Otok nohou u mladých žen či v těhotenství. Jaké mohou být příčiny?

Otok nohou u mladých žen či v těhotenství. Jaké mohou být příčiny?
Zdroj fotografie: Getty images

Otoky dolních končetin jsou do jisté míry přirozené a nepředstavují vážný problém. Jsou však situace, kdy je třeba zpozornět.

Otoky nohou nás netrápí jen ve stáří či jako důsledek určitého onemocnění. V těhotenství, po porodu, operaci či úrazu se poměrně často vyskytují i u mladých a jinak zdravých žen. A nejen tehdy.

Ať už jde o otok jedné nohy, obou nohou, kotníku, či lýtka, příčiny mohou být různé. Pojďme se na ně blíže podívat.

Důsledkem otoku může nastat porucha výměny vody a živin mezi krví a buňkami.

Příčina otoku nohou

Otok (edém) je vlastně nahromadění tekutiny v mezibuněčném prostoru. Příčiny lze rozdělit na lokální a celkové.

U lokálních nebo místních je to například důsledek úrazu či zánětu.

Mezi celkové nebo systémové příčiny patří srdeční selhání nebo selhání ledvin.

Otoky nohou se zvýrazňují zejména v létě a teplém prostředí. Důvodem je teplo. Rozšiřuje cévy, a tím se zpomaluje průtok krve. Navíc se i zvyšuje riziko dehydratace.

Bolestivé, těžké a oteklé nohy

Pocit těžkých nohou, otoky či bolesti se i v mladé populaci vyskytují stále častěji. V podstatě je viníkem gravitace. Tu by však měl organismus snadno překonat. Příčiny toho, proč tomu tak není, jsou různé.

Tyto potíže se nevyhýbají ani mladým lidem. Právě naopak – objevují se poměrně často. Na svědomí to má především dnešní způsob života. Přečtěte si náš článek: Trápí vás bolestivé a těžké nohy, nejen po náročném dni? Poradíme, jak jim ulevit

Faktory negativně ovlivňující vznik otoku a bolestí nohou:

  • nadváha
  • sedavý způsob života
  • nedostatek pohybu
  • nevhodná strava
  • stres

Bolesti a otoky nohou většinou signalizují problémy se žilním systémem a krevním návratem. Dochází ke ztrátě pružnosti a oslabení žilní stěny. Krev se hromadí v žilách, nastává porucha prokrvení a otok.

Barevné změny na kůži, viditelné křečové žíly či takzvané metličky není radno považovat pouze za estetický problém. Přečtěte si více o chronickém žilním onemocnění a žilní nedostatečnosti.

Dlouhé stání a sezení

Otok dolních končetin po dlouhodobém stání nebo sezení se do určité míry považuje za přirozený. Odznívá spontánně a nepředstavuje vážnější riziko. Příčinou takového otoku je zpomalení žilního průtoku z dolních končetin zpět do srdce.

Vyskytuje se zejména během delšího cestování, kdy při dlouhém sezení nefunguje pumpa v lýtkovém svalu. Znamená to, že při sezení nebo stání na jednom místě nepracují lýtkové svaly. Tím zpomalují žilní návrat a krev se hromadí v dolních končetinách.

Faktorem, který ještě více zhoršuje tento návrat krve z dolních končetin, je teplo. V teplém prostředí, například v létě, se cévy přirozeně rozšiřují, aby tak napomáhaly k ochlazování organismu. V takových cévách však současně dochází ke zpomalení průtoku krve cévami a jejímu hromadění.

Tyto otoky by se měly vytratit během pár dní. Pokud nadále přetrvávají, může se jednat o projev jiných onemocnění žil nebo lymfatického systému. Přečtěte si také o lymfedému.

Závažným onemocněním, které má souvislost s otokem dolních končetin a cestováním, je žilní trombóza. Je to bolestivé onemocnění s vysokým rizikem jiných zdravotních komplikací. Zpozornět je třeba zejména, pozorujete-li bolest a otok pouze jedné nohy.

Přečtěte si o tom v článku: Co je to trombóza cestovatelů: Příčiny a příznaky? Jak se jí vyhnout?

Otok nohou a zavodňování v těhotenství

S otokem, pocitem těžkých nohou i křečovými žilami se ženské pohlaví setkává častěji než to mužské. Přispívají k tomu zejména hormonální změny, časté nošení vysokých bot, úzkého oděvu a samozřejmě těhotenství či menopauza.

V těhotenství se otoky nohou vyskytují až u 75 % žen. Spojuje se to se zvýšeným zadržováním vody v těle i ztíženým návratem krve.

Přečtěte si také: Metličkové žilky? Tento estetický problém trápí zejména ženy. Proč?

Otoky v období třetího trimestru těhotenství

K těmto otokům přispívá zejména velikost plodu a dělohy, která utlačuje dolní dutou žílu. Přes tuto žílu proudí krev z dolní části těla do srdce. Tlakem zvětšujícího se miminka se tento průtok snižuje. Krev se hromadí zejména v dolních končetinách, což má za důsledek otoky.

Otoky už v prvních měsících těhotenství?

K otokům může dojít již v časném těhotenství. Takový otok způsobuje nejčastější zadržování tekutin v těle a zvýšení celkového objemu tekutin v organismu, což je během těhotenství přirozené a neškodné. Způsobuje to zvýšená produkce antidiuretického hormonu, který ovlivňuje funkci ledvin.

Otok při preeklampsii

Otoky, které mohou poukazovat na určité riziko, jsou otoky způsobené preeklampsií. Podezření na tuto nemoc můžete mít, zvláště pokud zpozorujete otok nejen na dolních končetinách, ale i rukou či obličeji.

Jedná se o těhotenstvím navozený vysoký krevní tlak s přítomností bílkovin v moči a otoky.

Pro těhotnou ženu představuje preeklampsie ohrožení pro ledviny, játra i nervový systém. Plod je zase ohrožen sníženou dodávkou kyslíku a živin přes pupečník.

Více nejen o preeklampsii se dočtete v článku: Jak rozpoznat preeklampsii a její příznaky v těhotenství? Poznejte rizika

Během těhotenství se může vyskytnout velké množství potíží a nepříjemností. Některé jsou přirozené a nepředstavují vážný problém. Jiné představují možné riziko pro matku i plod.

Nejlepší prevence vzniku mnoha komplikací a potíží spočívá v období před těhotenstvím. Jde zejména o správnou životosprávu, dostatečnou výživu a udržování dobré fyzické kondice. V těhotenství je samozřejmostí úplný zákaz kouření a alkoholu.

Možná vás zaujme i článek: S kyselinou listovou k vytouženému miminku i ke zdravým cévám?

Otoky po porodu i císařském řezu

Jsou ženy, které se s otokem nohou setkaly až po porodu. Důvodem je, že při porodu se ve zvýšené míře ztrácejí bílkoviny a tekutina uniká mimo krev do tkání.

Dopřejte si dostatek odpočinku a stravy bohaté na bílkoviny. Otoky by se měly časem ztratit. Pokud však přetrvávají více než týden, navštivte svého gynekologa.

Zejména kojící maminky by si měly po porodu dopřát dostatek bílkovin, vápník a celozrnné výrobky.

Tabulka uvádí některé potraviny s vyšším obsahem bílkovin

vajíčka 13 g/100 g
hovězí maso 36 g/100 g
kuřecí a krůtí maso 30 g/100 g
losos 25,5 g/100 g
tuňák 26 g/100 g
mléko 6 g/100 g
oříšky a semínka 33 g/100 g

Otok jedné končetiny

V případě otoku pouze jedné končetiny se většinou jedná o lokální problém. Nejčastěji jde o zánět, úraz či důsledek žilního onemocnění. Často ho doprovází i bolest a zarudnutí.

Více se dočtete v článku: Otok, edém končetin. Co je příčinou otékání rukou, nohou, kotníků?

Otok při úrazu

Otoky často provázejí různé úrazy. Při nich dochází k narušení celistvosti různých struktur, v závislosti na druhu poranění.

Při pohmoždění dochází ke krvácení do podkoží či tkáně. Při podvrtnutí, vykloubení nebo i zlomenině nastává kromě krvácení i poranění svalů, vaziv a jiných měkkých struktur.

Všechna tato poranění se vyznačují zejména bolestivostí, poruchou hybnosti a otoky. Může vzniknout modřina – hematom.

Otok i vzniklý zánět mají své opodstatnění a význam. Otok funguje částečně jako znehybnění poraněné končetiny, zánět urychluje hojící proces.

Přečtěte si více o poraněních dolních končetin v článku: Úrazy nohy: Vymknutí, otok či zlomenina? Často, ale nejen v létě

Jak se vyhnout zbytečným otokům nohou?

Aktivní životní styl s sebou přináší prevenci vůči mnoha chorobám. I v boji proti oteklým nohám je základem pravidelná fyzická aktivita. Nejefektivnější činnosti jsou ty, které podporují proudění krve v těle. Příkladem je chůze, běh, plavání, jízda na kole i tanec.

Naopak opatrní buďte při silových sportech, jako například posilování nebo zvedání těžkých břemen. Při těchto činnostech může nastat zátěž na cévy i chlopně.

Při cestování si dělejte dostatečné přestávky. Pokuste se hýbat nohama a napínat lýtkové svaly. Nesedávejte s překříženýma nohama. Značně s tím ztěžujete cirkulaci krve končetinami. Podle možnosti si je raději dejte nahoru.

Vhodnou preventivní pomůckou mohou být i stahovací punčochy. S jejich výběrem se poraďte u svého lékaře nebo v lékárně.

Nezapomínejte ani na dostatečný pitný režim. Zejména v létě se z organismu ztrácí tekutina víc, než si myslíte.

Přečtěte si náš zajímavý magazínový článek: Důležitost pitného režimu: Co je nedostatečný či nadměrný příjem tekutin? + výpočet

V těhotenství dbejte na dostatečný odpočinek. Vyhýbejte se dlouhému stání, sezení, ale i stresu. Méně solte, nepijte alkohol a dopřejte si pestrou a vyváženou stravu.

Nepřehánějte to se solí. Sůl zadržuje tekutiny v těle. Snažte se přijímat dostatek tekutin. Protože právě dostatečná hydratace pomáhá vašemu tělu zbavit se přebytečných tekutin.

Preferujte spíše volné oblečení a pohodlnou obuv. Dopřejte si alespoň lehké cvičení nebo pravidelné procházky.

Vleže během těhotenství upřednostňujte zejména polohu na levém boku. V této poloze plod netlačí na dolní dutou žílu a neztěžuje proudění krve z dolních končetin.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.