Onemocnění ženských orgánů

Pod Onemocnění ženských pohlavních orgánů patří

Vyberte podkategorii
Co je preeklampsie? Je rizikem pro těhotenství? Příznaky až eklampsie

Preeklampsie

Preeklampsie je vážné onemocnění vyskytující se pouze během těhotenství. Projevuje se vysokým krevním tlakem, otoky a proteinurií (nadměrným vylučováním bílkovin močí). Objevuje se po 20. týdnu těhotenství, velmi zřídka dříve. Představuje velmi závažnou komplikaci těhotenství a porodu, která ohrožuje život plodu i matky.

Co je to endometrióza, jaké má příčiny a příznaky? + Léčba

Endometrióza

Endometrióza označuje benigní neboli nezhoubné onemocnění, které je ovlivněno estrogenem. Patří mezi nejčastější gynekologická onemocnění. Postihuje ženy v reprodukčním věku, a to hlavně mezi 30. a 40. rokem života. Endometrióza je v podstatě výskyt endometria, vnitřní děložní sliznice, na místech mimo dělohu.

Co je to vaginismus? Jak se projevuje a co ho způsobuje?

Vaginismus

Vaginismus patří k sexuálním poruchám znemožňujícím žít zdravý sexuální život. Jeho příčina je hluboko v podvědomí ženy a je náročný na léčbu.

Cysta na vaječníku: Proč vzniká, jaké jsou její příznaky a diagnóza?

Cysta na vaječníku

Cysta vaječníku je váček naplněný tekutinou. Je obalený tenkou vrstvou tkáně. Vyskytuje se ve vaječníku nebo na jeho povrchu.

Cysta v prsu (bulka): Jaké jsou příznaky? Bolest nemusí být přítomna

Prsní cysta – bulka v prsu

Cysta v prsu je dutý anatomický útvar různé velikosti. Od okolí je oddělen vlastní stěnou. Vnitřek cysty může být vyplněn tekutinou nebo vazivovou tkání. Může mít několik příčin.

Kvasinková infekce pochvy. Co ji způsobuje a jaké má příznaky?

Kvasinková infekce pochvy – vaginální mykóza

Kvasinková infekce pochvy je velmi častý problém u žen. Je způsobená kvasinkami rodu Candida neboli mikroskopickými houbami. Projevuje se nepříjemným svěděním, pálením a výtokem z pochvy.

Mastitida: zánět mléčné žlázy. Jaké jsou příznaky a rizika jejího vzniku?

Zánět mléčné žlázy - mastitida

Zánět prsu se projevuje bolestivým a nepříjemným pocitem v prsu. Nejčastěji postihuje kojící ženy, ale může se vyskytnout i u nekojících žen a mužů jakéhokoli věku. Často je způsoben infekcí, která vzniká v prsní tkáni.

Menopauza: Příznaky, jak probíhá, kdy přichází, jaká je prevence obtíží?

Menopauza

Menstruační cyklus je složitý děj v ženském těle. Jeho úkolem je připravit tělo na otěhotnění. V určitém věku v životě ženy již tělo není schopno přirozeného oplodnění a donošení potomka. V tomto případě hormonální systém zastaví menstruační cyklus.

Mimoděložní těhotenství: Co je příčinou jeho vzniku a jaké má příznaky?

Mimoděložní těhotenství

K mimoděložnímu těhotenství dochází, když se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, nejčastěji v jednom z vaječníků. Proč k tomu dochází, kde se může vajíčko uhnízdit a jaká rizika to představuje?

Myom dělohy: příčina, příznaky. Je pro ženu nebezpečný?

Děložní myom

Děložní myom je nejčastějším nezhoubným nádorem děložní svaloviny ženy. Co to vlastně je a jak se projevuje? Může být nebezpečný?

Polyp dělohy: Jak vzniká a jaké má příznaky? Je nebezpečný?

Polyp dělohy – polyp děložního hrdla

Polyp je nezhoubný výrůstek na sliznici. Jedním z nejčastějších polypů je polyp na sliznici dělohy. Jaká je jeho příčina, příznaky, projevy a dostupné možnosti léčby?

Premenstruační syndrom a příznaky? PMS není jen o bolestech v podbřišku

Premenstruační syndrom - PMS

Premenstruační syndrom je soubor příznaků, které postihují až 90 % žen ve fertilním věku. Obvykle se objevuje asi 2 týdny před vlastní menstruací. Intenzita a variabilita příznaků je u každé ženy individuální.

Puerperální (poporodní) infekce: Proč vznikají a jaké jsou jejich příznaky?

Puerperální infekce – poporodní infekce

Puerperální infekce vznikají v období po porodu, během prvních šesti týdnů. Ohrožují život matky. Vyskytují se po živých porodech, po porodech mrtvých dětí, ale také po spontánních potratech a indukovaných potratech.

Rakovina děložního čípku: Příčiny a příznaky. Očkování jako prevence?

Rakovina děložního čípku

Rakovinu děložního čípku je možné zachytit při pravidelných gynekologických prohlídkách pomocí screeningu, který se provádí jednou ročně v ordinaci gynekologa. Při včasném zachycení patří k nejúspěšněji léčitelným nádorovým onemocněním.

 

Rakovina prsu: Proč vzniká a jak se projevuje? Samovyšetření jako způsob prevence

Rakovina prsu

Rakovina prsu je celosvětově nejčastějším nádorovým onemocněním. Zároveň je nejčastější příčinou úmrtí žen na onkologické onemocnění. Postihuje ženy, ale vzácně i muže. Díky pravidelným preventivním prohlídkám úmrtnost na karcinom prsu klesá.

Rakovina vaječníků. Včasná diagnóza zachrání život: Jak ji odhalit?

Rakovina vaječníků

Rakovina vaječníků je častým nádorovým onemocněním u žen. Je sedmým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen na světě. Je to jedno z nejnebezpečnějších onemocnění ženských pohlavních orgánů. Může postihnout každou ženu bez ohledu na věk.

 

Vulvitida: zánět vnějších pohlavních orgánů ženy. Příčiny, příznaky

Vulvitida - zánět ženských orgánů

Téměř každá žena se během svého života setká s nějakým typem zánětu vulvy. Přesto je toto téma často tabu. Jak se vulvitida projevuje a jaké jsou její možné příčiny?

Zánět dělohy: Co ho způsobuje a jaký může mít vliv na plodnost ženy?

Zánět dělohy

Zánět dělohy je bakteriální infekční onemocnění. Nejčastěji postihuje ženy v produktivním věku mezi 20 a 30 lety, často po porodu nebo potratu. Může postihnout i starší ženy.

Zánět vaječníků (ooforitida) a zánět děložních přídatných orgánů (adnexitida)

Zánět vaječníků a bolest vaječníků

Zánět vaječníku je gynekologická infekce. Často se vyskytuje současně se zánětem vejcovodu, a to buď rozšířením zánětu probíhajícího v pochvě a děloze, nebo zánětem okolních orgánů. Většina infekcí vaječníků je způsobena bakteriální infekcí. Bakterie se do vaječníku dostávají přes pochvu nebo krevním řečištěm.