Kolik přibrat během těhotenství? Na čem to závisí a na co dát pozor?

Kolik přibrat během těhotenství? Na čem to závisí a na co dát pozor?
Zdroj fotografie: Getty images

Těhotenství je dar, který může ženu potkat, a radostně při něm očekává miminko i přes nepohodlí z rostoucího bříška a přírůstku na váze, který může být různý. Těch pár kilo navíc není podstatných, důležité je donosit a porodit zdravé miminko.

Přibírání v těhotenství se neubrání žádná žena. Vždyť se v ní vyvíjí plod, který se během 9 měsíců vyvine v uzlíček štěstí, se svou hmotností a vším, v čem se nachází, má také svou váhu.

Často se na téma přibírání v těhotenství ptáte na otázky:

Jaký je průměrný přírůstek na váze?
Proč tolik přibírám a na čem to závisí?
Malé a velké přibírání na váze, co to přináší?
Kolik můžu přibrat za měsíc nebo trimestr?
Jak se tedy stravovat?

Odpovědi na téma přibírání během těhotenství naleznete v článku.

Téma: Přibírání hmotnosti?
Samotná problematika je pro ženu dost známá, samozřejmě i mimo těhotenství nepříjemná. A nejsme rády, pokud ručička na váze ukazuje stále více a více. Ale těhotenství představuje výjimku, tak z toho nemějte strach.

Během těhotenství žena vyživuje nejen sebe, ale také vyvíjející se plod. Výživa v těhotenství je velmi důležitá, protože z vašeho těla, z vašeho z krevního oběhu, je plod vyživován, a vezme si vše potřebné pro svůj vývoj.

Během těhotenství zapomeňte na diety, úmyslně hubnout se nesmí, protože to může ovlivnit růst a vývoj vašeho děťátka.

Zvýšení tělesné hmotnosti těhotné ženy je normální.

Jaký je průměrný přírůstek na váze během těhotenství?

Tělesná hmotnost během těhotenství se vždy zvyšuje.

Za průměrný přírůstek na hmotnosti se považuje váha od 9 do 15 kg. V případě dvojčat 15–20 kg během těhotenství.

Spíše jsou obavy z přejídání než nedostatečné výživy.

Jak jsme již zmínili, přírůstek na váze se považuje za normální, pokud žena přibere od 9–15 kg. Platí to však pro ženy, jejichž BMI index byl v hodnotě 20–24,9, tedy ženy s normální hmotností.

Velmi hubené ženy, podle BMI indexu s podváhou, mohou přibrat i o pár kilo více, ale u obézních žen se doporučuje váhu si hlídat a maximálně přibrat 9 kg, samozřejmě ne za pomoci diety, ale vyváženou zdravou stravou.

BMI (Body Mass Index), index tělesné hmotnosti, patří k nejvíce používaným metodám měření hmotnosti

V tabulce je znázorněno přiměřené přibrání během těhotenství podle hodnoty BMI

Hodnota BMI před těhotenstvím Přibrání v kilogramech na konci těhotenství
BMI pod 18,4 podváha  13–18 kg
BMI 18,5–24,9 normální hmotnost 9–15 kg
BMI 25–29,9 nadváha 7–11 kg
BMI na 30 obezita 5–9 kg

Svou hodnotu BMI si můžete vypočítat pomocí kalkulačky.

Pokud čekáte dvojčata a vaše hodnota BMI je normální (18,5–24,9), vaše hmotnost na konci těhotenství by se měla zvýšit o 15–20 kilogramů.

Zajímavý článek o těhotenství: Těhotenství po týdnech: Jak probíhá těhotenství a vývoj plodu?

Proč tak moc přiberete během těhotenství?

Možná se ptáte, proč tak přibíráte během těhotenství, když dítě po porodu váží 3–4 kg?

Protože ve vašem těle se nenachází pouze dítě, ale i plodový obal, v němž je uloženo, placenta, která ho vyživuje, plodová voda, děloha se zvětšuje, čímž také stoupá její váha, a vaše tělo hromadí ve svých buňkách tekutiny. Prsa se zvětšují přípravou na kojení a plní se mlékem. Všechno má svou váhu.

Hmotnost získaná během těhotenství se skládá z následujících položek

Váha na konci těhotenství (tabulka), co kolik přibližně váží

Plod 3,4 kg
Placenta 0,45–0,6 kg
Plodová voda  0,8–0,9 kg
Děloha 0,9 kg
Prsní žlázy 0,4 kg
Krev 1,2–1,8 kg
Tuk  1,8–3,6 kg
Mimobuněčná tekutina 2,5 kg

V tabulce je přibližně ukázáno, co všechno se během těhotenství podílí na zvyšování hmotnosti. Po sečtení jsme dospěli k výsledku od 11,45 kg do 14,10 kg. Ale tato čísla nejsou směrodatná, protože plod může mít nižší, nebo vyšší hmotnost, plodová voda jiné množství, prsní žlázy mohou být více naplněny.

Jak přibírat zdravě během těhotenství?

Nejlepší je přibírání pomalu a rovnoměrně. Nemusíte mít obavy, pokud v 1. trimestru nepřiberete, nebo v kterémkoli týdnu vám váha stoupne. Pokud hmotnostní přírůstek měsíčně nepřevýšil 3 kg a po 12. týdnu těhotenství méně než 225 g, měly byste na konci těhotenství mít asi o 11–13 kg více.

Příliš velké, ale i příliš malé přibírání může vést k problémům během těhotenství a po porodu. Váhu se snažte držet pod kontrolou. Váš lékař vám bude pravidelně měřit hmotnost a na základě ní vám doporučí, co dělat a na co si dávat pozor.

Zdravá strava je v těhotenství velmi důležitá.

Dříve se říkalo těhotným ženám, že by měly jíst za dva, a byly povzbuzovány k přijímání vysoce kalorické stravy. To se však už vyvrátilo.

Těhotná žena by měla jíst normálně, na co a jak byla zvyklá, neměla by se řídit pravidlem jíst za dva. To vede k přejídání. Není potřebný žádný výživový plán a úprava jídelníčku během těhotenství.

Neměňte zásadně svůj styl stravování.

Důležité je stravovat se zdravě a dbát na správný přísun živin a vitamínů ve stravě, aniž byste dvojnásobně zvyšovaly příjem.

Na čem závisí hmotnostní přírůstek během těhotenství?

Přírůstek na hmotnosti závisí i na plodovém vejci, genetických faktorech a metabolismu ženy.

Váš bazální metabolismus se zvyšuje, to znamená, že vaše tělo rychleji spotřebovává přijaté kalorie, a tím je zvýšena i kalorická spotřeba na den přibližně o 20–25 %. Vaše kalorická spotřeba denně se zvýší o 12600 kJ, což představuje o 300 kalorií více než před těhotenstvím.

Ale každá žena je jiná.

Některé ženy ani nějak zvláště nepostřehnou, že jsou těhotné, nic se u nich nemění, ani chutě na jídlo, pouze se jim zvětšuje bříško a mírně přiberou. Jiné zase mají ranní nevolnosti v 1. trimestru, kdy trpí nechutenstvím a zvracením, v tom případě většinou zhubnou. Další ženy už od 1. měsíce nevědí, co by jedly, protože mají na všechno obrovskou chuť, a co se jim dostane do rukou, snědí, protože mají stále pocit hladu a neutuchající chuť k jídlu. Takové ženy velmi často dost přiberou.

Tyto změny ale ve 2. trimestru ustoupí a žena už nebude mít nechutenství, zvracení nebo naopak pocit náhlého a neutuchajícího hladu.

Kdy nastává největší přírůstek na hmotnosti

Nejvíce se přibírá ve 3. a 6. měsíci a poté ve druhé polovině těhotenství nastává největší přírůstek na hmotnosti, k čemuž přispívá i ukládání tekutiny ve tkáni.

Nedoporučuje se omezovat hmotnostní přírůstek nebo začít s hubnutím během těhotenství. Hubnutí může mít negativní vliv na růst a vývoj plodu a jeho život po porodu.

Souvislost mezi příjmem potravy, energií z ní a přibírání na hmotnosti není přímočará.

Po porodu dochází k rychlému úbytku hmotnosti. Ale je to individuální.

Žena 6 týdnů po porodu za normálních okolností váží v průměru asi o 3 kg více, 6 měsíců po porodu o 1 kg více než před těhotenstvím.

Snažte se udržet svoji váhu v normě, není dobré přibrat příliš málo, ale ani příliš mnoho.

Malé přibírání v těhotenství

Příliš malé tloustnutí může způsobit předčasný porod a být spojeno s porodem příliš malého dítěte, které bude vystaveno různým rizikům onemocnění, a následně může být zpožděno ve vývoji.

Malý přírůstek může souviset s vaší stravou a hmotností před těhotenstvím. Není pravidlo, že nastanou komplikace. Jsou i štíhlé ženy, které přiberou málo a děti porodí normální a zdravé.

Pokud máte nadváhu nebo obezitu a přibíráte méně, ale vaše dítě se vyvíjí v pořádku a hezky roste, je to v pořádku.

Velké přibírání v těhotenství

Větší přírůstek na váze, více než 20 kg, může způsobit zdravotní komplikace jako těhotenskou cukrovku, příliš velký plod, vysoký krevní tlak, což může být příznakem preeklampsie, bolesti zad, rychlé zadýchání, sníženou fyzickou aktivita, zvyšuje se i riziko vzniku křečových žil z nošení váhy i vznik strií.

Příliš velké tloustnutí s sebou nese i riziko, že se vám narodí příliš velké dítě, a tak bude vaše těhotenství ohroženo těžkým porodem a následným silným krvácením po porodu. V takových případech se proto většinou provádí císařský řez.

Při velkém tloustnutí během těhotenství vám také může hrozit předčasný porod a děti mohou mít zdravotní problémy po narození a také v životě mohou trpět nadváhou nebo obezitou.

Váha, kterou přiberete nad normu, po porodu zůstává, a to může vést k obezitě, a po porodu budete vystaveny riziku vzniku cukrovky a vysokému krevnímu tlaku. Nabraná kila jdou těžko dolů a následné shazování je dost obtížné.

Většina žen má ale tendenci v těhotenství se přejídat, na základě čehož se zvyšují tukové zásoby u ženy, kterých se po porodu těžko zbavuje.

Kolik můžu přibrat za měsíc?

Každý měsíc těhotenství je jiný a každým trimestrem se hmotnost zvyšuje. Hlavně ve druhé polovině, kdy vaše miminko začíná prudce růst, a ve třetím trimestru se ukládají tukové zásoby.

V tabulce naleznete, kolik byste měly během jednoho lunárního měsíce přibližně přibrat

Lunární měsíc Přírůstek na hmotnosti v kilogramech
Od 1. do 3. měsíce 2 kg
Ve 4. měsíci 1–2,5 kg
V 5. měsíci 1,5 kg
V 6. měsíci 2 kg
V 7. měsíci 2 kg
V 8. měsíci 1,5 kg
V 9. měsíci 1,5 kg
V 10. měsíci většinou žádný

Přírůstek na váze podle trimestrů

V 1. trimestru 1–2 kg, což činí přibližně 10 % z hmotnosti získané během těhotenství.

Ve 2. trimestru 5–8 kg, přibližně 50–60 % z hmotnosti získané během těhotenství.

Ve 3 trimestru 4–5 kg, 30–40 % z hmotnosti získané během těhotenství.

Přibírání během těhotenství s dvojčaty

Pokud čekáte dvojčata, neznamená to, že máte-li dvě děti v bříšku, musí se vaše váha dvojnásobně zvýšit. Při normální hmotnosti podle BMI by se přírůstek měl pohybovat mezi 15 a 20 kg.

Přibírání však závisí i na tom, zda čekáte jednovaječná dvojčata, která jsou v jednom plodovém obalu s jednou placentou, nebo dvojvaječná dvojčata, každé s vlastní placentou, kde se váha o něco více navýší. Ale váha by neměla převýšit dvojnásobnou hodnotu normálního přibírání v těhotenství.

Co tedy jíst, aby se váha příliš nezvyšovala, nebo naopak neklesala?

Není třeba zvýšit množství potravy během těhotenství nebo si dávat vypracovat přesný jídelníček, ale stačí pouze upravit kalorický příjem ve stravě. Stravujte se tak jako dříve, jen s malou úpravou stravovacích návyků a přidáním potřebných živin do stravy.

Každý trimestr těhotenství vyžaduje jiný zvýšený přísun živin a minerálů, podle vyvíjejícího se plodu.

Držte se následujících pravidel:

 • Nejezte za dva
 • Jezte pestrou stravu během dne
 • Jezte 5–7krát denně v menších dávkách
 • Vyhýbejte se hladovění a následnému vyjídání, raději noste vždy něco lehkého u sebe, a když začínáte pociťovat hlad, tak si dejte
 • Zvyšte příjem zeleniny a ovoce na množství alespoň 0,5 kg denně
 • Dbejte na dostatečný příjem tekutin alespoň 2–3 l
 • Používejte rostlinné tuky a oleje
 • Omezte smažená jídla, rychlá občerstvení
 • Vyhýbejte se soleným jídlům, uzeným, tučným a příliš ochuceným, kořeněným jídlům
 • Omezte slazení nápojů jako čaj, káva
 • Vyhýbejte se ochuceným vodám
 • Sladkosti nahraďte ovocem
 • Sportujte, hýbejte se, jděte na delší procházky
 • Vyhýbejte se stresu

Zůstaňte aktivní během celého těhotenství, aby bylo vaše tělo připraveno na porod. Pokračujte v běžných denních činnostech nebo cvičení, dokud to neohrožuje vaše zdraví nebo zdraví dítěte.

Strava v těhotenství, jaké vitamíny zvýšit během vývoje plodu?

Pokud ještě nejste těhotná a plánujete těhotenství, je dobré alespoň 2 měsíce před plánovaným těhotenstvím přidat kyselinu listovou, která je obsažena v různých přípravcích pro plánování rodičovství.

Právě kyselina listová má dobrý vliv na vývoj nervového systému a mozku. Kyselinu listovou naleznete v zelených druzích listové zeleniny, jako špenát, brokolice.

Na trhu už je velké množství produktů s obsaženými doplňky a vitamíny pro plánované rodičovství i pro vývoj plodu podle trimestrů.

Co byste měla ve stravě zvýšit?

Zvyšte přísun bílkovin. Bílkoviny jsou tvořeny z aminokyselin a z nich se skládají kosti, kůže, a hormony. Dobrým zdrojem jsou libové maso, ryby, mléčné výrobky, vejce, ořechy, semínka.

Sacharidy dodávají energii, dobrým zdrojem nerafinovaných sacharidů jsou rýže, celozrnné pečivo, brambory.

Vápník podporuje tvorbu kostí. Najdete jej v mléčných výrobcích, při intoleranci na laktózu je na trhu již dostatek bezlaktózových výrobků, které naleznete v obchodech. Pro vegany je vhodný přísun vápníku v sójových bobech, sójových výrobcích, brokolici, květáku, naklíčených obilovinách, sezamových semínkách, mandlích, pomerančích.

Omega-3 mastné kyseliny a kyselina listová jsou potřebné pro správný vývoj mozku, míchy srdce a zraku.

Vitamíny:

 • Vitamin A je potřebný pro zrak, růst kostí, vývoj plodu. Najdete ho ve špenátu, brokolici, mrkvi, salátu, červené paprice, vejcích.
 • Vitamíny skupiny B naleznete v mase, rybách, žampionech, pšeničných klíčcích, fazolích, kvasnicích.
 • Vitamin C obsahují citrusy, cibule, paprika.
 • Vitamin D – sluneční paprsky.

Dbejte na zvýšený příjem železa. Nejlepším zdrojem je červené maso, vnitřnosti, vejce, zejména žloutek, mořské řasy. Hlavně vegani by měli doplňovat železo pilulkami, neboť i když zelenina jako například špenát obsahuje železo, nemá ho v dostatečném množství potřebném pro tělo.

Přečtěte si také článek: V těhotenství dejte pozor na chudokrevnost. Jaké má příčiny, příznaky?

Zdroje

 • literatura
  • Velká česká kniha o matce a dítěti: Taťána Hanáková
  • Těhotenství a péče o dítě: Jane Symons
  • Zdraví a klinika nemocí: Kateřina Kopecká, Petr Kopecký
  • Porodnictví: 3., zcela přepracované a doplněné vydání: Hájek Zdeněk, Čech Evžen, Maršál Karel, kolektiv
 • v anglickém jazyce
fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.