Genitální herpes: jak vypadá a jaké má příznaky? Způsob prevence

Genitální herpes: jak vypadá a jaké má příznaky? Způsob prevence
Zdroj fotografie: Getty images

Genitální herpes je jednou z nejčastějších pohlavně přenosných chorob. Jedná se o snadno přenosné infekční onemocnění vyskytující se u mužů i žen. Jak správně rozpoznat genitální herpes? Jakými způsoby se může virus přenášet a jaké jsou dostupné možnosti léčby?

Vlastnosti

Genitální herpes, přezdívaný také jako genitální opar, je virové onemocnění způsobené typem viru herpex simplex. V případě infekce genitální oblasti se obvykle jedná o podtyp HSV-2.

Genitální herpes je běžné infekční onemocnění přenášené především pohlavním stykem. Je klasifikován jako pohlavně přenosná choroba (STD).

Genitální herpes je charakteristický svými nepříjemnými vnějšími projevy v oblasti genitálií.

Herpes simplex genitalis se projevuje na sliznicích a kůži v okolí genitálií. U ženy je to především v okolí pochvy, stydkých pysků a u muže obvykle na konci pohlavního údu.

Charakteristickým rysem genitálního oparu je jeho latence. Virus může v lidském těle dlouho přežívat a "spát". Nemnoží se a migruje do zadních míšních ganglií (útvarů nervového systému).

Skrytý před ochrannými buňkami imunitního systému čeká na příležitost, aby oslabil organismus a imunitu hostitele, kdy se virus reaktivuje.

Genitální herpes je onemocnění s relativně krátkou inkubační dobou. Od první infekce nebo kontaktu viru s organismem se brzy objeví první viditelné příznaky.

Obvyklá inkubační doba viru herpex simplex se obvykle pohybuje od 2 do 7 dnů.

Příčiny

Genitální herpes se přenáší sliznicí.

Virus se přenáší především pohlavním stykem (slinami, krví, vaginálním sekretem nebo mužským ejakulátem), análním a orálním stykem. Virus se přenáší přímo z hostitele na infikovanou osobu.

Ani mechanická bariérová sexuální ochrana (kondom) nemusí 100% chránit před genitálním herpetem.

K přenosu může dojít také přímým kontaktem kůže nebo sliznic s oparem. Ve výjimečných případech je možný také přenos infikovaným předmětem, jako je příbor, ručník nebo houba. Mimo kontakt s živým organismem však virus velmi rychle odumírá.

Stejně jako u většiny pohlavních chorob postihuje herpes simplex genitál častěji ženské pohlaví. Je to způsobeno nadměrně vlhkým a teplým poševním prostředím, které vytváří ideální podmínky pro rozvoj mikroorganismů.

Možným způsobem přenosu je přenos infekce viru z matky na dítě perinatálně, tedy během porodu. Nejčastější způsob přenosu je však při vaginálním porodu přirozenými porodními cestami.

Proto je během těhotenství nutné pravidelné sledování zdravotního stavu a konzultace s lékařem.

K recidivě a reaktivaci infekce může dojít, pokud virus přejde z latentní klidové fáze opět do fáze aktivní.

To je doba, kdy je tělo oslabeno psychicky i fyzicky zhoršením imunitního systému, nadměrným vystavením stresu, hormonální nerovnováhou nebo podrážděním genitální oblasti.

Genitální herpes
Genitální herpes - skutečný obrázek. Charakteristické drobné puchýřky naplněné tekutinou. Zdroj: Getty Images

Příznaky

V některých případech probíhá HSV infekce asymptomaticky bez viditelných projevů. Osoba se tak stává potenciálním tichým přenašečem.

Případně se virus může chovat latentně, spící a čekající na oslabení imunity organismu. Ve většině případů se však příznaky genitálního oparu projeví již několik dní po nákaze infikovanou osobou.

Charakteristickým příznakem genitálního oparu je tvorba četných puchýřků naplněných tekutinou v oblasti genitálií.

Zpočátku se v místě, kde se vytvoří malý puchýřek, objevuje zvýšené zarudnutí. Později se začnou tvořit malé puchýřky, které se rozšiřují do oblasti genitálií.

V další fázi se puchýřky zvětšují a rozšiřují, hromadí tekutinu a poté tekutina praskne.

U žen je nejvíce postižena pubická oblast a u mužů předkožka a žalud penisu. V případě análního styku může být postižena anální oblast a konečník.

V případě orálního styku může být postižena ústní dutina a rty.

Kromě tvorby charakteristických tekutých puchýřků mohou genitální herpes doprovázet také přidružené vnitřní příznaky, jako je bolest hlavy, zvětšené lymfatické uzliny, nevolnost nebo bolest při močení a mnoho dalších.

Nejčastější příznaky a projevy genitálního oparu jsou:

  • Charakteristické puchýře v oblasti genitálií
  • Zarudnutí se svěděním v oblasti genitálií
  • Zvětšení lymfatických uzlin
  • Zvýšená únava
  • Celková slabost a malátnost
  • Bolest hlavy
  • Bolest svalů
  • Nevolnost
  • Zvýšená teplota
  • Nepříjemné pocity při močení
  • Vaginální výtok
Tvorba malých genitálních herpes puchýřků v oblasti genitálií mužského orgánu.
Tvorba malých puchýřků genitálního oparu v oblasti genitálií mužského orgánu. Zdroj: Getty Images

Diagnostika

Diagnóza onemocnění se provádí pomocí odborného vyšetření lékařem. Ženu v případě genitálního oparu vyšetří gynekolog, muže dermatovenerolog nebo urolog.

Je odebrána anamnéza pacienta a provedeno vyšetření prohlídkou a pohmatem. Lékař pomocí klinického a laboratorního vyšetření vyhodnotí ze vzorku krve přítomnost viru herpes simplex a jeho specifického podtypu (HSV-1, HSV-2).

Pacientovi je odebrána krev ke stanovení přítomnosti protilátek proti viru. Krevní test může odhalit samotný virus dříve, než se objeví první vnější příznaky infekce.

Provádí se také v případě podezření na sexuální kontakt s nakaženou osobou.

V mnoha případech se provádí kultivační test v podobě odběru tekutiny z puchýře, aby se zjistila přítomnost viru. Stěr tekutiny je krátký test prováděný pomocí speciálního vatového tamponu a pro pacienta není bolestivý.

V případě, že je test pozitivní na přítomnost viru herpes simplex, je nutné informovat současné sexuální partnery. Je tak možné včas diagnostikovat, léčit a zabránit dalšímu šíření viru.

Prevence genitálního oparu

Prevence přenosu infekce herpes simplex genitale spočívá v sexuální abstinenci a nepromiskuitním životním stylu (bez častého střídání sexuálních partnerů).

Ideální volbou je nechat se vyšetřit na přítomnost viru a dalších pohlavně přenosných chorob v těle obou partnerů a poté být věrný jednomu sexuálnímu partnerovi.

Důrazně se doporučují pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa nebo urologa. Při jakýchkoli neobvyklých příznacích je třeba co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Vzhledem ke snadnému průběhu onemocnění je vhodné mít stabilní silný imunitní systém a vysokou obranyschopnost organismu.

Tipy pro prevenci genitálního oparu:

  • Bezpečný pohlavní styk
  • Omezení promiskuity
  • Pravidelná intimní hygiena
  • Preventivní prohlídky u lékaře
  • Silný imunitní systém
  • Testy na pohlavně přenosné choroby

Mýty a fakta o genitálním herpetu

Mýtus: Kondom 100% zabrání přenosu viru herpes simplex.

Kondom jako mechanická bariérová sexuální ochrana může v některých případech zabránit nebo snížit procentuální možnost nákazy, ale není považován za spolehlivou a stoprocentní ochranu před přenosem viru.

Fakt: Ženské pohlaví je vystaveno vyššímu riziku nákazy virem.

Ženské pohlaví je o něco náchylnější k rozvoji nebo přenosu infekce v těle. Vnitřní prostředí pochvy je vlhké, teplé a náchylné k tvorbě mikrotrhlinek ve slizniční tkáni během pohlavního styku.

V důsledku toho je ideální branou pro přenos a množení viru herpes simplex genitale.

Mýtus: Genitální herpes lze vyléčit i "babským receptem".

Genitální herpes se nedoporučuje léčit domácími recepty. Odborně neléčený genitální opar může způsobit následné zdravotní problémy. Alternativní přírodní podpora léčby v podobě bylinek je výhodou, ale ne primárním řešením.

Doporučuje se konzultovat domácí recepty s ošetřujícím lékařem.

Fakt: Virové onemocnění je nebezpečné během těhotenství.

Genitální herpes a období těhotenství ženy rozhodně není bezpečná kombinace. Při rozsáhlé infekci onemocnění může být virus matkou přenesen na plod.

Větší problém však představuje samotný porod, kdy se dítě může nakazit při průchodu přirozenými porodními cestami matky. Ideální je této situaci předejít prevencí onemocnění.

Při výskytu genitálního viru v těle během těhotenství je nutná pravidelná kontrola u gynekologa, který určí způsob léčby. Je nutné sledovat zdravotní stav matky i dítěte před porodem i po něm.

Jak se léčí: Genitální herpes

Léčba genitálního oparu? Jak se ho zbavit, jaké léky pomohou?

Zobrazit více
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • ROZTOČIL, Aleš a Pavel BARTOŠ. Moderní gynekologie. Praha: ISBN 978-80-247-2832-2.
  • ROB, Lukáš, Alois MARTAN a Pavel VENTRUBA. Gynekologie. Třetí, doplněné a přepracované vydání. Praha: Ústav gynekologie a porodnictví AV ČR, v. v. i: Galén, [2019]. ISBN 978-80-7492-426-2
  • HURYCH, Jakub a Roman ŠTÍCHA. Lékařská mikrobiologie: repetitorium. 3. vydání. Česká republika: Stanislav Juhaňák - Triton, 2021. ISBN 978-80-7553-976-2.
  • journals.asm.org - Genitální herpes: Přehled epidemie a potenciální využití typově specifické sérologie. Přehledy klinické mikrobiologie. Rhoda L. Ashley, Anna Wald
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Genitální herpes: Přehled. Národní lékařská knihovna. Mary Jo Groves