Výtok v těhotenství. Co se považuje za normální výtok? A jak se projevuje infekce?

Výtok v těhotenství. Co se považuje za normální výtok? A jak se projevuje infekce?
Zdroj fotografie: Getty images

Výtok je častým průvodním jevem těhotenství. Během těhotenství je vaginální sliznice vlivem hormonů více zduřelá a je náchylnější k infekcím.

Výtok v těhotenství je častým projevem těhotenství. Budoucí maminky jsou mnohokrát vyděšeny zvýšenou produkcí vaginálního výtoku, který vzniká v důsledku hormonálních změn. Je však lepší mít se na pozoru, protože tělo těhotné ženy částečně ztrácí schopnost odolávat infekcím.

Jaký výtok je považován za normální a kdy se mít na pozoru, na co si dát pozor a co nepodceňovat?

Během těhotenství, zvýšené produkce poševního sekretu a následného výtoku by se neměly vyskytnout žádné další komplikace. Problémy nastanou, pokud se změní barva výtoku, konzistence (například hustý, hrudkovitý výtok, svědění, bolest nebo otok).

Pokud se u vás takové změny vyskytnou, je nutné navštívit gynekologa a nechat si odebrat stěr z pochvy na kultivaci. Lékař zjistí příčinu a určí případnou léčbu. Abyste byla vy i vaše dítě v bezpečí.

Infekce během těhotenství je pro vyvíjející se plod nebezpečná. Může způsobit předčasné odtékání plodové vody a předčasný porod.

Často se ptáte na otázky týkající se výtoku, který doprovází těhotenství. Najdete na ně odpověď v našem článku:

 • Výskyt výtoku v jednotlivých trimestrech
 • Jak poznat výtok podle barvy
 • Infekce, jejich příznaky a vliv na průběh těhotenství
 • Kdy vyhledat lékaře?
 • Jaké je řešení a jak se výtoku vyhnout?

Výskyt výtoku v jednotlivých trimestrech

Výtok v těhotenství je častý a typický pro každý jednotlivý trimestr.

V 1. trimestru, zejména v prvních týdnech těhotenství, se může objevit výtok s krví nebo hnědý výtok. Často se objevuje při uhnízdění vajíčka v děloze 10.–14. den po oplodnění. Po oplodnění výtok s příměsí krve ustává. Nastupuje vodnatý bílý výtok, který se však může objevit i mírně žlutě zabarvený, spíše vodnaté konzistence ze zvýšené produkce hormonu estrogenu.

Ve 2.–3. trimestru se často objevuje výtok průsvitný, bezbarvý nebo mírně bílý až mléčný, konzistencí připomínající hlen. Výtok je častý a souvisí se zvýšením hladiny hormonu estrogenu během těhotenství. Zvýšení hladin estrogenu vede ke zvýšené produkci poševního sekretu. Častěji se však může vyskytovat nažloutlý výtok. Pokud si ho všimnete ve spojení s jakýmkoli jiným příznakem, může se jednat také o bakteriální nebo kvasinkovou infekci. Proto je důležité nechat se vyšetřit gynekologem. Poševní sliznice je v těhotenství náchylnější k infekci.

Ve 3. trimestru se může ke konci těhotenství objevit hustší žlutohnědý výtok, který někdy doprovází odchod hlenové zátky. V posledních týdnech těhotenství si můžete všimnout hustšího výtoku, ale také nepříjemného pocitu mokrých kalhotek. To může také znamenat postupný odtok plodové vody nebo uvolnění hlenové zátky.

V pozdní fázi těhotenství se může objevit také výtok s příměsí krve, který je známkou postupujícího porodu. Pokud ještě nemáte rodit, měla byste se obrátit na svého lékaře a zajít na kontrolu.

Pokud je výtok jiné barvy, šedý, nazelenalý, tmavě hnědý, žlutý, jedná se pravděpodobně o nějaký druh vaginální infekce. V takovém případě je návštěva lékaře nutná a neodkladná.

Jak poznat výtok podle barvy?

Obyčejný výtok není nic neobvyklého. Objevuje se během těhotenství, i když jste si ho v předchozích týdnech, nemusela všimnout. Pokud nemáte žádné jiné příznaky, nemusíte se znepokojovat.

Pokud se objeví neobvyklý, jinak zbarvený, zapáchající výtok, měl by se léčit, abyste neohrozila své těhotenství a plod.

Vodnatý hlen – cervikální hlen – nazývaný také hlen děložního hrdla

Během menstruačního cyklu i během těhotenství se vylučuje hlen děložního hrdla, který mění svou konzistenci. Vodnatý hlen vylučovaný z děložního hrdla je normální, pokud je čirý nebo mléčný a bez zápachu. V průběhu těhotenství se tvoří malé množství hlenu, který se často označuje jako leukorea.

Bílý výtok – leukorea

Výtok je čirý nebo mléčný. Je běžný během těhotenství v důsledku zvýšené produkce hormonu estrogenu, který zvyšuje produkci poševního sekretu. Jedná se o normální projev. Výtok by měl být bez zápachu a bez doprovodných příznaků, jako je svědění.

Žlutý výtok

Mírně žlutý, často vodnatý výtok, který je bez zápachu a bez doprovodných komplikací (svědění, otok) je normální, zejména ve třetím trimestru těhotenství a před porodem. Souvisí s hormonálními výkyvy a zvýšenou tvorbou hlenu.

Pokud se však objeví tmavě žlutý výtok nebo zelenožlutý, zapáchající, hustší konzistence a přidají se další příznaky, je to známka bakteriální nebo jiné infekce. Pokud si všimnete výtoku páchnoucího rybinou, hrudkovitého nebo více nahnědlého zbarvení a bolesti v podbřišku, je nutná návštěva lékaře. Může se jednat o pohlavně přenosnou chorobu.

Žlutý výtok se může objevit, když:

 • Hormonální změny, zvýšená produkce estrogenů
 • Mimoděložní těhotenství je také často doprovázeno žlutým výtokem s krví nebo žlutohnědým zbarvením

Hnědý výtok

Pokud se objeví v raných fázích těhotenství, 10.–14. den po oplodnění, v době uhnízdění vajíčka v děloze nebo na konci těhotenství spolu s uvolněním hlenové zátky, je normální. Hnědá barva výtoku může být různá, od světle hnědé až po téměř černou. Barva závisí na množství krve v hlenu, která se časem mění na hnědou.

Pokud jste jej zaznamenala v jiném období těhotenství, je nutné navštívit gynekologa, aby zkontroloval průběh těhotenství. Takový výtok může být známkou porušení poševní sliznice, předčasného porodu, otevírání dělohy a také prvním příznakem odloučení placenty.

Oranžový výtok

Při takovém zbarvení se jedná o hlen s příměsí krve, ale je nutné určit přesný odstín. Vyskytuje se při problémech děložního hrdla. Pokud vidíte příměs světle červené krve, je nutné okamžitě kontaktovat lékaře.

Růžový výtok

Jedná se o výtok s příměsí čerstvé krve. Může být známkou mimoděložního těhotenství, ale může se objevit hned na začátku těhotenství při uhnízdění vajíčka ve sliznici dělohy, 10.–14. den po oplodnění.

V těhotenství se může objevit při kvasinkové infekci v pochvě, kdy je sliznice podrážděná a narušená.

V pokročilém stadiu těhotenství by se takový výtok neměl vyskytovat. Je nutné navštívit gynekologa, v případě silného růžového výtoku jeďte do nejbližší nemocnice.

Krvavý výtok

Neznamená nic dobrého.

Může znamenat narušené těhotenství, počínající potrat, předčasné odloučení placenty, což ohrožuje vás i plod. V případě krvácení okamžitě navštivte nejbližší nemocnici a nečekejte, že to samo ustane.

Zelený výtok

Zezelenání signalizuje problém. Pokud je výtok s příměsí zelené, žlutozelené, hnědozelené, je to známka infekcí a pohlavně přenosných chorob. V takovém případě hrozí předčasný porod a ohrožen je i samotný plod.

Šedý výtok

Nejčastěji je spojen s bakteriálními infekcemi a záněty. Často je doprovázeno svěděním a zápachem. Léčba je nezbytná, aby nebyl ohrožen vývoj plodu a těhotenství.

Výtok doprovázející blížící se porod

Ke konci těhotenství bývá výtok přirozený, ale měl by být čirý a bez dalších příznaků. Před blížícím se porodem můžete zaznamenat žlutohnědý, hnědý výtok, případně s příměsí krve, pravděpodobně související s odchodem hlenové zátky.

Více o hlenové zátce a jejím zbarvení najdete v našem článku: Hlenová zátka v těhotenství: Kdy se tvoří, jak vypadá, jak odchází?

Pro pohlavní choroby je typický zelenožlutý výtok s kyselým zápachem, žlutooranžový, s pocitem pálení, bolestí při močení, krvácením, bolestí v podbřišku, otokem. Je častý u trichomoniázy, chlamydiových infekcí a kapavky.

Při infekci je nutná urgentní návštěva gynekologa. Zdroj: Getty images

Infekce, jejich příznaky a vliv na průběh těhotenství

Kolpitida neboli zánět pochvy je zánětlivé onemocnění sliznice pochvy, doprovázené výrazným diskomfortem v oblasti genitálií.

Vulvovaginitida je zánětlivé onemocnění pochvy a zevních rodidel.

Během těhotenství je poševní sliznice více zduřelá, což zvyšuje výskyt infekcí. Tělo těhotné ženy částečně ztrácí schopnost odolávat infekcím. Jedná se o poměrně časté onemocnění ženských pohlavních orgánů, které způsobují různé mikroorganismy.

Zánět u těhotných žen může způsobit zánět děložního hrdla, dělohy, plodových obalů, plodové vody, dokonce i infekci plodu. Pokud se infekce neléčí a šíří, je ohroženo zdraví a život matky i dítěte.

Je hlavní příčinou potratu, předčasného porodu. Infekce vede k vyvolání reakce a stahům dělohy. Zánět se může rozšířit na plodové obaly a způsobit jejich protržení a následný odtok plodové vody.

Proto je velmi důležité infekci neodkládat a nesnažit se o samoléčbu doma, ale navštívit gynekologa a nechat si aplikovat šetrnou léčbu.

Kvasinková infekce

Nazývá se také vulvovaginální kandidóza, mykóza.

Je to jedno z častých vaginálních onemocnění způsobených přemnožením kvasinek.

Vyskytuje se častěji v těhotenství, nejčastěji ve 3. trimestru. Děje se to v důsledku vyšší hladiny hormonů, která způsobuje zvýšení sladkého prostředí v pochvě. Takové prostředí je ideální pro růst a množení kandid, tedy kvasinek.

Projevuje se hustším, bíložlutým, tvarohovitým výtokem, někdy označovaným jako sýrový výtok, silným svěděním, pálením, pálením, otokem a zarudnutím pohlavních orgánů. Přítomnost bělavých povlaků mezi stydkými pysky a bolest při pohlavním styku.

Později může dojít také k narůžovělému zbarvení výtoku z narušení slizniční stěny infekcí. Může být bez zápachu nebo s kyselým zápachem.

Během těhotenství se nemusíte obávat. Kandidóza nemá na těhotenství vliv. Je ale nutné ji léčit, aby se k ní kvůli podráždění sliznice nepřidružila další bakteriální infekce, která již může těhotenství ohrozit.

Léčba v těhotenství spočívá v aplikaci antimykotických vaginálních kloboučků a krémů na zevní genitál, které lze používat i během těhotenství. S některými léky zacházejte opatrně, zejména během prvního trimestru.

Pokud je léčba nutná hned na začátku 1. trimestru, předepíše vám gynekolog lék, nejčastěji s boraxglycerinem, který je šetrný k vyvíjejícímu se plodu.

V současné době máme na trhu mnoho druhů léků. Váš gynekolog vám předepíše nejlepší možnou variantu léčby v těhotenství. Účinnost léků v těhotenství je nižší. Kvasinková infekce je pro každou ženu velmi nepříjemná.

Laktobacilóza

Je nezánětlivé onemocnění pochvy způsobené přemnožením laktobacilů.

Projevy se podobají kvasinkové infekci. Kyselý, bělavý, hrudkovitý, hustý výtok s kyselým zápachem nebo bez něj. Pro stanovení diagnózy je třeba provést vyšetření vaginálního výtěru. Laktobacilóza nemá vliv na průběh těhotenství, takže se jí nemusíte obávat.

Bakteriální infekce

Má nepříznivý vliv na těhotenství. Může ho ohrozit potratem, předčasným odtokem plodové vody, předčasným porodem a infikováním plodu. Bakteriální infekce lze od sebe odlišit různými příznaky.

Bakteriální vaginóza je zánět pochvy způsobený bakteriemi. Vyznačuje se rybím zápachem, hustým, řídkým bílým až šedavým výtokem a pocitem pálení, bolesti a svědění.

Bakteriální infekce ohrožuje plod i těhotenství, a proto je důležité ji léčit. Léčba během těhotenství musí být velmi opatrná, zejména v 1. trimestru. Po skončení 1. trimestru je možné podat léčbu antibiotiky předepsanými vaším gynekologem.

Bakteriální vaginitida se projevuje hnisavým žlutozeleným výtokem, pálením genitálií, pálením při močení a otokem.

Aerobní vaginitida je způsobena přemnožením bakterií. Typickým příznakem je nadměrné množství hustého hnisavého výtoku, až krémovitého, většinou žluté barvy a často doprovázeného nepříjemným zápachem.

Anaerobní vaginitida je doprovázena řídkým šedobílým výtokem, který je s velkým množstvím bílých krvinek a vyskytuje se u smíšených infekcí.

Chlamydiová infekce

Projevuje se dlouhotrvajícím krémovým, nahnědlým nebo žlutobílým či nazelenalým výtokem. Výtok je doprovázený bolestí při močení. Následkem infekce je často slabé krvácení z poševní sliznice při vyšetření gynekologem a odběru materiálu na vyšetření.

Chlamydie jsou rizikovým faktorem pro těhotenství. Přítomnost této infekce v časných stadiích těhotenství je spojena se zvýšeným počtem spontánních potratů, častým krvácením a bolestmi v podbřišku.

V pokročilém těhotenství je zvýšené riziko předčasných děložních kontrakcí, které mohou být příčinou odtoku plodové vody a předčasného porodu.

Děti jsou náchylnější k úmrtí po porodu, komplikovanějšímu poporodnímu průběhu a adaptaci. Novorozenec musí být po porodu v intenzivní péči.

Chlamydiová infekce komplikuje těhotenství a ohrožuje plod. Novorozenec je ohrožen infekcí při porodu průchodem porodními cestami, a to až v 60–70 %. Po porodu se přibližně 10. den u 20–50 % novorozenců objeví zánět spojivek a u 10–20 % zápal plic.

Léčba v těhotenství je komplikovaná a doporučuje se až po ukončení prvního trimestru antibiotiky. Definitivní léčba se doporučuje po ukončení těhotenství a kojení.

Trichomoniáza

Jedná se o velmi časté pohlavně přenosné onemocnění. Často se vyskytuje bez příznaků. Přenos na dítě od infikované matky není běžný a neexistují důkazy, že by mohla způsobit předčasný porod nebo předčasný odtok plodové vody.

Projevuje se žlutozeleným, zpěněným výtokem a podrážděním pochvy a močové trubice, bolestí při pohlavním styku, bolestí v podbřišku. Výtok může být zapáchající. V těhotenství se doporučuje léčba až po skončení prvního trimestru. Je nutná i léčba partnera.

Kapavka

Jedná se o pohlavně přenosné onemocnění.

Často je spojena s dalšími pohlavními chorobami, jako je syfilis, chlamydiové infekce. Příznakem je hnisavý nebo hlenovitý, žlutozelený, hustý výtok z děložního hrdla nebo z močové trubice. Pochva je zarudlá a po styku krvácí.

V těhotenství může být silnější, se silnějším výtokem, pálením při a po močení, častým nucením na močení. V těhotenství, v závislosti na tom, ve kterém trimestru se nacházíte, může způsobit potrat nebo předčasný porod.

Léčba spočívá v podávání antibiotik, která se v těhotenství nedoporučují. Po skončení prvního trimestru se léčí šetřícími antibiotiky.

Rizikem je ohrožení plodu během porodu, které může mít za následek oslepnutí novorozence. Tomu se předchází preventivním podáváním očních kapek novorozencům s 0,5% oftalmoseptonexem.

Při potvrzení kapavky u matky se novorozenci podávají antibiotické oční kapky.

Kdy vyhledat lékaře?

Ženy často vyhledají lékaře, pokud výtok změní svou konzistenci, barvu, zápach, svědění a otok genitálií nebo bolest v podbřišku.

Pokud si všimnete změny konzistence, zvýšeného množství výtoku, změny barvy a zápachu, musíte navštívit lékaře a poradit se s ním. Ten vás vyšetří, případně odebere vzorek k vyšetření. Zjistí, o jakou infekci se jedná, a poté nasadí šetrnou léčbu, která neohrozí vyvíjející se plod.

Kdy bych tedy měla navštívit lékaře?

Pokud se mění konzistence výtoku:

 • příliš řídký
 • hrudkovitý
 • příliš hustý
 • jakákoli změna oproti normálu

Pokud cítíte:

 • kyselý zápach
 • rybí
 • nebo nepříjemný zápach

Pokud cítíte:

 • bolest
 • svědění
 • píchání
 • zvýšenou citlivost
 • pálení při a po močení

Změna barvy výtoku:

 • s příměsí krve
 • hnědý
 • hnědožlutý
 • žlutá
 • zelená
 • příliš bílá

Co nedělat!

Rozhodně nezkoušejte domácí recepty a samoléčbu. Vyhledejte lékařskou pomoc a poraďte se se svým gynekologem.

Zejména v těhotenství je nutné ji řešit hned od začátku, aby se infekce nerozšířila do plodových obalů a neohrozila vývoj plodu a vaše těhotenství potratem, předčasným odtokem plodové vody a předčasným porodem. Vaše dítě by v takovém případě bylo ohroženo na životě.

Nepoužívejte tampony k zastavení odtoku výtok. Tampony zablokují odtok výtoku a mohou mít za následek závažné infekce a záněty. Používejte hygienické vložky, které nebrání odtoku výtoku.

Nevyplachujte pochvu.

Na trhu je mnoho výrobků pro výplach pochvy a na internetu je spousta receptů na domácí bylinné výtažky.

Nedělejte to. Můžete infekci zhoršit. Během těhotenství je důležité sledovat stav těhotné ženy a plodu. Proto dbejte rad svého gynekologa.

Pro důkladnou hygienu používejte intimní gel. Zdroj: Getty images

Jaké je řešení a co dělat, abyste se vyhnula problémům?

V první řadě je nejdůležitější správná a důkladná intimní hygiena.

Pokud se objeví jakékoli příznaky nebo se vám zdá, že něco není v pořádku, je důležitá návštěva gynekologa. Zejména v těhotenství ji neodkládejte!

Prevence:

 • Vyhněte se syntetickému prádlu a parfémovaným mýdlům
 • Vyhněte se plaveckým bazénům
 • Vyhněte se sladkostem. Požitý cukr se vylučuje i do pochvy a zvyšuje riziko kandidózy, protože milují sladké prostředí
 • Omezte horké koupele
 • Omezte horké vany
 • Používejte bavlněné spodní prádlo
 • Používejte neparfémované výrobky intimní hygieny
 • Dodržujte důkladnou a častou hygienu pohlavních orgánů

Během těhotenství jste náchylnější ke vzniku infekce v této části těla.

Galerie

Pro důkladnou hygienu používejte intimní gel. Zdroj: Getty images
Při infekci je nutná urgentní návštěva gynekologa. Zdroj: Getty images
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • Porodnictví: 3., zcela přepracované a doplněné vydání Hájek Zdeněk, Čech Evžen, Maršál Karel, a kolektiv
 • Moderní porodnictví: 2., přepracované a doplněné vydání Roztočil Aleš, a kolektiv
 • solen.sk - Vulvovaginitida - záněty vulvy a pochvy, MUDr. Zuzana Dostálová, Ph.D., MUDr. Romana Gerychová Gynekologicko-porodnická klinika Lékařské fakulty MU a FN Brno.
 • solen.sk - CHLAMYDIÁLNÍ INFEKCE CHLAMYDIÁLNÍ INFEKCE Z POHLEDU GYNEKOLOGA, Juraj Šimko II. gynekologicko-porodnická klinika, Bratislava
 • solen.sk - DIFERENCIÁLNÍ DIAGNOSTIKA VAGINÁLNÍHO FLUORU, Barbora Gulánová, Mária Šimaljaková, Dermatovenerologická klinika LF UK a FNsP, Bratislava
 • solen.sk - VULVOVAGINÁLNÍ INFEKCE ULVOVAGINÁLNÍ INFEKCE, Emil HavránekGynekologická ambulance, AFW s.r.o., Galanta
 • nhs.uk - Vaginální výtok v těhotenství
 • healthline.com - Vaginální výtok v těhotenství.
 • medicalnewstoday.com - Co znamenají různé barvy výtoku v těhotenství
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.