BMI kalkulačka: Výpočet indexu tělesné hmotnosti (vzorec, tabulka)

BMI kalkulačka: Výpočet indexu tělesné hmotnosti (vzorec, tabulka)

Znáte své BMI? S naší kalkulačkou rychle a jednoduše zjistíte svůj index tělesné hmotnosti a případná rizika. Je vaše váha nízká a trpíte podvýživou? Je vaše hmotnost ideální? Nebo máte problém s nadváhou a obezitou?
Zadejte vaše tělesné hodnoty
Výpočty jsou orientační
cm
kg

Vzorec pro výpočet BMI

Při výpočtu BMI se vydělí hmotnost člověka druhou mocninou jeho výšky.

BMI = m/h²

m = tělesná hmotnost v kilogramech h = tělesná výška v metrech

< 18,5 Podváha
18,5–24,99 Optimální hmotnost
25–29,99 Nadváha
30–34,99 Obezita prvního stupně
35–39,99 Obezita druhého stupně
> 40 Obezita třetího stupně

Odborná garantka MUDR. Andrea Bullová doplňuje informace: Index tělesné hmotnosti byl vytvořen ve 40. letech 19. století, tedy ještě před vznikem kalkulaček, kdy musel být vzorec velmi jednoduchý, aby byl použitelný. Nejpřesnější je pro průměrného člověka, který měří asi 165 cm. Existují však miliony lidí, kteří jsou mnohem nižší, ale také o několik cm vyšší. Pro tyto lidi může být zastaralý vzorec nepřesný, a proto byl v roce 2013 vypracován přesnější vzorec, tzv. "new BMI".

Vzorce "new BMI":

  • Pro hmotnost v kilogramech a výšku v metrech:
    • BMI = 1.3 * váha (kg) / výška (m)2.5
  • Pro hmotnost v librách a výšku v palcích:
    • BMI = 5734 * váha (lb) / výška (in)2.5

BMI index

BMI vznikl zkrácením pojmu body mass index, což volně přeloženo znamená index tělesné hmotnosti. Sleduje stav výživy člověka a poskytuje orientační přehled o jeho tělesné hmotnosti. Určuje stupeň podvýživy, nadváhy nebo obezity.

Na základě výsledku lze předpovědět riziko zdravotních komplikací a dalších problémů.

Výhodou BMI je rychlost zjištění výsledku s minimem potřebných údajů. Výšku a hmotnost většinou zná každý.

BMI ale není tak přesná metoda jako jiné formy měření.

Ptáte se proč?

Sportovec, kulturista, kulturistka bude mít vysokou hodnotu BMI. Taková hodnota ale není přesná. Člověk s velkým množstvím svalů může mít BMI vyšší než 30 bodů, a přesto není obézní.

Pro běžnou populaci je to chytrý, snadný a rychlý způsob, jak zjistit úroveň výživy. BMI slouží jako varování před případnými zdravotními problémy, které vyplývají z podvýživy nebo naopak z nadváhy a obezity.

Klasifikace Hodnoty / stupně
podvýživa < 18,5 / nízký BMI
těžká podvýživa < 16
střední podvýživa 16–16,99
mírná podvýživa 17–18,49
normální hmotnost 18,5–24,99 / normální BMI
nadváha ≥ 25 / vysoký BMI
mírná nadváha 25–29,99
obezita ≥ 30
obezita 1. stupně 30–34,99
obezita 2. stupně 35–39,99
obezita 3. stupně ≥40

Další užitečné kalkulačky:

Přečtěte si také:

Důležité upozornění:

Nezapomeňte prosím, že výsledky našich zdravotních kalkulaček a analyzátorů jsou pouze orientační. Nenahrazují odborné vyšetření ani radu lékaře, lékárníka nebo jiného zdravotnického pracovníka.

Každý člověk je jedinečný a potřeby každého se mohou lišit. Kalkulačky a analyzátory mají svá omezení a neposkytují komplexní individuální pohled na zdraví.

Jejich používání je na vlastní nebezpečí. Provozovatel stránek ani autor nenesou odpovědnost za nesprávné použití a nesprávný výklad/interpretaci informací získaných jejich použitím. Používáním kalkulaček a analyzátorů vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami a provozovatel ani autor nenesou odpovědnost za případné následky.

Doporučujeme vám, abyste svůj zdravotní stav konzultovali s odborníkem. Pamatujte, že zdraví je důležité téma a veškerá rozhodnutí by měla být učiněna po konzultaci s odborníkem.

Tato kalkulačka/analyzátor není zdravotnický nástroj a zdravotní pomůcka. Svůj zdravotní problém konzultujte s lékařem.

Vložte tuto kalkulačku na vaši stránku zdarma

Jednoduše zkopírujte HTML kód na svou stránku. Kód se kopíruje stejně jako kód embed youtube videa. Pokud máte wordpress, můžete ho vložit do pole HTML.
Podmínkou převzetí kalkulačky je umístění zdroje a dofollow odkazu tak, jak je uvedeno v kódu.

<script src="https://medicspark.cz/frontend-assets/scripts/iframe-message.js" async></script><iframe id="medicspark-index-telesne-hmotnosti" class="medicspark-calculator-iframe" src="https://medicspark.cz/kalkulacky/index-telesne-hmotnosti/embed/" style="border: 0;overflow: hidden;width: 100%" scrolling="no"></iframe><a class="medicspark-calculator-copyright" href="https://medicspark.cz/kalkulacky/index-telesne-hmotnosti">BMI kalkulačka: Výpočet indexu tělesné hmotnosti (vzorec, tabulka) od MedicSpark.cz - zobrazit vysvětlivky a podrobnosti</a>
fsdílet na Facebooku