8. týden těhotenství: Začíná se embryo podobat miminku?

8. týden těhotenství: Začíná se embryo podobat miminku?
Zdroj fotografie: Getty images

I když navenek není vaše těhotenství ještě vidět, ve vašem těle se dějí velké změny. Stejně je to i s vaším děťátkem, které je v neustálém rychlém vývoji. Jak se vyvíjí vaše děťátko v tomto týdnu, se můžete dočíst v našem článku.

Jste v 8. týdnu těhotenství, v prvním trimestru a ukončujete 2. měsíc těhotenství.

Jak se vyvíjí vaše děťátko v bříšku?

Vaše děťátko roste velmi rychle, až milimetr za den. Roste nejen do délky, ale také do šířky. Rostou mu i ruce, nohy i záda.

Velikost embrya v 8. týdnu je přibližně 2 cm a váha 1 gram.

Minulý týden vaše děťátko měřilo teprve 1 cm. Nyní má přibližnou délku až 2 cm a do příštího týdne svou velikost zase znásobí. Je hezky vidět, jak rychle vaše děťátko roste.

Více o velikosti plodu se můžete dočíst v článku: 
Ultrazvuk v těhotenství: Velikost plodu, co je to fetální biometrie?

Plod se začíná podobat miminku.

Začínají se vytvářet rysy obličeje.

Vytváří se rty, oční víčka a nos.

V oku začal také vývoj sítnice.

V ústech se už nachází malý jazyk, začínají se formovat chuťové pohárky.

Uši pokračují ve vývoji ve vnitřní části a na vnější straně hlavičky se už začínají formovat.

Základy orgánů jsou již vytvořeny. Do konce týdne se začnou rozvíjet všechny důležité orgány.

Začínají se vyvíjet plíce, žaludek a střeva. V jeho malém těle ale ještě není dostatek místa pro vývoj střev v bříšku, proto se jeho střeva vyvíjejí navenek v části pupeční šňůry. V pozdějším období vývoje, kdy se uvolní místo v bříšku, se přesunou do břišní dutiny.

Z genitálií se už začínají vyvíjet vaječníky nebo varlata. Na to, abyste zjistila, zda roste v bříšku chlapec, nebo holčička, si ještě budete muset počkat.

Sonografickým vyšetřením jsou pěkně rozeznatelná ramena, boky, lokty a kolena.

Končetiny začínají být zřetelně viditelné a začaly se rozlišovat i prsty na rukou a nohou.

Embryo v 8. týdnu těhotenství. Zdroj foto: Getty Images
U embrya v 8. týdnu těhotenství jsou zřetelně rozeznatelné části těla, lokty, kolena, a prsty. Na hlavě se vyvíjejí oči, nos, rty a uši. Zdroj foto: Getty Images

Jeho ocásek je už díky růstu jeho těla téměř pryč.

Začíná tvorba kostí, v klíční kosti a na tváři, v oblasti čelisti.

Na konci 8. týdne jsou rozlišeny základy krčních svalů. Vývoj je charakteristický zakřivením zádové části embrya.

Mícha roste. Zatím je dominantní krční část míchy, což se zanedlouho změní růstem a vývojem.

Uzavírá se míšní reflexní oblouk a vyvíjí se jeho funkčnost.

Začínají pohybové aktivity u embrya. Projevují se jako jemné záškuby těla. Embryo se pohybuje otáčením trupu i otáčením hlavy. Děťátko se už dokonce i natahuje.

Plod je zatím vyživován ze žloutkového vaku i placenty, i když placenta není ještě plně funkční a je stále ve vývoji.

Srdíčko embrya pravidelně bije rychlostí přibližně 150 až 170 úderů za minutu.

Objem plodové vody, ve které se embryo nachází, se postupně zvyšuje.

Vývoj dvojčat

Pokud čekáte dvojčata, vaše děti se vyvíjejí a začínají se stále více podobat miminkům.

Vy můžete intenzivněji pociťovat příznaky těhotenství, zejména extrémní únavu. Vaše bříško se zvětšuje rychleji než při očekávání jednoho děťátka.

Jednovaječná dvojčata v 8. týdnu těhotenství. Zdroj foto: Getty Images
Jednovaječná dvojčata v 8. týdnu těhotenství. Zdroj foto: Getty Images

Jak se cítí žena v 8. týdnu těhotenství?

Těhotenské příznaky pociťuje každá žena jinak, dokonce i každé její těhotenství je jiné. Některé ženy dokonce nemají vůbec žádné příznaky po celou dobu těhotenství.

Vaše děloha se zvětšuje. Do konce 8. týdne se zvětší až na velikost velkého pomeranče.

Máte pocit, že se vám oblečení smrsklo, a začíná vám být těsné v okolí břicha.

I když ještě není patrné bříško pro okolí, vy to už víte. Už se také cítíte těhotná, hlavně když trpíte těhotenskými příznaky.

Ve vašem těle koluje velké množství těhotenských hormonů. Můžete mít pocit premenstruačního syndromu, který se projevuje plačtivostí, emocionální citlivostí. Snadno se rozrušíte.

Ranní nevolnosti, které se objevují leckdy během dne nebo i v noci, mohou přetrvávat i celý den. Pokud nedokážete nic sníst během dne a vaše váha klesá, navštivte svého gynekologa. Lékař vám předepíše léky na zmírnění ranní nevolnosti.

Dobrou zprávou je, že nevolnosti ustoupí do 12. až 14. týdne těhotenství, a pak se vám konečně uleví.

Pálení žáhy se může objevovat častěji než dosud. Proto se snažte vyhýbat potravinám, které vyvolávají tento nepříjemný pocit. Sáhněte spíše po lehce stravitelné stravě.

Únava nebo vyčerpání je nejčastějším příznakem těhotenství v prvním trimestru. V druhém trimestru ustupuje a vrací se v posledním trimestru, koncem těhotenství.

Vaše tělo vynakládá velkou námahu a vy máte pocit vyčerpání a nedostatku energie. Jen byste spala nebo odpočívala. Je úplně normální, že se nemůžete dočkat večera, kdy si můžete konečně lehnout do postele a vyspat se. Ranní vstávání bývá také náročnější a často se vám nechce vstát z postele.

Příčinou únavy jsou vaše těhotenské hormony. Ve vaší děloze se tvoří placenta, která bude vyživovat vaše děťátko. Ve vašem krevním oběhu se vytváří a přečerpává krev navíc. Také vaše srdce pracuje o něco rychleji než před těhotenstvím.

Zvýšené množství vaginálního výtoku, který je řídký, mléčné barvy, se nazývá leukorea. Zvýšené hladiny hormonu estrogenu prokrvují pánevní dno, a tím začíná i zvýšená tvorba vaginálního výtoku.

Výtok má své opodstatnění. Těhotenský výtok chrání porodní cesty před infekcí, odstraňuje odumřelé buňky z pochvy a udržuje rovnováhu zdravých bakterií nacházejících se v pochvě.

Více o výtoku v těhotenství se můžete dočíst v článku:
Výtok v těhotenství: Co je považováno za normální výtok? A jak se projevuje infekce?

Pocit nadýmání a plynatosti způsobuje hormon relaxin, který uvolňuje svalstvo. Tím se zpomaluje i střevní peristaltika. Jídlo se pomaleji zpracovává a déle se nachází ve střevech. Tam následně kvasí, což způsobuje plynatost.

Velmi často se k těmto příznakům připojí i nežádoucí zácpa způsobená delším průchodem stolice střevy. Proto nezapomínejte na příjem vlákniny ve stravě a dostatek tekutin, abyste se vyhnula zácpě.

Více o zácpě v těhotenství se můžete dočíst v článku:
Nebezpečná zácpa v těhotenství? Co na zácpu a jak se vyprázdnit bez obtíží?

Zvláštní chutě k jídlu jsou v těhotenství nevysvětlitelné. Dříve by vás ani nenapadlo jíst jídlo v takové kombinaci, na jakou máte chuť právě v tomto období těhotenství.

Namísto velké chuti na jídlo se může objevit i averze k jídlu. Jen při pohledu na něj se vám může zvednout žaludek, což vede k následné nevolnosti.

Často nastává i kombinace chuti a nechuti. Máte chuť na nějaké jídlo. S gustem se do něj pustíte, vychutnáváte si ho, a najednou vám vás žaludek řekne stop. Kdybyste přijala ještě jedno sousto do úst, bylo by všechno venku. To jsou ty těhotenské chutě.

Mohou se objevovat bolesti hlavy v oblasti temene. Ty jsou pravděpodobně způsobeny zvýšeným objemem krve a jejím kolováním v těle.

Na pleti se vám mohou začít tvořit těhotenské skvrny zvané chloasma. Tyto skvrny jsou způsobeny těhotenskými hormony. Způsobují fleky na obličeji, které jsou barevně tmavší než barva pokožky.

Tmavnutí pokožky můžete spatřit i na svých rtech, na znaménkách, která jsou o něco tmavší, než bývala. Dále nad stydkou kostí směrem k pupíku, kde se vám může začít tvořit tmavě zbarvená čára zvaná linea nigra. Vaše bradavky a dvorce začínají také tmavnout.

Nárůst hmotnosti. Vaše hmotnost se již s největší pravděpodobností o něco zvýšila, pokud netrpíte nevolnostmi a zvracením. V případě nevolností vaše váha může naopak klesat. Přibírání v těhotenství není stejné a v každém měsíci přiberete jinou hmotnost.

Kolik je vhodné přibrat během těhotenství, se můžete dočíst v článku:
Kolik přibrat během těhotenství? Na čem to závisí a na co dát pozor?

Zvětšující se břicho u těhotné ženy. Zdroj foto: Getty Images
Vaše hmotnost se pomalu zvyšuje a vy to můžete zpozorovat na rostoucím bříšku. Oblečení v oblasti břicha vám začíná být těsné. Zdroj foto: Getty Images

Zvýšený čich často přichází i s nevolností. Závan zápachu, který ucítíte, vám může vyvolat pocit na zvracení a vyvolat nevolnost. Proto se snažte vyhýbat vůním a pachům, které vás dráždí.

Divné sny jsou během těhotenství normální. Vaše sny se zdají být živé a zvláštní. Není přesně jasné, co tyto sny vyvolává, ale vy procházíte velkými změnami plných nových myšlenek.

Občasné křeče v oblasti břicha jsou způsobeny růstem dělohy a jsou zcela normální. K pocitu natahování břicha a pocitu křečí může také přispívat i plynatost nebo zácpa.

Pokud se křeče v oblasti břicha objevují často nebo jsou intenzivní a vzniklé náhle, navštivte svého gynekologa. Zkontroluje, zda se vše v pořádku a vyvíjí se tak, jak má.

Pokud křeče přicházejí pravidelně, jsou bolestivé nebo se objeví výtok z pochvy zbarvený do růžova či s příměsí krve, okamžitě navštivte nejbližší nemocnici. Může se jednat o začínající potrat.

Více o příznacích začínajícího potratu se dočtete v článku:
Potrat: Jaké jsou druhy a fáze potratu? Co s sebou potrat přináší?

Pocit na omdlení a závratě vyvolávají těhotenské hormony. Způsobují rozšíření krevních cév, a tím se snižuje i váš krevní tlak.

Závratě může způsobit i nízká hladina cukru v krvi. Proto noste vždy u sebe nějaké občerstvení, do kterého se zakousnete v případě závratí. Nezapomínejte na pitný režim, abyste byla dostatečně hydratovaná.

Vaše prsa se zvětšují z důvodu přípravy na produkci mateřského mléka a na kojení. Na jejich povrchu kůže můžete zpozorovat viditelné žilky, protože vaše prsa jsou více prokrvená. Bradavka s dvorcem mohou tmavnout a vaše prsa jsou citlivá na dotek a bolestivá.

Časté močení je způsobeno zvětšující dělohou a jejím tlakem na močový měchýř.

Při návštěvě gynekologické ambulance se vám změří vaše hmotnost, výška a váš krevní tlak.

Vyšetření moči se u vás stane pravidelným. Do ambulance svého gynekologa budete pravidelně nosit vzorek moči. Moč se bude kontrolovat na přítomnost bílkovin, které signalizují začínající preeklampsii

Vyšetření krve se provádí na potvrzení těhotenství, na kontrolu krevního obrazu, zda nejste chudokrevná, zjišťuje se vaše krevní skupina a Rh faktor. Vyšetřením krve se zjišťují i ​​infekční onemocnění, která by mohla ohrožovat vyvíjející se plod.

Ultrazvuk můžete, ale také nemusíte absolvovat.

Dosud se u vás dělal ultrazvuk pomocí transvaginální sondy zavedené do pochvy. Od 8. týdne je již možnost sledovat plod i přes břišní dutinu.

Pokud se váš lékař rozhodne zkontrolovat vývoj plodu sonografem, přeměří CRL (vzdálenost od temene po kostrč plodu), aby zkontroloval růst embrya. Zkontroluje jeho vývoj, srdeční frekvenci, uložení placenty v děloze a vývoj plodového vejce.

Mezi 8. a 12. týdnem těhotenství se přeměřuje přesná délka plodu. Délka je přesným ukazatelem pro určení termínu porodu a případných změn ve vývoji, jako je například porucha růstu.

Návštěvu poradny v prvním a druhém trimestru budete absolvovat každé 4 týdny.

Co vám doporučujeme a na co si dát pozor

 • Jezte malé porce jídla, abyste nezatěžovala trávicí trakt, a tím předešla nevolnosti.
 • Přidejte prenatální vitamíny a kyselinu listovou do svého jídelníčku.
 • Pijte dostatek tekutin, abyste byla dostatečně hydratovaná. Dostatečnou hydratací se vyhnete nejen závratím, ale také zácpě.
 • Jezte zdravou a plnohodnotnou stravu. Vyhýbejte se mastným, kořeněním a smažením jídlům.
 • Do jídelníčku přidejte čerstvou zeleninu a ovoce.
 • Pokud pociťujete únavu, odpočiňte si.
 • Nezvedejte a nepřesouvejte těžké předměty.
 • Vyhýbejte se alkoholu, cigaretám, lékům a škodlivým látkám, které by mohly poškodit vývoj plodu.
 • Pokud máte v domácnosti zvíře, čištění jeho toalety přenechejte na partnera nebo čištění provádějte pouze v rukavicích.
 • Noste pohodlnou podprsenku, která nebude tlačit vaše prsa.
 • Pokud vám začíná být oblečení těsné v okolí břicha, pořiďte si oblečení, které je elastické v oblasti pasu. Bude se přizpůsobovat zvětšujícímu bříšku a nebude ho tlačit.
 • Dostatečně se hýbejte, jděte na procházky nebo si zacvičte v pohodlí domova. Cvičení vás udrží v kondici a vy se budete mnohem lépe cítit.
 • Těhotenskou jógou si nejen protáhnete svalstvo, ale také předejdete možným bolestem v oblasti beder a zad.
 • Doporučuje se začít cvičit Kegelovy cviky. Jsou dobré k posílení pánevního dna, zabraňují nechtěnému úniku moči v pozdějším období těhotenství a napomáhají k rychlejšímu zotavení po porodu.

Jaké stravě se vyhnout a na co dát pozor v těhotenství, pokud žijete s domácími mazlíčky, si můžete přečíst v článku: 5. týden těhotenství: Bije už srdíčko děťátku?

Kegelovy cviky se cvičí stahováním a uvolňováním pánevního dna. Vtáhněte pánevní dno nejsilněji, jak umíte, a následně ho uvolněte. Snažte se vtahovat jen pánevní dno a nevtahovat břicho nebo svaly hýždí.

Můžete to střídat s dalším cvikem, kdy pánevní dno po vtažení jemně povolíte a snažíte se tak vydržet po dobu 10 sekund. Dalším cvikem je rychlé střídání vtažení a uvolnění.

Přečtěte si také zajímavé články:

Více o vývoji plodu se můžete dočíst v našem článku: 
Těhotenství po týdnech: Jak probíhá těhotenství a vývoj plodu?

Galerie

Embryo v 8. týdnu těhotenství. Zdroj foto: Getty Images
Jednovaječná dvojčata v 8. týdnu těhotenství. Zdroj foto: Getty Images
Zvětšující se břicho u těhotné ženy. Zdroj foto: Getty Images
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.