Chrapot: Jaké jsou příčiny chraplavého hlasu (akutního i chronického)?

Chrapot: Jaké jsou příčiny chraplavého hlasu (akutního i chronického)?
Zdroj fotografie: Getty images

Tento příznak vzniká při zánětech dýchacích cest, ale také jako následek zahlenění. Typicky se chrapot vyskytuje u dětí, když jim zatékají hleny z horních cest dýchacích. Také se objevuje při laryngitidě. Zvláštní skupinou jsou onemocnění hlasivek. K vážným příčinám chrapotu patří i rakovina.

Chrapot patří mezi poruchy hlasu. Je způsoben buď namáháním hlasivek, nebo nějakým onemocněním hlasivek. Případně může souviset i s infekčními a zánětlivými onemocněními v oblasti hrtanu a ústní dutiny.

Často se zajímáte o informace:
Proč mám chrapot?
Co značí dlouhodobý chrapot?
Jaké akutní či dlouhodobé onemocnění hlasivek může za tento problém?

Zánět dýchacích cest

V některých případech mohou chrapot způsobit i zánětlivá onemocnění dýchacích cest nebo choroby postihující plíce. Může jít například o zánět hrtanu. Projevuje se i suchým kašlem a bolestí v krku. Člověk má při něm také problémy s polykáním.

Odborně se onemocnění nazývá laryngitida.

Čtěte více: Laryngitida: Jaké jsou příznaky zánětu hrtanu? Je rizikem pro děti?

Záněty dýchacích cest mají různé formy.

Chronická forma se může vyvinout na základě dlouhodobých zánětů horních cest dýchacích. Léčba probíhá obvykle podáváním antibiotik – celkových nebo lokální cestou (prostřednictvím sprejového rozprašovače, který se aplikuje perorálně).

Onemocnění hlasivek

Hlasivky jsou součástí hrtanu. Kromě toho, že mohou být postiženy zánětem v rámci laryngitidy, ohrožuje je několik jiných onemocnění.

Příkladem jsou benigní útvary, různé polypy, uzlíky, které jsou časté u zpěváků. Kromě benigních (nezhoubných) onemocnění je postihují i zhoubné (maligní) léze.

Karcinom hlasivek je vážným onemocněním. Kromě chrapotu se při něm přidružuje bolest v krku, bolestivé polykání, pocit překážky v hrdle, zápach z úst a také obtížné dýchání.

Jiným typem onemocnění hlasivek je paréza, tedy jejich ochrnutí. Vzniklá porucha funkce hlasivkových vazů zapříčiňuje jejich nesprávné chování. To následně poruší normální otevírání a zavírání hlasové štěrbiny.

Vznik ochrnutí může zapříčinit například:

  • neurologické onemocnění, a to Parkinsonova choroba nebo roztroušená skleróza
  • tumor nebo nádor hrtanu
  • rakovina plic
  • rakovina štítné žlázy
  • po operaci v oblasti krku
  • úraz krku, ale i hlavy
  • v některých případech i virová onemocnění

Otok, tumor a jiná překážka jako příčina chrapotu

Pokud není možné najít viditelnou příčinu nebo faktor, který mohl způsobit chrapot, může jít o otok, myxedém nebo tumor či nádor. Na vině mohou být i jiné překážky přímo na hlasivkách.

Pokud má člověk chrapot bez jiných symptomů, který přetrvává více týdnů, měl by navštívit lékaře.

Žena smrká, má rýmu
Příčinou může být alergie, rýma nebo jiný infekt dýchacích cest. Zdroj: Getty images

Otok dýchacích cest je přítomen při zánětlivých a infekčních onemocněních dýchacích cest. Jeho výskyt je ale možný i při alergii. A to při potravinové, lékové alergii, ale i po píchnutí hmyzem, například včelou nebo osou.

Hlen je příkladem toho, kdy působí jako překážka. Zvýšená tvorba hlenu je příčinou zánětů dýchacích cest. Vzniká také při chřipce, ale i při alergické rýmě. Hlen může zatékat do hrtanu z horních cest dýchacích. To je častou příčinou chrapotu a kašle u dětí.

Zahlenění způsobuje chrapot nejen při mluvení, ale i při dýchání. Pak je ho možné cítit v nose, nosohltanu, hrdle. A v případě zánětu dolních dýchacích cest vychází chrapot až z průdušek.

Chrapot může být příznakem i nádorových onemocnění, například při rakovině plic. Postihuje dolní dýchací cesty a plíce. Jde o nejčastější druh rakoviny vůbec. Je velmi závislé na různých rizikových faktorech. Postihuje velmi často zejména kuřáky, a to nejen aktivní, ale i pasivní.

Příznaky se objevují pomalu a nenápadně. Varovným signálem je právě neustálý kašel, vykašlávání krve a také chrapot. Takže ho určitě není dobře podceňovat, zejména pokud přetrvává delší dobu.

Podobně i horní cesty dýchací mohou postihnout nádorová onemocnění. Ať už jde o rakovinu ústní dutiny, rakovinu jícnunádor hrtanu, či štítné žlázy. Při všech těchto nádorových onemocněních jsou společné symptomy jako chrapot, bolestivé polykání a bolesti v krku.

I v tomto případě je nutné vyšetření lékařem hned, jak se zpozorují prvotní příznaky. Chrapot může upozornit nejen na běžné záněty, ale i na závažné nádory.

Přetížení jako příčina

Jsou případy, kdy je chrapot způsobený natažením hlasivek, například hlasitým křikem, zpěvem nebo nadměrným užíváním silného hlasu po delší dobu. V tomto případě je řešením chrapotu jen klid, odpočinek a regenerace hlasivek.

zpěvák, rocker, zpívá, nahlas, přetížení hlasivek, chrapot
Hlasitý a dlouhotrvající zpěv je zátěž pro hlasivky. Zdroj: Getty images

Ostatní příčiny chrapotu

Mnohdy nesouvisí chrapot pouze s dýchací soustavou. Může jít i o různé jiné nemoci. Projevuje se například při refluxní chorobě jícnu. Část obsahu žaludku, včetně žaludeční šťávy, se dostává zpětně do jícnu. To způsobí pálení žáhy, pocit kyselosti, bolesti na hrudi a také chrapot.

Je to také jeden ze symptomů při poruchách funkce štítné žlázy, ať už jde o hypotyreózu, nebo hypertyreózu. Tedy slabou či nadměrnou produkci hormonů štítné žlázy.

Vnější prostředí, dráždění a chrapot

Kuřák, kouří, cigareta, kouř
Kouření má negativní vliv. Zdroj: Getty images

Na rozdíl od onemocnění může být příčina i v okolním prostředí nebo v látkách, jež dráždí oblast hrdla. Příkladem je suchý vzduch, hlavně během topné sezóny nebo během letních suchých horkých dní. Hlasivky se nadměrně vysuší, což způsobí chrapot. Negativní vliv má také kouření a pobyt v zakouřeném prostoru.

Dráždění sliznice hrdla mohou způsobit těkavé chemické látky. Ty se mohou dovnitř dostat ve formě vdechnutí, ale i požití – i v domácím prostředí, například v podobě čisticích prostředků. Škodit může také koncentrovaný líh nebo tvrdý alkohol.

Stejně jako při refluxní chorobě, může se vyskytnout i po zvracení. A to hlavně v případě, kdy je zvracení opakované, přetrvává delší dobu. Kyselý obsah žaludku dráždí i sliznice v dýchacích cestách, což je příčinou chrapotu.

Jiný příklad dráždění hlasivek je dlouhotrvající kašel.

Video o příčinách chrapotu

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.