze.
Karcinom hlasivek je vážným onemocněním. Kromě chrapotu se při něm přidružuje bolest v krku, bolestivé polykání, pocit překážky v hrdle, zápach z úst a také obtížné dýchání.
Jiným typem onemocnění hlasivek je paréza, tedy jejich ochrnutí. Vzniklá porucha funkce hlasivkových vazů zapříčiňuje jejich nesprávné chování. To následně poruší normální otevírání a zavírání hlasové štěrbiny.
Vznik ochrnutí může zapříčinit například:
neurologické onemocnění, a to Parkinsonova choroba nebo roztroušená skleróza
tumor nebo nádor hrtanu
rakovina plic
rakovina štítné žlázy
po operaci v oblasti krku
úraz krku, ale i hlavy
v některých případech i virová onemocnění
Otok, tumor a jiná překážka jako příčina chrapotu
Pokud není možné najít viditelnou příčinu nebo faktor, který mohl způsobit chrapot, může jít o otok, myxedém nebo tumor či nádor. Na vině mohou být i jiné překážky přímo na hlasivkách.
Pokud má člověk chrapot bez jiných symptomů, který přetrvává více týdnů, měl by navštívit lékaře.
Otok dýchacích cest je přítomen při zánětlivých a infekčních onemocněních dýchacích cest. Jeho výskyt je ale možný i při alergii. A to při potravinové, lékové alergii, ale i po píchnutí hmyzem, například včelou nebo osou.
Hlen je příkladem toho, kdy působí jako překážka. Zvýšená tvorba hlenu je příčinou zánětů dýchacích cest. Vzniká také při chřipce, ale i při alergické rýmě. Hlen může zatékat do hrtanu z horních cest dýchacích. To je častou příčinou chrapotu a kašle u dětí.
Zahlenění způsobuje chrapot nejen při mluvení, ale i při dýchání. Pak je ho možné cítit v nose, nosohltanu, hrdle. A v případě zánětu dolních dýchacích cest vychází chrapot až z průdušek.
Chrapot může být příznakem i nádorových onemocnění, například při rakovině plic. Postihuje dolní dýchací cesty a plíce. Jde o nejčastější druh rakoviny vůbec. Je velmi závislé na různých rizikových faktorech. Postihuje velmi často zejména kuřáky, a to nejen aktivní, ale i pasivní.
Příznaky se objevují pomalu a nenápadně. Varovným signálem je právě neustálý kašel, vykašlávání krve a také chrapot. Takže ho určitě není dobře podceňovat, zejména pokud přetrvává delší dobu.
Podobně i horní cesty dýchací mohou postihnout nádorová onemocnění. Ať už jde o rakovinu ústní dutiny, rakovinu jícnu, nádor hrtanu, či štítné žlázy. Při všech těchto nádorových onemocněních jsou společné symptomy jako chrapot, bolestivé polykání a bolesti v krku.
I v tomto případě je nutné vyšetření lékařem hned, jak se zpozorují prvotní příznaky. Chrapot může upozornit nejen na běžné záněty, ale i na závažné nádory.
Přetížení jako příčina
Jsou případy, kdy je chrapot způsobený natažením hlasivek, například hlasitým křikem, zpěvem nebo nadměrným užíváním silného hlasu po delší dobu. V tomto případě je řešením chrapotu jen klid, odpočinek a regenerace hlasivek.
Ostatní příčiny chrapotu
Mnohdy nesouvisí chrapot pouze s dýchací soustavou. Může jít i o různé jiné nemoci. Projevuje se například při refluxní chorobě jícnu. Část obsahu žaludku, včetně žaludeční šťávy, se dostává zpětně do jícnu. To způsobí pálení žáhy, pocit kyselosti, bolesti na hrudi a také chrapot.
Je to také jeden ze symptomů při poruchách funkce štítné žlázy, ať už jde o hypotyreózu, nebo hypertyreózu. Tedy slabou či nadměrnou produkci hormonů štítné žlázy.
Vnější prostředí, dráždění a chrapot
Na rozdíl od onemocnění může být příčina i v okolním prostředí nebo v látkách, jež dráždí oblast hrdla. Příkladem je suchý vzduch, hlavně během topné sezóny nebo během letních suchých horkých dní. Hlasivky se nadměrně vysuší, což způsobí chrapot. Negativní vliv má také kouření a pobyt v zakouřeném prostoru.
Dráždění sliznice hrdla mohou způsobit těkavé chemické látky. Ty se mohou dovnitř dostat ve formě vdechnutí, ale i požití – i v domácím prostředí, například v podobě čisticích prostředků. Škodit může také koncentrovaný líh nebo tvrdý alkohol.
Stejně jako při refluxní chorobě, může se vyskytnout i po zvracení. A to hlavně v případě, kdy je zvracení opakované, přetrvává delší dobu. Kyselý obsah žaludku dráždí i sliznice v dýchacích cestách, což je příčinou chrapotu.
Jiný příklad dráždění hlasivek je dlouhotrvající kašel.
Střední zdravotnická škola v Nitře mi dala základ pro uplatnění se v oblasti zdraví a nemocí. Díky ní jsem 2 roky pracoval na traumatologické klinice a ambulanci ve FN Nitra. Od roku 2006 jsem byl zaměstnán v záchranné zdravotní službě, kde jsem setrval do roku 2017.
Bakalářské studium jsem absolvoval na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře v oboru urgentní zdravotní péče. Bakalářský titul mi umožnil pokračovat v poslání zdravotnického záchranáře. Mezitím jsem získal místo na tísňové lince 155. V přednemocniční zdravotní péči tak působím do dnešní doby.
Zájem o člověka, zdraví a i samotné nemoci jsem měl už v dětství, což mi dalo předpoklad věnovat se tomuto tématu i v dospělosti. Studium a získávání nových informací v praxi mi poskytlo skvělý podklad pro psaní odborných textů, a to v podobě článků, kterým porozumí i běžní lidé. Moje záliba v portálu Zdravotník má tak pevné základy v letech praxe i v osobním zájmu. Podobně mě zajímá i zdravá strava, výživa a celkově zdravý životní styl. Svůj volný čas vyplňuji rodinou a sportem.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.