Trápí vás únava v tehotenství?

Trápí vás únava v tehotenství?
Zdroj fotografie: Getty images

Jste tehotná... Pro vetšinu žen jsou tato slova v ordinaci gynekologa krásnou zprávou. Nastává období radostného ocekávání malého drobecka, vnímáte jeho prítomnost celým svým srdcem, pozorujete zmeny, jež se dejí s vaším telem, tešíte se z pohybu, které cítíte.

Obsah článku

Cas ke konci tehotenství jako by se strašne vlekl, vždyt nejradeji byste si už miminko privinula k sobe. To jsou ty hezké stránky. A jelikož každá mince má dve strany, vlivem hormonálních zmen se dejí veci, které až tak nepoteší.

Zmeny nálad, tloustnutí, zmeny pokožky, obavy, jak to celé zvládnu, strach z porodu. Cítíte se unavená, až tak, že nekdy nedokážete vstát z postele nebo vás vycerpá i bežná cinnost, kterou jste hrave zvládala. Nejste sama. Únave v tehotenství se nevyhne asi žádná žena.

Únava v tehotenství

Tehotenství je období, kdy v organismu ženy dochází k vývoji plodu. Trvá 10 lunárních mesícu - 280 dní, 40 týdnu. Jednotlivé tretiny tehotenství se nazývají trimestry. Tolik definice. A za ní se skrývá spousta hormonálních a telesných zmen, které nekdy umí cekání na miminko porádne znepríjemnit.

V prvním trimestru tehotenství neboli v období od oplodnení do konce 13. týdne dochází k velkým zmenám v tele matky. Nekteré ženy vnímají zmeny citliveji, jiné zvládají toto období bez vetších obtíží. Mezi první príznaky patrí nevolnost, zvracení, únava, zmeny nálady a chutí, nutkání na mocení, závrate.

unavená žena
Únava v tehotenství je bežná. Foto: Thinkstock

Únava v tomto trimestru je dusledkem prizpusobování se organismu zvýšení nároku behem tehotnosti. Zpusobují ji hormonální a metabolické zmeny, vývoj zárodku, ale prícina muže být také na psychickém podkladu nebo v nedostatku železa.

Je to nárocné období a je treba si doprát tolik odpocinku, jak je jen možné.

Po príchodu z práce odpocívejte, chodte spát brzy, o víkendech si naplánujte méne nárocné cinnosti, pokud únava není extrémní, zaradte lehké aktivity, pohyb, procházky v prírode, sport. Hlavne však poslouchejte, co vám telo ríká.

Chrání vás pred vycerpáním. Pokud máte nárocnou práci, oznamte zamestnavateli, že jste tehotná, již na zacátku, z duvodu prerazení na jinou pracovní pozici.

V dusledku únavy se mohou zhoršovat i príznaky nevolnosti. Odpocinte si a tyto príznaky se zmírní, nebo dokonce až úplne vymizí.

Stravujte se zdrave, do jídelnícku zaradte ovoce, zeleninu, lehcí jídla, jezte radeji casteji a menší porce, alespon 2x týdne zaradte i potraviny bohaté na železo – listovou zeleninu, fazole, vajícka, sušené ovoce – zejména merunky -, hovezí maso.

Nevynechávejte návštevy v poradne pro matky u gynekologa, sverte se se svými problémy, pokud to bude nutné na základe krevních testu, lékar predepíše železo a vitamíny.

Ve druhém trimestru tehotenství, kterým oznacujeme období 14.-27. týdnu, se cítíte lépe. Telo se prizpusobilo zmenám, plod ješte není natolik velký, aby zpusoboval potíže, únava a nevolnost mizí a vy si toto období naplno užíváte. Miminko roste a vy ho už cítíte, jeho pohyby vás naplnují radostí. Nekdy vás vzbudí v noci. Venujte se s rozumnou mírou aktivitám, které máte rády, ale myslete i na své detátko.

Tretí trimestr zacíná 28. týdnem a koncí porodem. Detátko a deloha stále více a více roste a zacínáte se cítit velká, težkopádná, muže vás pálit žáha, máte potíže s trávením, závrate, krece v nohou, casteji mocíte, hure se vám dýchá, nebot detátko tlací na bránici, bolí vás záda.

Únava ve tretím trimestru umí také porádne potrápit. Souvisí práve s predchozími obtížemi. Tak moc byste si pospala, ale nedokážete se v posteli ani porádne uložit.

Odpocívejte, relaxujte, neprepínejte se, omezte jídla, která vám zpusobují pálení žáhy.

Používejte více polštáru pod hlavou, snažte se spát na levém boku, címž se uvolní tlak delohy na velké cévy, a tím se zlepší návrat krve k srdci.

Vecer prijímejte méne tekutin, aby vás tolik nenutkalo na mocení. A nezapomínejte nadále ani na pohyb, nekomplikované tehotenství není nemoc – doprejte si procházky v prírode, plavání, venujte se sportum, na které jste byla zvyklá, která jsou bezpecná pro vás i vaše detátko. Omezte však pohyb spojený s otresy a rizikem pádu.

Užívejte si dny pred príchodem malého drobecka s práteli, rodinou. Budete se cítit uvolnenejší, v lepší psychické pohode, a tak budete také lépe snášet období ke konci tehotenství.

Vždyt ta dlouho ocekávaná chvíle prijde, ani se nenadejete, a konecne detátko uvidíte. Bude potrebovat spoustu lásky a péce, tak odpocívejte, dokud to lze.

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.