Léčba hypertyreózy: Léky na hormony i operace?

Pokud je hypertyreóza způsobena zánětem štítné žlázy, léčba se zaměřuje na léčbu tohoto zánětu. V tomto případě se zvýšená hladina hormonů vrátí po vyléčení zánětu znovu do normálu. Dlouhodobá léčba není nutná.

Pokud je onemocnění způsobené Gravesovou-Basedowovou nemocí, postupuje se farmakologicky, a to pomocí tyreostatik a podáváním beta-blokátorů (léky na srdce a srdeční frekvenci). Léčba je v tomto případě dlouhodobá. Obvykle trvá rok až rok a půl. Zlepšení stavu lze ale očekávat již po třech měsících.

Při léčbě tyreostatiky se volí nárazová léčba vysokými dávkami. Následně se dávky snižují podle výsledků vyšetření. Pokud není známa prvotní příčina, je samozřejmě třeba její diagnostikování. Thyreostatika snižují tvorbu hormonů.

Pokud nezabere ani dlouhodobá medikamentózní léčba nebo se hladina hormonů znovu vrátí na nadnormální hodnoty, je nejlepším řešením definitivní chirurgický zákrok. Ten spočívá v odstranění štítné žlázy. Toto odstranění se odborně nazývá také jako tyreoidektomie.

Po chirurgickém odstranění hrozí člověku hypotyreóza, což je nedostatek hormonů štítné žlázy. A tak je nutné hormony vzápětí uměle do organismu dodávat. Alternativou k odstranění je terapie radioaktivním jódem, který zachytí štítná žláza, a tak působí lokálně. Tento typ léčby se nehodí pro těhotné ženy.

V léčbě je třeba omezení fyzické aktivity samozřejmě i eliminování psychické zátěže. Rychlost a efektivita léčby je individuální. U každého člověka je doba rozdílná. Může jít o týdny, ale také měsíce. I proto je důležité je v léčbě vytrvat a nepřerušovat ji.

fsdílet na Facebooku