- solen.sk - Hypertyreóza v dětství
- encyklopedia.akv.sk - Hypertyreóza
Hypertyreóza: Proč vzniká a jak se projevuje? + Hodnoty a léčba
Hypertyreóza nebo také nadměrná činnost štítné žlázy se v populaci lidstva vyskytuje poměrně často. Zapříčiňuje řadu nepříjemných obtíží. Ale proč?
Hlavní příznaky
- Časté močení
- Chrapot
- Citlivost na světlo
- Nevolnost
- Průjem
- Mastná pokožka
- Pocení
- Vypadávání vlasů – nadměrné padání vlasů
- Rýhy na nehtech
- Otok
- Poruchy koncentrace
- Poruchy menstruačního cyklu
- Poruchy nálady
- Bílé skvrny na kůži
- Třes
- Řezání oka
- Svalová slabost
- Únava
- Zvracení
- Vysoký krevní tlak
- Vystouplé oči
- Zrychlený tep
- Zvýšená chuť k jídlu
- Zvýšené slzení oka
Vlastnosti
Hypertyreóza je onemocnění a klinický syndrom způsobený nadměrnou produkcí hormonů štítné žlázy. Jde konkrétně o hormony tyroxin a trijodtyronin.
Důsledkem této nadměrné produkce hormonů dochází ke zrychlení metabolismu, což s sebou přináší několik komplikace a projevy.
Onemocnění postihuje zhruba 2 procenta populace. Více postihuje ženy než muže.
Často vás zajímá:
Co je to hypertyreóza (a co znamená hypotyreóza) a proč vzniká?
Jak se projevuje a jaká má rizika?
Jak se léčí a je nutná změna stravy?
Jaký má vztah s těhotenstvím?
Štítná žláza je důležitý orgán, který má vliv na celé tělo. Její funkcí je tvorba hormonů. Ty v těle působí na různé orgány a na metabolismus. Poruchy vylučování hormonů následně negativně ovlivňují.
Funkce může být zvýšená nebo snížená. Hypertyreóza je označení pro nadměrnou tvorbu jejích hormonů.
Hyper = nadbytek, více než normální stav, nadměrná činnost/produkce.
Hypo = nedostatek, méně než normální stav, nedostatečná činnost/produkce.
Hypertyreóza = nadměrná činnost a produkce hormonů.
Hypotyreóza = nedostatečná činnost a produkce hormonů.
Co je to štítná žláza a její hormony
Štítná žláza významně ovlivňuje metabolické pochody v organismu. Porucha její funkce negativně ovlivní nejen metabolismus, ale i ostatní orgány a celé lidské tělo. Štítná žláza je uložena pod kůží na přední straně krku. Z vrchní strany naléhá štítná chrupavka. U mužů dobře viditelný a výraznější ohryzek.
Buňky štítné žlázy tvoří hormony. A to tyroxin (označovaný také jako T4) a trijodtyronin (T3). Pro jejich tvorbu je důležitý jód. T4 má čtyři a T3 tři atomy jódu. A spolu s jódem je při tvorbě hormonu T3 důležitý i selen. Nedostatek těchto prvků má negativní vliv na funkci žlázy.
Hodnoty hormonů štítné žlázy jsou:
T3 = 3,5–6,5 pmol/litr
T4 = 12,0–22 pmol/litr
Hodnota TSH = 0,5–5,0 mIU/litr
Kromě jódu a selenu má na činnost štítné žlázy vliv i jiný hormon, který ji vlastně reguluje. Tento hormon se tvoří v hypofýze a označuje se jako TSH (thyreotropní hormon nebo také hormon stimulující štítnou žlázu).
Jaký význam mají hormony štítné žlázy?
Zapojují se při metabolismu cukrů, tuků a také bílkovin. Ovlivňují energetické hospodaření. Jejich působení je napříč celým organismem, všemi orgány. Zrychlují nebo zpomalují srdeční činnost. Závažná porucha může vést až k selhání srdce.
Energetické hospodaření má vliv na hmotnost člověka. Při poruše funkce může mít za následek hubnutí či přibírání. Podobně ovlivňují i hodnotu cukru a cholesterolu. Hormony štítné žlázy jsou přítomny i při tvorbě tělu vlastních bílkovin.
Během nitroděložního vývoje se podílí na vývoji mozku, nervů, ale i svalů a kostí plodu. Samozřejmě se účastní i po zbytek života, a to během dětství, dospívání či v dospělosti. Nadbytek hormonů má na svědomí například i osteoporózu.
Onemocnění štítné žlázy
Různá onemocnění mohou mít vliv na funkci štítné žlázy a tvorbu hormonů. A to buď její zvýšenou, nebo sníženou funkcí. Ale jsou i takové nemoci, které funkci neovlivní a u nichž hormonální tvorba zůstává v normě.
Odborné označení funkce štítné žlázy, se kterými se běžně setkává i laik:
- snížená funkce (snížená tvorba hormonů) – hypotyreóza
- normální funkce – eutyreóza
- zvýšená funkce – hypertyreóza, ale také tyreotoxikóza
Normální funkce štítné žlázy zůstává třeba při uzlech, nádorech nebo při některých zánětech žlázy. Dobře známý je i pojem struma. Což je vlastně zvětšení žlázy jako takové. Při větším rozsahu je struma dobře viditelná.
Strumu může způsobit uzel, nádor, zánět nebo i nedostatek jódu. Zvětšení ale nemusí být při nemoci přítomné. Při snížené funkci může být žláza také naopak zmenšená.
Co je hypertyreóza?
Nadměrná tvorba hormonů ovlivňuje metabolismus, celý organismus a každý orgán v těle. Odborné označení pro zvýšenou tvorbu hormonů je hypertyreóza. Způsobují ji různá onemocnění. Tyreotoxikóza, jak se nadměrná tvorba hormonů ještě jinak nazývá, je charakteristická nejen zvýšenou sekrecí hormonů štítné žlázy, ale zároveň i zvýšenou reakcí periferních tkání na tyto hormony.
Onemocnění má několik forem. Porucha funkce může mít periferní, centrální, ektopické a hCG formy. Centrální forma onemocnění je poměrně vzácná a má přímý vztah například i s adenomem hypofýzy. Při ektopické je zase souvislost s nádory ovaria a hCG souvisí nejčastěji s těhotenstvím.
To, jak onemocnění probíhá a jak se projevuje, závisí i na jeho formě, ale také na věku a zdravotním stavu pacienta. Některé procesy nemusí nadměrná hladina hormonů ovlivnit až natolik, aby byly viditelné i navenek. Celkově nicméně tento syndrom způsobuje zrychlení metabolických a jiných procesů v organismu.
Rizikovou skupinou lidí, u kterých je třeba myslet na onemocnění štítné žlázy, jsou ženy ve věku nad 50 let.
Některé rizikové faktory:
- pozitivní rodinná anamnéza (výskyt onemocnění v rodině)
- porucha funkce štítné žlázy v minulosti
- přítomné protilátky proti štítné žláze
- přítomnost některých příznaků
- zvýšený cholesterol
- cukrovka I. typu
- celiakie
- imunitní problémy
- léky jako například amiodaron či biologická léčba
- ozáření, léčba ozařováním
- neplodnost, spontánní potrat, ale i předčasný porod
Příčiny
Hypertyreóza může mít více příčin. Nejčastější příčinou je Gravesova-Basedowova nemoc, a to zejména u mladých lidí. U starší populace převládají toxický adenom a toxická struma. Méně častý je folikulární karcinom z oxyfilních buněk.
Příčinou nadprodukce může být i zánět štítné žlázy (tyroiditida). Z centrálních příčin je to například adenom hypofýzy, který produkuje TSH. Což následně stimuluje nadprodukci hormonů štítné žlázy. Vzácně je přítomna rezistence na hormony štítné žlázy.
V některých případech může nadbytek hormonů štítné žlázy způsobit i nádor vaječníků nebo varlat. V případě těhotenství nastává hypertyreóza u žen těsně po porodu, kdy mohou ženy trpět poporodním zánětem štítné žlázy. Toto je pouze dočasný stav.
Vyvolaná může být i nadměrným užíváním tablet s obsahem hormonů štítné žlázy. Zvýšená funkce může být navozená i při léčbě srdečních arytmií, kdy se užívá lék amiodaron. Také k ní může dojít v případě, že se ve zvýšené míře přijímají přípravky s obsahem jódu. Příkladem je i kontrastní látka, která se používá při RTG či CT vyšetření.
Shrnutí příčin nadprodukce hormonů štítné žlázy:
- Gravesova-Basedowova nemoc
- uzly štítné žlázy, hlavně u starších lidí
- nodózní nebo i polynodózní struma, což jsou mnohočetné uzly štítné žlázy
- solitární uzel, tedy samostatný uzel
- zánět (tyroiditida)
- chronický autoimunitní zánět (Hashimotova tyroiditida)
- granulomatózní tyroiditida
- nádor štítné žlázy
- adenom štítné žlázy je nejčastější, ale benigní (nezhoubný) nádor
- folikulární karcinom
- nádor vaječníku, například teratom
- nádor varlete
- adenom hypofýzy, což je centrální příčina
- rezistence na hormony štítné žlázy
- léky či předávkování léky
- s obsahem hormonů štítné žlázy
- amiodaron
- přípravky s obsahem jódu, kontrastní látka
- hCG nadprodukce v těhotenství, hCG je hormon choriongonadotropin
- poporodní zánět, ten přechází po týdnech až měsících i bez léčby
Příznaky
V důsledku zvýšené produkce hormonů tyroxinu a trijodthyroninu dochází k celkovým i specifickým příznakům. Typické je zrychlení metabolismu, což vyžaduje zvýšenou potřebu energie. Následně dochází k úbytku váhy.
Člověk s hypertyreózou je hubený, charakteristický je pro něj i neutuchající pocit hladu, takzvaný vlčí hlad. V důsledku rychlejšího trávení se přidává průjem. Celkově se projevuje svalová slabost, na rukou mírný třes. Mezi psychické poruchy se zařazují nespavost, únava, poruchy a změny nálady, nervozita.
Typické je i bušení srdce, a to na základě zrychleného tepu či jiné poruchy srdečního rytmu. Častá je fibrilace síní. Vyskytuje se i vysoký krevní tlak. Člověk se může při námaze rychleji zadýchat. Objevuje se pocení a návaly tepla. Na koncových částech jsou patrné otoky.
Štítná žláza se může zvětšit, což ale není podmínkou hypertyreózy. Toto zvětšení se označuje jako struma. Někteří lidé mohou pociťovat oční příznaky, mezi které patří:
- bolest za okem
- vypouklé, vystouplé oči (exoftalmus)
- neschopnost úplného zavření víček
- způsobuje vysoušení oka, rohovky
- dvojité vidění
- pálení
- řezání
- slzení
- poruchy zraku, pro útlak zrakového nervu
U žen se mohou objevovat poruchy menstruačního cyklu, zejména méně častá menstruace nebo její úplná absence. Podezření na hypertyreózu je třeba zvážit i v případě potratu nebo předčasného porodu. V případě mužského pohlaví se mohou vyskytnout poruchy potence.
Projevuje se i na kůži, a to jak bílými skvrnami po těle, tak i zarudnutím v obličeji. Kůže je jemná teplá, vlhká a rychle se mastící. Člověk má zrychlený růst ochlupení, vlasy jsou jemné, více vypadávají a řídnou.
Tabulka uvádí skupinu subjektivních (postiženým pociťovaných) a objektivních (navenek viditelných) příznaků
Subjektivní příznaky | Objektivní příznaky |
bušení srdce, takzvané palpitace, pro zrychlenou srdeční činnost | zrychlený puls, na EKG fibrilace síní |
pocit tlaku a bušení srdce v krku | rychlejší zadýchání se při námaze |
svalová slabost | srdeční selhání, v případě přetrvávání tyreotoxikózy |
třes končetin | třes končetin |
zvýšená žízeň | zvětšená štítná žláza, není podmínkou |
pocení | zpocená kůže |
návaly horka | teplá kůže |
časté nucení na močení | oční příznaky, exoftalmus, tedy vystouplé oči |
oční příznaky | vyhublost |
hubnutí | osteoporóza |
nevolnost, pocit na zvracení až zvracení | neklid |
časté průjmy z důvodu zrychleného pohybu střev | kožní změny, červená tvář |
poruchy menstruačního cyklu, plodnosti | jemné vlasy, řídnutí vlasů |
u mužů erektilní dysfunkce | |
únava, poruchy spánku | |
úzkost, nervozitu, neklid až podráždění |
Diagnostika
Onemocnění je možné zpozorovat na základě prvotních příznaků. U mladých lidí neobvyklé bušení srdce, zrychlená srdeční činnost nebo i pocení či únava. Podezření na hypertyreózu zaznívá i při ztrátě hmotnosti a zažívacích potížích. Jde nicméně o příliš obecné příznaky.
Nejspolehlivější jsou krevní testy. Při nich se zjišťují hladiny hormonů štítné žlázy. Zvýšené jsou hodnoty hormonů tyroxin (T3) a trijodtyronin (T4). Následně se hodnotí hladina TSH. Při hodnocení hormonální hladiny obvykle postačuje zhodnocení TSH, T4 a T3.
Pokud je hladina TSH nízká, znamená to, že je jeho produkce tlumena vysokou mírou hormonu štítné žlázy. Zjednodušeně, adenohypofýza produkuje méně hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH), pokud jsou v krvi vysoké hodnoty hormonů štítné žlázy.
Kontrolní krevní vyšetření TSH nicméně může poukazovat na sníženou funkci hypofýzy a jiné problémy. Proto je lepší, když se zároveň provede test T4 a T3. Nápomocná jsou i hodnocení specifických protilátek. Jejich výsledek může určit například GB nemoc neboli Gravesovu-Basedowovu nemoc.
Mezi pomocné zobrazovací metody se řadí například CT, scintigrafie, RTG vyšetření štítné žlázy a také hrudníku. Hlavní příčinou vyhledání lékaře bývají právě údaje v anamnéze, jako například bušení srdce a ostatní projevy onemocnění. Při určování diagnózy spolupracuje praktický lékař a endokrinolog.
Průběh
Onemocnění se začne projevovat postupně po určité době. Dochází zejména ke zrychlení metabolismu a tím i celého organismu. Nárok na energii je tím pádem také vyšší. Člověk hubne a samozřejmě pociťuje takzvaný vlčí hlad. Paradoxně může v některých případech kvůli nadměrnému příjmu stravy přibrat na váze.
Přítomna je celková únava, ale také svalová slabost, přidružené psychické obtíže, jako je například pocit úzkosti. Člověk je podrážděný, nervózní. Může mít poruchy spánku. Tyto obtíže zhoršují duševní kondici.
Zvýšení frekvence srdeční činnosti způsobí bušení srdce. Při neléčeném stavu a vyvrcholení mohou nastat vážné srdeční arytmie a také srdeční selhání. S tím souvisí i rychlejší zadýchání se při obvykle dobře tolerované námaze.
Pocení, návaly horka, třes končetin, zvýšená žízeň a na to navazující častější močení. Zrychlení má vliv i na pohyb střev, což vyvolává průjmy. Přítomná je i nevolnost, pocit na zvracení až zvracení.
U žen bývá hypertyreóza příčinou menstruačních potíží. Souvislost je potřeba hledat i v případě, že žena potratí nebo se jí nedaří otěhotnět. Dokonce i v případě, že porodí předčasně. U mužů je také přítěží v sexuální sféře. Vyvolává erektilní dysfunkci a neplodnost.
V některých případech může mít nadprodukce hormonů souvislost s těhotenstvím, kdy je problém spojený s hormonálními změnami. Nebo v období krátce po porodu vznikne zánět štítné žlázy. Ten je pouze dočasný, ale na čas je důvodem nadprodukce hormonů.
Nemoc a dlouhodobé hladiny hormonů mají dopad i na oči. Vzniká charakteristické vyklenutí očí (takzvaný exoftalmus). Navíc oči mohou být podrážděné, bolí. Pozdní fáze má za následek nedovírání očních víček.
Toto nedovírání víček negativně působí na zvlhčování oka. Ale vážnější komplikací je zhoršení pohyblivosti očí, které může vyústit ve dvojité vidění. Přidruží se kožní potíže, jako jsou bílé skvrny po těle, zarudnutí obličeje, poškození nehtů. Následkem jsou i jemné a řídnoucí vlasy.
Čím déle je onemocnění nekontrolované, tím větší páchá škody. Obtíže negativně ovlivňují kvalitu života. Lidé s tímto problémem mají zároveň obtíže s opalováním, parní saunou, konzumací alkoholu a kávy.
Důležité je proto časné vyšetření a odhalení diagnózy. Právě nepříjemné bušení srdce bývá prvním důvodem pro návštěvu praktického lékaře. Ten následně hodnotí klinický stav a anamnézu. Druhou volbou jsou laboratorní vyšetření krve.
Při potížích se štítnou žlázou se spolupracuje s endokrinologem. Potíže mohou vést ke vyšetření srdce či ke chirurgovi. Ale při správném a včasném rozpoznání nemoci je zárukou úspěchu léčba.
Co je to tyreotoxická krize?
Tento pojem je pojmenováním pro stav, kdy se vystupňují příznaky hypertyreózy. Tato komplikace ohrožuje zdraví a život postiženého člověka. Její příčinou je neléčené onemocnění, ale i nedostatečná či špatná léčba.
Nadměrnou tvorbu hormonů může zhoršit podání jodových přípravků, ale i přerušení léčby či infekce a jiné problémy. Projevuje se nadměrným zhoršením obtíží, jako při hypertyreóze.
Příznaky thyreotoxické krize jsou:
- zrychlená srdeční činnost, tedy tachykardie nad 150 pulzů za minutu
- výrazný neklid
- delirium
- třes těla
- zvýšení tělesné teploty, až horečka více než 39 °C
- bolesti břicha
- pocit na zvracení, zvracení
- průjem
- dehydratace
Jak se léčí: Hypertyreóza
Léčba hypertyreózy: Léky na hormony i operace?
Zobrazit více