Léčba genitálního oparu? Jak se ho zbavit, jaké léky pomohou?

V případě genitálního oparu se jedná především o symptomatický typ léčby, tj. léčbu příznaků a projevů onemocnění. Lidské tělo se viru HSV nemůže zcela zbavit. Léčbou je však možné virus výrazně potlačit a zastavit jej v jeho neaktivní formě.

V mnoha případech vnější příznaky genitálního oparu odezní samy bez náročného typu léčby. Lékař však může pacientovi předepsat antivirovou farmakoterapii a lokální léky přímo na postižené místo.

Antivirová systémová léčba se předepisuje zejména u závažnějších stavů v perorální nebo infuzní formě. V případě antivirotik se nejčastěji podávají léky s účinnou látkou aciklovir, valaciklovir nebo famciklovir.

Užívání antivirotik je individuální podle zdravotního stavu pacienta a může být krátkodobé, v rozmezí od 5 dnů do 12 měsíců.

Lokální léky ve formě mastí nebo gelů se aplikují přímo na postižená místa s cílem zmírnit nepříjemné příznaky. Odstraňují bolest, zarudnutí, pálení nebo svědění kůže.

U žen lze použít také speciální vaginální tkaničky obsažené v lécích.

Během léčby se doporučuje vyhnout se jakékoli sexuální aktivitě.

Je vhodné nosit volnější spodní prádlo, které nedráždí pokožku a je příjemné na dotek a vzdušné.

Léčba spočívá také v posílení imunity a zvýšení obranyschopnosti organismu. Doporučuje se vyvážená strava, vyhýbání se nadměrné fyzické aktivitě a stresu a dostatečný, případně zvýšený příjem komplexních vitaminů a minerálů.

Neléčený genitální opar

Neléčený genitální opar může kromě nepříjemných příznaků, jako je svědění, pálení nebo puchýře, vést k rozšíření viru do dalších částí těla. Častá reaktivace viru v těle je vysoce pravděpodobná.

Pokud se závažnější stavy neléčí, je možný vznik meningitidy.

Lidé s neléčeným virem herpes simplex jsou kvůli oslabenému imunitnímu systému náchylnější k přenosu a infekci virem lidské imunodeficience (HIV).

fsdílet na Facebooku