Prevence genitálního oparu
Prevence přenosu infekce herpes simplex genitale spočívá v sexuální abstinenci a nepromiskuitním životním stylu (bez častého střídání sexuálních partnerů).
Ideální volbou je nechat se vyšetřit na přítomnost viru a dalších pohlavně přenosných chorob v těle obou partnerů a poté být věrný jednomu sexuálnímu partnerovi.
Důrazně se doporučují pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa nebo urologa. Při jakýchkoli neobvyklých příznacích je třeba co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.
Vzhledem ke snadnému průběhu onemocnění je vhodné mít stabilní silný imunitní systém a vysokou obranyschopnost organismu.
Tipy pro prevenci genitálního oparu:
- Bezpečný pohlavní styk
- Omezení promiskuity
- Pravidelná intimní hygiena
- Preventivní prohlídky u lékaře
- Silný imunitní systém
- Testy na pohlavně přenosné choroby
Mýty a fakta o genitálním herpetu
Mýtus: Kondom 100% zabrání přenosu viru herpes simplex.
Kondom jako mechanická bariérová sexuální ochrana může v některých případech zabránit nebo snížit procentuální možnost nákazy, ale není považován za spolehlivou a stoprocentní ochranu před přenosem viru.
Fakt: Ženské pohlaví je vystaveno vyššímu riziku nákazy virem.
Ženské pohlaví je o něco náchylnější k rozvoji nebo přenosu infekce v těle. Vnitřní prostředí pochvy je vlhké, teplé a náchylné k tvorbě mikrotrhlinek ve slizniční tkáni během pohlavního styku.
V důsledku toho je ideální branou pro přenos a množení viru herpes simplex genitale.
Mýtus: Genitální herpes lze vyléčit i "babským receptem".
Genitální herpes se nedoporučuje léčit domácími recepty. Odborně neléčený genitální opar může způsobit následné zdravotní problémy. Alternativní přírodní podpora léčby v podobě bylinek je výhodou, ale ne primárním řešením.
Doporučuje se konzultovat domácí recepty s ošetřujícím lékařem.
Fakt: Virové onemocnění je nebezpečné během těhotenství.
Genitální herpes a období těhotenství ženy rozhodně není bezpečná kombinace. Při rozsáhlé infekci onemocnění může být virus matkou přenesen na plod.
Větší problém však představuje samotný porod, kdy se dítě může nakazit při průchodu přirozenými porodními cestami matky. Ideální je této situaci předejít prevencí onemocnění.
Při výskytu genitálního viru v těle během těhotenství je nutná pravidelná kontrola u gynekologa, který určí způsob léčby. Je nutné sledovat zdravotní stav matky i dítěte před porodem i po něm.