Sex v těhotenství. Na co si dát pozor a jaké změny přináší?

Sex v těhotenství. Na co si dát pozor a jaké změny přináší?
Zdroj fotografie: Getty images

Těhotenství mění mnoho věcí. Intimní život je jednou z nich. Některé páry se i nadále rády milují, jiné se sexu v těhotenství vyhýbají. Mnohé trápí různé otázky a obavy.

Sex v těhotenství je pro někoho přirozenou součástí tohoto období. Pro jiné myšlenky na sex spíše mizí.

Proč tomu tak je? Kdy je sex v těhotenství bezpečný a kdy je třeba se mu vyhnout?

Sex v prvním trimestru těhotenství

Těhotenství je období, během kterého se žena setkává s různými změnami a pocity. Tělo nastávající maminky se mění. Emoce jsou často jako na houpačce a chuť na milování může rychle vyprchat.

Mohl by vás také zajímat článek: Trápí vás únava v těhotenství?

Začátek cesty zvané těhotenství je poměrně náročný. Zrození nového života a obrovské hormonální změny s sebou často přinášejí únavu, zvracení, bolesti a náladovost.

Takzvané ranní nevolnosti by se klidně mohly přejmenovat na celodenní a na intimní chvilky s partnerem při nich nebudete mít ani pomyšlení.

Přibližně 60 až 80 % těhotných žen pociťuje v prvním trimestru fyzickou slabost, nevolnost a zvracení. I když to nemusí zažívat každá žena, je to normální a poměrně častý jev.

Mohlo by vás také zajímat následující:

Nemusíte se bát, pokud nemáte v prvním trimestru energie nazbyt. Stav se ustálí někdy během 12. až 14. týdne.

Do té doby obrňte sebe i svého partnera trpělivostí. Dopřejte si co nejvíce odpočinku.

Unavená žena, nespokojený manžel.
Zejména na začátku těhotenství jsou myšlenky žen na sex vzácné. Zdroj: Getty Images.

Dejte partnerovi najevo, že vám na něm záleží. Snažte se mu vysvětlit, jak se cítíte. Mluvte o svých pocitech a obavách.

Může sexuální aktivita na počátku těhotenství způsobit potrat?

Sex je bezpečný i v prvních týdnech těhotenství. Pokud dojde ke komplikacím těhotenství nebo k potratu, jsou k tomu obvykle jiné důvody.

Také není třeba se obávat, pokud jste právě zjistila, že jste těhotná, a stále užíváte antikoncepční pilulky. Vašemu dítěti neublíží. Studie prokázaly, že užívání pilulky během těhotenství nemá žádnou souvislost s výskytem vrozených vad nebo jiných poruch.

Sex během těhotenství je z hlediska dalšího těhotenství zcela bezpečný. Není proto třeba používat žádné antikoncepční metody. Pokud se však jedná o sex s náhodným partnerem, je z hygienického hlediska nutné používat kondom.

Příliv energie ve druhém trimestru těhotenství

Nevolnost a únava s příchodem druhého trimestru obvykle postupně ustupují. Některé ženy tuto změnu téměř nezaznamenají, jiné mohou náhle pocítit příliv energie a vitality.

Dokonce i libido neboli sexuální apetit se může v tomto období výrazně zvýšit. Na vině jsou opět hormony.

Prsa jsou plnější i citlivější. Vědomí, že pod srdcem nosíte nový život, vám dává větší pocit ženskosti a hrdosti.

Zvýšený průtok krve způsobuje větší citlivost v oblasti ženských pohlavních orgánů, včetně vagíny a klitorisu. V této oblasti těla se nacházejí nejcitlivější nervová zakončení. To může vést k častějším i intenzivnějším orgasmům.

Pokud nemáte žádné komplikace a váš lékař dal vašemu sexuálnímu životu zelenou, nemusíte se ničeho obávat. Užívejte si toto období naplno a bez jakýchkoli výčitek.

Kromě těhotenství ovlivňuje sexuální touhu i mnoho dalších faktorů, například stres. Přečtěte si také článek.

Některé ženy se však stále cítí nepříjemně, připadají si neatraktivní nebo se bojí o své dítě.

Výše zmíněné zvýšené prokrvení intimních partií těla s sebou nemusí přinášet jen příjemné potěšení. Pro mnoho žen je naopak spojeno s nepříjemnými pocity nebo bolestí.

Jak vnímají sex v těhotenství muži?

Některé ženy milování v těhotenství užívají a jiné ne. Stejně je to i u mužů.

Nastávající tatínkové se často bojí, že při milování poraní svou partnerku nebo dítě. Sex během fyziologického těhotenství je však bezpečný a nepředstavuje pro dítě žádné riziko.

Dítě je bezpečně uloženo, chráněno vakem blan a silnými děložními svaly. Děložní hrdlo je uzavřeno hustou hlenovou zátkou, která chrání dítě před infekcí. Navíc je anatomicky nemožné, aby mužský penis pronikl až k dítěti.

Pokud tedy máte bezproblémové těhotenství a lékař vám nenařídil sexuální abstinenci, není důvod se sexu vyhýbat. Těhotenství je přirozený stav a sex k tomuto období také patří.

Muž líbá těhotnou ženu na břicho.
Většina mužů považuje svou těhotnou partnerku za velmi atraktivní. Důvodem jsou obvykle plnější těhotenské křivky a plnější prsa. Zdroj: Getty images

Těhotenství a sexuální polohy

Přestože je sex v těhotenství povolený a bezpečný, mohou nastat situace, které vám nejsou zcela příjemné. Je to velmi individuální. Každá žena se cítí jinak a v každém období těhotenství jí může vyhovovat něco jiného.

Stejně tak je to i s milostnými polohami. Je to období změn a objevování nových možností. Společně s partnerem dejte přednost tomu, co vyhovuje vám oběma. Využijte společné intimní chvíle k tomu, abyste se lépe poznali.

Všechny klasické sexuální polohy jsou v těhotenství bezpečné. Dítě je pevně uloženo ve vašem lůně. Pokud se však v určité poloze necítíte dobře, řekněte to partnerovi.

Pokud jde o anální sex, je důležité zabránit přenosu bakterií z konečníku do pochvy. Proto je třeba dodržovat hygienická opatření a po análním sexu se vždy osprchovat.

Bolest při sexu v těhotenství

Není třeba se znepokojovat, pokud jste během milování nebo vyvrcholení pocítila mírnou bolest nebo křeče. Nejčastěji se jedná o kombinaci tělesných změn, zvýšeného průtoku krve pánevním dnem a natažení svalů.

Ženy mohou také po styku pociťovat mírné děložní stahy. Jsou však neškodné a nevyvolají porod, pokud nenastane ten správný čas.

Napětí v těle způsobuje i stres ze strachu z ublížení dítěti. Zkuste se uvolnit nebo požádejte partnera o masáž. Pokud vám lékař milování nezakázal, nemusíte se ničeho obávat.

Pokud však máte pochybnosti, nebojte se poradit se svým lékařem.

Důvody, kdy vám lékař může sexuální aktivitu zakázat:

  • Vaše těhotenství je rizikové
  • V minulosti jste předčasně porodila dítě
  • Dochází u vás k předčasnému zkrácení děložního čípku
  • Placenta previa - neboli předčasné odloučení placenty, kdy se placenta nachází u vchodu do porodních cest
  • Pohlavní styk je pro vás příliš bolestivý nebo při něm krvácíte
  • Přítomnost infekce

Mohl by vás také zajímat článek: Co je placenta, kdy se tvoří a jakou má funkci během těhotenství?

Sex ve třetím trimestru těhotenství

V tomto období dochází ke změnám, které mohou opět způsobit pokles libida. Budoucí maminka se postupně připravuje na příchod miminka.

Bříško nabývá na velikosti, která se stává opravdu vyčerpávající. Mnoho maminek popisuje bolesti zad, návrat nevolnosti nebo výraznější otoky nohou.

Mohl by vás také zajímat článek: Otoky nohou u mladých žen nebo v těhotenství. Jaké mohou být příčiny?

Některé polohy se během milování stávají nereálnými. Vy i váš partner však jistě najdete takovou, která bude vyhovovat vám oběma.

Sex v těhotenství a při kojení

Již během těhotenství se v prsou budoucí matky začíná tvořit mléko. Sex může být v některých případech podnětem k jeho uvolnění. Není třeba se toho obávat. Pro vaše miminko zbývá ještě dostatek této vzácné tekutiny.

Vyvarujte se však úmyslného vymačkávání nebo vysávání mléka. První mléko, které se tvoří, obsahuje mnoho důležitých látek, které bude vaše dítě po narození potřebovat.

Těhotenství a krvácení po sexu

Během těhotenství jsou pánevní orgány a celé pánevní dno více prokrvené. Stejně tak děložní čípek, který je nejen bohatě prokrvený, ale také měkčí.

Proto může dojít k malému špinění nebo krvácení po sexu. Takové krvácení nepředstavuje nebezpečí. Ale pokud máte pochybnosti, obraťte se na svého lékaře.

Může sex v těhotenství vyvolat porod?

Podle některých výzkumů obsahují mužské spermie tzv. prostaglandiny. Tyto látky podporují změkčení a zkrácení děložního hrdla.

Při orgasmu vylučuje ženské tělo oxytocin, který způsobuje stahy hladkého svalstva dělohy. Produkci oxytocinu lze zvýšit také stimulací prsů.

Tyto látky by teoreticky mohly pomoci vyvolat porod, ale pouze v případě, že děložní hrdlo a samotná děloha jsou na něj skutečně připraveny.

Není třeba se obávat, že by samotný pohlavní styk ve vysokém stupni těhotenství porod vyvolal. Pokud tělo ještě není na porod připraveno, sex porod nevyvolá.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.